Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, Gtrap84 said:

Καλησπερα παιδιά, σχετικα με τον αερα και το ψησιμο που αναφέρεστε παραπανω εχω μια απορια. Πηγα και ειδα απο κοντα την broil king Byron και την napoleon 525 se. Οι διάφορες που βρήκα ειναι στον καδο . Της broil king δεν εχει μεγαλη τρυπα στον καδο, καλυπτεται ο χωρος με αντιφλογιστρα με αποτελεσμα ολα τα λίπη να πέφτουν πανω στα αντιφλογιστρα και με αυτο τον τρόπο να επιστρεφει η γευση πισω στο κρεας, χωρις να ξερω αν τα λεω σωστα!!! Επισης δεν  εισάγεται περισσοτερος αερας απο κατω και  κρατα θερμοκρασία. Δεν ξερω με αναφλέξεις βεβαια τι γίνεται. 

Στην Napoleon εχει κενο στο κεντρο και εκει πεφτουν ολα τα λίπη.  Καθαρίζεται λογικα πιο εύκολα, αλλα μπαίνει περισσοτερο αερας και γι αυτο εχει και πιο ισχυρους καυστήρες.

Το θεμα ειναι τον χειμωνα η αποδοση και των δυο ειναι η ίδια στην διατήρηση της θερμοκρασίας στον καδο αν θελω να την χρησιμοποιώ και σαν φουρνο?

Σας ευχαριστω πολυ καλα ψησίματα!!!

 

Εχεις φουρνο που πιανει 360 βαθμους?. Η 525 πιανει τοσους με 4 καυστηρες 16.6 kw. η baron εχει 15.5.

Και με τις δυο αν θελεις σαν φουρνο θα τις δουλευεις στο 50-75% της εντασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

5 ώρες πριν, Gtrap84 είπε

Καλησπερα παιδιά, σχετικα με τον αερα και το ψησιμο που αναφέρεστε παραπανω εχω μια απορια. Πηγα και ειδα απο κοντα την broil king Byron και την napoleon 525 se. Οι διάφορες που βρήκα ειναι στον καδο . Της broil king δεν εχει μεγαλη τρυπα στον καδο, καλυπτεται ο χωρος με αντιφλογιστρα με αποτελεσμα ολα τα λίπη να πέφτουν πανω στα αντιφλογιστρα και με αυτο τον τρόπο να επιστρεφει η γευση πισω στο κρεας, χωρις να ξερω αν τα λεω σωστα!!! Επισης δεν  εισάγεται περισσοτερος αερας απο κατω και  κρατα θερμοκρασία. Δεν ξερω με αναφλέξεις βεβαια τι γίνεται. 

Στην Napoleon εχει κενο στο κεντρο και εκει πεφτουν ολα τα λίπη.  Καθαρίζεται λογικα πιο εύκολα, αλλα μπαίνει περισσοτερο αερας και γι αυτο εχει και πιο ισχυρους καυστήρες.

Το θεμα ειναι τον χειμωνα η αποδοση και των δυο ειναι η ίδια στην διατήρηση της θερμοκρασίας στον καδο αν θελω να την χρησιμοποιώ και σαν φουρνο?

Σας ευχαριστω πολυ καλα ψησίματα!!!

 

Μια χαρά είναι και οι δύο, παρόμοιες απώλειες θα έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις. Καταλαβαινω οτι και οι δυο ειναι εξίσου καλες και καπου χανεις καπου κερδίζεις. Ομως σε αυτη την κατηγορια των χρηματων τα κοιτας ολα. Η rogue 525se εχει 1800 ευρω σημερα με 4 κύριους καυστηρες και η baron 590s με 5 καυστηρες έχει και αυτή την ιδια τιμη.

Επειδη δεν εχω εμπειρια απο αεριου , και δεν ειμαι ο πιο σχολαστικος στο καθαρισμα ανθρωπος, πιστευετε οτι ο καθαρισμος θα ειναι πολυ δυσκολος στην broil king?

υπαρχει περίπτωση να πέσει η τιμη τους στην Ελλάδα ή καλυτερα να κοιταξω προς εξωτερικό?

Παιδια σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας, καλό σαββατοκύριακο να έχουμε !

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Gtrap84 said:

Καλημερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις. Καταλαβαινω οτι και οι δυο ειναι εξίσου καλες και καπου χανεις καπου κερδίζεις. Ομως σε αυτη την κατηγορια των χρηματων τα κοιτας ολα. Η rogue 525se εχει 1800 ευρω σημερα με 4 κύριους καυστηρες και η baron 590s με 5 καυστηρες έχει και αυτή την ιδια τιμη.

Επειδη δεν εχω εμπειρια απο αεριου , και δεν ειμαι ο πιο σχολαστικος στο καθαρισμα ανθρωπος, πιστευετε οτι ο καθαρισμος θα ειναι πολυ δυσκολος στην broil king?

υπαρχει περίπτωση να πέσει η τιμη τους στην Ελλάδα ή καλυτερα να κοιταξω προς εξωτερικό?

Παιδια σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας, καλό σαββατοκύριακο να έχουμε !

 

 

 

Εγω παντως δυσκολευομαι και στην 525 να καθαρισω το περιγραμμα του καδου στο κατω μερος επειδη υπαρχουν οι καυστηρες και τα σωληνακια. Θεωρω οτι στη baron θα ειναι ακομα πιο δυσκολο. Ακομα και αν ξυσεις αναμεσα στους καυστηρες θα πρεπει να βγαλεις τα παντα απο το πανω μερος ενω στην 525 τα σπρωχνεις να πεσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η ψησταριά θα μπει σε λειτουργία σε έκτακτη ανάγκη. Επειδή είμαστε 2 μέρα χωρίς ρεύμα με τα χάλια που μας βρήκανε και το κρέας στο ψυγείο δεν νομίζω ότι έχει αντοχή για πολλές ώρες ακόμη, μπορεί να μπει ταψακι η πυρέξ πάνω στο μαντέμι για να μαγειρέψουμε; Πχ σε ένα πυρέξ αν μπουν πατάτες με κρέας θα γίνει με κλειστό το καπάκι η δεν θα αποδίδει; Jamestown knox 3.2 έχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Τελικά η ψησταριά θα μπει σε λειτουργία σε έκτακτη ανάγκη. Επειδή είμαστε 2 μέρα χωρίς ρεύμα με τα χάλια που μας βρήκανε και το κρέας στο ψυγείο δεν νομίζω ότι έχει αντοχή για πολλές ώρες ακόμη, μπορεί να μπει ταψακι η πυρέξ πάνω στο μαντέμι για να μαγειρέψουμε; Πχ σε ένα πυρέξ αν μπουν πατάτες με κρέας θα γίνει με κλειστό το καπάκι η δεν θα αποδίδει; Jamestown knox 3.2 έχω.

Καλό κουράγιο! Με κλειστό το καπάκι και έμμεσο ψήσιμο, πχ τοποθέτησε το πυρέξ ανάμεσα από τους ακριανούς καυστήρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gtrap84 είπε

Καλημερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις. Καταλαβαινω οτι και οι δυο ειναι εξίσου καλες και καπου χανεις καπου κερδίζεις. Ομως σε αυτη την κατηγορια των χρηματων τα κοιτας ολα. Η rogue 525se εχει 1800 ευρω σημερα με 4 κύριους καυστηρες και η baron 590s με 5 καυστηρες έχει και αυτή την ιδια τιμη.

Επειδη δεν εχω εμπειρια απο αεριου , και δεν ειμαι ο πιο σχολαστικος στο καθαρισμα ανθρωπος, πιστευετε οτι ο καθαρισμος θα ειναι πολυ δυσκολος στην broil king?

υπαρχει περίπτωση να πέσει η τιμη τους στην Ελλάδα ή καλυτερα να κοιταξω προς εξωτερικό?

Παιδια σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας, καλό σαββατοκύριακο να έχουμε !

 

 

 

Για τον καθαρισμό του κάδου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια πλαστική σπάτουλα να πάρεις τα «χοντρά» και έπειτα ζεστό νερό, υγρό πιάτων κι ένα σφουγγάρι. Υπάρχει και η επιλογή με σόδα, ξύδι και νερό. Δες μία και το παρακάτω. 
https://www.napoleon.com/en/ca/barbecues/blog/how-deep-clean-your-napoleon-bbq

Όπως και να χει η ψησταριά δεν πρόκειται να γίνει όπως ήταν καινούργια.

Ο αφαιρούμενος πάτος/ταψί στη Napoleon είναι μεγαλύτερος από της Broil King. Μπορείς να τοποθετήσεις το ειδικό αλουμινένιο «σκεύος» που διαθέτει και απλά να το πετάς μετά από κάποια ψησίματα. Οπότε ο καθαρισμός γίνεται ακόμα πιο εύκολα/γρήγορα.

https://www.skroutz.gr/s/33373207/Napoleon-62021-Skeyos-Syllogis-Lipous-3tmch.html

Για προσφορές, ενδεχομένως να υπάρξουν την Black Friday, εφόσον δεν βιάζεσαι. Για εξωτερικό, μπορείς να ψάξεις στο αντίστοιχο σκρουτζ της Γερμανίας, https://www.idealo.de Συνήθως δεν στέλνουν απευθείας, οπότε θα πρέπει να επικοινωνήσεις με μια υπηρεσία forwarding, όπως πχ η https://www.eshopwedrop.gr  Απλά έχε υπόψη σου ότι για ενδεχόμενα θέματα εγγύησης, θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το εξωτερικό, καθώς δεν θα σε καλύψουν οι εδώ αντιπροσωπείες.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Γάστρα τελικά έχει η σύζυγος όχι πυρεξ φαντάζομαι κάνει δεν θα έχει θέμα; Θα πάω σε λίγο να τοποθετήσω φιάλη και να την βάλω μπροστά. Να είστε εδώ τριγύρω μπορεί να σας χρειαστώ 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Ευχαριστώ. Γάστρα τελικά έχει η σύζυγος όχι πυρεξ φαντάζομαι κάνει δεν θα έχει θέμα; Θα πάω σε λίγο να τοποθετήσω φιάλη και να την βάλω μπροστά. Να είστε εδώ τριγύρω μπορεί να σας χρειαστώ 🙂

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Gtrap84 είπε

Καλημερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις. Καταλαβαινω οτι και οι δυο ειναι εξίσου καλες και καπου χανεις καπου κερδίζεις. Ομως σε αυτη την κατηγορια των χρηματων τα κοιτας ολα. Η rogue 525se εχει 1800 ευρω σημερα με 4 κύριους καυστηρες και η baron 590s με 5 καυστηρες έχει και αυτή την ιδια τιμη.

Επειδη δεν εχω εμπειρια απο αεριου , και δεν ειμαι ο πιο σχολαστικος στο καθαρισμα ανθρωπος, πιστευετε οτι ο καθαρισμος θα ειναι πολυ δυσκολος στην broil king?

υπαρχει περίπτωση να πέσει η τιμη τους στην Ελλάδα ή καλυτερα να κοιταξω προς εξωτερικό?

Παιδια σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας, καλό σαββατοκύριακο να έχουμε !

 

 

 

... σε ότι αφορά τους καυστήρες  εαν μιλάμε για την ίδια επιφάνεια   οι περισσότεροι καυστήρες  θα δώσουν καλύτερη κατανομή  και έλεγχο της θερμοκρασίας
για το καθάρισμα  δεν νομίζω   οτι έχουν μεγάλες διαφορές   σε οτι αφορά  την αφαίρεση σχάρας και φλογοκρύπτων 
σε οτι αφορά το κόστος   , κατα καιρούς γίνονται   προσφορές  εαν δεν καίγεσαι    μπορείς να περιμένεις 

 

2 ώρες πριν, thessalos_ είπε

Τελικά η ψησταριά θα μπει σε λειτουργία σε έκτακτη ανάγκη. Επειδή είμαστε 2 μέρα χωρίς ρεύμα με τα χάλια που μας βρήκανε και το κρέας στο ψυγείο δεν νομίζω ότι έχει αντοχή για πολλές ώρες ακόμη, μπορεί να μπει ταψακι η πυρέξ πάνω στο μαντέμι για να μαγειρέψουμε; Πχ σε ένα πυρέξ αν μπουν πατάτες με κρέας θα γίνει με κλειστό το καπάκι η δεν θα αποδίδει; Jamestown knox 3.2 έχω.

 υπομονή  και κουράγιο

για το ψήσιμο  θα βοηθούσε  να τοποθετήσεις   το ταψί , πυρέξ . γάστρα   πάνω σε μια πέτρα ψησίματος πίτσας  ή εναλλακτικά εαν δεν έχεις πέτρα  βάλε  δυο πέτρες έτσι ώστε  να μην ακουμπά στη σχάρα
καλή επιτυχία  στο ψήσιμο και  να τελειώσει γρήγορα αυτό το κακό 

Εννοείται ότι θα ανάψεις όλους τους καυστήρες 

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.generalgas.gr/shop/ψησταριές/ψησταριές-αερίου/broil-king-αερίου/τροχήλατες-broil-king/baron/psistaria-ygraerioy-baron-s-590-ir-broil-king/

Η broil king ειναι νομιζω σαν την napoleon 625 σε επιφάνεια νομιζω. 

Λενε οτι ανεβαζει μεγαλη θερμοκρασια στο εσωτερικο της και αυτο ειναι και ο λογος που φοβαμαι για την αντοχη του καδου της σε βαθος χρόνου.

Αν ψήνουν με τον ιδιο τροπο ομως με την napoleon μαλλον καλυτερα να παω στην napoleon 525 που εχει ευκολότερη συντηρηση αν και μικροτερο χώρο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθυστέρησα λίγο αλλά τώρα είμαι έτοιμος. Επειδή πέτρα πίτσας δεν έχω ούτε καν απλές πέτρες τη γάστρα να την βάλω ανάμεσα από τον μεσαίο και τον καυστήρα της άκρης; Υπάρχει περίπτωση να αρπάξει από κάτω και από πάνω να είναι αψητο; Αν αφήσω το μεσαίο κλειστό και ανάψω τους ακραίους δεν πρόκειται να ψηθεί ποτέ; Να ανοίγω τακτικά την πόρτα να ελέγχω το ψήσιμο η δεν κάνει γιατί θα χάνεται η θερμοκρασία; 

Screenshot_2023-09-09-17-05-14-33_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg

Επεξ/σία από thessalos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...