Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να σας πω εγω παντως με τις μαντεμενιες δεν εχω θεμα, 3-4 λεπτα υποθεση ειναι  μετα το ψησιμο  η δουλεια, βουρτσα, λαδακι , παιρνω με λιγο χαρτι κουζινας "ελαφρια", και ξανα λαδακι και γεια σας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

καλές χρυσές οι μαντεμένιες  σχάρες  δεν πρόκειται να  σαπίσουν ποτέ   εχουν καλή συμπεριφορά   στο να κρατάνε θερμοκρασία   και βοηθούν στο ψήσιμο αλλά μέχρι εκεί οι ανοξείδωτες  είναι σε άλλη κατηγορία  δεν είναι τυχαίο άλλωστε οτι όλες οι  κορυφαίες ψησταριές   έχουν  ανοξείδωτες σχάρες - και όχι μόνο-   αλλά και οι γνωστές  γουεμπερ  ναπολεόν  μπρόιλ κινγκ   επιλέγουν ανοξείδωτες σχάρες για τα κορυφαία μοντέλα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά εξηγούσα νωρίτερα σε ένα φίλο, υπέρμαχο του κάρβουνου. Όλοι λατρεύουμε το κάρβουνο. Και μόνο που ανάβει, σου έρχονται μυρωδιές και μνήμες. Αλλά με το αέριο, ακόμα και το βράδυ να γυρίσεις αποκαμωμένος, κάτι θα βγει στο πιτς φυτίλι...

Screenshot_2023-09-05-19-04-56-801-edit_com_miui.gallery.jpg.c2adb675b7a5842a8fb6bfd08dcb7c73.jpg

Screenshot_2023-09-05-19-05-18-127-edit_com_miui.gallery.jpg.5ea20d180c78f12c49e7d634a6db57dc.jpg

 

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα νέος στο χόμπι και ελπίζω να πάμε καλά.

Έχω διαβάσει κάποια πράγματα και η αλήθεια είναι ότι έχω χαθεί λίγο και είναι πάρα πολλά αυτά που γράφονται.

Θέλω μια ψησταριά για το μπαλκόνι μου θέλω να πάρω κάτι που να μην με περιορίζει όσο γίνεται σε κάτι και να έχω καλά αποτελέσματα έχω σκεφτεί αυτη

https://www.skroutz.gr/s/28474904/Broil-King-Gem-310-PSistaria-Ygraeriou-Mantemenias-Scharas-55x34ek-me-3-Esties-6-9kW-814-153.html

Τι λέτε υπέρ κατά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Amaretos είπε

Τι να σας πω εγω παντως με τις μαντεμενιες δεν εχω θεμα, 3-4 λεπτα υποθεση ειναι  μετα το ψησιμο  η δουλεια, βουρτσα, λαδακι , παιρνω με λιγο χαρτι κουζινας "ελαφρια", και ξανα λαδακι και γεια σας.

Μια απο τα ίδια...

5 Λεπτά αμέσως μετά το ψήσιμο...τριψιμο με την βούρτσα και λαδάκι (με πινέλο αν βρω σπρέι θα ειναι ακόμα ποιο γρήγορο) ενα αναμά για να καπνίσει και αυτό ήταν...

ΑΝ μπορώ να βρώ καποιο αρνητικό ειναι το βάρος τους...αλλά αυτό βοηθάει στο ψήσιμο... κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις...

ΑΝ κάποια στιγμή χαλάσουν (αλήθεια χαλάει το μαντέμι ???) τότε θα το σκεφτώ με τι θα τις αντικαταστήσω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, est είπε

Αυτά εξηγούσα νωρίτερα σε ένα φίλο, υπέρμαχο του κάρβουνου. Όλοι λατρεύουμε το κάρβουνο. Και μόνο που ανάβει, σου έρχονται μυρωδιές και μνήμες. Αλλά με το αέριο, ακόμα και το βράδυ να γυρίσεις αποκαμωμένος, κάτι θα βγει στο πιτς φυτίλι...

Screenshot_2023-09-05-19-04-56-801-edit_com_miui.gallery.jpg.c2adb675b7a5842a8fb6bfd08dcb7c73.jpg

Screenshot_2023-09-05-19-05-18-127-edit_com_miui.gallery.jpg.5ea20d180c78f12c49e7d634a6db57dc.jpg

 

 

όλοι υπέρμαχοι του κάρβουνου ήμασταν  , όταν όμως δοκιμάσαμε το αέριο  αναθεωρήθηκαν πολλά  ...
ψήνω πάνω απο 20 χρόνια  με αέριο  και ειλικρινά   δε θα γύριζα ποτέ πίσω  στο κάρβουνο όχι μόνο στην ευκολία αλλά και  στην ποιότητα  που προσφέρουν στα ψητά
βέβαια για να είμαστε ειλικρινείς  συγκρίνουμε  τις παραδοσιακές  ανοιχτές  και  τις περισσότερες φορές αυτοσχέδιες ψησταριές κάρβουνου  με  τις  υγραερίου που εκ των πραγμάτων  η κάθε μια απ αυτές έχει  πολλές ώρες σχεδιασμού και πειραματισμού απο μια ομάδα ανθρώπων  πίσω  της μέχρι να βγεί στην αγορά , και σαφώς  δεν είναι το ίδιο  με μια  καμάντο   , η αργεντίνικου τύπου όπως η σαντα μαρία  ή ακόμη  και σε μια υβριδική  καλαμαζοο   και πάλι όμως  δεν είναι  το ίδιο ευκολες και γρήγορες  (εκτός ίσως απο την τελευταία )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

ΑΝ κάποια στιγμή χαλάσουν (αλήθεια χαλάει το μαντέμι ???)

Αμα την ριξεις κατω :P ή αμα σου σκουριασει και βαριεσαι να την επαναφερεις ή αμα την βαλεις καυτη σε κρυο νερο.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αμα την ριξεις κατω :P ή αμα σου σκουριασει και βαριεσαι να την επαναφερεις ή αμα την βαλεις καυτη σε κρυο νερο.

Καλημέρα!!!!Οταν λες επαναφέρεις;;;Τι διορθωτική κίνηση παίζει δηλαδή;

1 ώρα πριν, ηνίοχος είπε

όλοι υπέρμαχοι του κάρβουνου ήμασταν  , όταν όμως δοκιμάσαμε το αέριο  αναθεωρήθηκαν πολλά  ...
ψήνω πάνω απο 20 χρόνια  με αέριο  και ειλικρινά   δε θα γύριζα ποτέ πίσω  στο κάρβουνο όχι μόνο στην ευκολία αλλά και  στην ποιότητα  που προσφέρουν στα ψητά
βέβαια για να είμαστε ειλικρινείς  συγκρίνουμε  τις παραδοσιακές  ανοιχτές  και  τις περισσότερες φορές αυτοσχέδιες ψησταριές κάρβουνου  με  τις  υγραερίου που εκ των πραγμάτων  η κάθε μια απ αυτές έχει  πολλές ώρες σχεδιασμού και πειραματισμού απο μια ομάδα ανθρώπων  πίσω  της μέχρι να βγεί στην αγορά , και σαφώς  δεν είναι το ίδιο  με μια  καμάντο   , η αργεντίνικου τύπου όπως η σαντα μαρία  ή ακόμη  και σε μια υβριδική  καλαμαζοο   και πάλι όμως  δεν είναι  το ίδιο ευκολες και γρήγορες  (εκτός ίσως απο την τελευταία )

Μερακλής!Τι ειναι μέσα στο πήλινο;;;

12 ώρες πριν, teoxen είπε

Καλησπέρα στην παρέα νέος στο χόμπι και ελπίζω να πάμε καλά.

Έχω διαβάσει κάποια πράγματα και η αλήθεια είναι ότι έχω χαθεί λίγο και είναι πάρα πολλά αυτά που γράφονται.

Θέλω μια ψησταριά για το μπαλκόνι μου θέλω να πάρω κάτι που να μην με περιορίζει όσο γίνεται σε κάτι και να έχω καλά αποτελέσματα έχω σκεφτεί αυτη

https://www.skroutz.gr/s/28474904/Broil-King-Gem-310-PSistaria-Ygraeriou-Mantemenias-Scharas-55x34ek-me-3-Esties-6-9kW-814-153.html

Τι λέτε υπέρ κατά?

Broil king από τις πολύ καλές!Εγω θεωρώ ότι αν ψαχτείς όμως μπορείς να βρεις και κανα διαμαντάκι μεταχειρισμένο σε πολύ καλή τιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VarDerSar86 είπε

Οταν λες επαναφέρεις;;;Τι διορθωτική κίνηση παίζει δηλαδή;

αμα σκουριασει υπαρχει διορθωτικη κινηση. Υπαρχουν απειρα βιντεο. Τριψιμο, λαδωμα κλπ κλπ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, VarDerSar86 είπε

Μερακλής!Τι ειναι μέσα στο πήλινο;;;

Κομμένες πιπεριές με πιο ψιλά κομμένες πατάτες, λάδι, αλάτι, πιπερι, κόκκοι σκόρδου. Που και που ανακάτεμα, μην πιάσει κατω. Μετά το τελευταίο ανακάτεμα, δύο αυγά μέχρι να γίνουν. Αν είχα τριμμένο τυρι, θα το έριχνα τελευταίο.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.

Ελπίζω να είστε όλοι καλά, ειδικά όσοι είναι σε περιοχές που πλημμυρίζουν...

Έχω μια ερώτηση για όποιον μπορεί να βοηθήσει:

Γύρισα πριν λίγο καιρό από Αυστραλία και έφερα μαζί μου την Weber μου. Πήγα να τη συνδέσω με μια μπουκάλα εδώ στο χωριό του πεθερού μου, αλλά δεν γίνεται.

Ξέρει κανείς τι παίζει με αντάπτορες για συνδέσεις μπουκαλών αερίου;

 

Παρακάτω παραθέτω εικόνα για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Ευχαριστώ!

20230902_153847~2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Str είπε

Γύρισα πριν λίγο καιρό από Αυστραλία και έφερα μαζί μου την Weber μου. Πήγα να τη συνδέσω με μια μπουκάλα εδώ στο χωριό του πεθερού μου, αλλά δεν γίνεται.

Ξέρει κανείς τι παίζει με αντάπτορες για συνδέσεις μπουκαλών αερίου;

Καλως ηρθες φιλε! Αρχικα επειδη δεν γνωριζω σε τι πιεσεις ειναι ρυθμισμενες στην Αυστραλια, βαλε μια φωτο απο το ταμπελακι της ψησταριας σου που γραφει τι πιεση χρειαζεται το αεριο.

Θα χρειαστει να αλλαξεις απλα ρυθμιστη πιεσης, αυτο στα αριστερα, με εναν να κουμπωνει σε ελληνικες φιαλες και να εχει τις σωστες πιεσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Str είπε

Που βρίσκω την πίεση;

Παμε πρωτα σ αυτο. Ποια ψησταρια εχεις; Ολες εχουν ενα αυτοκολλητο πανω που τα γραφει. Αλλιως βαλε φωτο του ρυθμιστη, εχει κατι νουμερα πανω κι αυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...