Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιτα πεφτει στην κατηγορια "καθαρισμα σχαρας απο κατω"😀

δεν ειναι απαραιτητο, ειναι nice to have, δεν ειναι οτι εχει καποια επιπτωση στα ψησιματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

όλες οι σχάρες πρέπει να καθαρίζονται και απο την κάτω πλευρά ίσως όχι  με την ίδια συχνότητα  , και αυτό γιατί τα υπολείμματα  λειτουργούν σαν μόνωση και δεν αφήνουν να ζεσταθεί η σχάρα το ίδιο γρήγορα και σωστά ,
το μαντέμι σαν υλικό δεν έχει κανένα πρόβλημα με τα λίπη το αντίθετο θα έλεγα αφού  αυτό το προστατεύει απο το να οξειδωθεί  ο λόγο όμως που χρειάζεται να την καθαρίζουμε και να την λαδώνουμε  μετά απο κάθε ψήσιμο είναι διότι το 90% των ψησταριών δεν ψήνουν σε όλη την επιφάνεια , στα σημεία  αυτά λοιπόν και επειδή δεν  τοποθετούνται κρέατα  και για αυτό το λόγο είναι τα πρώτα σημεία που θα εμφανίσουν σκουριά  , και αυτό δεν είναι και τόσο καλό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το λάδωμα , βλέπω ότι το αναφέρουν αρκετοί , όπως ο @ηνίοχος

Προσωπικά δεν την έχω λαδώσει ποτέ, γιατί δεν μου φαίνεται ποτέ αφυδατωμένη η σχάρα. Μάλλον τα λίπη από αυτά που ψήνονται είναι αρκετά για να την λιπάνουν. Επίσης η βούρτσα λιπαίνεται και η ίδια όταν καθαρίζει την σχάρα και το μεταφέρει σε όλη την σχάρα ακόμα και εκεί που δεν υπήρχε κρέας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Αυτό με το λάδωμα , βλέπω ότι το αναφέρουν αρκετοί , όπως ο @ηνίοχος

Προσωπικά δεν την έχω λαδώσει ποτέ, γιατί δεν μου φαίνεται ποτέ αφυδατωμένη η σχάρα. Μάλλον τα λίπη από αυτά που ψήνονται είναι αρκετά για να την λιπάνουν. Επίσης η βούρτσα λιπαίνεται και η ίδια όταν καθαρίζει την σχάρα και το μεταφέρει σε όλη την σχάρα ακόμα και εκεί που δεν υπήρχε κρέας.

Συμφωνώ απολύτως. Όσο για την πιθανότητα σκουριάς στη μαντεμένια σχάρα, είναι κάτι που έχω συναντήσει μόνο στις οδηγίες χρήσης σαν προειδοποίηση. Δεν την έχω αντιμετωπίσει ούτε καν σε ψησταριά με πέτρες λάβας, ηλικίας 30+ ετών που η μαντεμένια σχάρα της δε λιπάνθηκε ποτέ και ο καθαρισμός της γινόταν πάντα με απλή συρματόβουρτσα του χρωματοπωλείου. Όλα αυτά τα χρόνια έχουν αχρηστευτεί καυστήρες που αναγκαστικά αντικαθίσταντο με πατέντες και προσαρμογές, αλλά η σχάρα της ποτέ δεν εμφάνισε το παραμικρό ίχνος σκουριάς.

Επεξ/σία από est
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά για να το λένε, όλο και κάποιος θα το έχει πάθει.

Κοίτα, στην κουζίνα στο σπίτι χρησιμοποιούμε μαντεμένια τηγάνια καλής ποιότητας, Lodge. Εκεί υπάρχουν σαφείς οδηγίες από την Lodge για το πως να καθαρίζεται και πως να λιπαίνεται στο τέλος με λάδι. Επειδή τα τηγάνια πλένονται με νερό, θέλει μετά καλό στέγνωμα και ελαφρύ πέρασμα με λάδι σε όλη την επιφάνεια. Αν παραλείψουμε αυτά τα  βήματα θα εμφανιστεί σκουριά στο τηγάνι και θα χρειαστεί seasoning εκ νέου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, protathlitis είπε

Λογικά για να το λένε, όλο και κάποιος θα το έχει πάθει.

Κοίτα, στην κουζίνα στο σπίτι χρησιμοποιούμε μαντεμένια τηγάνια καλής ποιότητας, Lodge. Εκεί υπάρχουν σαφείς οδηγίες από την Lodge για το πως να καθαρίζεται και πως να λιπαίνεται στο τέλος με λάδι. Επειδή τα τηγάνια πλένονται με νερό, θέλει μετά καλό στέγνωμα και ελαφρύ πέρασμα με λάδι σε όλη την επιφάνεια. Αν παραλείψουμε αυτά τα  βήματα θα εμφανιστεί σκουριά στο τηγάνι και θα χρειαστεί seasoning εκ νέου. 

 

Το είπες: Τα τηγάνια πλένονται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, protathlitis είπε

Αυτό με το λάδωμα , βλέπω ότι το αναφέρουν αρκετοί , όπως ο @ηνίοχος

Προσωπικά δεν την έχω λαδώσει ποτέ, γιατί δεν μου φαίνεται ποτέ αφυδατωμένη η σχάρα. Μάλλον τα λίπη από αυτά που ψήνονται είναι αρκετά για να την λιπάνουν. Επίσης η βούρτσα λιπαίνεται και η ίδια όταν καθαρίζει την σχάρα και το μεταφέρει σε όλη την σχάρα ακόμα και εκεί που δεν υπήρχε κρέας.

  Αυτό το ότι η συρματοβουρτσα απλώνει τα λίπη σε όλη τη σχάρα πρώτη φορά το ακούω - διαβαζω, αλλά οκ ο καθένας μας καταθέτει τις εμπειρίες - απόψεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω αν ψεκασω παραπάνω λάδι καταλάθος σε κάποιο σημείο, βάζω τη συρματοβουρτσα και το απλώνω κατά κάποιο τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι λαδωνω τη σχαρα χρησιμοποιοντας τη συρματοβουρτσα ρε συ. Ειπα οτι αν κατα το ψεκασμα δω σε καποιο σημειο να εχει πεσει περισσοτερο λαδι, παιρνω τη συρματοβουρτσα και την περναω 2-3 φορες και ΚΑΠΩΣ το απλωνει και πιο διπλα. Αυτο το κανω γιατι αν μεινει πολυ λαδι πανω στη σχαρα κολλαει μετα.

Μην εχεις στο μυαλο σου τη μικρη επιφανεια μιας ανοξειδωτης στρογγυλης βεργας. Στο μαντεμι που εχω εχει επιπεδες λωριδες, οποτε καθεται πανω το λαδι και δεν τρεχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Δεν ειπα οτι λαδωνω τη σχαρα χρησιμοποιοντας τη συρματοβουρτσα ρε συ. Ειπα οτι αν κατα το ψεκασμα δω σε καποιο σημειο να εχει πεσει περισσοτερο λαδι, παιρνω τη συρματοβουρτσα και την περναω 2-3 φορες και ΚΑΠΩΣ το απλωνει και πιο διπλα. Αυτο το κανω γιατι αν μεινει πολυ λαδι πανω στη σχαρα κολλαει μετα.

Μην εχεις στο μυαλο σου τη μικρη επιφανεια μιας ανοξειδωτης στρογγυλης βεργας. Στο μαντεμι που εχω εχει επιπεδες λωριδες, οποτε καθεται πανω το λαδι και δεν τρεχει.

Εγώ πάντως και στις ανοξείδωτες μικρής επιφάνειας, αν ειχε λιπος και το ετριβα (παλιότερα) με τη βούρτσα, μια χαρά απλωνόταν γύρω γύρω από τη βέργα. Δε μιλάμε για πλήρη επικάλυψη, αλλά από εκεί που ήταν κάτι μαζεμένο, το πασάλειφε κατά μήκος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, vins είπε

Εγώ πάντως και στις ανοξείδωτες μικρής επιφάνειας, αν ειχε λιπος και το ετριβα (παλιότερα) με τη βούρτσα, μια χαρά απλωνόταν γύρω γύρω από τη βέργα. Δε μιλάμε για πλήρη επικάλυψη, αλλά από εκεί που ήταν κάτι μαζεμένο, το πασάλειφε κατά μήκος.

Nαι μωρε αυτο, οχι οτι βουταω πχ τη βουρτσα σε λαδι και μετα περναω τη σχαρα να το απλωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ειμαι σε δίλημμα,εχω την Kenton3b και θελω να ειναι ολη σχαρα (τωρα ειναι 37cm σχαρα και 24cm πλακα).Να κρατησω την 37cm και να δωσω αλλα 32ευρω να παρω απο το LEEROY 24cm σχαρα ή να φτιαξω μια μονοκοματη 61χ41.5 ινοξ απο το GMD Inox  με 8mm βεργες στα 90 ευρω μαζι με μεταφορικα?

spacer.png 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, kostaskontis said:

λοιπον ειμαι σε δίλημμα,εχω την Kenton3b και θελω να ειναι ολη σχαρα (τωρα ειναι 37cm σχαρα και 24cm πλακα).Να κρατησω την 37cm και να δωσω αλλα 32ευρω να παρω απο το LEEROY 24cm σχαρα ή να φτιαξω μια μονοκοματη 61χ41.5 ινοξ απο το GMD Inox  με 8mm βεργες στα 90 ευρω μαζι με μεταφορικα?

spacer.png 

Έχω την 3Β με διαιρούμενη σχάρα από GMD. Η ποιότητα και η εξυπηρέτησή τους ήταν άψογη.

Τωρα, αν ψήνεις συχνά (δλδ πάνω από 3 φορές τη βδομάδα), το ανοξειδωτο είναι μεγάλη ευκολία στο καθάρισμα σε διαιρούμενη, σε μονοκόμματη δεν ξέρω αν σε βολέψει στο πλύσιμο. 

Αν δεν ψήνεις τόσο συχνά, δεν νομίζω ότι αξίζει να επενδύσεις τα μισά χρήματα της ψησταριάς σε σχάρα. Εκτός κι αν τη χρησιμοποιείς και σε κάρβουνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...