Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

λοιπον ειμαι σε δίλημμα...

Θα σου προτεινα να επενδυσεις σε ανοξειδωτη σχαρα, εφοσον θα την χρησιμοποιησεις κι αλλου, πχ σε καποιο χτιστο bbq για να χωραει. Επισης αν εχεις σκοπο να την πλενεις με νερο, πρεπει να σκεφτεις αν θα μπορεις σε αυτο το μεγεθος ή να την κανεις 2 κομματια.

4 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Παρατηρείτε και εσείς οξείδωση , σκουριά στις σχάρες ή είναι κάτι άλλο ; Καθαρίζεται και με τι ; 

Αυτο φαινεται οντως για σκουρια. Της βαζεις λαδακι γενικα; πως την καθαριζεις; 

Το μαντεμι επανερχεται αλλα θελει δουλεια. Χοντρικα θα σου πω, τριψε με συρμα να φυγει η σκουρια και περασε το λαδι μετα και καψε την καλα. Και ξανα λαδι και καψιμο 2-3 φορες να πιασει καλα το λαδι πανω στο μεταλο.

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Παρατηρείτε και εσείς οξείδωση , σκουριά στις σχάρες ή είναι κάτι άλλο ; Καθαρίζεται και με τι ; 

IMG_2637.jpeg

Δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Τρίψε την σκουριά και κάνε seasoning. Δες μία το παρακάτω βιντεάκι

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

Αυτο φαινεται οντως για σκουρια. Της βαζεις λαδακι γενικα; πως την καθαριζεις; 

 

 

Δεν της εβαζα λάδι, μονο με βούρτσα την καθαριζα μετα απο ψησιματα. Τώρα, γιατι εγινε ετσι, δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Δεν της εβαζα λάδι, μονο με βούρτσα την καθαριζα μετα απο ψησιματα. Τώρα, γιατι εγινε ετσι, δεν ξερω

Οδηγίες που να εξαφανίσεις την σκουριά:

 

Τρίβεις με την βούρτσα, σκουπίζεις με χαρτί για να φύγουν τυχόν υπολείμματα, ρίχνεις 3 κιλά παϊδάκια αρνίσια και 2 λουκάνικα Κορωπιότηκα. Έτσι ταυτόχρονα έχεις γεμίσει την κοιλιά και έχεις πραγματοποιήσει seasoning τις σχάρες σου :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Δεν της εβαζα λάδι, μονο με βούρτσα την καθαριζα μετα απο ψησιματα. Τώρα, γιατι εγινε ετσι, δεν ξερω

Θελει λαδωμα το μαντεμι για να μην σκουριασει. Καις το λαδι και δημιουργεις ενα προστατευτικο φιλμ κατα της σκουριας.

Ειτε θα παρεις ενα πινελακι και θα την περνας με λαδι αφου την τριψεις με τη βουρτσα, ειτε καποιο σπρευ λαδιου.

Εδω θα βρεις 2 που εχω χρησιμοποιησει και δουλευουν τελεια:

Αυτο εδω ειναι το μονο εμποριου που εχω βρει και ψεκαζει σε συνεφο και βαζεις οτι λαδι θες. Εχω δοκιμασει ελαιολαδο και λαδι ρυζιου και ψεκαζει τελεια. Προφανως μπορεις να βρεις και απο αλλο καταστημα. Αυτο παντως δουλευει κομπλε
https://share.temu.com/AKIMKsrGrnA

Μετα πας σε ετοιμη λυση με κραμβελαιο. Συνηθως το πουλανε ως λαδι για κρεπιερες/βαφλιερες.
https://www.themart.gr/pantopoleio/ladi-elies/loipa-elaia/carlex-spray-antikollhtiko-me-futiko-ladi-600ml-2119729900015-197299.html

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μιας και πιασαμε για το καθαρισμα, με ποια προιοντα καθαριζετε τις σχάρες, τις μπάρες αλλά και τα εσωτερικά τοιχώματα της weber ? Αναζητώ ότι πιο δυνατό υπάρχει για τα καμμενα λιπη και φαγητά που έχουν παραμεινει για αρκετο καιρό

 

Επεξ/σία από Xorxhs!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Και μιας και πιασαμε για το καθαρισμα, με ποια προιοντα καθαριζετε τις σχάρες, τις μπάρες αλλά και τα εσωτερικά τοιχώματα της weber ?

 

Πλαστικό σετ σπάτουλες από Praktiker 1€ + βούρτσα + χαρτί κουζίνας + κουβάς με σακούλα κάτω από το ταψάκι αφού βγάλουμε το ταψάκι. 

Βγάζεις ταψάκι, βάζεις κουβά με σακούλα, τρίβεις σχάρες πάνω κάτω και τις βγάζεις, ξύνεις τα favorized bars και τα βγάζεις, καθαρίζεις τους καυστήρες και αρχίζεις να ξύνεις τον κάδο με τις σπάτουλες που καταλήγουν όλα μέσα στην σακούλα που έχεις στον κουβά. Μετά με χαρτί κουζίνας παίρνεις τα υπόλοιπα και είσαι έτοιμος. Σε 10-15 λεπτά είσαι έτοιμος.

Ένα tip, Αν έχει ηλιοφάνεια ανοίγω το καπάκι και ζεσταίνετε ο χώρος και μαλακώνουν όλα και βγαίνουν ευκολότερα. Τον χειμώνα ανοίγω για 5 λεπτά τους καυστήρες αντίστοιχα πριν τον καθαρισμό.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντω μιας και αναφερθηκε για το GMD και δεν το ηξερα, εριξα μια ματια και ειδα οτι εχει και για 425 Rogue, στα 80ευρω.... πολυ φτηνα μου φαινεται δεν ξερω τι ποιοτητα ειναι, αλλα αμα αποφασισω ποτε να τις αλλαξω η τιμη αξιζει. 

https://gmd-inox.gr/product/σχάρες-διαιρούμενες-napoleon-rogue-425-xt/

Επεξ/σία από Amaretos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Παντω μιας και αναφερθηκε για το GMD και δεν το ηξερα, εριξα μια ματια και ειδα οτι εχει και για 425 Rogue, στα 80ευρω.... πολυ φτηνα μου φαινεται δεν ξερω τι ποιοτητα ειναι, αλλα αμα αποφασισω ποτε να τις αλλαξω η τιμη αξιζει. 

https://gmd-inox.gr/product/σχάρες-διαιρούμενες-napoleon-rogue-425-xt/

Σου φτιαχνουν οτι διασταση θες λογικα. Απλα απ οτι ειδα στο site τους εχουν βαλει μαλλον μονο οσες εχουν φτιαξει και εχουν τα μετρα. Οι πιο πολλες αν δεις ειναι για Borman και Naterial :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Amaretos said:

Παντω μιας και αναφερθηκε για το GMD και δεν το ηξερα, εριξα μια ματια και ειδα οτι εχει και για 425 Rogue, στα 80ευρω.... πολυ φτηνα μου φαινεται δεν ξερω τι ποιοτητα ειναι, αλλα αμα αποφασισω ποτε να τις αλλαξω η τιμη αξιζει. 

https://gmd-inox.gr/product/σχάρες-διαιρούμενες-napoleon-rogue-425-xt/

Απλως να ξέρεις αυτές είναι με 6αρα βέργα. Καλύτερα 8αρα και πάνω θα πρότεινα.

Ποιοτικως είναι πολύ καλές και η εξυπηρετηση είναι σούπερ, το λέω γιατί έχω πάρει. αν τυχόν αποφασίσεις, μιλα μαζί τους τηλεφωνικά για τιμές κλπ.

Απλώς να ξέρεις στη διαιρούμενη δεν είναι τελειως επίπεδη στην ένωση των 2 σχαρών, όποτε αν βάλεις πάνω στο κέντρο πέτρα ή μαντεμι μπαλαντζαρει/παίζει. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν ειπα οτι λαδωνω τη σχαρα χρησιμοποιοντας τη συρματοβουρτσα ρε συ. Ειπα οτι αν κατα το ψεκασμα δω σε καποιο σημειο να εχει πεσει περισσοτερο λαδι, παιρνω τη συρματοβουρτσα και την περναω 2-3 φορες και ΚΑΠΩΣ το απλωνει και πιο διπλα. Αυτο το κανω γιατι αν μεινει πολυ λαδι πανω στη σχαρα κολλαει μετα.

Μην εχεις στο μυαλο σου τη μικρη επιφανεια μιας ανοξειδωτης στρογγυλης βεργας. Στο μαντεμι που εχω εχει επιπεδες λωριδες, οποτε καθεται πανω το λαδι και δεν τρεχει.

ναι οκ !  αλλα δεν έχει καμιά σχέση σε οτι έγραψα  , και  το ποίο είναι , πως   μια μαντεμένια σχάρα πρέπει να την συντηρούμε  συχνά σχεδόν  μετά απο κάθε ψήσιμο διαφορετικά θα οξειδωθεί  , δεν θα χαλάσει  και μπορεί κανείς  να την επαναφέρει   απλά έχεις το κόπο της 

23 ώρες πριν, vins είπε

Εγώ πάντως και στις ανοξείδωτες μικρής επιφάνειας, αν ειχε λιπος και το ετριβα (παλιότερα) με τη βούρτσα, μια χαρά απλωνόταν γύρω γύρω από τη βέργα. Δε μιλάμε για πλήρη επικάλυψη, αλλά από εκεί που ήταν κάτι μαζεμένο, το πασάλειφε κατά μήκος.

σε μια ανοξείδωτη  απλά δεν σε νοίαζει κιόλας ,   θα έκανες το  ίδιο όμως  και σε μια μαντεμένια  σχάρα , και θα ήσουν σίγουρος οτι μετά απ αυτό θα είναι έτοιμη για το επόμενο ψήσιμο ;

20 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

Παρατηρείτε και εσείς οξείδωση , σκουριά στις σχάρες ή είναι κάτι άλλο ; Καθαρίζεται και με τι ; 

IMG_2637.jpeg

και εγώ ανοξείδωτη θα σου πρότεινα,  σίγουρα  έχει ένα κόστος παραπάνω , είναι κάτι όμως που πραγματικά αξίζει , αυτό που θα πρέπει να προσέξεις μόνο είναι   η  σχάρα που θα πάρεις  να έχει το ίδιο ή μεγαλύτερο βάρος  απο αυτή που ήδη   έχεις

21 ώρες πριν, kostaskontis είπε

λοιπον ειμαι σε δίλημμα,εχω την Kenton3b και θελω να ειναι ολη σχαρα (τωρα ειναι 37cm σχαρα και 24cm πλακα).Να κρατησω την 37cm και να δωσω αλλα 32ευρω να παρω απο το LEEROY 24cm σχαρα ή να φτιαξω μια μονοκοματη 61χ41.5 ινοξ απο το GMD Inox  με 8mm βεργες στα 90 ευρω μαζι με μεταφορικα?

spacer.png 

 την ανοξείδωτη την αγοράζεις μια φορά και ξενιάζεις   , όπως έγραψα και ποιο πριν  έχει μεγάλη σημασία  έχει η καινούργια σου σχάρα να έχει το ίδιο ή μεγαλύτερο βάρος απ αυτή που ήδη έχεις και αυτό είναι πολύ σημαντικό  για τις ψησταριές υγραερίου    με λίγους καυστήρες 
 

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, ηνίοχος said:

σε μια ανοξείδωτη  απλά δεν σε νοίαζει κιόλας ,   θα έκανες το  ίδιο και σε μια μαντεμένια  σίγουρος οτι μετά απ αυτό θα είναι έτοιμη για το επόμενο ψήσιμο ;

και εγώ ανοξείδωτη θα σου πρότεινα,  αν και  σίγουρα  έχει ένα κόστος παραπάνω   είναι κάτι όμως που πραγματικά αξίζει , αυτό που θα πρέπει να προσέξεις μόνο είναι   η  σχάρα σου να έχει την ίδιο ή μεγαλύτερο απο αυτή που  έχεις

 την ανοξείδωτη την αγοράζεις μια φορά και ξενιάζεις   , όπως έγραψα και ποιο πριν  έχει μεγάλη σημασία  έχει η καινούργια σου σχάρα να έχει το ίδιο ή μεγαλύτερο βάρος απ αυτή που ήδη έχεις και αυτό είναι πολύ σημαντικό  για τις ψησταριές υγραερίου    με λίγους καυστήρες 
 

Δεν ήταν αυτό το θέμα, είπες ότι θα ήθελες να δεις να γίνεται. Απλώς είπα ότι το έκανα εγώ και στις ανοξειδωτες και γινόταν.

Επισης τις ανοξείδωτες δεν τις παίρνεις μια φορά και ξενοιαζεις, ειδικά όταν πρόκειται για αναβάθμιση σε φθηνές ψησταριές. Αν έχεις φθηνή ψησταριά και είναι ήδη 3-4 ετών, δεν έχει καμία απολύτως ουσία γιατί θα αρχίσουν να χαλάνε/παραδίδουν πνεύμα σταδιακά άλλα μέρη της.

Αν η επόμενη ψησταριά που θα πάρεις δεν έχει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις, οι σχάρες είναι άχρηστες για εκεί. Γι αυτό λέω πάντα πως αν τις ίδιες ανοξειδωτες τις χρησιμοποιείς και σε κάρβουνο, τότε έχει μεγαλύτερη αξία η αναβάθμιση.

Τελος, δεν παίζει ρόλο αποκλειστικά ο αριθμός των καυστήρων για την ομοιομορφία. Υπάρχουν ψησταριές των 200-250€ με 5-6 καυστήρες οι οποίες είναι μάπα στην ομοιομορφία σε σχέση με αλλες που έχουν 2-3 καυστήρες. Συμφωνούμε στο ότι όσο πιο χοντρή η βέργα τόσο το καλύτερο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...