Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, andreasnik17 είπε

Καλησπέρα κ πάλι παιδιά! Πήγα ν δω σήμερα για την πρώτη μου αγορά ψησταριάς αερίου κ ενώ ήμουν έτοιμος να πάρω τη Jamestown madoxx 4.1 στα 450 από πρακτικέρ είδα πρόσφορα της weber spirit ii E-210 στα 539 ευρώ. Αξίζει λέτε να δώσω κάτι παραπάνω για να πάρω τη weber? Με προβλημάτισε ότι έχει μόνο δύο καυστήρες από θέμα ισχύος. 

Η ισχύς δεν είναι θέμα. Οι Weber είτε 2, είτε 3, είτε 4 καυστηρες θα πιάνει ίδια θερμοκρασία. Αυτό που πρέπει να δεις είναι αν σε καλύπτει το μέγεθος. Αν με το μέγεθος είσαι οκ, δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στις δύο αυτές ψησταριές. 

Αν θες να ανέβεις σε μέγεθος και να πέσεις σε ποιότητα (ψησίματος και κατασκευής) τότε και η Jamestown είναι οκ. Κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις δλδ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, ilpapacha said:

Λουκάνικα, σεφταλιές και μπιφτέκια γι απόψε

IMG_3492.jpeg.ad13d263720b1f11f7f31d9d2f043028.jpeg

Τρομερο εργαλείο 

Με χαλανε τα φωτακια βέβαια αλλά μπρος στις φράγμενες αρτηριες τι ειναι το παρδαλε.

 

Αθηνα την έχεις αυτην;

3 hours ago, andreasnik17 said:

Καλησπέρα κ πάλι παιδιά! Πήγα ν δω σήμερα για την πρώτη μου αγορά ψησταριάς αερίου κ ενώ ήμουν έτοιμος να πάρω τη Jamestown madoxx 4.1 στα 450 από πρακτικέρ είδα πρόσφορα της weber spirit ii E-210 στα 539 ευρώ. Αξίζει λέτε να δώσω κάτι παραπάνω για να πάρω τη weber? Με προβλημάτισε ότι έχει μόνο δύο καυστήρες από θέμα ισχύος. 

Η ερωτηση είναι 3 στα 5 ψησιματα που θα κανεις για ποσα ατομα θα ειναι; 

Επομενη ερωτηση ποσο συχνά ;

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, sndev είπε

Τρομερο εργαλείο 

Με χαλανε τα φωτακια βέβαια αλλά μπρος στις φράγμενες αρτηριες τι ειναι το παρδαλε.

 

Αθηνα την έχεις αυτην;

Μπροστά στις φραγμένες αρτηρίες δεν υπολογίζουμε τίποτα. Τα φωτάκια μ αρέσουν πάντως. Ειδικά η εναλλαγή σε κόκκινο χρώμα βοηθάει να γνωρίζεις, ανά πάσα στιγμή, ποιον ή πόσους καυστήρες έχεις αναμμένους και στο τέλος να σιγουρευτείς ότι τους έχεις κλείσει όλους.

Αυτή την έχουμε στο εξοχικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, ilpapacha said:

Μπροστά στις φραγμένες αρτηρίες δεν υπολογίζουμε τίποτα. Τα φωτάκια μ αρέσουν πάντως. Ειδικά η εναλλαγή σε κόκκινο χρώμα βοηθάει να γνωρίζεις, ανά πάσα στιγμή, ποιον ή πόσους καυστήρες έχεις αναμμένους και στο τέλος να σιγουρευτείς ότι τους έχεις κλείσει όλους.

Αυτή την έχουμε στο εξοχικό.

Ναι εντάξει αδικο δεν εχεις οπτικα βοηθάει αλλα νομιζω μηχανικα ολοι κλείνουμε στο τέλος κ την μπουκαλα 

Εμενα μαρεσει μονο το μεσα φως :P

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sndev είπε

Ναι εντάξει αδικο δεν εχεις οπτικα βοηθάει αλλα νομιζω μηχανικα ολοι κλείνουμε στο τέλος κ την μπουκαλα 

Εμενα μαρεσει μονο το μεσα φως :P

 

Πρώτα κλείνω την μπουκάλα κι έπειτα τους καυστήρες, ώστε να «κάψουν» όσο αέριο υπάρχει στις σωληνώσεις.

Ο εσωτερικός φωτισμός βοηθάει το βράδυ ώστε να βλέπεις καλύτερα τα κρέατα. Μπορείς βέβαια να τοποθετήσεις κι έναν φακό στο χερούλι του καπακιού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilpapacha είπε

Τι ακριβώς εννοείς;

εννοει οτι και αυτοι εκει στην Napoleon μπορει να βγαζουν καλες ψησταριες, αλλα κατι με την Ρομα πρεπει να εχουν νταραβερι. Αλλιως δεν εξηγειται αυτο το λαμπιόνι

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, andreaspA είπε

εννοει οτι και αυτοι εκει στην Napoleon μπορει να βγαζουν καλες ψησταριες, αλλα κατι με την Ρομα πρεπει να εχουν νταραβερι. Αλλιως δεν εξηγειται αυτο το λαμπιόνι

Γούστα είναι αυτά, σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι. Προσωπικά μ αρέσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Γούστα είναι αυτά, σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι. Προσωπικά μ αρέσει.

Αν αρεσει σε αυτον που πληρωσε, οι γνώμες ολων των αλλων περισσευουν!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, sndev είπε

Τρομερο εργαλείο 

Με χαλανε τα φωτακια βέβαια αλλά μπρος στις φράγμενες αρτηριες τι ειναι το παρδαλε.

 

Αθηνα την έχεις αυτην;

Η ερωτηση είναι 3 στα 5 ψησιματα που θα κανεις για ποσα ατομα θα ειναι; 

Επομενη ερωτηση ποσο συχνά ;

Δύο άτομα έιμαστε στο σπίτι προς το παρον.. αντε όταν έρχεται παρέα να ψήνω και για 6-7 άτομα συνολικά! Τώρα η συχνότητα θα φανέι. Όπως το έχω στο μυαλό μου μια φορά τη βδομαδα μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Είχα ξαναρωτήσει για το πόσο μπορεί να πουληθεί μια broil king gem 10ετιας και μου είχατε απαντήσει. Άλλαξα τελικά γνώμη και σκέφτηκα να την κρατήσω αλλάζοντας τον καυστήρα χθες με έναν καινούριο και είναι μια χαρά. Το επόμενο που θέλω να αλλάξω είναι η αντιφλογιστικη σχάρα γιατί δεν την έχω αλλάξει εξ αρχής και έχει σκουριάσει και άρχισε να διαλύεται. Έχετε να προτείνετε κάτι εκτός του original. Της broil king κοστίζει 40€.

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, andreasnik17 said:

Δύο άτομα έιμαστε στο σπίτι προς το παρον.. αντε όταν έρχεται παρέα να ψήνω και για 6-7 άτομα συνολικά! Τώρα η συχνότητα θα φανέι. Όπως το έχω στο μυαλό μου μια φορά τη βδομαδα μάλλον.

εγω weber θα πηγαινα το μονό κακο είναι οι 2 καυστήρες αλλά κ παλι τη θες για τα βασικα εσυ 1 στο τοσο

θα σου δωσει καλυτερο αποτέλεσμά πιο εύκολο καθάρισμα. θα ψήνεις που θα ψηνεις 1 στο τοσο μη κατεβάζεις καντηλια στο καθάρισμα

εαν ησουν ψήσιμο 3ς φορες τη βδομαδα ακόμα κ για 1 ατομο θα σου λεγα την jamestone γτ σήμαινε θα σουν μερακλης κ θα βολευες κ το πλαϊνό υπερυθρο στο μενου σου

βεβαια μαπα σχαρες αλλα μπρος στη συχνοτητα κ τη ποσοτητα θα το προσπερνούσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, johnt είπε

Καλησπέρα,

Είχα ξαναρωτήσει για το πόσο μπορεί να πουληθεί μια broil king gem 10ετιας και μου είχατε απαντήσει. Άλλαξα τελικά γνώμη και σκέφτηκα να την κρατήσω αλλάζοντας τον καυστήρα χθες με έναν καινούριο και είναι μια χαρά. Το επόμενο που θέλω να αλλάξω είναι η αντιφλογιστικη σχάρα γιατί δεν την έχω αλλάξει εξ αρχής και έχει σκουριάσει και άρχισε να διαλύεται. Έχετε να προτείνετε κάτι εκτός του original. Της broil king κοστίζει 40€.

Ευχαριστώ 

Μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο σιδηρουργείο/στράντζα στην περιοχή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...