Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, vins said:

Καλά μεταξύ μας τώρα, η Weber (και αλλες μεγάλες εταιρίες) παίζει να βγάζει περισσότερα από βούρτσες και χαρτοπετσέτες παρά από ψησταριές (και καλά κάνει αφού μπορεί). 

Στην Κίνα παράγονται τα περισσότερα και σαφώς ισχύει ότι τα δυνατά brands έχουν πιο αυστηρό ποιοτικό έλεγχο (που σημαίνει και ακριβότερο κόστος παραγωγής) στα εργοστάσια που κάνουν φασόν σε σχέση με «δευτεροκλασάτα» brands.

Ωστόσο τα πράγματα δυστυχώς δεν είναι όπως παλιά που το ακριβότερο που πλήρωνες ήταν και σίγουρα πολύ καλύτερο (αντίστοιχο δλδ της ακριβότερης τιμής που πλήρωνες). Έχω άπειρα παραδείγματα και ως καταναλωτής και «εκ των έσω». Οι διαφορές στην τιμή πλέον πάνε σε bonus για executives και αμοιβές σε influencers γιατί απλώς έτσι παίζεται το παιχνίδι σήμερα.

Κ αυτα ισχύουν αλλα δεν αναιρούν τα προηγούμενα 

Τα ιδια Έλεγα μεχρι που μου δωσανε δωρο τη βουρτσα της Ναπολέον που δε θα πληρωνα τότε 20 ε βουρτσα. Ε να σου βγαλω φωτο τις αλλες 3ς που παροπλισε κ κάθονται αυτη η 1 γτ δεν εχει καμία σχέση η χρηση της κ το καθαρισμα στη πραξη;

Οταν πηρα το οονι πηρα κ το φτυαράκι του κ ενας ανθρωπος μου πε εχει κ με 15 20 ε δε θα εδινα 60 ε φτυαράκι πίτσας. Απο τοτε πηρα αλλα 2 των 20 ε. Ε παλι στο μαμα των 60 γυρνάω..

Όταν παρεις την ναπολεον θα σου κανω δώρο εγω τη βουρτσα κ ελα να ξανακάνουμε την ιδια κουβέντα

Ναι 20 ε ειναινυπερβολη σαν αξια αλλα τι να κάνεις;  να πάρεις πολλες φορες των 5 ευρω να μαδανε κ να κανουν την ιδια δουλεια στον διπλό χρονο;

 

Υπερβολή είναι κ τα 35ε kg usa blank angus αλλα το προτιμούμε αν μπορούμε 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

7 hours ago, sndev said:

Κ αυτα ισχύουν αλλα δεν αναιρούν τα προηγούμενα 

Τα ιδια Έλεγα μεχρι που μου δωσανε δωρο τη βουρτσα της Ναπολέον που δε θα πληρωνα τότε 20 ε βουρτσα. Ε να σου βγαλω φωτο τις αλλες 3ς που παροπλισε κ κάθονται αυτη η 1 γτ δεν εχει καμία σχέση η χρηση της κ το καθαρισμα στη πραξη;

Οταν πηρα το οονι πηρα κ το φτυαράκι του κ ενας ανθρωπος μου πε εχει κ με 15 20 ε δε θα εδινα 60 ε φτυαράκι πίτσας. Απο τοτε πηρα αλλα 2 των 20 ε. Ε παλι στο μαμα των 60 γυρνάω..

Όταν παρεις την ναπολεον θα σου κανω δώρο εγω τη βουρτσα κ ελα να ξανακάνουμε την ιδια κουβέντα

Ναι 20 ε ειναινυπερβολη σαν αξια αλλα τι να κάνεις;  να πάρεις πολλες φορες των 5 ευρω να μαδανε κ να κανουν την ιδια δουλεια στον διπλό χρονο;

 

Υπερβολή είναι κ τα 35ε kg usa blank angus αλλα το προτιμούμε αν μπορούμε 

Δε διαφωνώ! Προσωπικά δίνω σε άλλου είδους ασχολίες αρκετά παραπάνω για να πάρω κάτι πραγματικά καλό που θα το κρατήσω καιρό και θα το ευχαριστηθώ.

Να’ σαι καλά ρε φίλε! Ο λόγος σου με χόρτασε!Βούρτσες δε χρησιμοποιω πλέον! Μόνο συρμάτινο σφουγγαράκι ανοξείδωτο στις σχάρες. Το πιο αποτελεσματικό στο καθάρισμα της ανοξείδωτης σχάρας και λιγότερο επικίνδυνο. Είχα δει βιντεάκι με το τι μπορεί να πάθεις από τρίχα βούρτσας και τις παρόπλισα γιατί ξεκλειδώθηκε νέος φόβος 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, vins said:

Δε διαφωνώ! Προσωπικά δίνω σε άλλου είδους ασχολίες αρκετά παραπάνω για να πάρω κάτι πραγματικά καλό που θα το κρατήσω καιρό και θα το ευχαριστηθώ.

Να’ σαι καλά ρε φίλε! Ο λόγος σου με χόρτασε!Βούρτσες δε χρησιμοποιω πλέον! Μόνο συρμάτινο σφουγγαράκι ανοξείδωτο στις σχάρες. Το πιο αποτελεσματικό στο καθάρισμα της ανοξείδωτης σχάρας και λιγότερο επικίνδυνο. Είχα δει βιντεάκι με το τι μπορεί να πάθεις από τρίχα βούρτσας και τις παρόπλισα γιατί ξεκλειδώθηκε νέος φόβος 😂😂😂

Με τις καλες δεν εχεις φόβο. Ινοξ θα νε η σχαρα σου κ θες κ τα 2 ,βουρτσα σφουγγαράκι συνδυαστικά.  Anyway απο οτι καταλαβαίνω εχουμε καιρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sndev said:

Με τις καλες δεν εχεις φόβο. Ινοξ θα νε η σχαρα σου κ θες κ τα 2 ,βουρτσα σφουγγαράκι συνδυαστικά.  Anyway απο οτι καταλαβαίνω εχουμε καιρο 

Μια χαρά έχεις με όλες όσες έχουν τρίχα δυστυχώς εξ όσων διάβασα. Εγώ ούτως ή άλλως τις σχάρες τις καθαρίζω μετά από κάθε χρήση. 5’ και είμαι έτοιμος με το συρματακι (παρεμπιπτόντως αυτό βγαίνει πιο ακριβό από 20€ βούρτσα, δεν είναι θέμα χρημάτων).

Ναι η προτεραιότητά μου είναι να μετακομίσω και να τακτοποιηθώ. Μετά τα υπόλοιπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, protathlitis είπε

Τις ξέρω τις τιμές. Weber έχω. Δεν με προβληματίζει να δώσω αυτά το χρήματα για μία βούρτσα αν ξέρω ότι είναι καλή και θα διαρκέσει. Την έχω (την βούρτσα) πάνω από 1.5 χρόνο. Άλλωστε η βούρτσα για την σχάρα (αλλά και η σπάτουλα που επίσης είναι πολύ γερή) είναι από τα βασικότερα αξεσουάρ για ένα GAS BBQ.

Στο λέω γιατί έχω φάει κάποιες φόλες από φθηνά πράγματα και έχω αποκτήσει άλλη φιλοσοφία. 

Κοιτα το σχολιο ηταν πιο πολυ της υπερβολης για καποιον που εδωσε σχεδον το 1/4 των χρηματων που κανει η ψησταρια του για να παρει βουρτσα και σπατουλα weber να την καθαριζει.

Η βουρτσα σιγουρα ειναι καλυτερη απο αυτες των 5ευρω και μπορει οντως να συμφερει οικονομικα. Εγω παιρνω τις απλες και μολις δω τριχουλα πανω στη σχαρα εχει φαει σουτ, δεν θα με νοιαξουν τα 5ευρω δλδ. 

Anyway, θα την δοκιμασω καποια στιγμη.

Παντως αυτο που ειπε ο @vins οτι τα περισσοτερα λεφτα τα βγαζουν απο αξεσουαρ ισχυει. Οπως και αντιστοιχα καταστηματα πχ ηλεκτρονικων δεν βγαζουν τοσο κερδος απο τηλεορασεις, αλλα απο πολυπριζα, καθαριστικα οθονης, καλωδικα, εξτρα εγγυηση κλπ που θα σου πουλησουν μαζι με την τηλεοραση. Εκει δινουν τα μπονους στους υπαλληλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vins είπε

Μια χαρά έχεις με όλες όσες έχουν τρίχα δυστυχώς εξ όσων διάβασα

Εντάξει είναι λίγο απίθανο να φτάσει κάποια σπασμένη ατσαλότριχα στο πιάτο μας. Φυσικά και έχει συμβεί όμως κάπου στον κόσμο. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να παίρνουμε καλής ποιότητας που να μην διαλύονται αμέσως, και να τις αλλάζουμε όταν βλέπουμε τα πρώτα σημάδια φθοράς.Για μένα ο καλύτερος και ευκολότερος καθαρισμός γίνεται με μια τέτοια βούρτσα με μέτρια μακρύ χερούλι.

Έχω υπόψιν μου κάποια καλά σφουγγαράκια, όπως της Lodge, αλλά αυτά είναι πιο πολύ για τηγάνια. Έχουν μικρή επιφάνεια και επίσης δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις όταν η σχάρα είναι καυτή. Αν εφαρμόζεις κάτι διαφορετικό θα το ακούσω με ενδιαφέρον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, protathlitis είπε

Εντάξει είναι λίγο απίθανο να φτάσει κάποια σπασμένη ατσαλότριχα στο πιάτο μας. Φυσικά και έχει συμβεί όμως κάπου στον κόσμο.

Παντως με τις φθηνες εχω δει τριχα πανω στη σχαρα 2-3 φορες τουλαχιστον στα 4 χρονια, οποτε παντα κοιταζω προσεκτικα τη σχαρα και μολις δω τριχα πεταω και τη βουρτσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, protathlitis said:

Εντάξει είναι λίγο απίθανο να φτάσει κάποια σπασμένη ατσαλότριχα στο πιάτο μας. Φυσικά και έχει συμβεί όμως κάπου στον κόσμο. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να παίρνουμε καλής ποιότητας που να μην διαλύονται αμέσως, και να τις αλλάζουμε όταν βλέπουμε τα πρώτα σημάδια φθοράς.Για μένα ο καλύτερος και ευκολότερος καθαρισμός γίνεται με μια τέτοια βούρτσα με μέτρια μακρύ χερούλι.

Έχω υπόψιν μου κάποια καλά σφουγγαράκια, όπως της Lodge, αλλά αυτά είναι πιο πολύ για τηγάνια. Έχουν μικρή επιφάνεια και επίσης δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις όταν η σχάρα είναι καυτή. Αν εφαρμόζεις κάτι διαφορετικό θα το ακούσω με ενδιαφέρον. 

Δυστυχως απίθανο δεν είναι, αλλά όντως έχει μικρές πιθανότητες αν είσαι προσεκτικός. Όπως έγραψα, εγώ πλένω τις ανοξείδωτες σχάρες μου με ανοξείδωτο συρμάτινο σφουγγάρι μετά από κάθε χρήση (να έχουν κρυώσει). Ζεστό νεράκι, υγρό πιάτων και τρίψιμο με το σύρμα. Σαν καινούριες μετά από κάθε χρήση και μου παίρνει πλέον 5’. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και βούρτσες που οι «τρίχες» τους δεν είναι «ελεύθερες», όπως πχ οι παρακάτω

 https://www.napoleon.com/en/ca/barbecues/bristle-free-wide-grill-brush-62055

https://www.napoleon.com/en/ca/barbecues/bristle-free-triple-row-grill-brush-62059

Προσωπικά έχω την μονή. Επιπλέον, μετά το πέρασμα με την βούρτσα, περνάω τις σχάρες και με το παρακάτω ξύλο, όσο είναι ζεστές.

https://www.napoleon.com/en/ca/barbecues/cedar-grid-scraper-62051

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Υπάρχουν και βούρτσες που οι «τρίχες» τους δεν είναι «ελεύθερες», όπως πχ οι παρακάτω

Eιχα παρει μια απο αμαζον με πολυ καλες κριτικες και δεν καθαριζε τπτ. Ηταν πολυ σκληρα τα συρματα και δεν αγκαλιαζαν τη σχαρα να την καθαρισουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ομαδα

 

τη παραπάνω βδομάδα θέλω να δοκιμάσω να βάλω μια σούβλα κοντοσούβλι στη νέα μου ψησταριά και θα ήθελα να μάθω αν πρέπει να προσέξω κάτι, σε τι διαφέρει όταν βάζουμε κοντοσούβλι σε κάρβουνο κτλπ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Καλημέρα ομαδα

 

τη παραπάνω βδομάδα θέλω να δοκιμάσω να βάλω μια σούβλα κοντοσούβλι στη νέα μου ψησταριά και θα ήθελα να μάθω αν πρέπει να προσέξω κάτι, σε τι διαφέρει όταν βάζουμε κοντοσούβλι σε κάρβουνο κτλπ…

Δεν θα παρεις ξεκαθαρη απαντηση. Αλλος θα σου πει βαλε ταψακι απο κατω. Αλλος οχι ταψακι. Αλλος τυλιξε το σε λαδοκολα. Αλλος οχι.

Κανε δοκιμες και θα το βρεις. Προσωπικα το βαζω σκετο χωρις ταψακια και λαδοκολες με ολους τους καυστηρες χαμηλα.

Συνταγη κανω αρωματικο κοντοσουβλι Μαλλιωρας youtube.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν θα παρεις ξεκαθαρη απαντηση. Αλλος θα σου πει βαλε ταψακι απο κατω. Αλλος οχι ταψακι. Αλλος τυλιξε το σε λαδοκολα. Αλλος οχι.

Κανε δοκιμες και θα το βρεις. Προσωπικα το βαζω σκετο χωρις ταψακια και λαδοκολες με ολους τους καυστηρες χαμηλα.

Συνταγη κανω αρωματικο κοντοσουβλι Μαλλιωρας youtube.

Αγαπάμε αδερφούς μαλλιωρααα…..

 

προσωπικα το τυλίγω πάντα στη αρχή με λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο να βράσει μέσα και μετά το βγάζω να πάρει ωραίο χρωμα… δε ξέρω κατά ποσό θα γίνει με τη ψησταριά εδώ.. γιατί λόγω κόσμου από κάτω θα βάλω αργότερα και κάτι άλλες μικρές σούβλες για μεζέ 🤣

 

να φανταστώ το καπάκι κλειστό όλη τη διάρκεια έτσι ; Επίσης αν βάλω ταψάκι για τα ζουμιά δε θα κόβει τη θερμότητα που θ περνάει απο τις σχάρες ;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vins είπε

εγώ πλένω τις ανοξείδωτες σχάρες μου με ανοξείδωτο συρμάτινο σφουγγάρι

Ok, για ανοξείδωτες δεν γνωρίζω, μπορεί να βολεύει, εγώ σε μαντεμένιες αναφέρομαι. 

4 λεπτά πριν, ventic139 είπε

προσωπικα το τυλίγω πάντα στη αρχή με λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο να βράσει μέσα

Αυτή η πρακτική έχει νόημα στα ανοιχτού τύπου ΒΒQ και όχι στα δικά μας που εγκλωβίζεται η θερμότητα κλείνοντας το καπάκι.

Επίσης καλό είναι να υπάρχει ένα ταψάκι με λίγο νερό από κάτω, αλλιώς μπορεί να έχεις αναφλέξεις από τα λίπη που πέφτουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, protathlitis είπε

 

Αυτή η πρακτική έχει νόημα στα ανοιχτού τύπου ΒΒQ και όχι στα δικά μας που εγκλωβίζεται η θερμότητα κλείνοντας το καπάκι.

Επίσης καλό είναι να υπάρχει ένα ταψάκι με λίγο νερό από κάτω, αλλιώς μπορεί να έχεις αναφλέξεις από τα λίπη που πέφτουν. 
 

αν βάλω ταψάκι με νερό κατά μήκους της σούβλας δε θα κόβει τη θερμότητα όμως ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...