Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Με αφορμή την ανάρτηση του @estκαι τη προτροπή μου  για ψητά λαχανικά

Ψητές πατάτες αλλά και μελιτζάνες για σήμερα (συνοδευτικά ψητής πέστροφας)  κομμένα σε φέτες μια μικρή επάλειψη  λάδι ψήσιμο μέχρι να μαλακώσουν ,  ίσως να μην  πετύχει στην πρώτη προσπάθεια αξίζει όμως να το προσπαθήσετε 

IMG_20230903_145613.jpg

IMG_20230903_145449.jpg

IMG_20230903_145413.jpg

IMG_20230903_145332.jpg

IMG_20230903_145305.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Στις 2/9/2023 στις 4:59 ΜΜ, johnniek13 είπε

θα το βαζω μαζι με την πετρα πιτσας για περιπου 10 λεπτα προθερμασνη με 4 καυστηρες. Οταν βαζω την πιτσα θα σβηνω τους μεσαιους. 

Για τον φιλο που ρωτησε πιο πανω... Αν προθερμανω την πετρα σωστα και με θερμοκρασια περιπου 320 και βαλω την πιτσα, τοτε σε 4-5 λεπτα ψηνεται απο κατω και απο πανω απλα λιωνει το τυρι. αυτο γιατι οι πλαινοι καυστηρες στελνουν πανω την φωτια αλλα η πετρα δρα σαν ασπιδα. με το καπακι θα οδηγησω την θερμοτητα ακριβως πανω απο την πιτσα. Στοχος να καφετιαζει και απο πανω σε κατω απο 5 λεπτα.

Αν εχεις και δευτερη πετρα βαλτη πανω απο την κατασκευη που εκανες για να κρατησει περισσοτερη θερμοκρασια. Ισως βοηθησει κι αυτο, αλλα καλυτερα κανε δοκιμες και θα το βρεις. Οπως ειπε και ο @ηνίοχος μπορεις να βγαλεις τους πλαινους φλογοκρυπτες για να εχεις πιο αμεση φλογα στα πλαγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πειραμα ολοκληρωθηκε...

Δειτε φωτος.

πιτσα 37cm ισα ισα για την στρογγυλη πετρα του lidl.

Προθερμανα περιπου 12-13 λεπτα με 4 καυστηρες στο 1/4 και το θερμoμετρο εδειχνε περιπου 260.

Ανοιξα καπακι και με το ενα χερι σηκωσα λιγο το ανοξειδωτο και αφησα την πιτσα, επειδη το εμπρος ζυμαρι εξειχε βρηκε με το αγγιγμα και το τραβηξα και ξαναεβαλα. ετσι εγινε το εξογκωμα στο σχημα.

γυρισα τους ακριανους στο max και αφησα μεσσαιους στο 1/4 (καθετα κατω το σημαδι του κουμπιου).

Το αποτελεσμα που βλεπετε ειναι  σε 4 λεπτα. Εκει εσβησα ακριανους και εβγαλα λαμαρινα και αφησα αλλο ενα λεπτο να παρει απο κατω.

Συμπερασμα: το συστημα δουλευει και θεωρω οτι θελει περι τα 20 λεπτα προθερμανση να ανεβασει η πετρα περισσοτερη θερμοκρασια ωστε σε 4 λεπτα να εχει γινει πανω κατω ιδια.

 

20230903_201743.jpg

20230903_202925.jpg

20230903_202938.jpg

Επεξ/σία από johnniek13
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συναρμολόγησα και εγώ σήμερα μετά από 5 μήνες περίπου που ήταν στο κουτί της την Jamestown knox 3.2. Καλά ψησίματα να έχουμε. Σαν εντελώς αρχάριος έχω μερικές απορίες. Καταρχάς πως σβήνουν τα λεντ στα κουμπιά; Μόλις έβαλα μπαταρίες άναψαν αλλά δεν βρήκα κάποιο κουμπί για να κλείσουν.

Έπειτα επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με φιάλες υγραερίου και τις ψιλοφοβαμαι είναι η αλήθεια θέλω να βάλω εξ' αρχής την πλαστική coral gas prime για μεγαλύτερη ασφάλεια. Τι χρειάζεται να αγοράσω εκτός από τη φιάλη και πως θα κάνω τη σύνδεση;

Τα υπόλοιπα καλώδια κτλ νομίζω ότι τα έβαλα όπως έπρεπε. Αν έχω κάνει βλακεία στη σύνδεση υπάρχει περίπτωση να κάνει κάνα μπουμ;😁

Επεξ/σία από thessalos_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Το πειραμα ολοκληρωθηκε...

Δειτε φωτος.

πιτσα 37cm ισα ισα για την στρογγυλη πετρα του lidl.

Προθερμανα περιπου 12-13 λεπτα με 4 καυστηρες στο 1/4 και το θερμoμετρο εδειχνε περιπου 260.

Ανοιξα καπακι και με το ενα χερι σηκωσα λιγο το ανοξειδωτο και αφησα την πιτσα, επειδη το εμπρος ζυμαρι εξειχε βρηκε με το αγγιγμα και το τραβηξα και ξαναεβαλα. ετσι εγινε το εξογκωμα στο σχημα.

γυρισα τους ακριανους στο max και αφησα μεσσαιους στο 1/4 (καθετα κατω το σημαδι του κουμπιου).

Το αποτελεσμα που βλεπετε ειναι  σε 4 λεπτα. Εκει εσβησα ακριανους και εβγαλα λαμαρινα και αφησα αλλο ενα λεπτο να παρει απο κατω.

Συμπερασμα: το συστημα δουλευει και θεωρω οτι θελει περι τα 20 λεπτα προθερμανση να ανεβασει η πετρα περισσοτερη θερμοκρασια ωστε σε 4 λεπτα να εχει γινει πανω κατω ιδια.

 

20230903_201743.jpg

20230903_202925.jpg

20230903_202938.jpg

Δοκίμασε να προθερμάνεις την πέτρα για 30 λεπτά. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να μην βάλεις στο ελάχιστο τους μεσαίους καυστήρες, αλλά στην μέση ή λίγο παραπάνω. Θα πρέπει να κάνεις δοκιμές για να δεις πως θα λειτουργήσει καλύτερα.

49 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Συναρμολόγησα και εγώ σήμερα μετά από 5 μήνες περίπου που ήταν στο κουτί της την Jamestown knox 3.2. Καλά ψησίματα να έχουμε. Σαν εντελώς αρχάριος έχω μερικές απορίες. Καταρχάς πως σβήνουν τα λεντ στα κουμπιά; Μόλις έβαλα μπαταρίες άναψαν αλλά δεν βρήκα κάποιο κουμπί για να κλείσουν.

Έπειτα επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με φιάλες υγραερίου και τις ψιλοφοβαμαι είναι η αλήθεια θέλω να βάλω εξ' αρχής την πλαστική coral gas prime για μεγαλύτερη ασφάλεια. Τι χρειάζεται να αγοράσω εκτός από τη φιάλη και πως θα κάνω τη σύνδεση;

Τα υπόλοιπα καλώδια κτλ νομίζω ότι τα έβαλα όπως έπρεπε. Αν έχω κάνει βλακεία στη σύνδεση υπάρχει περίπτωση να κάνει κάνα μπουμ;😁

Καλορίζικη και καλά ψησίματα! Για τον φωτισμό, δες μία το παρακάτω βιντεάκι, στο 1 λεπτό. Νομίζω πως είναι από ένα παιδί που συμμετέχει στο θέμα αυτό.

Εάν η ψησταριά έχει δικό της λάστιχο και ρυθμιστή, τότε απλά θα αλλάξεις τον ρυθμιστή που έχει με τον αντίστοιχο της coral, γκρι στα 37mbar για προπάνιο και κόκκινος στα 30mbar για μείγμα. Καλύτερα να προτιμήσεις προπάνιο, γκρι μπουκάλα, με τον αντίστοιχο ρυθμιστή στα 37mbar.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, ilpapacha said:

Δοκίμασε να προθερμάνεις την πέτρα για 30 λεπτά. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να μην βάλεις στο ελάχιστο τους μεσαίους καυστήρες, αλλά στην μέση ή λίγο παραπάνω. Θα πρέπει να κάνεις δοκιμές για να δεις πως θα λειτουργήσει καλύτερα.

Αυτή η κατασκευή σε συνδυασμό με μαντεμενια βάση για πίτσα δε θα λειτουργούσε «καλύτερα»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnniek13 είπε

Το πειραμα ολοκληρωθηκε...

Δειτε φωτος.

πιτσα 37cm ισα ισα για την στρογγυλη πετρα του lidl.

Προθερμανα περιπου 12-13 λεπτα με 4 καυστηρες στο 1/4 και το θερμoμετρο εδειχνε περιπου 260.

Ανοιξα καπακι και με το ενα χερι σηκωσα λιγο το ανοξειδωτο και αφησα την πιτσα, επειδη το εμπρος ζυμαρι εξειχε βρηκε με το αγγιγμα και το τραβηξα και ξαναεβαλα. ετσι εγινε το εξογκωμα στο σχημα.

γυρισα τους ακριανους στο max και αφησα μεσσαιους στο 1/4 (καθετα κατω το σημαδι του κουμπιου).

Το αποτελεσμα που βλεπετε ειναι  σε 4 λεπτα. Εκει εσβησα ακριανους και εβγαλα λαμαρινα και αφησα αλλο ενα λεπτο να παρει απο κατω.

Συμπερασμα: το συστημα δουλευει και θεωρω οτι θελει περι τα 20 λεπτα προθερμανση να ανεβασει η πετρα περισσοτερη θερμοκρασια ωστε σε 4 λεπτα να εχει γινει πανω κατω ιδια.

 

20230903_201743.jpg

20230903_202925.jpg

20230903_202938.jpg

Ωραίος !!  Βρήκες τον τρόπο που λειτουργεί και την επόμενη φορά θα το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο (όχι ότι δεν είναι καλό αυτή που ανέβασες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vins είπε

Αυτή η κατασκευή σε συνδυασμό με μαντεμενια βάση για πίτσα δε θα λειτουργούσε «καλύτερα»;

Έχω και την μαντεμένια πλάκα από το mypizza project. Το μαντέμι θέλει περισσότερο προσοχή, καθώς όντως «απορροφά» πολύ θερμότητα, όμως επίσης την «διοχετεύει» βίαια. Η πέτρα από την άλλη την «διοχετεύει» πιο ήπια και ψήνεται καλύτερα το ζυμάρι. Δεν είναι ότι δεν θα κάνεις δουλειά με την μαντεμένια, απλά θέλει περισσότερη προσοχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, vins είπε

Αυτή η κατασκευή σε συνδυασμό με μαντεμενια βάση για πίτσα δε θα λειτουργούσε «καλύτερα»;

Δεν  νομίζω η πέτρα έχει μια ποιο ήπια κατανομή θερμότητας που βοηθά να μην καίγονται οι ζύμες 

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και μαντεμι 50χ50 παχους 8 mm. ψηνει πιο γρηγορα απο την πετρα. Προς το παρον ομως νομιζω πως η πετρα δινει καλυτερα αποτελεσματα μιας και λογω μεγεθους και υλικων (ζαμπον + μπεικον + πιπερια) ειναι καλυτερο να μενει 4-5 λεπτα για να ψηθουν. Θεωρω το μαντεμι θα ειναι καλυτερο σε ναπολιτανικη πιτσα με λεπτο ζυμαρι λιγο τυρι και μονο ντοματα χωρις αλλαντικα. Ναπολιταμικη με μαντεμι και το καπακι σε 2 λεπτα θα ειναι ετοιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, ilpapacha said:

Έχω και την μαντεμένια πλάκα από το mypizza project. Το μαντέμι θέλει περισσότερο προσοχή, καθώς όντως «απορροφά» πολύ θερμότητα, όμως επίσης την «διοχετεύει» βίαια. Η πέτρα από την άλλη την «διοχετεύει» πιο ήπια και ψήνεται καλύτερα το ζυμάρι. Δεν είναι ότι δεν θα κάνεις δουλειά με την μαντεμένια, απλά θέλει περισσότερη προσοχή.

 

53 minutes ago, ηνίοχος said:

Δεν  νομίζω η πέτρα έχει μια ποιο ήπια κατανομή θερμότητας που βοηθά να μην καίγονται οι ζύμες 

 

29 minutes ago, johnniek13 said:

εχω και μαντεμι 50χ50 παχους 8 mm. ψηνει πιο γρηγορα απο την πετρα. Προς το παρον ομως νομιζω πως η πετρα δινει καλυτερα αποτελεσματα μιας και λογω μεγεθους και υλικων (ζαμπον + μπεικον + πιπερια) ειναι καλυτερο να μενει 4-5 λεπτα για να ψηθουν. Θεωρω το μαντεμι θα ειναι καλυτερο σε ναπολιτανικη πιτσα με λεπτο ζυμαρι λιγο τυρι και μονο ντοματα χωρις αλλαντικα. Ναπολιταμικη με μαντεμι και το καπακι σε 2 λεπτα θα ειναι ετοιμη.

Το είπα λόγω του ότι χρειάστηκε να σηκωθεί το καπάκι και να ψηθεί καλύτερα από κάτω η ζύμη. Προσωπικά μόνο Νεαπολεως τρώω 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, vins είπε

 

 

Το είπα λόγω του ότι χρειάστηκε να σηκωθεί το καπάκι και να ψηθεί καλύτερα από κάτω η ζύμη. Προσωπικά μόνο Νεαπολεως τρώω 😁

Νικαίας; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τν Naterial Kenton με 3 καυστηρες και ψαχνομαι για ινοξ σχαρα ....Εχει δει καποιος κατι ετοιμο ή παμε σε κατασκευη?Εχει φτιαξει καποιος και αν ναι ποσο κοστισε?Αν παω να μου την φτιαξουν τι πρεπει να ζητησω(παχος βεργας ,ειδος ινοξ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...