Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Δεν ξερω για kenton ισως εγω εχω 3 καυστηρες και αναβω μονο τους ακριανους τερμα χαμηλα και ψηνω γυρω στους 150-160 βαθμους, λογικα με τους 2 και εσυ θα εισαι οκ, η αν μπορεις βαλε τους μεσαιους τερμα τερμα χαμηλα ισα να αναβουν και βλεπεις τι θερμοκρασια εχεις μεσα. "Λυσαξες" :) με τα ταψια (εγω δεν βαζω παντως, μου μοιαζει λιγο νεροβραστο το κρεας μετα), οχι δεν κοβουν αφου δουλευει σαν φουρνος με κλειστο το καπακι, παιρνει χρωμα και ετσι, και στο τελος βγαλε το ταψι και γκαζωσε να πεσει το λιπακι να τσικνισει να γινει μαγκικο

ψημενο χωρις ταψι μονο με τους ακριανους λιγο πριν βγει

image.jpeg.1b3ff18124de5ef8f36af410eb076154.jpeg

Αρεεε μερακληηη… 

 

εχω ψηθεί για κοντοσούβλι με άφθονη μπυρα η αλήθεια είναι …

 

ερώτηση τελευταία: όταν φουλάρο καυστήρες πάλι κλειστό θα είναι το καπάκι έτσι;; 

30 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Κοτόπουλο στην σούβλα με πατάτες στον ξυλόφουρνο για σήμερα

IMG_3519.jpeg.04cbc7d87ffea2d172b352f36880ab63.jpeg

Ο ξυλόφουρνος δε απογοητεύει ποτέ και κανένα.. λουκούμι φαίνεται 

Επεξ/σία από ventic139
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Κοτόπουλο στην σούβλα με πατάτες στον ξυλόφουρνο για σήμερα

ριπορτ και πλοκ παρακαλω στον κυριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, ilpapacha said:

Κοτόπουλο στην σούβλα με πατάτες στον ξυλόφουρνο για σήμερα

IMG_3519.jpeg.04cbc7d87ffea2d172b352f36880ab63.jpeg

Κόλαση 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Amaretos είπε

Δεν ξερω για kenton ισως εγω εχω 3 καυστηρες και αναβω μονο τους ακριανους τερμα χαμηλα και ψηνω γυρω στους 150-160 βαθμους, λογικα με τους 2 και εσυ θα εισαι οκ, η αν μπορεις βαλε τους μεσαιους τερμα τερμα χαμηλα ισα να αναβουν και βλεπεις τι θερμοκρασια εχεις μεσα. "Λυσαξες" :) με τα ταψια (εγω δεν βαζω παντως, μου μοιαζει λιγο νεροβραστο το κρεας μετα), οχι δεν κοβουν αφου δουλευει σαν φουρνος με κλειστο το καπακι, παιρνει χρωμα και ετσι, και στο τελος βγαλε το ταψι και γκαζωσε να πεσει το λιπακι να τσικνισει να γινει μαγκικο

ψημενο χωρις ταψι μονο με τους ακριανους λιγο πριν βγει

image.jpeg.1b3ff18124de5ef8f36af410eb076154.jpeg

Εγώ πάντως την πρώτη φορά που είχα κάνει κοντοσουβλι στην πρώτη μου ψησταριά (Naterial 4 καυστήρες )είχα βάλει ταψάκια από κάτω με νερό . Το αποτέλεσμα ήταν να έχει μυρωδιά το κρέας από τα λίπη που έπεφταν μέσα στο ταψάκι και καιγόντουσαν .Επίσης μου έμοιαζε για βραστό λίγο το κρέας. Γενικά δεν με ικανοποίησε το αποτέλεσμα. Μετέπειτα  εγώ το τύλιγα μόνο με λαδόκολλά για αρχή .Επίσης επειδή οι τέσσερις καυστήρες στο ελάχιστο μου ανέβαζαν θερμοκρασία πάνω από 200 βαθμούς ,έβαζα κάτι αποστάτες στο καπάκι για να είναι ένα τακ ανοικτό και έτσι είχα σταθερή θερμοκρασία στους 170 και ομοιόμορφο ψήσιμο .Ίσος γίνεται και το ίδιο αν μειώσεις την πίεση από την βαλβίδα της μπουκάλας .

Είχα δοκιμάσει μια φορά μόνο με τους πλαϊνούς αλλά δεν πήρα καλό αποτέλεσμα στο ψήσιμο .

Τώρα με μια Napoleon που έχω πάρει θα ξαναφτιάξω την σούβλα και θα το δοκιμάσω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, axinak είπε

Εγώ πάντως την πρώτη φορά που είχα κάνει κοντοσουβλι στην πρώτη μου ψησταριά (Naterial 4 καυστήρες )είχα βάλει ταψάκια από κάτω με νερό . Το αποτέλεσμα ήταν να έχει μυρωδιά το κρέας από τα λίπη που έπεφταν μέσα στο ταψάκι και καιγόντουσαν .Επίσης μου έμοιαζε για βραστό λίγο το κρέας. Γενικά δεν με ικανοποίησε το αποτέλεσμα. Μετέπειτα  εγώ το τύλιγα μόνο με λαδόκολλά για αρχή .Επίσης επειδή οι τέσσερις καυστήρες στο ελάχιστο μου ανέβαζαν θερμοκρασία πάνω από 200 βαθμούς ,έβαζα κάτι αποστάτες στο καπάκι για να είναι ένα τακ ανοικτό και έτσι είχα σταθερή θερμοκρασία στους 170 και ομοιόμορφο ψήσιμο .Ίσος γίνεται και το ίδιο αν μειώσεις την πίεση από την βαλβίδα της μπουκάλας .

Είχα δοκιμάσει μια φορά μόνο με τους πλαϊνούς αλλά δεν πήρα καλό αποτέλεσμα στο ψήσιμο .

Τώρα με μια Napoleon που έχω πάρει θα ξαναφτιάξω την σούβλα και θα το δοκιμάσω .

Yeap αυτο ακριβως ενιωσα καιι εγω και δεν ξαναεβαλα.. υγρασια κακη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ψηνουμε στα καρβουνα βαζουμε υγρασια; Αν βγει το κρεας στη σωστη θερμοκρασια θα ειναι ζουμερο. Δεν κανουμε low and slow να θελουμε υγρασια στο κρεας να μην ξεραθει εξωτερικα.

Σημερα και γω θα βαλω ενα κοτοπουλακι σουβλα γιατι ζηλεψα απο τον @ilpapacha χτες. Εβαλες το μειγμα για λευκα κρεατα απο το Πιπερι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σημερα και γω θα βαλω ενα κοτοπουλακι σουβλα γιατι ζηλεψα απο τον @ilpapacha χτες. Εβαλες το μειγμα για λευκα κρεατα απο το Πιπερι?

Ναι, άλειψα μέσα έξω και κάτω από την πέτσα (όπου ήταν εφικτό) με απαλή μουστάρδα και μετά έβαλα το μείγμα για τα λευκά κρέατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ventic139 είπε

Πείτε και εμάς αυτό για τα λευκά κρέατα βρε παιδια

 

 

Είναι μείγμα από ένα κατάστημα με μπαχαρικά στο κέντρο της Αθήνας. Τα φτιάχνει μόνος του. Είναι τα παρακάτω 

https://www.piperi-evripidou.gr/el/baxarika-meigmata.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάδι, μουστάρδα σκόνη, αλάτι, πιπέρι και σκόρδο γκρανουλε. Άντε γεια....

Και οι 3 καυστήρες στο χαμηλό, ούτε ταψάκια, ούτε νερά.

Screenshot_20230831_192450.jpg

  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Λάδι, μουστάρδα σκόνη, αλάτι, πιπέρι και σκόρδο γκρανουλε. Άντε γεια....

Και οι 3 καυστήρες στο χαμηλό, ούτε ταψάκια, ούτε νερά.

Screenshot_20230831_192450.jpg

Ωραίος, είναι εμμέσως ταϊσμένο με καλαμπόκι; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Λάδι, μουστάρδα σκόνη, αλάτι, πιπέρι και σκόρδο γκρανουλε. Άντε γεια....

Και οι 3 καυστήρες στο χαμηλό, ούτε ταψάκια, ούτε νερά.

Screenshot_20230831_192450.jpg

Πόση ώρα πήρε το ψήσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...