Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Λοιπον στην κεντον 4β έψηνα παντα στις σχαρες χωρις να χρησιμοποιω τη πλακα μαντεμι. Τελευταια φορα εψησα χοιρινες λαιμου 2εκ. μονο παχος στην πλακα ετσι για να δω διαφορες…νομιζω οτι ψήθηκαν σε 10λ-12λ για καθε πλευρα και το αποτελεσμα ηταν ζουμερο και φυσικα πιο γρηγορο…ημουν ετοιμος να αγορασω μια ακομα σχαρα και να διωξω την πλακα μαντεμι…οι καυστηρες ηταν στη μεση ολοι και η θερμοκρασια 200+  ψηνει καποιος αποκλειστικα σε μαντεμενια πλακα της συγκεκριμενης ψησταριας; Να δω αν ειναι η ιδεα μου ή οντως ψηνει πιο γρηγορα και με καλυτερο αποτελεσμα απο τις σχαρες.γενικοτερα οκ το ξερω, απλα ρωταω για τη συγκεκριμενη ψησταρια. Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, trelomam said:

Λοιπον στην κεντον 4β έψηνα παντα στις σχαρες χωρις να χρησιμοποιω τη πλακα μαντεμι. Τελευταια φορα εψησα χοιρινες λαιμου 2εκ. μονο παχος στην πλακα ετσι για να δω διαφορες…νομιζω οτι ψήθηκαν σε 10λ-12λ για καθε πλευρα και το αποτελεσμα ηταν ζουμερο και φυσικα πιο γρηγορο…ημουν ετοιμος να αγορασω μια ακομα σχαρα και να διωξω την πλακα μαντεμι…οι καυστηρες ηταν στη μεση ολοι και η θερμοκρασια 200+  ψηνει καποιος αποκλειστικα σε μαντεμενια πλακα της συγκεκριμενης ψησταριας; Να δω αν ειναι η ιδεα μου ή οντως ψηνει πιο γρηγορα και με καλυτερο αποτελεσμα απο τις σχαρες.γενικοτερα οκ το ξερω, απλα ρωταω για τη συγκεκριμενη ψησταρια. Ευχαριστω

 

Ξανα φτιαξε την αλλη βδομαδα ωστε να τυχεις σε αλλο ζώο κ σύγκρινε.

Αν σου κάνει γευστικά εννοείτε το συνεχίζεις ομως να ξερεις είναι φαση τηγανητου στα λιποι του στη πλακα πανω οπότε θα καταληξει κ στο πιάτο σου μεγαλύτερο ποσοστό αποτι στη σχάρα 

Το ζουμερο εχει να κανει με τη θερμοκρασια που το αποσυρεις κ απο το ποσο σιτεμενο ειναι 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, trelomam είπε

Λοιπον στην κεντον 4β έψηνα παντα στις σχαρες χωρις να χρησιμοποιω τη πλακα μαντεμι. Τελευταια φορα εψησα χοιρινες λαιμου 2εκ. μονο παχος στην πλακα ετσι για να δω διαφορες…νομιζω οτι ψήθηκαν σε 10λ-12λ για καθε πλευρα και το αποτελεσμα ηταν ζουμερο και φυσικα πιο γρηγορο…ημουν ετοιμος να αγορασω μια ακομα σχαρα και να διωξω την πλακα μαντεμι…οι καυστηρες ηταν στη μεση ολοι και η θερμοκρασια 200+  ψηνει καποιος αποκλειστικα σε μαντεμενια πλακα της συγκεκριμενης ψησταριας; Να δω αν ειναι η ιδεα μου ή οντως ψηνει πιο γρηγορα και με καλυτερο αποτελεσμα απο τις σχαρες.γενικοτερα οκ το ξερω, απλα ρωταω για τη συγκεκριμενη ψησταρια. Ευχαριστω

 

Κατά τη γνώμη μου το πιο πιθανό είναι ότι δεν έμαθες τη ψησταριά σου,  εδώ ίσως μπορεί να σε βοηθήσει ο @vins που πρέπει να έχει την ίδια.

Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί πρόσφατα διάβασα για έναν κάτοχο Weber που έψησε σε material φίλου  λέγοντας ότι  δεν βρήκε μεγάλες διαφορές 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, trelomam said:

Λοιπον στην κεντον 4β έψηνα παντα στις σχαρες χωρις να χρησιμοποιω τη πλακα μαντεμι. Τελευταια φορα εψησα χοιρινες λαιμου 2εκ. μονο παχος στην πλακα ετσι για να δω διαφορες…νομιζω οτι ψήθηκαν σε 10λ-12λ για καθε πλευρα και το αποτελεσμα ηταν ζουμερο και φυσικα πιο γρηγορο…ημουν ετοιμος να αγορασω μια ακομα σχαρα και να διωξω την πλακα μαντεμι…οι καυστηρες ηταν στη μεση ολοι και η θερμοκρασια 200+  ψηνει καποιος αποκλειστικα σε μαντεμενια πλακα της συγκεκριμενης ψησταριας; Να δω αν ειναι η ιδεα μου ή οντως ψηνει πιο γρηγορα και με καλυτερο αποτελεσμα απο τις σχαρες.γενικοτερα οκ το ξερω, απλα ρωταω για τη συγκεκριμενη ψησταρια. Ευχαριστω

 

 

3 hours ago, ηνίοχος said:

Κατά τη γνώμη μου το πιο πιθανό είναι ότι δεν έμαθες τη ψησταριά σου,  εδώ ίσως μπορεί να σε βοηθήσει ο @vins που πρέπει να έχει την ίδια.

Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί πρόσφατα διάβασα για έναν κάτοχο Weber που έψησε σε material φίλου  λέγοντας ότι  δεν βρήκε μεγάλες διαφορές 

 

Όπως γράφτηκε το μαντεμι δίνει άλλο ψήσιμο από τη σχάρα. Όχι απαραίτητα χειρότερο, είναι θέμα γούστου. Άλλωστε αρκετοί δουλεύουν μαντεμενια σκεύη στη μπριζόλα με μεγάλη επιτυχία (και σε βοδινό).

Το κρέας παίζει πρωταρχικό ρόλο. Όταν είχα πάρει χοιρινό από άγνωστο κρεοπώλη δεν είχε καμία σχέση με αυτά που παίρνω από φίλο. Αν οι χοιρινες κοπές εχουν πάχος, μπορείς να δοκιμάσεις να τις κανεις έμμεσα μέχρι τους 71-72 (πάνω δλδ από μη αναμμένο καυστήρα), και να τις τελειώσεις σε πιο δυνατή φωτιά μέχρι να πάρεις περίπου 74-75 Κελσίου στο πιο χοντρο τμήμα. Μετά ξεκουράζουμε τις μπριζόλες έστω και για 5-10 λεπτά. Βοηθάει ώστε να γίνει αναδιανομή των χυμών εσωτερικά και να υπάρξει μεγαλύτερη ομοιομορφία στην εσωτερική διανομή θερμοκρασίας. 

Αν σας αρέσουν στο μαντεμι, μπορεις να τις κάνεις στο μαντεμι φυσικά, ωστόσο όντως δεν είναι και πολύ υγιεινές, από πλευράς λίπους κλπ που θα μπει στο πιάτο όπως έγραψε σωστά και ο φίλος @sndev
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, AristidisZ said:

Εγώ στην πλάκα της Kenton έκανα κανα κοτόπουλο ή κανα σουτζούκι, ποτε μπριζόλες κτλ

Εγώ κατά κύριο λόγο κάνω μπιφτεκια/burgers στο μαντεμι, καθώς και θαλασσινά. Γενικά αυτά που χρειάζονται λιπος για να μη στεγνώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα τα λες, δεν την εχω μαθει γιατι δεν ψηνω συχνα…συνολικα 6-7 ψησιματα απο την αγορα και μια με σουβλα κοτοπουλο. Επισης δεν εχω την πολυτελεια για πειραματα και 15€/κιλο. Προσπαθω καθε φορα να κραταω τα καλα για να μπορεσω να μαθω και διαβαζω απο τους εμπειρους. Γενικα δεν εχει σχεση με το καρβουνο αλλα θελει τον τροπο της και σαφως λιγοτερο κοπο.

9 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Κατά τη γνώμη μου το πιο πιθανό είναι ότι δεν έμαθες τη ψησταριά σου,  εδώ ίσως μπορεί να σε βοηθήσει ο @vins που πρέπει να έχει την ίδια.

Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί πρόσφατα διάβασα για έναν κάτοχο Weber που έψησε σε material φίλου  λέγοντας ότι  δεν βρήκε μεγάλες διαφορές 

 

Σωστα τα λες, δεν την εχω μαθει γιατι δεν ψηνω συχνα…συνολικα 6-7 ψησιματα απο την αγορα και μια με σουβλα κοτοπουλο. Επισης δεν εχω την πολυτελεια για πειραματα και 15€/κιλο. Προσπαθω καθε φορα να κραταω τα καλα για να μπορεσω να μαθω και διαβαζω απο τους εμπειρους. Γενικα δεν εχει σχεση με τοκαρβουνο αλλα θελει τον τροπο της και σαφως λιγοτερο κοπο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, trelomam said:

Σωστα τα λες, δεν την εχω μαθει γιατι δεν ψηνω συχνα…συνολικα 6-7 ψησιματα απο την αγορα και μια με σουβλα κοτοπουλο. Επισης δεν εχω την πολυτελεια για πειραματα και 15€/κιλο. Προσπαθω καθε φορα να κραταω τα καλα για να μπορεσω να μαθω και διαβαζω απο τους εμπειρους. Γενικα δεν εχει σχεση με τοκαρβουνο αλλα θελει τον τροπο της και σαφως λιγοτερο κοπο.

Κοιτα, 15€ το κιλό και πάνω, μιλάμε για μοσχάρι, (ευτυχώς ακόμα) τα άλλα κλασσικά κρέατα (κοτόπουλο, χοιρινό, λουκάνικα, κεμπάπ κτλ) παίζουν κατω από δεκάρικο 

Σιγά σιγά ξεκίνα με καμία μοσχαρίσια, ζητα από τον χασάπη σου να την κόψει σχετικά χοντρή και παίξε με θερμόμετρο, δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται 

Μετά (αν μπορείς / θες) θα πας και σε πιο ακριβά κρέατα 

Δεν έχει νόημα να αναλώνεσαι σε θεωρία, εάν το γουστάρεις θα μάθεις πολύ γρήγορα να την χειρίζεσαι με τέτοιο τρόπο ώστε να πάρεις το μέγιστο αποτέλεσμα από την συγκεκριμένη ψησταριά (εγώ έχω βάλει πάνω σε αυτήν από κοτόπουλο των 3-4€ μέχρι μοσχαρίσια των 30€+, βέβαια θέλει όντως εξοικείωση και «θάρρος» για να ψήσεις ακριβά κρέατα, είτε έχεις ψησταριά των 200€ είτε των 1000€)

5 hours ago, vins said:

Εγώ κατά κύριο λόγο κάνω μπιφτεκια/burgers στο μαντεμι, καθώς και θαλασσινά. Γενικά αυτά που χρειάζονται λιπος για να μη στεγνώσουν. 

Σωστά, σίγουρα και για burger θα είναι καλά, απλά για άγνωστο λόγο δε τα γουστάρω καθόλου 😛

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2023 στις 10:59 ΠΜ, ηνίοχος είπε

Δεν καίγεται το χέρι σου που είναι τόσο κοντά στις σχάρες ;

 

Περί αναβαθμίσεων, όταν αυτές γίνονται χρησιμοποιώντας  καλύτερα υλικά σαφώς και έχουν  αποτέλεσμα τόσο στο  ψήσιμο αλλά και στο καθάρισμα/συντήρηση 

Σε σοβαρη ψησταρια καιγεται το χερι σου και 20-30εκ μακρια να το εχεις, οποτε χρησιμοποιεις γαντια.

Σε ποιες αναβαθμισεις αναφερεσαι; Να παιρνει καποιος ψησταρια 200-250€ γιατι δεν αντεχει η τσεπη του και μετα να δινει 100αρικα για ταψακια, φλογοκρυπτες και σχαρες; Ας επαιρνε απο την αρχη κατι ποιοτικοτερο να εχει μια all around καλυτερη ψησταρια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, trelomam είπε

Σωστα τα λες, δεν την εχω μαθει γιατι δεν ψηνω συχνα…συνολικα 6-7 ψησιματα απο την αγορα και μια με σουβλα κοτοπουλο. Επισης δεν εχω την πολυτελεια για πειραματα και 15€/κιλο. Προσπαθω καθε φορα να κραταω τα καλα για να μπορεσω να μαθω και διαβαζω απο τους εμπειρους. Γενικα δεν εχει σχεση με το καρβουνο αλλα θελει τον τροπο της και σαφως λιγοτερο κοπο.

Σωστα τα λες, δεν την εχω μαθει γιατι δεν ψηνω συχνα…συνολικα 6-7 ψησιματα απο την αγορα και μια με σουβλα κοτοπουλο. Επισης δεν εχω την πολυτελεια για πειραματα και 15€/κιλο. Προσπαθω καθε φορα να κραταω τα καλα για να μπορεσω να μαθω και διαβαζω απο τους εμπειρους. Γενικα δεν εχει σχεση με τοκαρβουνο αλλα θελει τον τροπο της και σαφως λιγοτερο κοπο.

 

Μια χαρά! με το καιρό θα την μάθεις ίσως χρειαστεί και ένας μικρός συμβιβασμός και όλα καλά 

Όσο για τα ακριβά κρέατα  - βοδινό και  μοσχάρι στην ουσία - είναι αυτά που θα χρειαστούν και την μικρότερη προσπάθεια στο ψήσιμο, αυτό πρώτον γιατί η ψησταριές υγραερίου - όχι  όλες - έχουν εστιάσει σ' αυτό το είδος ψησίματος , μ' αλλά λόγια για να ψηθεί μια μοσχαρίσια μπριζόλα  θα χρειαστεί πρώτα να την "θωρακίσουμε"  πάνω από δυνατή φωτιά και στη συνέχεια την μεταφέρουμε σε άλλο σημείο της σχάρας συνεχίζοντας το ψήσιμο με έμμεσο τρόπο μέχρι  να φτάσει η θερμοκρασία εκεί που θέλουμε ή με τον ακριβώς αντίθετο τρόπο - πρώτα δηλαδή έμμεσα  και στο τέλος ψήσιμο σε δυνατή φωτιά - θερμοκρασία - με άμεσο τρόπο (που  θεωρώ και καλύτερο τρόπο)

Το δύσκολο κομμάτι του ψησίματος σ αυτές τις ψησταριές είναι στα λιπαρά κρέατα και ειδικότερα σε χοιρινό και κοτόπουλο  γιατί πρέπει να ψηθούν για περισσότερο χρόνο αφού χρειάζεται μεγαλύτερη εσωτερική θερμοκρασία για ασφάλεια στην κατανάλωση κάτι που γίνεται ακόμη πιο δύσκολο όταν έχουμε κάπως πιο χοντρά κομμάτια. 

Τώρα εάν αντιμετωπίζεις τέτοιου είδους θέματα φρόντισε να ψήνεις είτε με τον προηγούμενο τρόπο έγραψα πριν - που αναφέρθηκε και νωρίτερα με χαμηλότερη θερμοκρασία όμως στο άμεσο ψήσιμο ή το κλασικό που ζεσταθεί για τα καλά πρώτα η σχάρα τοποθετούμε τα κρέατα πάνω στη σχάρα και σε λιγότερο από λεπτό χαμηλώνουμε την ένταση της φωτιάς ψήνοντας στην ουσία με την θερμοκρασία που έχει αποθηκευτεί στη σχάρα έχοντας μια βοήθεια από τους καυστήρες, εάν αυτό δεν αρκεί τότε μπορείς να δυναμώσεις τους διπλανούς καυστήρες για να ανέβει η θερμοκρασία - εδώ εννοείται ότι δεν εκμεταλλευομαστε όλη την επιφάνεια της σχάρας .

Καλά ψησίματα φίλε!

 

 

24 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σε σοβαρη ψησταρια καιγεται το χερι σου και 20-30εκ μακρια να το εχεις, οποτε χρησιμοποιεις γαντια.

Σε ποιες αναβαθμισεις αναφερεσαι; Να παιρνει καποιος ψησταρια 200-250€ γιατι δεν αντεχει η τσεπη του και μετα να δινει 100αρικα για ταψακια, φλογοκρυπτες και σχαρες; Ας επαιρνε απο την αρχη κατι ποιοτικοτερο να εχει μια all around καλυτερη ψησταρια.

Α δεν ξέρω, καλύτερα ρώτησε τον φίλους μας  @vins και @sndev που έχουν κάνει παλιότερα και μπορούν να σε, πουν με σιγουριά. εγώ δεν χρειάστηκε να κάνω καμιά αναβάθμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Α δεν ξέρω, καλύτερα ρώτησε τον φίλους μας  @vins και @sndev που έχουν κάνει παλιότερα και μπορούν να σε, πουν με σιγουριά. εγώ δεν χρειάστηκε να κάνω καμιά αναβάθμιση 

Kαλα θα περιμενω καποιον αλλον να μου πει για κατι τετοιο; Γιατι να αγορασεις μια ψησταρια (ή οτιδηποτε αλλο) χαμηλης ποιοτητας και να επενδυσεις πανω του να το κανεις καλυτερο, ενω θα μπορουσες εξ'αρχης να παρεις κατι πολυ καλυτερο με τα χρηματα που θα εχεις ξοδεψει στο χαμηλης ποιοτητας να το αναβαθμισεις; 

Οσα χρηματα και να ξοδεψεις στη naterial, δεν θα φτασεις ποτε στο επιπεδο weber, napoleon, broilking. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ηνίοχος said:

Μια χαρά! με το καιρό θα την μάθεις ίσως χρειαστεί και ένας μικρός συμβιβασμός και όλα καλά 

Όσο για τα ακριβά κρέατα  - βοδινό και  μοσχάρι στην ουσία - είναι αυτά που θα χρειαστούν και την μικρότερη προσπάθεια στο ψήσιμο, αυτό πρώτον γιατί η ψησταριές υγραερίου - όχι  όλες - έχουν εστιάσει σ' αυτό το είδος ψησίματος , μ' αλλά λόγια για να ψηθεί μια μοσχαρίσια μπριζόλα  θα χρειαστεί πρώτα να την "θωρακίσουμε"  πάνω από δυνατή φωτιά και στη συνέχεια την μεταφέρουμε σε άλλο σημείο της σχάρας συνεχίζοντας το ψήσιμο με έμμεσο τρόπο μέχρι  να φτάσει η θερμοκρασία εκεί που θέλουμε ή με τον ακριβώς αντίθετο τρόπο - πρώτα δηλαδή έμμεσα  και στο τέλος ψήσιμο σε δυνατή φωτιά - θερμοκρασία - με άμεσο τρόπο (που  θεωρώ και καλύτερο τρόπο)

Το δύσκολο κομμάτι του ψησίματος σ αυτές τις ψησταριές είναι στα λιπαρά κρέατα και ειδικότερα σε χοιρινό και κοτόπουλο  γιατί πρέπει να ψηθούν για περισσότερο χρόνο αφού χρειάζεται μεγαλύτερη εσωτερική θερμοκρασία για ασφάλεια στην κατανάλωση κάτι που γίνεται ακόμη πιο δύσκολο όταν έχουμε κάπως πιο χοντρά κομμάτια. 

Τώρα εάν αντιμετωπίζεις τέτοιου είδους θέματα φρόντισε να ψήνεις είτε με τον προηγούμενο τρόπο έγραψα πριν - που αναφέρθηκε και νωρίτερα με χαμηλότερη θερμοκρασία όμως στο άμεσο ψήσιμο ή το κλασικό που ζεσταθεί για τα καλά πρώτα η σχάρα τοποθετούμε τα κρέατα πάνω στη σχάρα και σε λιγότερο από λεπτό χαμηλώνουμε την ένταση της φωτιάς ψήνοντας στην ουσία με την θερμοκρασία που έχει αποθηκευτεί στη σχάρα έχοντας μια βοήθεια από τους καυστήρες, εάν αυτό δεν αρκεί τότε μπορείς να δυναμώσεις τους διπλανούς καυστήρες για να ανέβει η θερμοκρασία - εδώ εννοείται ότι δεν εκμεταλλευομαστε όλη την επιφάνεια της σχάρας .

Καλά ψησίματα φίλε!

 

 

Α δεν ξέρω, καλύτερα ρώτησε τον φίλους μας  @vins και @sndev που έχουν κάνει παλιότερα και μπορούν να σε, πουν με σιγουριά. εγώ δεν χρειάστηκε να κάνω καμιά αναβάθμιση 

 

17 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Kαλα θα περιμενω καποιον αλλον να μου πει για κατι τετοιο; Γιατι να αγορασεις μια ψησταρια (ή οτιδηποτε αλλο) χαμηλης ποιοτητας και να επενδυσεις πανω του να το κανεις καλυτερο, ενω θα μπορουσες εξ'αρχης να παρεις κατι πολυ καλυτερο με τα χρηματα που θα εχεις ξοδεψει στο χαμηλης ποιοτητας να το αναβαθμισεις; 

Οσα χρηματα και να ξοδεψεις στη naterial, δεν θα φτασεις ποτε στο επιπεδο weber, napoleon, broilking. 

Τα έχω ξαναγράψει, εγώ την πήρα 130€ την 3Β και έδωσα σύνολο λιγότερα από 170€ για όλες τις αναβαθμίσεις (συμπεριλαμβανομένων των ινοξ σχαρών που τις χρησιμοποιω και καρβουνο και κόστιζαν παραπάνω από τα μισά λεφτά).

Στα 300€ ΔΕΝ έπαιρνα καμία από τις επωνυμες παραπάνω. Αν αφαιρέσω δε τις σχαρες, δεν έπαιρνα ούτε την βαρβάτη σούβλα της Napoleon.

Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. 

Τώρα το να λέμε σε κάποιον που έχει μπάτζετ αυστηρά 200€ να πάρει κάτι που κανει 600-700€, οκ, δεν έχει και πολύ ουσία. 

Επίσης, τα εισαγωγικά μοντέλα των γνωστών εταιριών, ΔΕΝ με εντυπωσίασαν με την ποιότητα κατασκευής τους και τα είδα όλα. Αν πάμε σε genesis, rogue οκ, κατι γίνεται, αλλά εκεί μιλάμε για 1000€ +

Να πούμε σε αυτόν που έχει μπατζετ 200€ να πάει στα 1000€; 

Ολα έχουν να κάνουν με τις αναγκες, τις δυνατότητες και τα θέλω του καθενός. 

Εγω ας πουμε είχα τη δυνατότητα να πάω σε πιο ακριβή εξαρχής. Ήξερα αν θα μου αρέσει και αν θα τη χρησιμοποιω; Όχι. Δε θα έδινα 1000€+ για να την έχω να κάθεται. Εγώ προσωπικά, άλλοι μπορεί να θέλουν να το κάνουν. 

Τώρα ναι, θα πω οτι το γουστάρω και με βολεύει και είμαι ικανοποιημένος, θα τα δώσω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...