Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, theoda said:

Σε σχέση με την Nattera Advance 4 ποια θα έλεγες ότι είναι καλύτερη; 

Σε σχέση με την Nattera Advance 4 ποια θα έλεγες ότι είναι καλύτερη ;

Ξεκάθαρα Naterial Kenton

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

16 ώρες πριν, theoda είπε

Σε σχέση με την Nattera Advance 4 ποια θα έλεγες ότι είναι καλύτερη; 

Σε σχέση με την Nattera Advance 4 ποια θα έλεγες ότι είναι καλύτερη ;

Η Kenton είναι καλύτερη ποιοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, protathlitis είπε

pizza night χθες με παρέα, με 3 πίτσες πάνω σε πέτρα ψησίματος, στους 300 βαθμούς. όπως πάντα βγήκε πολύ καλή.

Mοτσαρέλα νοπή, μελιτζάνες, μανιτάρια, φέτα, απάκι, καλαμπόκι κλπ.

 

IMG_7689.jpeg

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα!!!!ΚΑΛΗ ΧΩΝΕΨΗ αν και καθυστερημενα!Ερωτηση πριν κανα δυο χρόνια αγόρασα πέτρα για ψήσιμο πίτσας,πρέπει να προσέξω κάτι;;;(σκεφτομαι να κάνω δοκιμή αύριο)στους πόσους βαθμού παίζουμε;;;;Κάνουμε κάτι στην πέτρα πριν το ψήσιμο;;;Υπαρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Ρε παιδες, εδω κοντα Πειραια, Καλλιθεα κλπ που θα βρω πελετ για καπνισμα να κανω μια δοκιμη?

Aν σε βγαζει ο δρομος απο Γαλατσι ελα να σου δωσω λιγα να δοκιμασεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, VarDerSar86 said:

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα!!!!ΚΑΛΗ ΧΩΝΕΨΗ αν και καθυστερημενα!Ερωτηση πριν κανα δυο χρόνια αγόρασα πέτρα για ψήσιμο πίτσας,πρέπει να προσέξω κάτι;;;(σκεφτομαι να κάνω δοκιμή αύριο)στους πόσους βαθμού παίζουμε;;;;Κάνουμε κάτι στην πέτρα πριν το ψήσιμο;;;Υπαρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

300 βαθμούς

την περνάς με ένα νωπό πανί να είναι καθαρή. Δεν την πλένεις κάτω από τη βρύση 

Τη βάζεις μέσα και μετά ανάβεις την ψησταριά, ώστε η πέτρα να ζεσταθεί σταδιακά.  Όταν πιάσεις θερμοκρασία περιμένεις κανένα δεκάλεπτο να πιάσει θερμοκρασία και η πέτρα και βάζεις την πίτσα. (περίπου 5-8 λεπτά ) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Amaretos είπε

Ρε παιδες, εδω κοντα Πειραια, Καλλιθεα κλπ που θα βρω πελετ για καπνισμα να κανω μια δοκιμη?

Για Πειραιά, δες μία το παρακάτω 

https://www.schinas-electric.gr/search.php?searchstr=Pellets+blend

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Amaretos είπε

Ρε παιδες, εδω κοντα Πειραια, Καλλιθεα κλπ που θα βρω πελετ για καπνισμα να κανω μια δοκιμη?

Και σε όλα τα "Κωτσόβολος".

https://www.kotsovolos.gr/ProductDisplay?partNumber=182763

Α σόρυ πέλλετ είπες...

 

Επεξ/σία από est
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsino είπε

300 βαθμούς

την περνάς με ένα νωπό πανί να είναι καθαρή. Δεν την πλένεις κάτω από τη βρύση 

Τη βάζεις μέσα και μετά ανάβεις την ψησταριά, ώστε η πέτρα να ζεσταθεί σταδιακά.  Όταν πιάσεις θερμοκρασία περιμένεις κανένα δεκάλεπτο να πιάσει θερμοκρασία και η πέτρα και βάζεις την πίτσα. (περίπου 5-8 λεπτά ) 

Σωστά τα λέει ο @Tsino. Φαντάζομαι @VarDerSar86 έχεις φτυάρι για να βάλεις και να βγάλεις την πίτσα έτσι?

Όσον αφορά το καθάρισμα της πέτρας, να προσθέσω ότι απαγορεύονται τα καθαριστικά όπως το υγρό για τα πιάτα. 

Επίσης εγώ αφού βγάλω την πίτσα, όσο είναι ακόμα ζεστή η πέτρα, την περνάω γρήγορα με μία σπάτουλα για να φύγουν ότι υλικά καμένα έχουν μείνει επάνω.

Επίσης όταν κρυώσει, την περνάω με λίγο νεράκι στην βρύση, την σκουπίζω καλά, και την αφήνω να στεγνώσει. 

Βέβαια όπως και να έχει, η πέτρα θα αποκτήσει πολλές μουτζούρες με τον καιρό. Αυτό είναι αναπόφευκτο και φυσιολογικό και δεν επηρεάζει την απόδοσή της.  

Περί πέτρας πίτσας.

Αυτή την στιγμή έχω μια αρκετά μεγάλη στρογγυλή πέτρα, πάχους 2cm, οπότε αν θέλω να φτιάξω παραπάνω πίτσες, βγάζω την μία πίτσα και βάζω την άλλη.

Σκέφτομαι να πάρω 2 μικρότερες τετράγωνες, που αν μπουν δίπλα δίπλα πιάνουν το 100% της επιφάνειας της σχάρας της ψησταριάς. Ο προφανής σκοπός είναι να ψήνω 2 πίτσες ταυτόχρονα.

Το δοκίμασα αυτό με κάποιες πέτρες του lidl , πάχους 1cm, αλλά για κάποιο λόγο μου άρπαξαν από κάτω. Σκέφτομαι αν έπαιρνα καλύτερες πέτρες αν είχα καλύτερα αποτελέσματα. Ή επειδή θα έχω πιάσει όλον τον χώρο, δεν θα ανεβαίνει η θερμότητα προς τα πάνω?

έχει κανείς κάνει αντίστοιχη δοκιμή ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Σωστά τα λέει ο @Tsino. Φαντάζομαι @VarDerSar86 έχεις φτυάρι για να βάλεις και να βγάλεις την πίτσα έτσι?

Όσον αφορά το καθάρισμα της πέτρας, να προσθέσω ότι απαγορεύονται τα καθαριστικά όπως το υγρό για τα πιάτα. 

Επίσης εγώ αφού βγάλω την πίτσα, όσο είναι ακόμα ζεστή η πέτρα, την περνάω γρήγορα με μία σπάτουλα για να φύγουν ότι υλικά καμένα έχουν μείνει επάνω.

Επίσης όταν κρυώσει, την περνάω με λίγο νεράκι στην βρύση, την σκουπίζω καλά, και την αφήνω να στεγνώσει. 

Βέβαια όπως και να έχει, η πέτρα θα αποκτήσει πολλές μουτζούρες με τον καιρό. Αυτό είναι αναπόφευκτο και φυσιολογικό και δεν επηρεάζει την απόδοσή της.  

Περί πέτρας πίτσας.

Αυτή την στιγμή έχω μια αρκετά μεγάλη στρογγυλή πέτρα, πάχους 2cm, οπότε αν θέλω να φτιάξω παραπάνω πίτσες, βγάζω την μία πίτσα και βάζω την άλλη.

Σκέφτομαι να πάρω 2 μικρότερες τετράγωνες, που αν μπουν δίπλα δίπλα πιάνουν το 100% της επιφάνειας της σχάρας της ψησταριάς. Ο προφανής σκοπός είναι να ψήνω 2 πίτσες ταυτόχρονα.

Το δοκίμασα αυτό με κάποιες πέτρες του lidl , πάχους 1cm, αλλά για κάποιο λόγο μου άρπαξαν από κάτω. Σκέφτομαι αν έπαιρνα καλύτερες πέτρες αν είχα καλύτερα αποτελέσματα. Ή επειδή θα έχω πιάσει όλον τον χώρο, δεν θα ανεβαίνει η θερμότητα προς τα πάνω?

έχει κανείς κάνει αντίστοιχη δοκιμή ?

Πωωωω lidl είναι και μενα η πέτρα!Θα κλαίω μάλλον,όσο για φτυάρι θα αυτοσχέδιασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, est είπε

Η ύπαρξη πλαϊνού ματιού αξίζει σίγουρα. Καταρχήν, η ενέργεια του διοχετεύεται απευθείας και αποκλειστικά στο σκεύος. Επίσης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτόνομα, πχ για ένα τηγάνισμα χωρίς να πρέπει να ανοίξεις την ψησταριά. Είναι ο πιο βολικός, γρήγορος και οικονομικός τρόπος για τη χρήση που προορίζεται. Αν δεν υπάρχει οκ θα βρεθεί εναλλακτική οδός. Αλλά αν μπορείς να το έχεις από την αρχή, με την απόκτηση της ψησταριάς, κάντο και δεν θα μετανιώσεις για τα παραπάνω χρήματα.

Και κάτι άλλο... με διάφορους που έχω μιλήσει την χρησιμοποιούν τουλάχιστον 5 με 6 φορές την βδομάδα σχεδόν σαν κύριο μέσο μαγειρέματος.Εγώ λόγο της δουλειάς της καταστάσεις λίγο δύσκολο να μαγειρέψουμε πάνω από 3 φορές την βδομαδα. Συνήθως μεσοβδόμαδα το μαγείρεμα γίνετε στα γρήγορα ενδιάμεσα στα ραντεβού που έχει η γυναίκα μου στο σπίτι. Οπότε λίγο δύσκολο να μαγειρέψουμε συνέχεια και ιδικά χειμώνα έξω οπότε με κόβω 2 με 3 την βδομάδα.

Αξίζει να πάρω μια επώνυμη? Είμαι γενικά άτομο ότι πληρώνεις περνεις θέλω να έχω κάτι καλό. Αλλά το θέμα δεν μιλάμε για 100 150€ διάφορα. Οι διαφορές είναι πάνω από 200 300€. Αξίζει με την χρήση που θα κάνω να δώσω 800€ αντί με 500 μια μη επώνυμη? Πχ εγώ έλεγα στην αρχή για https://www.skroutz.gr/s/28474904/Broil-King-Gem-310-PSistaria-Ygraeriou-Mantemenias-Scharas-55x34ek-me-3-Esties-6-9kW-814-153.html μετά πήγα για 

https://www.skroutz.gr/s/34200107/Weber-Spirit-E-215-GBS-PSistaria-Ygraeriou-Scharas-52x45ek-me-2-Esties-46112229.html?product_id=117966059&sponsored=listing

Τώρα αν πάω για μάτι θα πρέπει σίγουρα να πάω σε https://www.skroutz.gr/s/27294859/Weber-Spirit-E-225-GBS-PSistaria-Ygraeriou-Scharas-52x45ek-me-2-Esties-7-77kW-kai-Plaino-Mati-46312275.html

Δεν νομίζω να βγαίνει επώνυμο κάτι ποιο φθηνό.

Τώρα αξίζει με την χρήση που μάλλον θα κάνω να ανέβω τόσο πολύ η μπορώ να πάω και 

https://www.skroutz.gr/s/23850600/Thermogatz-Gs-Grill-Elite-PSistaria-Ygraeriou-Mantemenias-Scharas-60x42ek-me-3-Esties-9kW-kai-Plaino-Mati-03-313-208.html

https://www.skroutz.gr/s/4660735/Campingaz-Series-Classic-PSistaria-Ygraeriou-Scharas-61x45ek-me-3-Esties-9-6kW-kai-Plaino-Mati-10-01445.html

https://www.skroutz.gr/s/28163353/Kaiser-Profi-PSistaria-Ygraeriou-Mantemenias-Scharas-57x133ek-me-4-Esties-12kW-kai-Plaino-Mati-E20B50B24-SB.html

Θα ήθελα ιδανικα και να περνάει και σούβλα.

Και αν βάλουμε και τα αξεσουάρ που χρειάζεσαι σαν πρωτάρης... 1000 μας βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, teoxen είπε

Θα ήθελα ιδανικα και να περνάει και σούβλα.

Καλες χρυσες οι weber, αλλα εχουν πολυ μικρο περιθωριο υψους για σουβλα. Χωραει μονο κοντοσουβλι και κοτοπουλο για να καταλαβεις. Εχουν μεγαλυτερη αποσταση στις καινουριες genesis και τις summit αλλα εκει ξεφευγει το κοστος.

Οποτε δες και την αντιστοιχη σε napoleon τη σειρα freestyle. Παρομοια ποιοτητα με τη spirit ειναι. Μη φανταστεις οτι και εκει θα ψησεις ολοκληρο αρνι, αλλα θα μπορεσεις να βαλεις μισο σε στυλ αντικρυστο πιο ευκολα.

2 ώρες πριν, protathlitis είπε

Σκέφτομαι να πάρω 2 μικρότερες τετράγωνες, που αν μπουν δίπλα δίπλα πιάνουν το 100% της επιφάνειας της σχάρας της ψησταριάς.

Καλο ειναι να μην κλεινει ολη η επιφανεια γιατι δεν ξερεις τι θερμοκρασια θα αναπτυχθει απο κατω και αν θα αναπνεει σωστα. Αν ηταν 2 στρογγυλες πετρες ισως ηταν καλυτερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...