Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

26 minutes ago, andreasnik17 said:

ευχαριστώ πολύ! θα δω κάποια απο αυτές. Με 3 ή 4 εστίες προτείνεις

Όσο περισσότερες τόσο το καλύτερο (σαν τις ιντσες στη τηλεόραση ένα πράγμα...)

Ταυτόχρονα είναι και μεγαλύτερη περιοχή ψησίματος που βοηθάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, thodoris20vt said:

Γεια σας και από εμένα!

Κάτοχος ψησταριάς με αέριο ( μου την έστειλε δώρο ο πεθερός μου από Γερμανία) την San Diego up 3.

αν και ο ρυθμιστής που έρχονταν το μηχανικά δεν είναι σωστός με τις μπουκάλες τις Ελληνικές (έτσι μου είπαν ξαναλέω) αγόρασα  όλο το σετ coral gas προπανίου  ( νέου τύπου) την σύνδεσα την έβαλα μπροστά αλλά δεν βλέπω να έχει δύναμη σε θέμα ψησίματος. 
τι να κοιτάξω;  Έχω πραγματικά απογοητευτεί.

Ότι είπε ο Sagonias. Και εγω ίδια περίπτωση πήρα τον ανταπτορα και δουλεύει τώρα όπως πρέπει.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας επανέλθω στις εντοιχισμένες (επικαθήμενες καλύτερα). Η porta chef για παράδειγμα (αυτή έχω γιαυτό αναφέρομαι σ'αυτήν) χωρίς τα πόδια (αφαιρούνται ή καλύτερα προστίθενται) κάθεται μια χαρά στο κτιστό bbq. Επίσης το καπάκι στηρίζεται με δύο ασφάλειες (πιράκια) δεξιά και αριστερά που αφαιρείται εύκολα. Αλλιώς, πρέπει να σηκώνεται έως 45 μοίρες για να βάλω τα κρέατα. Αλλά, οι λόγοι για να μετατραπεί μια κτιστή ψησταριά σε αερίου είναι (πάντα μετά τα συμπεράσματα μου):  1.Εμφάνιση (για εμένα παίζει ρόλο), 2,Πρακτικότητα και 3.Ευελιξία. Σε κανένα από τα παραπάνω δεν με ικανοποιεί. Η εμφάνιση είναι χάλια, Πρακτικότητα καμιά γιατί το φουγάρο, η κτιστή το έχει για να φεύγει ο καπνός ενώ στις υγραερίου (κατά κανόνα) δεν υπάρχει καπνός αφού ψήνουμε με κλειστό καπάκι. Ο ελάχιστος καπνός (για να ακριβολογώ) φεύγει στο περιβάλλον και στις δύο περιπτώσεις. Επιπλέον, η ψησταριά που θα μπει στο BBQ (το δοκίμασα χωρίς καπάκι στην αρχή και με καπάκι στην συνέχεια!) γίνεται χάλια η αερίου και άλλο τόσο χάλια και η κτιστή ψησταριά !!!  Ούτε ταβέρνα να είχα με τόση λίγδα ! και τέλος η ευελιξία που πάει περίπατο με τον αέρα και τον ήλιο-αντηλιά (παρόλο που υπάρχει σκέπαστρο) και το προσεχτικό άνοιγμα/κλείσιμο αν μείνει το καπάκι.

Έτσι, θα συνεχίσω να ψήνω δίπλα και θα μείνει η κτιστή ψησταριά για ιδιαίτερα ψησίματα όπως αρνί σούβλα κτλ αν και στην αερίου όταν χωράει το σουβλιστό ψήνεται καλύτερα κατά την άποψη μου αν μπει και κάποιο αρωματικό ξύλο. 

Και μια γενική αναφορά, δεν θα έπαιρνα καμιά συσκευή και πολύ περισσότερο αερίου, χωρίς πιστοποίηση όσο καλή και φαινόταν όσο καλή και να ήταν όση διαφήμιση και να είχε!  Όταν και εάν παρουσιαζόταν πρόβλημα (και δη εν Ελλάδι) θα έφταιγε η κακιά η ώρα ή ο Ερμής που ήταν ξεδιάντροπος! Σημειωτέον ότι, τα τελευταία πολλά χρόνια χρησιμοποιώ υγραέριο και στην κουζίνα του σπιτιού με εγκατάσταση φιαλών εκτός σπιτιού συνδεδεμένες σε κολεκτέρ. Η εγκατάσταση έγινε από ειδικό πιστοποιημένο εγκαταστάτη που μου έδωσε και έγγραφη μελέτη/εγγύηση/βεβαίωση και δεν πληρώθηκε πολύ παραπάνω από τον υδραυλικό της γειτονιάς μου και μου έδωσε και απόδειξη! Ο ίδιος εγκαταστάτης με απέτρεψε από τυχόν πατέντες για την ψησταριά. Αυτά με το υγραέριο και την ασφάλεια μας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Αφιερωμένη στον  φίλο  Ευγένιο  

Άναψα τη ψησταριά και 38  έτοιμες  και 57 

Σου αρέσει;

 

IMG_20230824_200357.jpg

Καλή σου όρεξη Ντιντικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχουν αφαιρεθεί μηνύματα offtopic/αντιπαράθεσης/έμμεσης προώθησης επαγγελματικών δραστηριοτήτων. 

Να μην επαναληφθούν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και καλαμακια κοτοπουλο εχουμε, και λουκανικα απο Ναξο εχουμε, και καλαμποκακι εχουμε, και μπαγκετουλα εχουμε.

edit: παιζει να ειναι το πιο νοστιμο λουλανικο που εχω δοκιμασει. 

 

370116026_7005532516233423_2396744258421310398_n.jpg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Και καλαμακια κοτοπουλο εχουμε, και λουκανικα απο Ναξο εχουμε, και καλαμποκακι εχουμε, και μπαγκετουλα εχουμε.

edit: παιζει να ειναι το πιο νοστιμο λουλανικο που εχω δοκιμασει. 

 

370116026_7005532516233423_2396744258421310398_n.jpg

Το λουκάνικο από που αγορασμένο? Να δοκιμάσουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsino είπε

Το λουκάνικο από που αγορασμένο? Να δοκιμάσουμε?

Από Νάξο το έχω φέρει. Απέναντι από το κλειστό μπάσκετ, έχει ένα κρεοπωλείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ πάλι παιδιά! Πήγα ν δω σήμερα για την πρώτη μου αγορά ψησταριάς αερίου κ ενώ ήμουν έτοιμος να πάρω τη Jamestown madoxx 4.1 στα 450 από πρακτικέρ είδα πρόσφορα της weber spirit ii E-210 στα 539 ευρώ. Αξίζει λέτε να δώσω κάτι παραπάνω για να πάρω τη weber? Με προβλημάτισε ότι έχει μόνο δύο καυστήρες από θέμα ισχύος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...