Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

11 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Σίγουρα έτρεχαν ένα προμο πριν μερικούς μήνες για αντικατάσταση παλιάς μπουκάλας με νέα. Δε νομίζω να έχουν θέμα να στις αλλάξουν.

Ο δικός μου προμηθευτής δεν ξέρω καν που είναι. Παραγγέλνω και εντός μισής ώρας την έχω σπίτι.

-------

Σήμερα ψαράκια, τσιπούρες και σολωμο.

Screenshot_20230822_232218.jpg.644ff703bf5dcb53ba04d856f1acf86e.jpg

Αδερφέ με αγάπη στο λέω, τα ψαράκια σου είναι κλινικά νεκρά - εσωτερική θερμοκρασία άνω των 60 βαθμών στο ψάρι = στέγνωμα και θάνατος από γκρίνια της γυναίκας και των παιδιών.

Το ψάρι ειδικά αυτού του μικρου μεγέθους θέλει μάξιμουμ 7 λεπτά ανά πλευρά και πέρασμα με λαδολεμονο μόλις το γυρίσεις. Έχω ποσταρει σχετικές οδηγίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος αν η γυναικα δεν γκρινιαζει :) λιγο σπανιο βεβαια, παντως και εγω το ψαρι δεν το θελω και πολυ "ζωντανο", νομιζω ειναι και θεμα γουστου παντως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Αδερφέ με αγάπη στο λέω, τα ψαράκια σου είναι κλινικά νεκρά - εσωτερική θερμοκρασία άνω των 60 βαθμών στο ψάρι = στέγνωμα και θάνατος από γκρίνια της γυναίκας και των παιδιών.

Το ψάρι ειδικά αυτού του μικρου μεγέθους θέλει μάξιμουμ 7 λεπτά ανά πλευρά και πέρασμα με λαδολεμονο μόλις το γυρίσεις. Έχω ποσταρει σχετικές οδηγίες.

Αδερφε 5 λεπτα ανα πλευρα οι τσιπουρες και ο σολωμος στους 55C 😉

Tην επομενη φορα θα μετρησω απο περιεργεια και τις τσιπουρες ποσο φτανουν ετσι.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

E καμια σχεση. Βρες καποιον ντοπιο να τις κανει delivery σπιτι.

Οι παλιές τύπου φιάλες 30mbar δε θέλουν ; Καλά δε θυμάμαι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, invisiblesurfer said:

Το ψάρι ειδικά αυτού του μικρου μεγέθους θέλει μάξιμουμ 7 λεπτά ανά πλευρά και πέρασμα με λαδολεμονο μόλις το γυρίσεις. Έχω ποσταρει σχετικές οδηγίες.

1 λεπτο ανα 100 γραμμαρια την καθε πλευρα. Δεν απογοητευτηκα ποτε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα. Έχω νοικιάσει ένα σπίτι που το μπάρμπεκιου έχει Κυκλοθερμικό ξυλόφουρνο χαλύβδινο αλλά στο εσωτερικό του έχει σκουριά. Ξέρει κανένας τι μπορώ να κάνω για να την βγάλω για να βάλουμε κανένα ταψί με γίγαντες μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ventic139 είπε

Οι παλιές τύπου φιάλες 30mbar δε θέλουν ; Καλά δε θυμάμαι ;

Μάλλον κάπου έχεις μπερδευτεί. Τα mbar του ρυθμιστή δεν είναι σε συνάρτηση της παλαιότητας της φιάλης, αλλά με το περιεχόμενό της. Το μείγμα θέλει ρυθμιστή στα 30mbar και το προπάνιο στα 37mbar.

27 λεπτά πριν, soypias21 είπε

Καλημέρα στην παρέα. Έχω νοικιάσει ένα σπίτι που το μπάρμπεκιου έχει Κυκλοθερμικό ξυλόφουρνο χαλύβδινο αλλά στο εσωτερικό του έχει σκουριά. Ξέρει κανένας τι μπορώ να κάνω για να την βγάλω για να βάλουμε κανένα ταψί με γίγαντες μέσα?

Δες μία το παρακάτω άρθρα

https://wd40.gr/χρήσιμες-συμβουλές/πως-να-αφαιρέσω-τη-σκουριά-από-το-μέταλ/

https://tospitakimou.gr/simboules-gia-to-spiti/symvoyles-kathariotitas/4-aploi-tropoi-afairesi-skourias-fysiko-tropo/

Ίσως να μπορέσεις να κάνεις δουλειά με το λευκό ξύδι. Από εκεί και πέρα υπάρχουν σπρέι. Όπως και να χει, θα χρειαστείς χρόνο και τρίψιμο.

Φρόντισε να βγάλεις το μεγαλύτερο μέρος της, να κάψεις καλά τον φούρνο και έπειτα να ψήσεις. Γενικότερα πάντως η σκουριά δεν θα επηρεάσει το φαγητό, εφόσον δεν είναι σε άμεση επαφή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από εμένα!

Κάτοχος ψησταριάς με αέριο ( μου την έστειλε δώρο ο πεθερός μου από Γερμανία) την San Diego up 3.

αν και ο ρυθμιστής που έρχονταν το μηχανικά δεν είναι σωστός με τις μπουκάλες τις Ελληνικές (έτσι μου είπαν ξαναλέω) αγόρασα  όλο το σετ coral gas προπανίου  ( νέου τύπου) την σύνδεσα την έβαλα μπροστά αλλά δεν βλέπω να έχει δύναμη σε θέμα ψησίματος. 
τι να κοιτάξω;  Έχω πραγματικά απογοητευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Πρώτη απόπειρα αγοράς ψησταριάς υγραερίου και θα ήθελα τη γνώμη σας. Σίγουρα το ερώτημα έχει απαντηθεί πολλές φορές αλλα είναι πολλά τα σχόλια. Ψάχνω οικονομική αλλά τίμια ψησταρία έως 300 ευρώ και οχι τεραστίων διαστασεων. Μετά από λίγο αναζήτηση στο ίντερνετ έχω δει τη BORMANN Bbq3100 Με 3 + 1 Εστίες 10800W, τη halo από cook shop, τη BLACKBULL MAJESTY, τη jamestown maddox 2 και τη natterial kenton απο leroy. Ποια πιστεύεται πως είναι καλύτερή για τα λεφτά της και εννοείται αν έχετε να μου προτείνετε και οποιαδήποτε άλλη! Επίσης με πόσες εστίες θα είναι καλό να κοιτάξω? Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από andreasnik17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, thodoris20vt είπε

Γεια σας και από εμένα!

Κάτοχος ψησταριάς με αέριο ( μου την έστειλε δώρο ο πεθερός μου από Γερμανία) την San Diego up 3.

αν και ο ρυθμιστής που έρχονταν το μηχανικά δεν είναι σωστός με τις μπουκάλες τις Ελληνικές (έτσι μου είπαν ξαναλέω) αγόρασα  όλο το σετ coral gas προπανίου  ( νέου τύπου) την σύνδεσα την έβαλα μπροστά αλλά δεν βλέπω να έχει δύναμη σε θέμα ψησίματος. 
τι να κοιτάξω;  Έχω πραγματικά απογοητευτεί.

Η ψησταρια αφου ηρθε απο Γερμανια πρεπει να παιξει στα 50mbar. Ο ρυθμιστης της coral prime ειναι 30mbar για μειγμα και 37mbar για προπανιο, οποτε υπολειτουργει. Δυστυχως δεν θα βρεις ρυμιστη στα 50mbar για αυτου του τυπου τη μπουκαλα.

Οποτε, παιρνεις μια κλασσικη μπουκαλα υγραεριου με βιδωτο ρυθμιστη, ειτε μειγμα ειτε προπανιο. Εκει εχεις δυο επιλογες:
α) να παρεις ενα ρυθμιστη στα 50mbar για ελληνικες φιαλες https://gas24.gr/el/rithmistes-xamilis/2402-piesis-statheros-50mbar.html
β) να παρεις ανταπτορα ρακορ για να συνδεσεις τον γερμανικο ρυθμιστη στην ελληνικη φιαλη https://gas24.gr/el/mastoi-moufomastoi/1549-0924.html

10 λεπτά πριν, andreasnik17 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Πρώτη απόπειρα αγοράς ψησταριάς υγραερίου και θα ήθελα τη γνώμη σας. Σίγουρα το ερώτημα έχει απαντηθεί πολλές φορές αλλα είναι πολλά τα σχόλια. Ψάχνω οικονομική αλλά τίμια ψησταρία έως 300 ευρώ και οχι τεραστίων διαστασεων. Μετά από λίγο αναζήτηση στο ίντερνετ έχω δει τη BORMANN Bbq3100 Με 3 + 1 Εστίες 10800W, τη halo από cook shop, τη BLACKBULL MAJESTY, τη jamestown maddox 2 και τη natterial kenton απο leroy. Ποια πιστεύεται πως είναι καλύτερή για τα λεφτά της και εννοείται αν έχετε να μου προτείνετε και οποιαδήποτε άλλη! Επίσης με πόσες εστίες θα είναι καλό να κοιτάξω? Ευχαριστώ πολύ

Απο αυτες θα πηγαινα ειτε σε naterial kenton ειτε σε jamestown. Πανω κατα ιδιες ειναι. Η naterial εχει δοκιμαστει απο πολλα μελη εδω και ειναι τιμια για τα λεφτα της, αλλα ως εκει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...