Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2224

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, vins said:

Καλά είναι να μην τις αποθηκεύεις σε κλειστό χώρο, ώστε αν -στην απειροελάχιστη πιθανότητα- υπάρξει κάποια διαρροή, να διαχέεται στο περιβάλλον και να μην παγιδευτεί κάπου. Ακούγονται καπως τρομακτικά αυτά, αλλά εφόσον τηρείς κάποια πολύ βασικά μέτρα ασφαλείας δεν υπαρχει λόγος σοβαρης ανησυχίας. 

Σημαντικό επίσης το να υπάρχει άμεση πρόσβαση σε κάποιο μέτρο αντιμετώπισης όπως πυροσβεστήρας ή πυροκουβερτα (εγώ έχω και τα 2 παραδίπλα στην ψησταριά). 

Κατα 99,99% δε θα χρειαστούν ποτε, αλλά αν μια στο εκατομμύριο χρειαστουν, κάνουν τρελη διαφορα στην αντιμετώπιση.

Γενικα τα συγκεκριμενα αερια θελουν προσοχη καθως σε περιπτωση διαρροης δεν διαχεονται με την παραδοσιακη εννοια στην ατμοσφαιρα αλλα τεινουν να πηγαινουν προς τα κατω καθοτι ειναι βαρυτερα απο το οξυγονο της ατμοσφαιρας. Αν αποθηκευσουμε τις μπουκαλες σε κλειστο χωρο και υπαρξει διαρροη το αεριο θα "πεσει" προς τα κατω γεμιζοντας το δωματιο προκειμενου να βρει διεξοδο προς τα πανω. 
Το βασικοτερο ειναι να μην εχουμε την μπουκαλα κοντα σε παραθυρα ή αεραγωγους (ετσι το αεριο δε θα μπορει να εισελθει μεσα στο σπιτι) καθως και σε αντικειμενα που μπορει να αποτελεσουν πηγη αναφλεξης π.χ. ηλεκτρικες συσκευες, πριζες, καυτες επιφανειες κλπ. σε περιπτωση διαρροης. 
Οι μπουκαλες δε πρεπει να αποθηκευονται σε απευθειας επαφη με τον ηλιο ή σε πολυ ζεστα περιβαλλοντα καθως ο βασικοτερος κινδυνος (περαν της διαρροης και της τυχον αναφλεξης σε περιπτωση που υπαρχει πηγη αναφλεξης διαθεσιμη διπλα απο την μπουκαλα) ειναι να ανεβει η εσωτερικη θερμοκρασια μεσα στην μπουκαλα και η πιεση να ειναι τοσο μεγαλη που να υπερβαινει τις δυνατοτητες της βαλβιδας εκτονωσης και ετσι να προκληθει εκρηξη (πολυ περιληπτικα).
Σχετικα με την πυροσβεση ο πυροσβεστηρας ξηρας σκονης ειναι ο μονος καταλληλος - μην προσπαθησετε να χρησιμοποιησετε αλλον τυπου πυροσβεστηρα, η κατασταση μονο χειροτερη θα γινει.

Σε γενικες γραμμες δεν υπαρχει λογος για ανησυχια, απλα αποθηκευουμε μακρια απο τον ηλιο και απο πηγες αναφλεξης και ολα καλα. 
Και ριχνουμε μια ματια στην μπουκαλα πως ειναι οπτικα οκ και χωρις καποια εμφανη σημαδια φθορας πριν την χρησιμοποιησουμε 🙂

Επεξ/σία από merkon
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, sndev said:

Άμα έχει και κολοκυθάκι δίπλα πιάνεται για ελαφρύ 

6 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Θκο μας παιδακι

 

Ζαμακωσε πολύ μάλλον 😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vins said:

Άμα έχει και κολοκυθάκι δίπλα πιάνεται για ελαφρύ 

το έκανα να συνοδεύσει το τζατζικάκι..  ξερεις τώρα μαζι με παϊδάκι σαλατουλα με πολυ ελαιόλαδο κ φρέσκιες πιτιτσες , εγινε σοβαρη δουλίτσα το Σάββατο.   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

το έκανα να συνοδεύσει το τζατζικάκι..  ξερεις τώρα μαζι με παϊδάκι σαλατουλα με πολυ ελαιόλαδο κ φρέσκιες πιτιτσες , εγινε σοβαρη δουλίτσα το Σάββατο.   

Και γω μια απ τα ιδια, συν ταλαγανι με μαρμελαδα ντοματας 👌👌👌

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, merkon said:

Γενικα τα συγκεκριμενα αερια θελουν προσοχη καθως σε περιπτωση διαρροης δεν διαχεονται με την παραδοσιακη εννοια στην ατμοσφαιρα αλλα τεινουν να πηγαινουν προς τα κατω καθοτι ειναι βαρυτερα απο το οξυγονο της ατμοσφαιρας. Αν αποθηκευσουμε τις μπουκαλες σε κλειστο χωρο και υπαρξει διαρροη το αεριο θα "πεσει" προς τα κατω γεμιζοντας το δωματιο προκειμενου να βρει διεξοδο προς τα πανω. 
Το βασικοτερο ειναι να μην εχουμε την μπουκαλα κοντα σε παραθυρα ή αεραγωγους (ετσι το αεριο δε θα μπορει να εισελθει μεσα στο σπιτι) καθως και σε αντικειμενα που μπορει να αποτελεσουν πηγη αναφλεξης π.χ. ηλεκτρικες συσκευες, πριζες, καυτες επιφανειες κλπ. σε περιπτωση διαρροης. 
Οι μπουκαλες δε πρεπει να αποθηκευονται σε απευθειας επαφη με τον ηλιο ή σε πολυ ζεστα περιβαλλοντα καθως ο βασικοτερος κινδυνος (περαν της διαρροης και της τυχον αναφλεξης σε περιπτωση που υπαρχει πηγη αναφλεξης διαθεσιμη διπλα απο την μπουκαλα) ειναι να ανεβει η εσωτερικη θερμοκρασια μεσα στην μπουκαλα και η πιεση να ειναι τοσο μεγαλη που να υπερβαινει τις δυνατοτητες της βαλβιδας εκτονωσης και ετσι να προκληθει εκρηξη (πολυ περιληπτικα).
Σχετικα με την πυροσβεση ο πυροσβεστηρας ξηρας σκονης ειναι ο μονος καταλληλος - μην προσπαθησετε να χρησιμοποιησετε αλλον τυπου πυροσβεστηρα, η κατασταση μονο χειροτερη θα γινει.
 

Είσαι σωστός σε όλα. Μια σημείωση μονάχα σε ο,τι αφορά τον πυροσβεστήρα: σωστά ο ξηράς για τα αέρια, ωστόσο αρκετές φορές το πρόβλημα δημιουργείται από ελλιπή καθαρισμό και ανάφλεξη από πολύ λιπαρά κρέατα. Για αυτή τη δουλειά που ρωτησα, μου συνέστησαν και πήρα F class wet chemical για φωτιές από λίπη κλπ. 

Βασικο είναι όταν ψήνουμε να έχουμε άμεση πρόσβαση στη βανα της φιάλης καθώς και να μην υπάρχουν σωρευμένα λίπη στην ψησταριά. Εγώ μια φορά που χρειάστηκε στην αρχή έκοψα την παροχή και κατέβασα το καπάκι και έσβησε μόνη της.

Την πυροκουβερτα τη θεωρώ πολύ καλή λύση για τέτοιου είδους σκηνικά (μακριά απο μας), καθώς αν το προλάβεις, δε θα έχει αχρηστευτεί και η ψησταριά. Φυσικά η ασφάλειά μας πάνω από όλα, τα αλλά ντέφι να γίνουν 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Και γω μια απ τα ιδια, συν ταλαγανι με μαρμελαδα ντοματας 👌👌👌

ε ααμα δε κάνεις τη τσαχπινιά σου εσύ δε μπορείς :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 minutes ago, sndev said:

το έκανα να συνοδεύσει το τζατζικάκι..  ξερεις τώρα μαζι με παϊδάκι σαλατουλα με πολυ ελαιόλαδο κ φρέσκιες πιτιτσες , εγινε σοβαρη δουλίτσα το Σάββατο.   

 

4 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Και γω μια απ τα ιδια, συν ταλαγανι με μαρμελαδα ντοματας 👌👌👌

Προκαλείτε επικίνδυνα φιλαράκια μου… Ας φάω ένα νεκταρίνι να κόψω την πείνα μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, merkon είπε

Γενικα τα συγκεκριμενα αερια θελουν προσοχη καθως σε περιπτωση διαρροης δεν διαχεονται με την παραδοσιακη εννοια στην ατμοσφαιρα αλλα τεινουν να πηγαινουν προς τα κατω καθοτι ειναι βαρυτερα απο το οξυγονο της ατμοσφαιρας. Αν αποθηκευσουμε τις μπουκαλες σε κλειστο χωρο και υπαρξει διαρροη το αεριο θα "πεσει" προς τα κατω γεμιζοντας το δωματιο προκειμενου να βρει διεξοδο προς τα πανω. 
Το βασικοτερο ειναι να μην εχουμε την μπουκαλα κοντα σε παραθυρα ή αεραγωγους (ετσι το αεριο δε θα μπορει να εισελθει μεσα στο σπιτι) καθως και σε αντικειμενα που μπορει να αποτελεσουν πηγη αναφλεξης π.χ. ηλεκτρικες συσκευες, πριζες, καυτες επιφανειες κλπ. σε περιπτωση διαρροης. 
Οι μπουκαλες δε πρεπει να αποθηκευονται σε απευθειας επαφη με τον ηλιο ή σε πολυ ζεστα περιβαλλοντα καθως ο βασικοτερος κινδυνος (περαν της διαρροης και της τυχον αναφλεξης σε περιπτωση που υπαρχει πηγη αναφλεξης διαθεσιμη διπλα απο την μπουκαλα) ειναι να ανεβει η εσωτερικη θερμοκρασια μεσα στην μπουκαλα και η πιεση να ειναι τοσο μεγαλη που να υπερβαινει τις δυνατοτητες της βαλβιδας εκτονωσης και ετσι να προκληθει εκρηξη (πολυ περιληπτικα).
Σχετικα με την πυροσβεση ο πυροσβεστηρας ξηρας σκονης ειναι ο μονος καταλληλος - μην προσπαθησετε να χρησιμοποιησετε αλλον τυπου πυροσβεστηρα, η κατασταση μονο χειροτερη θα γινει.

Σε γενικες γραμμες δεν υπαρχει λογος για ανησυχια, απλα αποθηκευουμε μακρια απο τον ηλιο και απο πηγες αναφλεξης και ολα καλα. 
Και ριχνουμε μια ματια στην μπουκαλα πως ειναι οπτικα οκ και χωρις καποια εμφανη σημαδια φθορας πριν την χρησιμοποιησουμε 🙂

Πολύ αναλυτικό σχόλιο και σε ευχαριστώ..

 

1. όπως είχα πει η ψησταριά για κάποιο διάστημα της ημέρας, περίπου μέχρι το μεσημέρι θα τη βλέπει ο ήλιος λόγω ότι δε υπάρχει τέντα και είμαι τελευταίο όροφο. Φυσικά η μπουκάλα θα μπαίνει κάτω από τη ψησταριά και θα σκεπάζεται όσο δε χρησιμοποιείται

2. όσον αφορά τη δεύτερη μπουκάλα με έβαλες σε σκέψη καθώς ο μόνος κενός χώρος π έχω είναι δίπλα σε τζαμαρία….

 

Τα παιδιά μου είπαν και νωρίτερα ότι δε υπάρχει θέμα γενικά, απλά μιας και το ανάφερες καλό είναι να μ πεις και εσυ μια γνώμη… είναι πρώτη μου φορά με υγραέριο και όσο να είναι θέλω να ειμαι όσο πιο σίγουρος γίνετε για το συγκεκριμένο θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, vins said:

Ας φάω ένα νεκταρίνι να κόψω την πείνα μου 

ωπα, κρατα το μισο για το βραδυ μη σου πεσει βαρυ στη χονεψη ρε man

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, sndev said:

ωπα, κρατα το μισο για το βραδυ μη σου πεσει βαρυ στη χονεψη ρε man

Το βράδυ θα του δώσω και θα καταλάβει… Τορτίγια με αυγά και jalapeños και μετά κι άλλο νεκταρίνι, θα το κάψουμε κυρ Στέφανε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...