Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην μέση θα έβαζα την γάστρα και θα άναβα τους 2 ακριανους καυστήρες σε μέτρια ένταση να διατηρείται μια θερμοκρασία γύρω στους 180

25 minutes ago, thessalos_ said:

Καθυστέρησα λίγο αλλά τώρα είμαι έτοιμος. Επειδή πέτρα πίτσας δεν έχω ούτε καν απλές πέτρες τη γάστρα να την βάλω ανάμεσα από τον μεσαίο και τον καυστήρα της άκρης; Υπάρχει περίπτωση να αρπάξει από κάτω και από πάνω να είναι αψητο; Αν αφήσω το μεσαίο κλειστό και ανάψω τους ακραίους δεν πρόκειται να ψηθεί ποτέ; Να ανοίγω τακτικά την πόρτα να ελέγχω το ψήσιμο η δεν κάνει γιατί θα χάνεται η θερμοκρασία; 

Screenshot_2023-09-09-17-05-14-33_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

28 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Καθυστέρησα λίγο αλλά τώρα είμαι έτοιμος. Επειδή πέτρα πίτσας δεν έχω ούτε καν απλές πέτρες τη γάστρα να την βάλω ανάμεσα από τον μεσαίο και τον καυστήρα της άκρης; Υπάρχει περίπτωση να αρπάξει από κάτω και από πάνω να είναι αψητο; Αν αφήσω το μεσαίο κλειστό και ανάψω τους ακραίους δεν πρόκειται να ψηθεί ποτέ; Να ανοίγω τακτικά την πόρτα να ελέγχω το ψήσιμο η δεν κάνει γιατί θα χάνεται η θερμοκρασία; 

Screenshot_2023-09-09-17-05-14-33_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg

Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ, η γάστρα θα πρέπει να τοποθετηθεί στην μέση, ανάμεσα στους ακριανούς καυστήρες. Τον μεσαίο θα τον έχεις κλειστό και τους 2 ακριανούς ανοιχτούς να έχεις μια θερμοκρασία 180-200 βαθμούς. Δεν χρειάζεται να ανοίγεις συχνά το καπάκι για να βλέπεις το ψήσιμο. Μπορείς να το ανοίξεις την πρώτη φορά πχ μετά από 40 λεπτά για να δεις πως πάει το ψήσιμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thessalos_ είπε

Καθυστέρησα λίγο αλλά τώρα είμαι έτοιμος. Επειδή πέτρα πίτσας δεν έχω ούτε καν απλές πέτρες τη γάστρα να την βάλω ανάμεσα από τον μεσαίο και τον καυστήρα της άκρης; Υπάρχει περίπτωση να αρπάξει από κάτω και από πάνω να είναι αψητο; Αν αφήσω το μεσαίο κλειστό και ανάψω τους ακραίους δεν πρόκειται να ψηθεί ποτέ; Να ανοίγω τακτικά την πόρτα να ελέγχω το ψήσιμο η δεν κάνει γιατί θα χάνεται η θερμοκρασία; 

Screenshot_2023-09-09-17-05-14-33_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg

Τότε αναγκαστικά θο το βάλεις στο κέντρο και θα ανάψεις μόνο τους  ακριανους καυστήρες  , για το πόσο συχνά θα το ελέγχεις εξαρτάται από το την θερμοκρασία του θαλάμου και το πόσο νερό έχει ,  αυτό θα το μάθεις με τις επαναλήψεις , και αν σου αρέσει αυτό το είδος ψησίματος να πάρεις πέτρα θα με θυμηθείς 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα πήγα για πρώτη φορά σε υγραέριο. Τις επόμενες θα είμαι πιο οργανωμένος. Παρεμπιπτόντως με 2 καυστήρες στο φουλ έφτασε 175 σταθερά προφανώς σε άλλη μάρκα θα είχε μεγαλύτερη απόδοση. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Το έχουν αυτό τα αλουμίνια , το έχω διαβάσει και παλιότερα , εάν για κάποιο λόγο ανέβει αρκετά η θερμοκρασία λιώνουν 

Τι άλλες εναλλακτικές υπάρχουν?

Σε τι θερμοκρασία λιώνει το αλουμίνιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!!Παμε να γουστάρουμε!!!Τι μας έχει μείνει σε αυτή τη χώρα;;;;Τα παιδάκια μας να είναι και καλά και ολα τα παιδιά του κόσμου!!!

*Το λουκάνικο είναι προβατίνα!

 

IMG_5374.jpeg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι , είναι δύσκολες ώρες για πολλούς , αλλά η ζωή συνεχίζεται,

Καλές οι τηγανητές πατάτες αξίζει όμως να δοκιμάσεις και ψητές σε φέτες, άλειψε τες με λίγο λάδι , αλάτι , και βάλε τες στη επάνω σχάρα μέχρι να μαλακώσουν στη συνέχεια λίγο να πάρουν χρώμα και είναι έτοιμες 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ηνίοχος είπε

Έτσι είναι , είναι δύσκολες ώρες για πολλούς , αλλά η ζωή συνεχίζεται,

Καλές οι τηγανητές πατάτες αξίζει όμως να δοκιμάσεις και ψητές σε φέτες, άλειψε τες με λίγο λάδι , αλάτι , και βάλε τες στη επάνω σχάρα μέχρι να μαλακώσουν στη συνέχεια λίγο να πάρουν χρώμα και είναι έτοιμες 

 

Αυτό με τις πατατες θα το δω συμφορουμιτη!Καλη εβδομάδα σε όλους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μαγειρέψεις κατσαρόλα είναι μακράν καλύτερο στο διπλανό ματι η το ίδιο είναι αν το έχεις και μέσα πάνω στην σχάρα. Είμαι στο ψάξιμο για αγορά και σκέφτομαι μήπως ήταν καλά να πάρω και με διπλανό μάτι. Απλά ανεβαίνει αρκετά η τιμή και εντάξει δεν παίζει να είναι καθημερινο μαγείρεμα έξω αλλά μια στο τόσο και δεν ξέρω αν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, teoxen είπε

Αν θες να μαγειρέψεις κατσαρόλα είναι μακράν καλύτερο στο διπλανό ματι η το ίδιο είναι αν το έχεις και μέσα πάνω στην σχάρα. Είμαι στο ψάξιμο για αγορά και σκέφτομαι μήπως ήταν καλά να πάρω και με διπλανό μάτι. Απλά ανεβαίνει αρκετά η τιμή και εντάξει δεν παίζει να είναι καθημερινο μαγείρεμα έξω αλλά μια στο τόσο και δεν ξέρω αν αξίζει.

Δεν έχω πλαινό μάτι, αλλά θα έλεγα τηγάνισμα στο πλαϊνό μάτι και τα υπόλοιπα μέσα, πάνω στην σχάρα, πάντα με κλειστό καπάκι. έχω μαγειρέψει πχ πάπια μέσα σε γάστρα.

Οι πατάτες πχ όπως είπε και ο φίλος μπορούν να γίνουν σε φέτες πάνω στην σχάρα. Απλώς αν είναι πολλές , παίρνει λίγη ώρα να τις γυρίσεις από την άλλη με την τσιμπίδα. 

Επεξ/σία από protathlitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, teoxen είπε

Αν θες να μαγειρέψεις κατσαρόλα είναι μακράν καλύτερο στο διπλανό ματι η το ίδιο είναι αν το έχεις και μέσα πάνω στην σχάρα. Είμαι στο ψάξιμο για αγορά και σκέφτομαι μήπως ήταν καλά να πάρω και με διπλανό μάτι. Απλά ανεβαίνει αρκετά η τιμή και εντάξει δεν παίζει να είναι καθημερινο μαγείρεμα έξω αλλά μια στο τόσο και δεν ξέρω αν αξίζει.

Η ύπαρξη πλαϊνού ματιού αξίζει σίγουρα. Καταρχήν, η ενέργεια του διοχετεύεται απευθείας και αποκλειστικά στο σκεύος. Επίσης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτόνομα, πχ για ένα τηγάνισμα χωρίς να πρέπει να ανοίξεις την ψησταριά. Είναι ο πιο βολικός, γρήγορος και οικονομικός τρόπος για τη χρήση που προορίζεται. Αν δεν υπάρχει οκ θα βρεθεί εναλλακτική οδός. Αλλά αν μπορείς να το έχεις από την αρχή, με την απόκτηση της ψησταριάς, κάντο και δεν θα μετανιώσεις για τα παραπάνω χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pizza night χθες με παρέα, με 3 πίτσες πάνω σε πέτρα ψησίματος, στους 300 βαθμούς. όπως πάντα βγήκε πολύ καλή.

Mοτσαρέλα νοπή, μελιτζάνες, μανιτάρια, φέτα, απάκι, καλαμπόκι κλπ.

 

IMG_7689.jpeg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα μπορούσα να είχα τις προτάσεις σας για την πρώτη μου αγορά ψησταριάς υγραερίου έως 250-300€; Αρχάριος προφανώς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, theoda είπε

Καλησπέρα, θα μπορούσα να είχα τις προτάσεις σας για την πρώτη μου αγορά ψησταριάς υγραερίου έως 250-300€; Αρχάριος προφανώς :)

Δες μία τις Naterial Kenton από το Leroy Merlin. Ανά περιόδους τις έχουν σε έκπτωση, οπότε εάν δεν σε επείγει, μπορείς να τις βρεις σε καλύτερη τιμή.

https://www.leroymerlin.gr/gr/module/cgireccodo/search?query=Naterial Kenton&tag=1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με την Nattera Advance 4 ποια θα έλεγες ότι είναι καλύτερη; 

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Δες μία τις Naterial Kenton από το Leroy Merlin. Ανά περιόδους τις έχουν σε έκπτωση, οπότε εάν δεν σε επείγει, μπορείς να τις βρεις σε καλύτερη τιμή.

https://www.leroymerlin.gr/gr/module/cgireccodo/search?query=Naterial Kenton&tag=1

Σε σχέση με την Nattera Advance 4 ποια θα έλεγες ότι είναι καλύτερη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...