Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, vins said:

Ελααααα εμφανίστηκα! Κάνω κοτοπουλακι για να δοκιμάσω το καινούριο inkbird! Πολύ καλό φαίνεται μέχρι στιγμής 

 

IMG_3146.png

Βάλτο 75 οχι 74 για σίγουρα. 

74-76 δεν αλλαζει τπτ ουσιαστικο στο ποσο ζουμερο ειναι

5 minutes ago, ventic139 said:

το 1ο σκεφτομουν να κανω, να μην το εχω μαζεμενο μετα... να ψαξω να βρω καποιο βιντεο ή δε χρειαζεται;

οταν πετας κρεατα στη καρβουνου κ εκει κοιτας youtube πως θα ακουμπησει στη σχαρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

3 λεπτά πριν, sndev είπε

Βάλτο 75 οχι 74 για σίγουρα. 

74-76 δεν αλλαζει τπτ ουσιαστικο στο ποσο ζουμερο ειναι

οταν πετας κρεατα στη καρβουνου κ εκει κοιτας youtube πως θα ακουμπησει στη σχαρα?

για το καθαρισμα λεω βρε εξυπνε...:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, ventic139 said:

για το καθαρισμα λεω βρε εξυπνε...:D

gt  πιστευεις το ιδιο υλικο κατασκευης κ γωνιες για καθαρισμα εχει η naterial με μια weber που θα βρεις σε βιντεο?

επισης θεωρείς την ιδια μπιχλα θα πιασε ιη δικια σου αν ψηνεις rib eye με του τυποου στα βιντεο που έψηνε πικανιες? 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sndev είπε

gt  πιστευεις το ιδιο υλικο κατασκευης κ γωνιες για καθαρισμα εχει η naterial με μια weber που θα βρεις σε βιντεο?

I see..... καλα μη βαρας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, ventic139 said:

I see..... καλα μη βαρας :P

μα δε θες να καταλαβεις! 

@vins παρε θέση μάνα μου εξηγησε του οτι βγαινει ο πατος αρχικα της νατεριαλ κ θα τριβει με cif κατι που σε normal ψησταρια κ οχι lego δεν θα εκανες ποτε

Επεξ/σία από sndev
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, sndev said:

Βάλτο 75 οχι 74 για σίγουρα. 

74-76 δεν αλλαζει τπτ ουσιαστικο στο ποσο ζουμερο ειναι

Σύμφωνα με usda στους 165 Fahrenheit είσαι απολυτως οκ που είναι κάτι λιγότερο από 74 Celsius.

 

Just now, sndev said:

μα δε θες να καταλαβεις! 

@vins παρε θέση μάνα μου 

Χαχαχαχαχχααχ! Ναι το καθάρισμα στους seamless καδους είναι μερα με νύχτα σε σχέση με τις λαμαρίνες της Naterial μας δυστυχώς 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, vins said:

Σύμφωνα με usda στους 165 Fahrenheit είσαι απολυτως οκ που είναι κάτι λιγότερο από 74 Celsius.

ναι αλλα δε ξερεις τι απόκλιση εχειτο θερμόμετρο κ δε θελω να σε χασω απο σαλμονελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sndev είπε

Βάλτο 75 οχι 74 για σίγουρα. 

74-76 δεν αλλαζει τπτ ουσιαστικο στο ποσο ζουμερο ειναι

To inkbird δεν ειναι σαν το meater που σε ειδοποιει να το βγαλεις νωριτερα για να φτασει στην ξεκουραση στην επιθυμητη θερμοκρασια. Οποτε αν το inkbird εχει ρυθμιστει στους 74, θα σε ειδοποιησει μολις φτασεις 74, οποτε σε 5-10' που θα το αφησεις να ξεκουραστει μεχρι να στρωσεις να φας, θα ανεβει αλλους 2-3 βαθμους ευκολα.

6 λεπτά πριν, vins είπε

Σύμφωνα με usda στους 165 Fahrenheit είσαι απολυτως οκ που είναι κάτι λιγότερο από 74 Celsius.

Στην Αγγλια το food safe για κοτοπουλο το εχουν 82C!!

Και γω παντως εκει στα 74 βγαζω το στηθος και 77-78 το μπουτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, sndev said:

ναι αλλα δε ξερεις τι απόκλιση εχειτο θερμόμετρο κ δε θελω να σε χασω απο σαλμονελα

Πάντα τσεκάρω με το thermopro πριν το βγάλω βρε και το ξεκουράζω όποτε ανεβαίνει κι άλλο λίγο.

Γενικα πάντως οι απόλυτες θερμοκρασίες που βγαίνουν από τις υπηρεσιεσ είναι για να καλύψουν και τους τέρμα χαζούληδες. 

Μπορεις να πετύχεις παστερίωση και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες βλ. sous vide, αν έχεις το κρέας και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες για συγκεκριμένη ώρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, vins said:

Μπορεις να πετύχεις παστερίωση και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες βλ. sous vide, αν έχεις το κρέας και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες για συγκεκριμένη ώρα. 

οποτε εχεις κ  sous vide?

3 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

οποτε σε 5-10' που θα το αφησεις να ξεκουραστει μεχρι να στρωσεις να φας,

τι σε κανει να πιστευεις οτι ο συγκεκριμενος καθετε κ στρωνει κ δε τα αραδιάζει ολα καπάκι πανω απο τη σχαρα?

3 minutes ago, vins said:

thermopro

εμενα αυτο μου κανει νερα btw.. μπορει βεβαια να έτυχα σε ελαττωματικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, sndev said:

οποτε εχεις κ  sous vide?

τι σε κανει να πιστευεις οτι ο συγκεκριμενος καθετε κ στρωνει κ δε τα αραδιάζει ολα καπάκι πανω απο τη σχαρα?

Ναι έχω (παλαιού τύπου όμως με δοχείο δικό του, όχι τα καινουρια στικς)

Χαχαχαχαχαχαχ πάντα το ξεκουράζω το κρέας εκτός από τα λουκανικια που μπαίνουν για μεζέ και τρώγονται απευθειας 😂

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ventic139 είπε

το 1ο σκεφτομουν να κανω, να μην το εχω μαζεμενο μετα... να ψαξω να βρω καποιο βιντεο ή δε χρειαζεται;

Δεν ξερω τις ιδιαιτεροτητες της naterial, αφου δεν ειχα την ευτυχια (:P) να εχω μια τετοια. Αλλα αν καθαριζεις καθε φορα, λογικα με ενα σφουγγαρακι κουζινας και λιγο ξιδι ή νερο και σαπουνακι, θα εισαι κομπλε. Και μετα μαζεμα με βετεξ. Σαν να καθαριζεις τον παγκο της κουζινας δλδ. Και τη σχαρα με συρματοβουρτσα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Δεν ξερω τις ιδιαιτεροτητες της naterial, αφου δεν ειχα την ευτυχια (:P) να εχω μια τετοια. Αλλα αν καθαριζεις καθε φορα, λογικα με ενα σφουγγαρακι κουζινας και λιγο ξιδι ή νερο και σαπουνακι, θα εισαι κομπλε. Και μετα μαζεμα με βετεξ. Σαν να καθαριζεις τον παγκο της κουζινας δλδ. Και τη σχαρα με συρματοβουρτσα.

 

Εμφάνιση σκουριάς / διάβρωσης  σε 3.... 2.... 1... 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vins είπε

Ναι το καθάρισμα στους seamless καδους είναι μερα με νύχτα σε σχέση με τις λαμαρίνες της Naterial μας δυστυχώς 😂

Οι λαμαρινες εχω την εντυπωση οτι καθαριζουν πιο ευκολα. Το αφαιρουμενο ταψι στον πατο της Genesis που ειναι εμαγιε λαμαρινα καθαριζει για πλακα, οση βρωμια και να πιασει σε 2-3 μηνες. Με πλαστικη σπατουλα φευγουν τα παντα, και μενει απλα μια λιγδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, sndev said:

Εμφάνιση σκουριάς σε 3.... 2.... 1... 

Εγώ την καθαρίζω κάθε φορά και μου παίρνει 5-10’. Αφου την καθαρίσω την ανάβω στο τέρμα για 5’ και στεγνώνουν όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...