Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Βρηκα και αυτο αλλα δεν ξερω αν ισχυει 100%

Metric values:

68g Salt
50g Brown sugar
27g Smoked Paprika
10g Garlic Powder
7g Onion Powder
7g Black Pepper
3g Turmeric
2,6g Cinnamon

γιατι ειναι διαφορετικα γραμμαρια για κρεμμυδι - σκορδο πιπερι - κουρκουμα, οταν λεει 1tbsp... ειναι σαν τη φωτο που ανεβασε ο @sndev

δε βγαζει νοημα αλλα ισως να αξιζει μια δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

28 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Βρηκα και αυτο αλλα δεν ξερω αν ισχυει 100%

Metric values:

68g Salt
50g Brown sugar
27g Smoked Paprika
10g Garlic Powder
7g Onion Powder
7g Black Pepper
3g Turmeric
2,6g Cinnamon

Αδερφέ.. εχοντας φτιαξει 3ς φορες μου μοιαζει ιδανική αναλογία αυτο που ποσταρες. Στη τωρινη φορα βγηκε εντονη η παπρικα πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ventic139 είπε

γιατι ειναι διαφορετικα γραμμαρια για κρεμμυδι - σκορδο πιπερι - κουρκουμα, οταν λεει 1tbsp... ειναι σαν τη φωτο που ανεβασε ο @sndev

δε βγαζει νοημα αλλα ισως να αξιζει μια δοκιμη

Μια κουπα νερο δεν εχει ιδιο βαρος ζυγιζει οσο μια κουπα λαδι. Το ιδιο ισχυει και για στερεα.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μια κουπα νερο δεν εχει ιδιο βαρος ζυγιζει οσο μια κουπα λαδι. Το ιδιο ισχυει και για στερεα.

αρα το table spoon στο bbq hero ειναι λαθος με βαση τη αναλογα που εδωσες or?

θα δοκιμασω τις αναλογιες που ποσταρες και ευχομαι να μ φτασει η παπρικα :P

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sndev said:

το power in meat λιγο πιο περα τι λεει? 

1 hour ago, SagoniasSlutRos said:

Αγοραζει ενας φιλος μου απο κει που κανει πολυ σκληρη προπονηση και παιρνει κυριως lean κομματια. Νομιζω εκει εξειδικευεται το συγκεκριμενο κρεοπωλειο.

Oταν ημουν UK ψωνιζα απο αυτο εδω που ηταν αντιστοιχο
https://www.musclefood.com/

Φαντάζομαι κατάλαβες γιατί δεν έχω πάει εκεί ε ; 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ventic139 είπε

αρα το table spoon στο bbq hero ειναι λαθος με βαση τη αναλογα που εδωσες or?

θα δοκιμασω τις αναλογιες που ποσταρες και ευχομαι να μ φτασει η παπρικα :P

Aν εχεις δοσομετρητη για tablespoon, ζυγισε να δεις ποσο βγαινει το καθενα. Σορρυ δεν ειμαι σπιτι να το κανω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Aν εχεις δοσομετρητη για tablespoon, ζυγισε να δεις ποσο βγαινει το καθενα. Σορρυ δεν ειμαι σπιτι να το κανω εγω.

εχω αλλα μου λειπουν υλικα οποτε θα το κανω μετα τις διακοπες αναγκαστικα... για αρχη θα δοκιμασω τις αναλογιες τις δικιες σου θα δω μηπως κανω μιση ποσοτητα ωστε να βγει λιγοτερη η δοση και να δοκιμασω και αυτο απο την ιστοσελιδα που υπαρχει...

Επεξ/σία από ventic139
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτιμώ τις "ακριβές" επιλογές κρέατος. Πχ το φιλέτο από μπούτι κοτόπουλο που εχει μεχρι και σήμερα προσφορά το Lidl, με λίγο λάδι και αλατάκι στη σχάρα, δημιούργησε ενα πολυ όμορφο πιάτο. Και περνώντας απο τα ψυγεία του Σκλαβενίτη, γέμιζαν τη βιτρίνα με κιλότο. Ε, δεν εχασα την ευκαιρία και ζήτησα μια πικάνια σε φιλέτα που μπήκαν ξεχωρισμένα στην κατάψυξη για προσεχή χρήση.

Φθηνά και νόστιμα 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είμαι του SPG με μικρές προσθήκες οπως (καπνιστή) πάπρικα, κρεμμύδι, καμία φορά δεντρολίβανο και σουμακ αναλόγως τα κρέατα. Στουμπισμένα στο γουδι. 

Κανελες, κύμινα, κουρκουμαδες, μπαχάρια κλπ τα αποφεύγω γιατί μου καλύπτουν την καλή κρεατίλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, vins said:

καλύπτουν την καλή κρεατίλα

Μα στη σαπιλα όπως το χοιρινό θα βάλεις  για να γίνει εξωτικό ,αλλιώτικο δε θα βαλεις σε μοσχαρι αρνι κ πρόβατο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, sndev said:

Μα στη σαπιλα όπως το χοιρινό θα βάλεις  για να γίνει εξωτικό ,αλλιώτικο δε θα βαλεις σε μοσχαρι αρνι κ πρόβατο

Χοιρινά παίρνω από φίλο και δε χρειάστηκε να το κάνω. Κι αλλες φορές που χρειάστηκε το κάτι παραπάνω έβαζα διαφορες σως. Σε γενικές γραμμές βέβαια δεν το πολυτρώμε πλέον, πάμε για μουσουλμάνοι με τόσα αμνοεριφια 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για κάνα σουβλάκι βάζω αλάτι / πιπέρι / ρίγανη / δεντρολίβανο (ξηρό) / πάπρικα / μπούκοβο (λίγο) / κάρυ (λίγο), τα πετάω σε ένα mini blender (το οποίο παρεπιμπτόντως είναι και γαμώ τα μηχανάκια, αλλά θέλει πολύ προσοχή με το δοχείο, είναι πολύ ευαίσθητο το ρημάδι, εμένα μου έκανε ένα ψιλό κρακ και έχω κάνει ολόκληρη πατέντα για να το επαναφέρω, καθότι δε παίζει - προφανώς - ανταλλακτικό ) και όλα καλά 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, AristidisZ said:

Εγώ για κάνα σουβλάκι βάζω αλάτι / πιπέρι / ρίγανη / δεντρολίβανο (ξηρό) / πάπρικα / μπούκοβο (λίγο) / κάρυ (λίγο), τα πετάω σε ένα mini blender (το οποίο παρεπιμπτόντως είναι και γαμώ τα μηχανάκια, αλλά θέλει πολύ προσοχή με το δοχείο, είναι πολύ ευαίσθητο το ρημάδι, εμένα μου έκανε ένα ψιλό κρακ και έχω κάνει ολόκληρη πατέντα για να το επαναφέρω, καθότι δε παίζει - προφανώς - ανταλλακτικό ) και όλα καλά 😁

Next time βαλε λιγη μαυρη ζαχαρη στο μιγμα αυτό 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, ventic139 said:

οποις κανει smashed burgers, δοκιμαστε αυτο https://www.skroutz.gr/s/24753060/Οι-γουμένισσες-Cheesy-Cream-Dressing-270ml.html

 

τρομερο προιον κατα εμε

Το πηρες απο αυτο το 1 μαγαζι του σκρουτζ η το βρήκες κ αλλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, sndev είπε

Το πηρες απο αυτο το 1 μαγαζι του σκρουτζ η το βρήκες κ αλλου;

Από ένα μαγαζί της γειτονιάς μου το είχα βρει και το έβαλα σε smashed burger.. για εμένα που λατρεύω τέτοιες υφές ήταν άπαιχτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...