Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

Τα ψεκαστικα μπουκαλια καθαρισμου της weber ειναι απαραδεκτα. Διαρκως χαλαει ο ψεκαστικος τους μηχανισμος

Καλημέρα. Επειδή έχω πάρει 2 διαφορετικά τέτοια μπουκάλια και δεν μου έχει συμβεί , μπορείς να μας πεις σε ποιο ακριβώς προϊόν αναφέρεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vins είπε

Δεν ήταν αυτό το θέμα, είπες ότι θα ήθελες να δεις να γίνεται. Απλώς είπα ότι το έκανα εγώ και στις ανοξειδωτες και γινόταν.

Επισης τις ανοξείδωτες δεν τις παίρνεις μια φορά και ξενοιαζεις, ειδικά όταν πρόκειται για αναβάθμιση σε φθηνές ψησταριές. Αν έχεις φθηνή ψησταριά και είναι ήδη 3-4 ετών, δεν έχει καμία απολύτως ουσία γιατί θα αρχίσουν να χαλάνε/παραδίδουν πνεύμα σταδιακά άλλα μέρη της.

Αν η επόμενη ψησταριά που θα πάρεις δεν έχει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις, οι σχάρες είναι άχρηστες για εκεί. Γι αυτό λέω πάντα πως αν τις ίδιες ανοξειδωτες τις χρησιμοποιείς και σε κάρβουνο, τότε έχει μεγαλύτερη αξία η αναβάθμιση.

Τελος, δεν παίζει ρόλο αποκλειστικά ο αριθμός των καυστήρων για την ομοιομορφία. Υπάρχουν ψησταριές των 200-250€ με 5-6 καυστήρες οι οποίες είναι μάπα στην ομοιομορφία σε σχέση με αλλες που έχουν 2-3 καυστήρες. Συμφωνούμε στο ότι όσο πιο χοντρή η βέργα τόσο το καλύτερο.

 Το θέμα  ήταν  η συντήρηση σε μια μαντεμένια σχάρα  ,  μάλιστα σε ρώτησα  εαν αυτό που  έκανες στην ανοξείδωτη σχάρα θα το έκανες και σε στη μαντεμένια  , - λέγοντας  "να το δω" είχε να κάνει με τα αποτέλεσμα  και όχι την ίδια τη πράξη .
 

με το "ξενοίαζεις " έχει να κάνει με τη σχάρα και όχι για τη ψησταριά , ¨εχεις δίκιο όμως εαν  μια  ψησταριά   η κατασκευή της είναι τέτοια και  δεν εμπνέει εμπιστοσύνη ίσως να μην είναι και τόσο καλή ιδέα η αγορά μιας ανοξείδωτης σχάρας.


Σε ότι αφορά των αριθμό των καυστήρων και την κατανομή της θερμοκρασίας   απλά κάνεις μεγάλο λάθος ,  για να συμβεί αυτό   που λές  θα πρέπει να μην λειτουργουν σωστά οι καυστήρες ,άρα δλδ  πάλι στον ίδιο παρανομαστή  αφου στην πράξη  δεν έχουμε  6καυστήρες  αλλά λιγότερους
σίγουρα  όλες οι ψησταριες δεν είναι ίδιες   και  σαφώς   υπάρχουν ψησταριές με ίδιο αριθμό καυστήρων που έχουν   καλύτερη κατανομή   ίσως ακόμη  κάποιες να είναι καλύτερες ακόμη και με ένα καυστήρα λιγότερο    , σε καμιά περίπτωση όμως   οι τρεις   σε σχέση με  τους έξη  καυστήρες
απλά σκέψου  τον τρόπο που στήνεις  τα κάρβουνα  σε μια ψησταριά και θα καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, ηνίοχος said:

 Το θέμα  ήταν  η συντήρηση σε μια μαντεμένια σχάρα  ,  μάλιστα σε ρώτησα  εαν αυτό που  έκανες στην ανοξείδωτη σχάρα θα το έκανες και σε στη μαντεμένια  , - λέγοντας  "να το δω" είχε να κάνει με τα αποτέλεσμα  και όχι την ίδια τη πράξη .
 

με το "ξενοίαζεις " έχει να κάνει με τη σχάρα και όχι για τη ψησταριά , ¨εχεις δίκιο όμως εαν  μια  ψησταριά   η κατασκευή της είναι τέτοια και  δεν εμπνέει εμπιστοσύνη ίσως να μην είναι και τόσο καλή ιδέα η αγορά μιας ανοξείδωτης


Σε ότι αφορά των αριθμό των καυστήρων και την κατανομή της θερμοκρασίας   απλά κάνεις μεγάλο λάθος ,  για να συμβεί αυτό  θα πρέπει να μην λειτουργουν σωστά οι καυστήρες ,άρα δλδ  πάλι στον ίδιο παρανομαστή 
σίγουρα  όλες οι ψησταριες δεν είναι ίδιες   και  ναι  υπάρχουν ψησταριές με ίδιο αριθμό καυστήρων που έχουν   καλύτερη κατανομή   ίσως ακόμη και με ένα καυστήρα λιγότερο   , σε καμιά περίπτωση όμως   οι τρεις   σε σχέση με  τους έξη  καυστήρες
απλά σκέψου  τον τρόπο που στήνεις  τα κάρβουνα  σε μια ψησταριά και θα καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ

Το έκανα και στο μαντεμι βέβαια. Ειπαμε, δεν μιλάμε για πλήρη επικάλυψη που θα αντικαθιστούσε τη σωστή διαδικασία συντήρησης. Αλλά ότι απλώνεται, απλώνεται. 

Οχι δεν κάνω σε καμία περίπτωση λάθος. Το έχω βιώσει προσωπικά πολλες φορές σε διάφορες ψησταριές. Μια B600 που έχει 5 καυστήρες, σε καμία περίπτωση δεν έχει την ομοιομορφία της spirit που έχει 3. Ακόμη και η Kenton που έχει 3, επίσης δεν έχει καμία σχέση με την ομοιομορφία της freestyle με τους 3 ή της rogue με τους 2. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο που είναι κατά βάση σχεδιαστικά για ανάκλαση/διάχυση/διατήρηση κλπ.

Επίσης τελειως ατυχής η σύγκριση με τα κάρβουνα μιας ανοιχτής ψησταριάς σε σχέση με κλειστής υγραερίου. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, vins είπε

Το έκανα και στο μαντεμι βέβαια. Ειπαμε, δεν μιλάμε για πλήρη επικάλυψη που θα αντικαθιστούσε τη σωστή διαδικασία συντήρησης. Αλλά ότι απλώνεται, απλώνεται. 

Οχι δεν κάνω σε καμία περίπτωση λάθος. Το έχω βιώσει προσωπικά πολλες φορές σε διάφορες ψησταριές. Μια B600 που έχει 5 καυστήρες, σε καμία περίπτωση δεν έχει την ομοιομορφία της spirit που έχει 3. Ακόμη και η Kenton που έχει 3, επίσης δεν έχει καμία σχέση με την ομοιομορφία της freestyle με τους 3 ή της rogue με τους 2. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο που είναι κατά βάση σχεδιαστικά για ανάκλαση/διάχυση/διατήρηση κλπ.

Επίσης τελειως ατυχής η σύγκριση με τα κάρβουνα μιας ανοιχτής ψησταριάς σε σχέση με κλειστής υγραερίου. 

   αρα συμφωνείς μαζί μου  , το πέρασμα  της σχάρας  με τη συρματόβουρτσα  ΔΕΝ είναι η σωστή μέθοδος συντήρησης μιας μαντεμένιας σχάρας

 δεν ξέρω  ποια είναι η Β600   υποθέτω όμως οτι έχει τις ίδιες  διαστάσεις με αυτές που αναφέρεις  διαφορετικά     βγαίνουν διαφορετικά συμπεράσματα  και βέβαια είναι  μια ατυχής σύγκριση,
όπως έγραψα και πριν,  σαφώς  και κάποιες ψησταριές   αποδίδουν καλύτερα  ακόμη ίσως και με ενα καυστήρα λιγότερο σε καμιά περίπτωση όμως ΔΕΝ μπορούν να έχουν καλύτερη απόδοση  όταν η διαφορά των καυστήρων  είναι διπλάσια

Τέλος , μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις για ποιο λόγο είναι ατυχής η σύγκριση στο παράδειγμα με το κάρβουνο ;

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

αρα συμφωνείς μαζί μου  , το πέρασμα  της σχάρας  με τη συρματόβουρτσα  ΔΕΝ είναι η σωστή μέθοδος συντήρησης μιας μαντεμένιας σχάρας

Για να μιλάμε συγκεκριμένα, εγώ έχω 2 χρόνια την Weber Spirit και δεν έχω λαδώσει ποτέ την μαντεμένια σχάρα, η οποία είναι σε άριστη κατάσταση.

Άλλωστε ούτε στις αναλυτικές οδηγίες χρήσης που έχω αναφέρεται κάτι τέτοιο.

Ίσως να οφείλεται ότι ψήνω αρκετά συχνά, ή ότι ψήνω και λιπαρά και όχι μόνο στεγνά, ή ότι καθαρίζω με την βούρτσα με τον τρόπο που είπαμε, ή ότι είναι ποιοτικό το μαντέμι της Weber, κλπ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, protathlitis είπε

Για να μιλάμε συγκεκριμένα, εγώ έχω 2 χρόνια την Weber Spirit και δεν έχω λαδώσει ποτέ την μαντεμένια σχάρα, η οποία είναι σε άριστη κατάσταση.

Άλλωστε ούτε στις αναλυτικές οδηγίες χρήσης που έχω αναφέρεται κάτι τέτοιο.

Ίσως να οφείλεται ότι ψήνω αρκετά συχνά, ή ότι ψήνω και λιπαρά και όχι μόνο στεγνά, ή ότι καθαρίζω με την βούρτσα με τον τρόπο που είπαμε, ή ότι είναι ποιοτικό το μαντέμι της Weber, κλπ.

... άρα συμβουλεύεις ότι όσοι είναι κάτοχοι της συγκεκριμένης ψησταριάς δεν χρειάζεται να λαδωνουν τη σχάρα τους για να μην οξειδωθεί...

Προσωπικά δεν  συμφωνώ μ'αυτό , αν και δεν νομίζω ότι έχει καμία σημασία 

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

Κοτοπουλο πεταλουδα στο υγραεριο tomorrow. Κάποια tips( μαριναδα, θερμοκρασία, χρονοι)

Ωραία ιδέα, δεν το έχω κάνει ακόμα. Ξέρω όμως ότι χρειάζεται έμμεση θερμοκρασία στου 200 περίπου βαθμούς μέχρι να πιάσει 75 βαθμούς το κοτόπουλο με θερμόμετρο.

Θα του πήγαινε κάποια συνταγή με αλάτι πιπέρι καθώς και με δενδρολίβανο, θυμάρι, ρίγανη, ενώ θα ήταν ωραία και μία μαρινάδα με βάση το λεμόνι.

Παρεμπιπτόντως εσύ θα το κάνεις πεταλούδα ή ο χασάπης σου?

43 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

... άρα συμβουλεύεις ότι όσοι είναι κάτοχοι της συγκεκριμένης ψησταριάς δεν χρειάζεται να λαδωνουν τη σχάρα τους για να μην οξειδωθεί...

Προσωπικά δεν  συμφωνώ μ'αυτό , αν και δεν νομίζω ότι έχει καμία σημασία 

εγώ αναφέρω τα δικά μου δεδομένα και την δική μου εμπειρία. Αλλά ναι, αν κάποιος ακολουθήσει ευλαβικά τις οδηγίες χρήσης της συγκεκριμένης μάρκας, θεωρώ δεν θα έχει πρόβλημα. Αλλά κάποιες φορές, ότι δουλεύει σε κάποιον, δεν δουλεύει σε κάποιον άλλον. Δεν είναι όλες οι παράμετροι ίδιες. 

Οπότε θα συμβούλευα να πάει by the book, και αν δει στην πορεία ότι δεν πάνε τα πράγματα καλά, να το βοηθήσει με το λαδάκι. Δεν σκουριάζει από την μια μέρα στην άλλη. Δείχνει το μαντέμι ότι κάτι δεν πάει καλά, ότι είναι στεγνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, protathlitis είπε

Ωραία ιδέα, δεν το έχω κάνει ακόμα. Ξέρω όμως ότι χρειάζεται έμμεση θερμοκρασία στου 200 περίπου βαθμούς μέχρι να πιάσει 75 βαθμούς το κοτόπουλο με θερμόμετρο.

Θα του πήγαινε κάποια συνταγή με αλάτι πιπέρι καθώς και με δενδρολίβανο, θυμάρι, ρίγανη, ενώ θα ήταν ωραία και μία μαρινάδα με βάση το λεμόνι.

Παρεμπιπτόντως εσύ θα το κάνεις πεταλούδα ή ο χασάπης σου?

εγώ αναφέρω τα δικά μου δεδομένα και την δική μου εμπειρία. Αλλά ναι, αν κάποιος ακολουθήσει ευλαβικά τις οδηγίες χρήσης της συγκεκριμένης μάρκας, θεωρώ δεν θα έχει πρόβλημα. Αλλά κάποιες φορές, ότι δουλεύει σε κάποιον, δεν δουλεύει σε κάποιον άλλον. Δεν είναι όλες οι παράμετροι ίδιες. 

Οπότε θα συμβούλευα να πάει by the book, και αν δει στην πορεία ότι δεν πάνε τα πράγματα καλά, να το βοηθήσει με το λαδάκι. Δεν σκουριάζει από την μια μέρα στην άλλη. Δείχνει το μαντέμι ότι κάτι δεν πάει καλά, ότι είναι στεγνό.

στο κανει ο χασαπης πεταλουδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KAPAKOSTAS είπε

Κοτοπουλο πεταλουδα στο υγραεριο tomorrow. Κάποια tips( μαριναδα, θερμοκρασία, χρονοι)

Στο κοτόπουλο ταιριάζουν πολλά , όπως μαρινάδα σε άλμη τυριού  , σε μπύρα, λάδι λεμόνι, ακόμη ταιριάζει πολύ η σόγια σως, μουστάρδα, το κάρυ το σκόρδο , τζίντζερ κ.α.

Για σήμερα το βράδυ εχω ετοιμάσει φτερούγες κοτόπουλου με λάδι , σόγια σως  χυμό λεμονιού, σκόρδο μαύρο πιπέρι λεμοθυμαρο δενδρολίβανο ..

Για το ψήσιμο εγώ το ψήνω με άμεσο τρόπο σε μια μέτρια φωτιά με αρκετά γυρίσματα για περίπου μισή ώρα  όλες οι ψησταριές βέβαια δεν ψήνουν το ίδιο για αυτό καλύτερα να πάρεις συμβουλές από κάποιον με ίδια ψησταριά 

 

Φτερούγες κοτόπουλου μεζές για μπύρα 🍻🍻 έτοιμες σε κάτι παραπάνω από 10 λεπτά 

IMG_20230916_204151.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ηνίοχος said:

μαρινάδα σε άλμη τυριού

 Κατσε γτ αυτη την αναγουλα δεν την ειχα ξανακούσει, δλδ εννοείς κοτόπουλο βουτηγμένο σε αλμη φετας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, sndev said:

 Κατσε γτ αυτη την αναγουλα δεν την ειχα ξανακούσει, δλδ εννοείς κοτόπουλο βουτηγμένο σε αλμη φετας;

Η άλμη γενικά εχει πολύ καλό αποτελεσμα, ιδιαίτερα σε πιο στεγνά κρέατα. Σε γαλοπούλα πχ είναι φοβερή. Αν ψάξεις meat brine θα σου βγάλει αρκετές ιδέες και από εξωτερικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, vins said:

Η άλμη γενικά εχει πολύ καλό αποτελεσμα, ιδιαίτερα σε πιο στεγνά κρέατα. Σε γαλοπούλα πχ είναι φοβερή. Αν ψάξεις meat brine θα σου βγάλει αρκετές ιδέες και από εξωτερικό 

Αδερφέ αλλο αλμη ,νερο αλατι το ακούω κ αλλο αλμη τυριού

Το κανα εικονα μετα το σμασ κ μου ρθε στη μύτη 

Γεια σου @vins ,δε σου πα μέρες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, sndev said:

Αδερφέ αλλο αλμη ,νερο αλατι το ακούω κ αλλο αλμη τυριού

Το κανα εικονα μετα το σμασ κ μου ρθε στη μύτη 

Γεια σου @vins ,δε σου πα μέρες!

Γεια σου ρε @sndev Φαντομά! 
Σημερα έκανα κάτι αρνίσια παλιό παϊδακια στο φτηνοkettle και σε άκουγα στο μυαλό μου να μου τη λες για τις κινεζιές 

IMG_3513.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, vins said:

Γεια σου ρε @sndev Φαντομά! 
Σημερα έκανα κάτι αρνίσια παλιό παϊδακια στο φτηνοkettle και σε άκουγα στο μυαλό μου να μου τη λες για τις κινεζιές 

IMG_3513.jpeg

τουλαχιστον εχει CE η θα μπουρλωτιασεις το ομορφο τοπιο καποια στιγμή κ θα γίνεις εσυ το παλιό παϊδάκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...