Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Λογικα καποια γρατζουνια στο μεταλο προκαλεσε τη σκουρια. Για βαλε μερικες φωτο

 

1 hour ago, vins said:

 

Σε γενικές γραμμές, αν η ψησταριά είναι κάτω από στέγαστρο και δεν την πολυβλεπει ο ήλιος ας πούμε, καλύτερο είναι να μένει ακάλυπτη για να αναπνέει. Τα φθηνά καλύμματα συνηθως δεν έχουν εξαερισμό και αν έχει μείνει υγρασία την εγκλωβίζουν μέσα.

Ωστόσο επειδή έχω την 3Β και την είχα και καλυμμένη και τη δουλεύω με ταψι νερού, εμένα δε μου έβγαλε σκουριά στο πλαίσιο. Τους φλογοκρυπτες τους είχα αλλάξει με ανοξειδωτους, όποτε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Βάλε και τις φωτο να δούμε μπας και καταλάβουμε καλύτερα.

Θα ανεβάσω φωτό το απόγευμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

1 ώρα πριν, sndev είπε

ειναι σαν κ εσενα ( ❤️ )  να ξέρεις, ρωτάει, κρατάει στατιστικα κ θα κανει του κεφαλιού του 

να δεις θα στρώσει αλουμινόχαρτο να δοκιμάσει κ θα λεει τι βολικο ειναι  μεχρι να λαμπαδιασει 

Αχαχαχα οχι οχι δε βάζω τίποτα 🤣🤣

45 λεπτά πριν, protathlitis είπε

εγώ είχα προτείνει μια ξύστρα για τον κάδο και μία ατσαλένια βούρτσα για τις σχάρες. Εσύ σε ποια αναφέρεσαι?

 

Αν λέμε τα ίδια με τη φωτό

IMG_4440.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Δεν έχω κάποιο να προτείνω, μπορείς όμως να βρεις κάποιο πχ από την παρακάτω λίστα

https://www.vrisko.gr/search/Σιδηροκατασκευές/Νότια-Προάστια/

Δες πρώτα την περιγραφή της επιχείρησης και έπειτα κάνε ένα τηλέφωνο για επαλήθευση ότι μπορεί να φτιάξει αυτό που θέλεις.

Πχ https://www.vrisko.gr/details/11537cb422d2701d5_0b702k2g73_a2a?what=Σιδηροκατασκευές&where=Νότια Προάστια

Καλησπέρα και πάλι.

Στην φωτογραφία φαίνεται η σχάρα μου.

Πήρα τιμή από έναν και μου είπε 30 € χωρίς τις τρύπες και 70 με.(ανοξείδωτο 1cm πάχος)

Το ερώτημα μου είναι πρέπει να υπάρχουν οι τρύπες ή όχι?

Screenshot_2023-08-29-14-18-39-134_com.android.chrome-edit.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, ventic139 said:

Έχω πάρει της Weber που είχε προτείνει ένας φίλος εδώ.. χθες το βράδυ έψησα σήμερα θα τα καθαρίσω τις σχάρες.. 

 

σχετικα με το σωλήνα που κρέμεται που μου είπες χθες ότι κουμπώνει στο δεξιά inox, μπορείς να μ στείλεις μόλις φωτό τη δικιά σου Kenton να δω τι εννοείς; Γιατί από ότι βλέπω αυτό μάλλον θέλει βιδωμα κάπου 

Δυστυχώς δε θα μπορέσω μέχρι τέλη Σεπτέμβρη. Δες και στο manual, νομίζω δείχνει. Ουσιαστικά αν θυμάμαι καλά, ξεβιδώνεις την κάτω βίδα από το ινοξ, βάζεις από πίσω το σωλήνα στην υποδοχή που έχει για βίδα και ξαναβιδωνεις. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. 
 

Έλα εδώ είσαι στο βρήκα IMG_3319.jpeg

2 hours ago, sndev said:

ειναι σαν κ εσενα ( ❤️ )  να ξέρεις, ρωτάει, κρατάει στατιστικα κ θα κανει του κεφαλιού του 

να δεις θα στρώσει αλουμινόχαρτο να δοκιμάσει κ θα λεει τι βολικο ειναι  μεχρι να λαμπαδιασει 

Κλαίω με την καρδούλα στην παρένθεση 😂

Επεξ/σία από vins
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vins είπε

Δυστυχώς δε θα μπορέσω μέχρι τέλη Σεπτέμβρη. Δες και στο manual, νομίζω δείχνει. Ουσιαστικά αν θυμάμαι καλά, ξεβιδώνεις την κάτω βίδα από το ινοξ, βάζεις από πίσω το σωλήνα στην υποδοχή που έχει για βίδα και ξαναβιδωνεις. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. 
 

Έλα εδώ είσαι στο βρήκα IMG_3319.jpeg

Κλαίω με την καρδούλα στην παρένθεση 😂

Από ότι βλέπω δε έχει κάποια βίδα να ξεβιδωσω. Το inox που βλέπεις είναι αυτό που ανοίγει τις μπυρες. Άρα μάλλον αυτό πρέπει να πάει πιο δεξιά και να βάλω εκεί μια βίδα σε αυτό το μαραφετι

Αποστολή εξετελεστη

 

 

IMG_4442.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnt είπε

Καλησπέρα και πάλι.

Στην φωτογραφία φαίνεται η σχάρα μου.

Πήρα τιμή από έναν και μου είπε 30 € χωρίς τις τρύπες και 70 με.(ανοξείδωτο 1cm πάχος)

Το ερώτημα μου είναι πρέπει να υπάρχουν οι τρύπες ή όχι?

Screenshot_2023-08-29-14-18-39-134_com.android.chrome-edit.jpg

Για τις σχισμές που είναι στο πάνω μέρος, νομίζω πως δεν θα έχεις κάποιο θέμα αν δεν τις κάνεις. Για τις οπές στο κάτω μέρος όμως θα έχεις, καθώς θα «λιμνάζουν» λίπη. Μπορείς να του ζητήσεις μα κάνεις τρύπες με ένα τρυπάνι πχ 8άρι/10άρι ώστε να φεύγουν, όσο το δυνατόν περισσότερα λίπη προς τα κάτω. Αν έχει μεγάλο κόστος, μπορείς να το κάνεις εσύ, στο σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ventic139 είπε

Αν λέμε τα ίδια με τη φωτό

IMG_4440.jpeg

Βουρτσα weber δεν εχουμε ουτε εμεις με τις weber :P 

2 ώρες πριν, johnt είπε

Το ερώτημα μου είναι πρέπει να υπάρχουν οι τρύπες ή όχι?

Oι κατω τρυπες οπωσδηποτε για να φευγουν τα λιπη, αλλιως θα γινει παραναλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα καπακι για να μειωσω το υψος εσωτερικα της ROGUE 525 για να ψηνωτην πιτσα σωστα απο πανω. Μολις καψει η πλακα πιτσας και σβηνω ή χαμηλωνω τερμα τους μεσαιους να αφηνω τερμα ανοιχτους τους ακριανους για να οδηγω την φωτια στο πανω μερος και κοντα στην πιτσα. Ισως βγαζωντας καιτους ακριανους φλογοκρυπτες

Απο λαμαρινα 400x820 mm πατημενη στα ακρα

Οι σκεψεις μου ειναι για ανοξειδωτο 1 - 2 mm ή για αλουμινιο 3 mm. To ανωξειδωτο σε αυτο σχημα και ανα χιλιοστο παει περιπου 3,2 κιλα και υπολογιζω 20 ευρω ή 40 για τα 2 mm. To αλουμινιο θα ειναι πιο φτηνο.

Θα δουλεψει λετε? 

 

Screenshot_7.jpg

Έχει βγάλει και η Napoleon κάτι αντίστοιχο 

https://www.napoleon.com/en/ca/barbecues/pizza-stainless-steel-add-onoven-71200

όπως κι άλλες εταιρείας 

https://www.amazon.de/s?k=Pizza+attachment

Καλύτερα να προτιμήσεις να αγοράσεις/φτιάξεις ανοξείδωτο.

Δες μία κι ένα παλαιότερο ποστ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ventic139 είπε

Αν λέμε τα ίδια με τη φωτό

Ναι αυτά ακριβώς έχω και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, ειδικά με την βούρτσα σε σχήμα Τ.

 

11 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Βουρτσα weber δεν εχουμε ουτε εμεις με τις weber

Γιατί αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Γιατί αυτό?

Δεν ειδες τιμες; μια οδοντοβουρτσα και μια πλαστικη σπατουλα 20ευρω; Μια βουρτσα 23ευρω; πολλα δεν ειναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Λογικα καποια γρατζουνια στο μεταλο προκαλεσε τη σκουρια. Για βαλε μερικες φωτο

 

8 hours ago, vins said:

 

Σε γενικές γραμμές, αν η ψησταριά είναι κάτω από στέγαστρο και δεν την πολυβλεπει ο ήλιος ας πούμε, καλύτερο είναι να μένει ακάλυπτη για να αναπνέει. Τα φθηνά καλύμματα συνηθως δεν έχουν εξαερισμό και αν έχει μείνει υγρασία την εγκλωβίζουν μέσα.

Ωστόσο επειδή έχω την 3Β και την είχα και καλυμμένη και τη δουλεύω με ταψι νερού, εμένα δε μου έβγαλε σκουριά στο πλαίσιο. Τους φλογοκρυπτες τους είχα αλλάξει με ανοξειδωτους, όποτε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Βάλε και τις φωτο να δούμε μπας και καταλάβουμε καλύτερα.

οριστε κ οι φωτογραφιες της ψησταριας!

viber_image_2023-08-29_17-56-58-102.jpg

viber_image_2023-08-29_17-56-57-288.jpg

viber_image_2023-08-29_17-57-03-271.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν ειδες τιμες; μια οδοντοβουρτσα και μια πλαστικη σπατουλα 20ευρω; Μια βουρτσα 23ευρω; πολλα δεν ειναι;

Τις ξέρω τις τιμές. Weber έχω. Δεν με προβληματίζει να δώσω αυτά το χρήματα για μία βούρτσα αν ξέρω ότι είναι καλή και θα διαρκέσει. Την έχω (την βούρτσα) πάνω από 1.5 χρόνο. Άλλωστε η βούρτσα για την σχάρα (αλλά και η σπάτουλα που επίσης είναι πολύ γερή) είναι από τα βασικότερα αξεσουάρ για ένα GAS BBQ.

Στο λέω γιατί έχω φάει κάποιες φόλες από φθηνά πράγματα και έχω αποκτήσει άλλη φιλοσοφία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, protathlitis said:

Τις ξέρω τις τιμές. Weber έχω. Δεν με προβληματίζει να δώσω αυτά το χρήματα για μία βούρτσα αν ξέρω ότι είναι καλή και θα διαρκέσει. Την έχω (την βούρτσα) πάνω από 1.5 χρόνο. Άλλωστε η βούρτσα για την σχάρα (αλλά και η σπάτουλα που επίσης είναι πολύ γερή) είναι από τα βασικότερα αξεσουάρ για ένα GAS BBQ.

Στο λέω γιατί έχω φάει κάποιες φόλες από φθηνά πράγματα και έχω αποκτήσει άλλη φιλοσοφία. 

Συμφωνώ μαζί σου.

Μπορεί να πληρώνεις υπεραξία αλλα ποιοτικα ειναι η μερα με τη νυχτα με οτι συνεπάγεται αυτο σε βάθος χρόνου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, protathlitis said:

Τις ξέρω τις τιμές. Weber έχω. Δεν με προβληματίζει να δώσω αυτά το χρήματα για μία βούρτσα αν ξέρω ότι είναι καλή και θα διαρκέσει. Την έχω (την βούρτσα) πάνω από 1.5 χρόνο. Άλλωστε η βούρτσα για την σχάρα (αλλά και η σπάτουλα που επίσης είναι πολύ γερή) είναι από τα βασικότερα αξεσουάρ για ένα GAS BBQ.

Στο λέω γιατί έχω φάει κάποιες φόλες από φθηνά πράγματα και έχω αποκτήσει άλλη φιλοσοφία. 

 

46 minutes ago, sndev said:

Συμφωνώ μαζί σου.

Μπορεί να πληρώνεις υπεραξία αλλα ποιοτικα ειναι η μερα με τη νυχτα με οτι συνεπάγεται αυτο σε βάθος χρόνου 

Καλά μεταξύ μας τώρα, η Weber (και αλλες μεγάλες εταιρίες) παίζει να βγάζει περισσότερα από βούρτσες και χαρτοπετσέτες παρά από ψησταριές (και καλά κάνει αφού μπορεί). 

Στην Κίνα παράγονται τα περισσότερα και σαφώς ισχύει ότι τα δυνατά brands έχουν πιο αυστηρό ποιοτικό έλεγχο (που σημαίνει και ακριβότερο κόστος παραγωγής) στα εργοστάσια που κάνουν φασόν σε σχέση με «δευτεροκλασάτα» brands.

Ωστόσο τα πράγματα δυστυχώς δεν είναι όπως παλιά που το ακριβότερο που πλήρωνες ήταν και σίγουρα πολύ καλύτερο (αντίστοιχο δλδ της ακριβότερης τιμής που πλήρωνες). Έχω άπειρα παραδείγματα και ως καταναλωτής και «εκ των έσω». Οι διαφορές στην τιμή πλέον πάνε σε bonus για executives και αμοιβές σε influencers γιατί απλώς έτσι παίζεται το παιχνίδι σήμερα.

2 hours ago, iwnas28 said:

 

οριστε κ οι φωτογραφιες της ψησταριας!

viber_image_2023-08-29_17-56-58-102.jpg

viber_image_2023-08-29_17-56-57-288.jpg

viber_image_2023-08-29_17-57-03-271.jpg

Φαίνεται να έχει φουσκώσει. Μήπως έβαζες καμία σχάρα εκεί πέρα και κοπάναγε και πάνω και κάτω όταν έκλεινες το καπάκι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...