Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, ventic139 είπε

αν βάλω ταψάκι με νερό κατά μήκους της σούβλας δε θα κόβει τη θερμότητα όμως ;

Εγώ που το έχω κάνει η θερμοκρασία της ψησταριάς μια χαρά ήταν όσο την είχα ρυθμίσει. Βέβαια να πω μέχρι κοτόπουλο έχω ψήσει στην σούβλα, το κοντοσούβλι είναι το επόμενο level !

Εσύ βλέπω πας από την αρχή στα δύσκολα! δεν περιμένεις λίγο να την μάθεις την ψησταριά σου πρώτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Εγώ που το έχω κάνει η θερμοκρασία της ψησταριάς μια χαρά ήταν όσο την είχα ρυθμίσει. Βέβαια να πω μέχρι κοτόπουλο έχω ψήσει στην σούβλα, το κοντοσούβλι είναι το επόμενο level !

Εσύ βλέπω πας από την αρχή στα δύσκολα! δεν περιμένεις λίγο να την μάθεις την ψησταριά σου πρώτα?

Θα έχω κόσμο λόγω γενεθλίων και έλεγα να βάλω μια σούβλα κοντοσούβλι και από κάτω διαφορά αλλά κρέατα.. έχω και τα MEATER όποτε ποντάρω εκεί στο να μην τα κάψω 🤣🤣

 

με έβαλες σε σκέψεις τώρα ..

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου χωραει η σουβλα και να εχεις και τις σχαρες απο κατω να ψηνεις ταυτοχρονα? και αν ναι, πρεπει προς το τελειωμα να ριξεις πανω τι θες να ψησεις, και παλι δυσκολα, γιατι συνηθως γκαζωνουμε στο τελος τους καυστηρες για να δοωσουμε χρωμα/τραγανοτητα στο κοντοσουβλι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Σου χωραει η σουβλα και να εχεις και τις σχαρες απο κατω να ψηνεις ταυτοχρονα? και αν ναι, πρεπει προς το τελειωμα να ριξεις πανω τι θες να ψησεις, και παλι δυσκολα, γιατι συνηθως γκαζωνουμε στο τελος τους καυστηρες για να δοωσουμε χρωμα/τραγανοτητα στο κοντοσουβλι

Από ότι έχω δει χωράει ναι

 

εχει διαφορετική υποδοχή για τη σούβλα και με τις σχάρες από κάτω μπορείς να πετάξεις από κάτω κάτι πριν δυναμώσεις που λες…

 

θα κάνω μια δοκιμή καλού κακου τη σούβλα να δω ότι χωράει όντως αλλιώς βλέπω να πετάει σούβλες πάνω στις σχάρες να τελειώνει το θεμα 

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει δίκιο ο φίλος, συνήθως οι σχάρες βγαίνουν για να κερδίσεις χώρο να μην βρίσκει το ψητό όταν γυρνάει. Επίσης έχεις ιδέα πόσα λίπη θα καίγονται και θα πέφτουν από το κοντοσούβλι? Αυτά που προτιμάς να πέφτουν, στο ταψάκι, στις σχάρες, στις φλογοκρύπτες  ή στα άλλα κρέατα που ψήνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε πρωτα το κοντοσουβλι και κανε το οπως γουσταρεις. Βγαλε το μετα και βαλτο σε μια γαστρα να μεινει ζεστο ή σερβιρε το για ορεκτικο και ψησε τα υπολλοιπα μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά. Με ψήσατε και αγόρασα τη weber spirit 210. Σήμερα θα πάω να τη παραλάβω. Θέλω μια βοήθεια ως προς τη φιάλη αερίου.. πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι συγκεκριμένο? επίσης τι βουρτσάκι πρέπει να πάρω για το καθάρισμα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, iwnas28 είπε

 

οριστε κ οι φωτογραφιες της ψησταριας!

viber_image_2023-08-29_17-56-58-102.jpg

viber_image_2023-08-29_17-56-57-288.jpg

viber_image_2023-08-29_17-57-03-271.jpg

Βλέπω γρατζουνιές και ανεπαίσθητα χτυπηματάκια σε κάποια σημεία, με αρκετή βρωμιά που έχει μαζέψει και συνδυασμό με υγρασία ίσως να γίνεται κάτι τέτοιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, protathlitis είπε

έχει δίκιο ο φίλος, συνήθως οι σχάρες βγαίνουν για να κερδίσεις χώρο να μην βρίσκει το ψητό όταν γυρνάει. Επίσης έχεις ιδέα πόσα λίπη θα καίγονται και θα πέφτουν από το κοντοσούβλι? Αυτά που προτιμάς να πέφτουν, στο ταψάκι, στις σχάρες, στις φλογοκρύπτες  ή στα άλλα κρέατα που ψήνεις?

Αν βγάλω τις σχάρες πως θα βάλω το ταψάκι πάνω στις φλογοκυπτρες ;;

 

37 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Βαλε πρωτα το κοντοσουβλι και κανε το οπως γουσταρεις. Βγαλε το μετα και βαλτο σε μια γαστρα να μεινει ζεστο ή σερβιρε το για ορεκτικο και ψησε τα υπολλοιπα μετα.

Αυτό λέω να κάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, netagra said:

Βλέπω γρατζουνιές και ανεπαίσθητα χτυπηματάκια σε κάποια σημεία, με αρκετή βρωμιά που έχει μαζέψει και συνδυασμό με υγρασία ίσως να γίνεται κάτι τέτοιο.

Το θέμα ειναι ότι δεν έχει χτυπηθεί στα σημεία που εχω βγάλει φωτογραφίες. 
κ παρόλα αυτά έχουν δημιουργηθεί τα σημάδια αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ventic139 είπε

Αν βγάλω τις σχάρες πως θα βάλω το ταψάκι πάνω στις φλογοκυπτρες ;;

Σωστά το στερεώνεις εκεί.

 

32 λεπτά πριν, andreasnik17 είπε

καλησπέρα παιδιά. Με ψήσατε και αγόρασα τη weber spirit 210. Σήμερα θα πάω να τη παραλάβω. Θέλω μια βοήθεια ως προς τη φιάλη αερίου.. πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι συγκεκριμένο? επίσης τι βουρτσάκι πρέπει να πάρω για το καθάρισμα της.

Μεγιά, εύχομαι να την ευχαριστηθείς! 

Θα έλεγα για αρχή να πάρεις μια λαβίδα να γυρίζεις τα κρέατα αυτή ή παρόμοια:

https://www.skroutz.gr/s/27139122/Weber-Λαβίδα-Κρέατος-από-Ανοξείδωτο-Ατσάλι-40cm-6317.html

Επίσης μία καλή βούρτσα για τις σχάρες όπως αυτή ή παρόμοια:

https://www.skroutz.gr/s/27427860/Weber-Βούρτσα-Καθαρισμού-για-BBQ-σε-σχήμα-Τ-30εκ-6277.html

Σου προτείνω αυτά γιατί αυτά χρησιμοποιώ και δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο. Επιλέγεις πάντα ανάλογα το budget σου και πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις.

Όσον αφορά την μπουκάλα, η ψησταριά έρχεται λογικά με βιδωτή ένωση με την μπουκάλα, για τις κλασικές σιδερένιες 10κιλες μπουκάλες. Θα έλεγα να ξεκινήσεις με αυτές , πχ από ΕΚΟ ή BP. 

Για να βάλεις τις καινούργιες πλαστικές ελαφριές θέλει μετατροπή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Αν βγάλω τις σχάρες πως θα βάλω το ταψάκι πάνω στις φλογοκυπτρες ;;

 

Αυτό λέω να κάνω 

Ακριβως πρωτα το ενα μετα τα αλλα, και επειδη θα εχεις τραπεζι απο οτι κτλβ, μπες στον κοπο και ψησε ενα μικρο κοντοσουβλι ΠΡΙΝ τα γενεθλια να δεις γενικα τι παιζει με θερμοκρασιες, χρονους κλπ, μην κανεις πειραμα εκεινη την ημερα και παραγγελνεις σουβλακια :) . Τον μεσαιο καυστηρα θα ελεγα να ΜΗΝ τον αναψεις καθολου μονο λιγο στο τελος που θα γκαζωσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Ακριβως πρωτα το ενα μετα τα αλλα, και επειδη θα εχεις τραπεζι απο οτι κτλβ, μπες στον κοπο και ψησε ενα μικρο κοντοσουβλι ΠΡΙΝ τα γενεθλια να δεις γενικα τι παιζει με θερμοκρασιες, χρονους κλπ, μην κανεις πειραμα εκεινη την ημερα και παραγγελνεις σουβλακια :) . Τον μεσαιο καυστηρα θα ελεγα να ΜΗΝ τον αναψεις καθολου μονο λιγο στο τελος που θα γκαζωσεις

 

Σε ευχαριστώ πολύ 

 

οταν εννοείς μεσαίο ποιον από όλους εννοείς;; Έχεις 4 συνολικά η ψησταριά μου. Έχω τη Kenton 4B

 

ναι σκέφτομαι μήπως τη Κυριακή βάλω ένα μικρό κοντοσούβλι κοτόπουλο ή χοιρινό θα δω 

γιατι πολύ πιθανό να φάμε σουβλάκια 🤣

εκτός αν τα περάσω όλα σε σούβλες και τελειώσει το θέμα 

 

απλα έχω απορία. Αν μπουν τα ταψιά δε θα κόβει τη θερμότητα ;; Καο πως θα πάρει χρωμα στο τέλος όταν το φουλάρεις όταν θα είναι πάνω τους αυτά ;; Δε ξέρω ρωτάω 

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreasnik17 είπε

καλησπέρα παιδιά. Με ψήσατε και αγόρασα τη weber spirit 210. Σήμερα θα πάω να τη παραλάβω. Θέλω μια βοήθεια ως προς τη φιάλη αερίου.. πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι συγκεκριμένο? επίσης τι βουρτσάκι πρέπει να πάρω για το καθάρισμα της.

Καλορίζικη και καλά ψησίματα! Τράβηξε όσες περισσότερες φωτογραφίες μπορείς, τώρα που θα είναι καινούργια γιατί δεν πρόκειται να την ξαναδείς έτσι.

4 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Eιχα παρει μια απο αμαζον με πολυ καλες κριτικες και δεν καθαριζε τπτ. Ηταν πολυ σκληρα τα συρματα και δεν αγκαλιαζαν τη σχαρα να την καθαρισουν.

Όντως δεν καθαρίζει τόσο καλά όσο η βούρτσα με τις «ελεύθερες» τρίχες, γι αυτό χρησιμοποιώ και το ξύλο. Τουλάχιστον έχω μεγαλύτερη σιγουριά ότι δεν θα μείνει κάποια τρίχα στην σχάρα.

Εννοείται πως χρησιμοποιώ και τις 2 βούρτσες. Ανάλογα τα κέφια.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω για kenton ισως εγω εχω 3 καυστηρες και αναβω μονο τους ακριανους τερμα χαμηλα και ψηνω γυρω στους 150-160 βαθμους, λογικα με τους 2 και εσυ θα εισαι οκ, η αν μπορεις βαλε τους μεσαιους τερμα τερμα χαμηλα ισα να αναβουν και βλεπεις τι θερμοκρασια εχεις μεσα. "Λυσαξες" :) με τα ταψια (εγω δεν βαζω παντως, μου μοιαζει λιγο νεροβραστο το κρεας μετα), οχι δεν κοβουν αφου δουλευει σαν φουρνος με κλειστο το καπακι, παιρνει χρωμα και ετσι, και στο τελος βγαλε το ταψι και γκαζωσε να πεσει το λιπακι να τσικνισει να γινει μαγκικο

ψημενο χωρις ταψι μονο με τους ακριανους λιγο πριν βγει

image.jpeg.1b3ff18124de5ef8f36af410eb076154.jpeg

Επεξ/σία από Amaretos
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...