Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Καλες χρυσες οι weber, αλλα εχουν πολυ μικρο περιθωριο υψους για σουβλα. Χωραει μονο κοντοσουβλι και κοτοπουλο για να καταλαβεις. Εχουν μεγαλυτερη αποσταση στις καινουριες genesis και τις summit αλλα εκει ξεφευγει το κοστος.

Οποτε δες και την αντιστοιχη σε napoleon τη σειρα freestyle. Παρομοια ποιοτητα με τη spirit ειναι. Μη φανταστεις οτι και εκει θα ψησεις ολοκληρο αρνι, αλλα θα μπορεσεις να βαλεις μισο σε στυλ αντικρυστο πιο ευκολα.

Ε λογικά βγάζεις της σχάρες. Καλά αρνί δεν παίζει κοκορέτσι κοντοσούβλι κοτόπουλο τέτοια έχω στο μυαλό μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

7 λεπτά πριν, teoxen είπε

Ε λογικά βγάζεις της σχάρες. Καλά αρνί δεν παίζει κοκορέτσι κοντοσούβλι κοτόπουλο τέτοια έχω στο μυαλό μου

Η σούβλα πρέπει να είναι universal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, teoxen είπε

Ε λογικά βγάζεις της σχάρες. Καλά αρνί δεν παίζει κοκορέτσι κοντοσούβλι κοτόπουλο τέτοια έχω στο μυαλό μου

Σωστά, οι σχάρες πρέπει να βγουν. Η διάμετρος αυτού που θα ψήσεις πρέπει να είναι 25-30 πόντους, δηλαδή όσο ένα μεγάλο σχετικό κοτόπουλο. Κοντοσούβλι κοκορέτσι επίσης χωράνε καλύτερα.

49 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Καλο ειναι να μην κλεινει ολη η επιφανεια γιατι δεν ξερεις τι θερμοκρασια θα αναπτυχθει απο κατω και αν θα αναπνεει σωστα. Αν ηταν 2 στρογγυλες πετρες ισως ηταν καλυτερα.

Μάλλον έχεις δίκιο. Βρήκα αυτή την φωτό από broil king:

 

20221115162608_dd874a8c.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Η διάμετρος αυτού που θα ψήσεις πρέπει να είναι 25-30 πόντους, δηλαδή όσο ένα μεγάλο σχετικό κοτόπουλο.

Στη weber genesis ειναι 22εκατοστα διαμετρο. Απο σουβλα μεχρι φλογοκρυπτες ειναι 11εκ. Μεχρι τη σχαρα δεν εχω μετρησει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Στη weber genesis ειναι 22εκατοστα διαμετρο. Απο σουβλα μεχρι φλογοκρυπτες ειναι 11εκ. Μεχρι τη σχαρα δεν εχω μετρησει καν.

έχεις δίκιο, δεν το θυμόμουν καλά. Τώρα που κοίταξα ξανά το manual τόσο λέει , 22 εκατοστά (21,6 για την ακρίβεια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά 2 πράγματα θα πρέπει να προσέξει κάποιος για την πέτρα πίτσας. Να είναι από cordierite και πάχους τουλάχιστον 1,3εκ.

Μπορεί κάποιος να έχει πολύ καλά αποτελέσματα με μια ψησταριά υγραερίου. Από εκεί και πέρα εάν θέλει το κάτι παραπάνω, θα πρέπει να αγοράσει κάποιο ειδικό φουρνάκι πίτσας. Έχουμε αναφερθεί σε αρκετά κατά καιρούς. Ακόμα ένα ενδιαφέρον είναι το παρακάτω 

https://glowen.si/shop-2
 

 

 

Υπάρχει επίσης και σχετικό θέμα για πίτσα/ζύμες κτλ, όπου μπορεί κάποιος να βρει πολλές πληροφορίες

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Παρακολουθώ περιστασιακά το forum. Είμαι κάτοχος μία ψησταριάς broilking monarch αγορασμένης προ διετίας. Η χρήση της σε λογικά πλαίσια ψησίματος, καθαρισμού και συντήρησης. Έχω ουσιαστικά χρησιμοποιήσει τη ψησταριά καταναλώνοντας 5 φιάλες αερίου των 10 κιλών. Πριν από από ένα μήνα παρατήρησα ρωγμές και παραμόρφωση στο κάτω κάδο της ψησταριάς (κάτω από τα φλόγιστρα). Κάλεσα την αντιπροσωπεία η οποία ΑΜΕΣΑ και ΑΝΈΞΟΔΑ και χωρίς δεύτερη κουβέντα μου έστειλε καινούργιο κάδο, δικαιολογώντας την αστοχία του κάδου ότι κάνω πυρόλυση μετά τα ψησίματα. Μου έστειλε και οδηγίες οι οποίες δεν έχουν καθόλου πυρόλυση στη διαδικασίες. Μου είπαν ότι το γνωρίζουν οι Καναδοί κατασκευαστές και μου άφησαν την ελπίδα ότι αν ξαναγίνει θα μου τον αλλάξουν πάλι. Έχετε μήπως οι έμπειροι αλλά και οι παθόντες του forum κάποια τοποθέτηση επί του θέματος.  Ευχαριστώ.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, kokgreg said:

Καλησπέρα. Παρακολουθώ περιστασιακά το forum. Είμαι κάτοχος μία ψησταριάς broilking monarch αγορασμένης προ διετίας. Η χρήση της σε λογικά πλαίσια ψησίματος, καθαρισμού και συντήρησης. Έχω ουσιαστικά χρησιμοποιήσει τη ψησταριά καταναλώνοντας 5 φιάλες αερίου των 10 κιλών. Πριν από από ένα μήνα παρατήρησα ρωγμές και παραμόρφωση στο κάτω κάδο της ψησταριάς (κάτω από τα φλόγιστρα). Κάλεσα την αντιπροσωπεία η οποία ΑΜΕΣΑ και ΑΝΈΞΟΔΑ και χωρίς δεύτερη κουβέντα μου έστειλε καινούργιο κάδο, δικαιολογώντας την αστοχία του κάδου ότι κάνω πυρόλυση μετά τα ψησίματα. Μου έστειλε και οδηγίες οι οποίες δεν έχουν καθόλου πυρόλυση στη διαδικασίες. Μου είπαν ότι το γνωρίζουν οι Καναδοί κατασκευαστές και μου άφησαν την ελπίδα ότι αν ξαναγίνει θα μου τον αλλάξουν πάλι. Έχετε μήπως οι έμπειροι αλλά και οι παθόντες του forum κάποια τοποθέτηση επί του θέματος.  Ευχαριστώ.  

Φιλετα, πανσετες σουβλακια και ψαρια ψηνονται σε 15-20 λεπτα μετα απο προθερμανση 10 λεπτων. Δηλαδη το 90% αυτων που ψηνω.

Αν ειναι μετα απο καθε ψησιμο να χαλαω αλλο τοσο αεριο για να ψηνω τις σχαρες σκετες καλυτερα να μην ψηνω ποτε.

Αυτο που λετε πυρολυση δεν το εχω κανει ποτε σε εξι μηνες που εχω την napoleon και εχω καταναλωσει 3 φιαλες.

Νομιζω ειναι αρκετο η προθερμανση μεχρι τους 260+ πριν ψησω και ενα γρηγορο ξυσιμο αμεσως μετα το ψησιμο με περασμα λιγο λαδι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kokgreg είπε

Καλησπέρα. Παρακολουθώ περιστασιακά το forum. Είμαι κάτοχος μία ψησταριάς broilking monarch αγορασμένης προ διετίας. Η χρήση της σε λογικά πλαίσια ψησίματος, καθαρισμού και συντήρησης. Έχω ουσιαστικά χρησιμοποιήσει τη ψησταριά καταναλώνοντας 5 φιάλες αερίου των 10 κιλών. Πριν από από ένα μήνα παρατήρησα ρωγμές και παραμόρφωση στο κάτω κάδο της ψησταριάς (κάτω από τα φλόγιστρα). Κάλεσα την αντιπροσωπεία η οποία ΑΜΕΣΑ και ΑΝΈΞΟΔΑ και χωρίς δεύτερη κουβέντα μου έστειλε καινούργιο κάδο, δικαιολογώντας την αστοχία του κάδου ότι κάνω πυρόλυση μετά τα ψησίματα. Μου έστειλε και οδηγίες οι οποίες δεν έχουν καθόλου πυρόλυση στη διαδικασίες. Μου είπαν ότι το γνωρίζουν οι Καναδοί κατασκευαστές και μου άφησαν την ελπίδα ότι αν ξαναγίνει θα μου τον αλλάξουν πάλι. Έχετε μήπως οι έμπειροι αλλά και οι παθόντες του forum κάποια τοποθέτηση επί του θέματος.  Ευχαριστώ.  

Φίλος που είχε αυτή την ψησταριά δεν είχε αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα. Ίσως είναι αστοχία υλικού όπως σου είπαν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kokgreg είπε

Καλησπέρα. Παρακολουθώ περιστασιακά το forum. Είμαι κάτοχος μία ψησταριάς broilking monarch αγορασμένης προ διετίας. Η χρήση της σε λογικά πλαίσια ψησίματος, καθαρισμού και συντήρησης. Έχω ουσιαστικά χρησιμοποιήσει τη ψησταριά καταναλώνοντας 5 φιάλες αερίου των 10 κιλών. Πριν από από ένα μήνα παρατήρησα ρωγμές και παραμόρφωση στο κάτω κάδο της ψησταριάς (κάτω από τα φλόγιστρα). Κάλεσα την αντιπροσωπεία η οποία ΑΜΕΣΑ και ΑΝΈΞΟΔΑ και χωρίς δεύτερη κουβέντα μου έστειλε καινούργιο κάδο, δικαιολογώντας την αστοχία του κάδου ότι κάνω πυρόλυση μετά τα ψησίματα. Μου έστειλε και οδηγίες οι οποίες δεν έχουν καθόλου πυρόλυση στη διαδικασίες. Μου είπαν ότι το γνωρίζουν οι Καναδοί κατασκευαστές και μου άφησαν την ελπίδα ότι αν ξαναγίνει θα μου τον αλλάξουν πάλι. Έχετε μήπως οι έμπειροι αλλά και οι παθόντες του forum κάποια τοποθέτηση επί του θέματος.  Ευχαριστώ.  

Δεν υπάρχει λόγος να γίνεται πυρόλυση έπειτα από κάθε ψήσιμο ή πολύ συχνά. Στις οδηγίες, σελίδα 14, αναφέρει ότι θα πρέπει να την αφήνεις να δουλέψει στην μέγιστη θερμοκρασία για 6 λεπτά.

https://broilking.gr/wp-content/uploads/2021/03/broilking-owners-manual-new.pdf

Εφόσον δεν χρησιμοποίησες κάποιο χημικό/διαβρωτικό καθαριστικό ή δεν «έπιασε» φωτιά ο κάδος, όντως δεν είναι φυσιολογική η παραμόρφωση που αναφέρεις.

Από εκεί και πέρα από την στιγμή που η αντιπροσωπεία σε κάλυψε και σου έστειλε νέο κάδο, μια χαρά. Αστοχίες υλικού μπορεί να συμβούν σε όλες τις εταιρείες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν θες σονι και ντε να την καθαρισεις μολις τελειωσεις το ψησιμο, ασε την 3-4 λεπτα να καψει και τα τελευταια υπολειμματα πανω απο τη σχαρα και τριψε την με μια βουρτσα. Βγαλε και τη σχαρα και ξησε απο κατω με μια σπατουλα τα πολλα πολλα να πεσουν στο ταψακι συλλογης λιπους. Δεν χρειαζεται πυρολυση καθε φορα.

Μπραβο παντως για την αντιμετοπιση της εταιρειας που αναγνωρισε την αστοχια υλικου.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι μια μαντεμενια σχάρα θα πρέπει να καθαρίζετε  αλλά και να φροντίζετε μετά απο κάθε ψήσιμο, ίσως όχι αμέσως μετά το τέλος του ψησίματος αλλά σίγουρα το συντομότερο δυνατόν ,  διαφορετικά η σκουριά θα κάνει την εμφάνιση της και ο όταν έρθει η ώρα για το επόμενο ψήσιμο ο χρόνος αλλά και ο κόπος θα είναι πολλαπλάσιος και αυτό είναι κάτι που το ξέρουν όλοι όσοι έχουν τέτοια σχάρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα παθει κατι το μαντεμι αν μεινει με τα λιπη του προηγουμενου ψησιματος.

Εγω 8/10 φορες την καθαριζω αμεσως μετα την προθερμανση του νεου ψησιματος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το εσωτερικο της "κουκουλας" τι χρησιμοποιουμε για να καθαρισει?

εχει πιασει κιτρινιλες απο την τσικνα των κρεατων. Αρκει ζεστο νερο και σαπουνι?

Σκεφτομουν να χρησιμοποιησω καποια απο αυτα τα σπρευ που διαλυουν τα λιπη, αλλα δεν δεν θελω να μου καταστρεψει την οποια επιστρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν θα παθει κατι το μαντεμι αν μεινει με τα λιπη του προηγουμενου ψησιματος.

Εγω 8/10 φορες την καθαριζω αμεσως μετα την προθερμανση του νεου ψησιματος.

Συμφωνώ. Βέβαια δεν είναι όλα τα μαντέμια το ίδιο. 

Εγώ όταν τελειώνω ένα ψήσιμο αφιερώνω ένα λεπτό να περάσω την σχάρα με την συρμάτινη βούρτσα, όσο είναι ακόμα ζεστή η σχάρα. έτσι τα "χοντρά" και τα επίμονα φεύγουν. Αν είναι κρέας που απαιτεί 5-10 λεπτά ξεκούραση αφιερώνω λίγο παραπάνω χρόνο.

Στο επόμενο ψήσιμο, τα εναπομείναντα λίπη καίγονται κατά την διάρκεια τις προθέρμανσης της ψησταριάς, ενώ βοηθάω και εγώ με την βούρτσα για 1-2 λεπτά.

Επίσης σημαντικό είναι να καθαρίζεται και το ταψί συλλογής λίπους κάθε 1 ή 2 ψησίματα. 

 

6 ώρες πριν, tutuyo είπε

για το εσωτερικο της "κουκουλας" τι χρησιμοποιουμε για να καθαρισει?

εχει πιασει κιτρινιλες απο την τσικνα των κρεατων. Αρκει ζεστο νερο και σαπουνι?

Σκεφτομουν να χρησιμοποιησω καποια απο αυτα τα σπρευ που διαλυουν τα λιπη, αλλα δεν δεν θελω να μου καταστρεψει την οποια επιστρωση

Ανάλογα τι λένε οι οδηγίες της ψησταριάς σου. Στην δική μου λέει μέχρι και συρμάτινη βούρτσα να χρησιμοποιήσω. Εγώ είχα βάλει ένα καθαριστικό με σφουγγάρι. 

Επεξ/σία από protathlitis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...