Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, vins είπε

 

Τα έχω ξαναγράψει, εγώ την πήρα 130€ την 3Β και έδωσα σύνολο λιγότερα από 170€ για όλες τις αναβαθμίσεις (συμπεριλαμβανομένων των ινοξ σχαρών που τις χρησιμοποιω και καρβουνο και κόστιζαν παραπάνω από τα μισά λεφτά).

Στα 300€ ΔΕΝ έπαιρνα καμία από τις επωνυμες παραπάνω. Αν αφαιρέσω δε τις σχαρες, δεν έπαιρνα ούτε την βαρβάτη σούβλα της Napoleon.

Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. 

Τώρα το να λέμε σε κάποιον που έχει μπάτζετ αυστηρά 200€ να πάρει κάτι που κανει 600-700€, οκ, δεν έχει και πολύ ουσία. 

Επίσης, τα εισαγωγικά μοντέλα των γνωστών εταιριών, ΔΕΝ με εντυπωσίασαν με την ποιότητα κατασκευής τους και τα είδα όλα. Αν πάμε σε genesis, rogue οκ, κατι γίνεται, αλλά εκεί μιλάμε για 1000€ +

Να πούμε σε αυτόν που έχει μπατζετ 200€ να πάει στα 1000€; 

Ολα έχουν να κάνουν με τις αναγκες, τις δυνατότητες και τα θέλω του καθενός. 

Εγω ας πουμε είχα τη δυνατότητα να πάω σε πιο ακριβή εξαρχής. Ήξερα αν θα μου αρέσει και αν θα τη χρησιμοποιω; Όχι. Δε θα έδινα 1000€+ για να την έχω να κάθεται. Εγώ προσωπικά, άλλοι μπορεί να θέλουν να το κάνουν. 

Τώρα ναι, θα πω οτι το γουστάρω και με βολεύει και είμαι ικανοποιημένος, θα τα δώσω. 

για καποιον που ψηνει τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα  και γω θα του προτεινα να δωσει τα διπλασια λεφτα αν εχει budget 250-350 να παρει κατι που δεν θα θελει πεταμα σε 2 χρονια. κατοχος napoleon

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

14 λεπτά πριν, vins είπε

Τα έχω ξαναγράψει, εγώ την πήρα 130€ την 3Β και έδωσα σύνολο λιγότερα από 170€ για όλες τις αναβαθμίσεις

Ετυχε και την πηρες 130€, οπως και γω ετυχε και πηρα την Genesis 850€. Δεν ειναι αυτη ομως η πραγματικη τιμη.

Αν την ειχες παρει στη νορμαλ τιμη που παιζει 200-250€, με τα 170€ αναβαθμισης θα ειχες φτασει 400€ χοντρικα. Στα 500-600 παιρνεις spirit/freestyle που ειναι κλασεις ανωτερες απο τη naterial on droids.

Σιγουρα οι spirit/freestyle δεν ειναι ιδιου επιπεδου με genesis/rogue, αλλα σιγουρα ειναι πολυ καλυτερες απο naterial, οτι αναβαθμιση και να κανεις σε λογικα πλαισια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Kαλα θα περιμενω καποιον αλλον να μου πει για κατι τετοιο; Γιατι να αγορασεις μια ψησταρια (ή οτιδηποτε αλλο) χαμηλης ποιοτητας και να επενδυσεις πανω του να το κανεις καλυτερο, ενω θα μπορουσες εξ'αρχης να παρεις κατι πολυ καλυτερο με τα χρηματα που θα εχεις ξοδεψει στο χαμηλης ποιοτητας να το αναβαθμισεις; 

Οσα χρηματα και να ξοδεψεις στη naterial, δεν θα φτασεις ποτε στο επιπεδο weber, napoleon, broilking. 

Νομίζω ότι ο @vins έβαλε το θέμα σε μια σωστή βάση κάτι αντίστοιχο πιστεύω ότι θα πει και ο @sndev 

Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις θύμισε μου  έχουν ανοξείδωτες σχάρες και αντιφλογιστικα  οι παραπάνω εταιρίες και σε ποια μοντέλα, και πόσο κοστίζουν;

 

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, KAPAKOSTAS said:

για καποιον που ψηνει τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα  και γω θα του προτεινα να δωσει τα διπλασια λεφτα αν εχει budget 250-350 να παρει κατι που δεν θα θελει πεταμα σε 2 χρονια. κατοχος napoleon

 

4 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Ετυχε και την πηρες 130€, οπως και γω ετυχε και πηρα την Genesis 850€. Δεν ειναι αυτη ομως η πραγματικη τιμη.

Αν την ειχες παρει στη νορμαλ τιμη που παιζει 200-250€, με τα 170€ αναβαθμισης θα ειχες φτασει 400€ χοντρικα. Στα 500-600 παιρνεις spirit/freestyle που ειναι κλασεις ανωτερες απο τη naterial on droids.

Σιγουρα οι spirit/freestyle δεν ειναι ιδιου επιπεδου με genesis/rogue, αλλα σιγουρα ειναι πολυ καλυτερες απο naterial, οτι αναβαθμιση και να κανεις σε λογικα πλαισια.

Πολλά αν παιδιά. Μίλησα για μπατζετ 200€. Τα 600€ είναι τριπλάσια. Ο,τι θελουμε μπορούμε να προτείνουμε, αλλα στην τελική ο καθένας ξέρει τις δυνατότητές του. Υπάρχουν πολλοί που και τα 200€ γι αυτούς είναι καραταβανι. Δεν είναι φυσιολογικό να λες σε αυτόν τον άνθρωπο δώσε 600€. Νομίζω  καταλαβαινόμαστε.

Και δε θέλουν πέταμα οι naterial σε 2 χρόνια αν δεν είσαι τελειως ταρταρος. (Επίσης έχουν εγγύηση 3 έτη)

Μιλάω και γράφω πάντα με βάση τα δικά μου δεδομένα που παρέθεσα παραπάνω (και παραθέτω κάθε φορά που τοποθετούμαι). Δεν μπορώ να μιλήσω για αλλα δεδομένα και άλλους ανθρώπους.

Προσωπικα αν έδινα 600€ για freestyle πχ αργότερα θα έδινα παλι περισσότερα για να πάω σε καλύτερο μοντέλο. Άλλοι βολεύονται κανονικά με τις freestyle χωρίς θέμα. Τι να κάνω δλδ να πω στον άλλο με τη freestyle, πάρε rogue ή prestige γιατί είναι καλύτερες και έχουν καλύτερη εγγύηση κλπ; 

Σαφως ΤΩΡΑ που έχω την εμπειρία μου, θα προτείνω ΑΝ μπορεί κανεις να πάει απευθειας σε κάτι καλύτερο ΕΦΟΣΟΝ το χρησιμοποιεί και το αγαπάει.

Επειδή έχω μεγάλη εμπειρία στις πωλήσεις, δεν μπορώ να πω ξερά και οριζόντια σε όλους πηγαίντε εκεί. Πρώτα ακούς, μαθαίνεις τις αναγκες τους και τις ιδιαιτερότητες τους, τις δυνατότητές τους και μετά προτείνεις. Τουλάχιστον έτσι έκανα πάντα εγώ (καμία σχέση με τον κλάδο των BBQ αλλά η πώληση είναι πώληση ανεξαρτήτως κλάδου).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, vins είπε

Πολλά αν παιδιά. Μίλησα για μπατζετ 200€. Τα 600€ είναι τριπλάσια. Ο,τι θελουμε μπορούμε να προτείνουμε, αλλα στην τελική ο καθένας ξέρει τις δυνατότητές του. Υπάρχουν πολλοί που και τα 200€ γι αυτούς είναι καραταβανι. Δεν είναι φυσιολογικό να λες σε αυτόν τον άνθρωπο δώσε 600€. Νομίζω  καταλαβαινόμαστε.

Εγω δεν ειπα σε καποιον που εχει ταβανι τα 200 να παει στα 600. Εχω προτεινει πολλες φορες νατεριαλ. Ειπα οτι δεν εχει νοημα να παιρνει φθηνη ψησταρια και να προσπαθεις να την τουμπανιασεις με αναβαθμισεις και να δινει πολλαπλασια λεφτα, που θα μπορουσε απο την αρχη να τα εχεις δωσει σε κατι ποιοτικοτερο.

33 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις θύμισε μου  έχουν ανοξείδωτες σχάρες και αντιφλογιστικα  οι παραπάνω εταιρίες και σε ποια μοντέλα, και πόσο κοστίζουν;

Καλα και η εξινος εχει ανοξειδωτα, δεν μου λεει κατι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

Καλα και η εξινος εχει ανοξειδωτα, δεν μου λεει κατι. 

Εγώ πάντως απ' τη πλευρά του χρήστη (αφού  τέτοια ψησταριά έχω) νιώθω μια χαρά που δεν βλέπω καθόλου σκουριές και μπορώ να ψήνω ότι λιπαρό κρέας θέλω για πλάκα ,

Για τις εταιρείες που αναφέρεις αυτό που πιστεύω είναι ότι παρά πολύ καλές για να μπει κάποιος στον κόσμο της ψησταριάς υγραερίου αρκεί βέβαια να έχει τα χρήματα , όπως και για κάθε τι βέβαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ηνίοχος είπε

Εγώ πάντως απ' τη πλευρά του χρήστη (αφού  τέτοια ψησταριά έχω) νιώθω μια χαρά που δεν βλέπω καθόλου σκουριές και μπορώ να ψήνω ότι λιπαρό κρέας θέλω για πλάκα ,

Και χωρις ανοξειδωτες σχαρες και φλογοκρυπτες μια χαρα ψηνεις οτι λιπαρο κρεας θες για πλακα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Εγω δεν ειπα σε καποιον που εχει ταβανι τα 200 να παει στα 600. Εχω προτεινει πολλες φορες νατεριαλ. Ειπα οτι δεν εχει νοημα να παιρνει φθηνη ψησταρια και να προσπαθεις να την τουμπανιασεις με αναβαθμισεις και να δινει πολλαπλασια λεφτα, που θα μπορουσε απο την αρχη να τα εχεις δωσει σε κατι ποιοτικοτερο.

Καλα και η εξινος εχει ανοξειδωτα, δεν μου λεει κατι. 

Έκανα πολλαπλό quote και απευθυνόμουν στον φίλο από πάνω σε αυτό το κομμάτι. 

Ναι το καταλαβαίνω, ούτε εγώ θα το έκανα αν μου είχε κοστίσει 250€ μόνο η ψησταριά. Το θεωρώ χαζο αυτό. Δε σημαινει φυσικά ότι δεν το κάνουν. Το ίδιο αισθάνομαι όταν βλέπω saxo που φοράει πάνω πράγματα 25000€. Ε εγώ δε θα το έκανα, το βλέπω όμως να κυκλοφορεί 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψησα σημερα μερικα παϊδακια 600 γρ κ λιγα μπιφτεκακια

Η νατεριαλ ηταν πεντακάθαρη οποτε το λιπος είναι απο αυτο το ψησιμο.

Αυτο με ψησιμο στο φούρνο, στο τηγάνι η ΚΑΙ στη πλάκα καταληγει σε μεγαλο βαθμό στη κοιλίτσα μας. Σε μια χοιρινη με πατατουλες στο φούρνο οπως φτιαχνανε οι μανούλες μας κ οι γιαγιακουλες μας κ ηταν τοοοσο νοστημα ηταν γτ το όμορφο αυτο λιπακι το ρουφουσε σα σφουγκαρακι η πατατιτσα. Οπως το απορροφάει κ η πριζολα στη πλακα

SmartSelect_20230816_185602_Gallery.jpg.35611d1c551b547fb109efe7e91d7b99.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

Εψησα σημερα μερικα παϊδακια 600 γρ κ λιγα μπιφτεκακια

Η νατεριαλ ηταν πεντακάθαρη οποτε το λιπος είναι απο αυτο το ψησιμο.

Αυτο με ψησιμο στο φούρνο, στο τηγάνι η ΚΑΙ στη πλάκα καταληγει σε μεγαλο βαθμό στη κοιλίτσα μας. Σε μια χοιρινη με πατατουλες στο φούρνο οπως φτιαχνανε οι μανούλες μας κ οι γιαγιακουλες μας κ ηταν τοοοσο νοστημα ηταν γτ το όμορφο αυτο λιπακι το ρουφουσε σα σφουγκαρακι η πατατιτσα. Οπως το απορροφάει κ η πριζολα στη πλακα

SmartSelect_20230816_185602_Gallery.jpg.35611d1c551b547fb109efe7e91d7b99.jpg

Μεγάλη αλήθεια !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Νομίζω ότι ο @vins έβαλε το θέμα σε μια σωστή βάση κάτι αντίστοιχο πιστεύω ότι θα πει και ο @sndev

Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις θύμισε μου  έχουν ανοξείδωτες σχάρες και αντιφλογιστικα  οι παραπάνω εταιρίες και σε ποια μοντέλα, και πόσο κοστίζουν;

 

Θα σου πω για την spirit II που εχω πάρει ανοξείδωτες φλογοκρυπτες αλλά δεν τις έχω βάλει γιατί οι δικές μου ειναι οκ ακόμα. 40€ κόστισαν και αλλά 60€ οι σχάρες Φ8 αν θυμάμαι καλά. Ας πούμε λοιπόν 100€ + 430€ η αγορά της 530€ τιμή σουπερ για αυτά που προσφέρει. 

Επειδή ειδα στην υπογραφή σου, εσύ που έχεις την exinos τι κάνεις αν τυχόν έχεις αναφλέξεις? Εννοώ διαβάζω στην omega 1 διακόπτη ανά 4 καυστήρες. Αν χρειαστείς να μετακινήσεις τα κρέατα τι κάνεις? Επισης τι συνολική δυναμικότητα έχουν οι καυστήρες? Φτάνει η παροχή ενός κοινού ρυθμιστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Ποια η γνώμη σας για την ηλεκτρική Weber Pulse 2000;  

https://www.weber.com/GR/el/psistaries/ilektrikes-psistaries/seira-pulse/82010079.html

Δεν θέλω υγραερίου και ψάχνω κάτι μαζεμένο που να έχει όμως και επιπλέον δυνατότητες πέραν των κρεατικών (πχ ψήσιμο πίτσας, λαχανικών, κτλ)

Επεξ/σία από DragonFighter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, DragonFighter είπε

Καλησπέρα! Ποια η γνώμη σας για την ηλεκτρική Weber Pulse 2000;  

https://www.weber.com/GR/el/psistaries/ilektrikes-psistaries/seira-pulse/82010079.html

Δεν θέλω υγραερίου και ψάχνω κάτι μαζεμένο που να έχει όμως και επιπλέον δυνατότητες πέραν των κρεατικών (πχ ψήσιμο πίτσας, λαχανικών, κτλ)

Εξαιρετικές ψησταριές αλλά....

Δεν θα γίνουν ποτέ υγραερίου.

Αναγκαστική επιλογή για διαμερίσματα σε κάποιες πόλεις του εξωτερικού όπου απαγορεύεται η χρήση φλόγας σε μπαλκόνι πολυκατοικίας. Για εμάς εδώ, νομίζω ότι θα πρέπει να ζυγίσεις αρκετά τα υπέρ και τα κατά μιας εξαιρετικής κατά τα λοιπά ηλεκτρικής ψησταριάς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, DragonFighter said:

Καλησπέρα! Ποια η γνώμη σας για την ηλεκτρική Weber Pulse 2000;  

https://www.weber.com/GR/el/psistaries/ilektrikes-psistaries/seira-pulse/82010079.html

Δεν θέλω υγραερίου και ψάχνω κάτι μαζεμένο που να έχει όμως και επιπλέον δυνατότητες πέραν των κρεατικών (πχ ψήσιμο πίτσας, λαχανικών, κτλ)

Ε αφου δε θες αερίου δεν εχεις επιλογή

 Κακη δεν θα ειναι απο τη στιγμη που την βγάζει weber. Εχει κ accessories είναι μαζεμένη σαν να τη φωτογραφίζεις

Αν τη παρεις γραψε εντυπώσεις 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, plasTOST είπε

Θα σου πω για την spirit II που εχω πάρει ανοξείδωτες φλογοκρυπτες αλλά δεν τις έχω βάλει γιατί οι δικές μου ειναι οκ ακόμα. 40€ κόστισαν και αλλά 60€ οι σχάρες Φ8 αν θυμάμαι καλά. Ας πούμε λοιπόν 100€ + 430€ η αγορά της 530€ τιμή σουπερ για αυτά που προσφέρει. 

Επειδή ειδα στην υπογραφή σου, εσύ που έχεις την exinos τι κάνεις αν τυχόν έχεις αναφλέξεις? Εννοώ διαβάζω στην omega 1 διακόπτη ανά 4 καυστήρες. Αν χρειαστείς να μετακινήσεις τα κρέατα τι κάνεις? Επισης τι συνολική δυναμικότητα έχουν οι καυστήρες? Φτάνει η παροχή ενός κοινού ρυθμιστή?

Πέτυχες τρελή ευκαιρία τόσο  για την ψησταριά όσο και για τα υπόλοιπα

 

Για τις αναφλέξεις δεν κάτι το ιδιαίτερο απλά χαμηλώνω την ένταση και εάν σε κάποιο σημείο είναι έντονη σηκώνω για λίγο το κομμάτι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...