Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Ευχαριστώ και πάλι..

 

υπαρχει τρόπος να ελέγχω στη φιάλη το διαθέσιμο υλικό που έχει για κατανάλωση;;

αν πάρω δεύτερης φιάλη μπορώ να τη έχω χύμα στο μπαλκόνι ή θα είναι επικίνδυνη;; Δυστυχώς έχω περιορισμό χώρου και κοιτάω να δω πως θα τα βολέψω όλα…

Moνο με ζυγισμα και αποβαρο κλπ κλπ. Ή ενα κολπο με ζεστο νερο να δεις τη σταθμη εξωτερικα.

Για να εισαι σιγουρος παρε μια δευτερη και ασε την στο μπαλκονι σε μια γωνια. Δεν ειναι επικινδυνο, μονο σε υπογειο μην την βαλεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2224

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Φαε το στηθος τωρα και την επομενη θυμισου να παρεις χοντρα κομμενα και θα με θυμηθεις.

Εγώ στην αερίου συνηθως κοντοσούβλια κανω από αμνοεριφια, αλλά κι εμείς χοντροκομμένα τα τρώμε σχεδόν πάντα τα παϊδακια και όχι και τελειως ψημένα. Να καραμελωσει το λιπος περιμετρικά και να κρατάει το κρέας λίγο μέσα. Αααααχ

22 minutes ago, ventic139 said:

Ευχαριστώ και πάλι..

 

υπαρχει τρόπος να ελέγχω στη φιάλη το διαθέσιμο υλικό που έχει για κατανάλωση;;

αν πάρω δεύτερης φιάλη μπορώ να τη έχω χύμα στο μπαλκόνι ή θα είναι επικίνδυνη;; Δυστυχώς έχω περιορισμό χώρου και κοιτάω να δω πως θα τα βολέψω όλα…

Ο μετρητής που έχει ο ρυθμιστής πάνω ειναι πίεσης και δεν ειναι αξιόπιστος σε ο,τι αφορά το τι σου απομένει. Έχω την αίσθηση ότι και από το νόμο επιτρέπονται έως και 2 φιάλες σε σπίτι, χωρίς να ειναι σίγουρος. 

Εγω τη μια την έχω μέσα στην ψησταριά που έχω στο πίσω μπαλκόνι και την άλλη την έχω στο μπροστά μπαλκονι σε σκιά για παν ενδεχόμενο. Οσους εμπορεύονται φιάλες που έχω δει, τις έχουν πολλες μαζί και στον ήλιο (δεν ξέρω αν ειναι το σωστό). 

Επεξ/σία από vins
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μέρος με σκιά να τη βάλω τη δεύτερη ή σε ντουλάπα εξωτερικού χώρου (αυτές τις μαύρες ξέρετε που έχουν τα πάντα μέσα από απορρυπαντικά μέχρι σκουπόξυλα 🤣) αλλά έχω και την αρραβωνιαστικιά μου που τος φοβάται για κάποιο λόγο 🤷🏻‍♂️

την σκεπάζετε με κανένα σεντόνι ή no need ?

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ventic139 said:

Έχω μέρος με σκιά να τη βάλω τη δεύτερη ή σε ντουλάπα εξωτερικού χώρου (αυτές τις μαύρες ξέρετε που έχουν τα πάντα μέσα από απορρυπαντικά μέχρι σκουπόξυλα 🤣) αλλά έχω και την αρραβωνιαστικιά μου που τος φοβάται για κάποιο λόγο 🤷🏻‍♂️

την σκεπάζετε με κανένα σεντόνι ή no need ?

Καλά είναι να μην τις αποθηκεύεις σε κλειστό χώρο, ώστε αν -στην απειροελάχιστη πιθανότητα- υπάρξει κάποια διαρροή, να διαχέεται στο περιβάλλον και να μην παγιδευτεί κάπου. Ακούγονται καπως τρομακτικά αυτά, αλλά εφόσον τηρείς κάποια πολύ βασικά μέτρα ασφαλείας δεν υπαρχει λόγος σοβαρης ανησυχίας. 

Σημαντικό επίσης το να υπάρχει άμεση πρόσβαση σε κάποιο μέτρο αντιμετώπισης όπως πυροσβεστήρας ή πυροκουβερτα (εγώ έχω και τα 2 παραδίπλα στην ψησταριά). 

Κατα 99,99% δε θα χρειαστούν ποτε, αλλά αν μια στο εκατομμύριο χρειαστουν, κάνουν τρελη διαφορα στην αντιμετώπιση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vins είπε

Καλά είναι να μην τις αποθηκεύεις σε κλειστό χώρο, ώστε αν -στην απειροελάχιστη πιθανότητα- υπάρξει κάποια διαρροή, να διαχέεται στο περιβάλλον και να μην παγιδευτεί κάπου. Ακούγονται καπως τρομακτικά αυτά, αλλά εφόσον τηρείς κάποια πολύ βασικά μέτρα ασφαλείας δεν υπαρχει λόγος σοβαρης ανησυχίας. 

Σημαντικό επίσης το να υπάρχει άμεση πρόσβαση σε κάποιο μέτρο αντιμετώπισης όπως πυροσβεστήρας ή πυροκουβερτα (εγώ έχω και τα 2 παραδίπλα στην ψησταριά). 

Κατα 99,99% δε θα χρειαστούν ποτε, αλλά αν μια στο εκατομμύριο χρειαστουν, κάνουν τρελη διαφορα στην αντιμετώπιση.

Πυροσβεστήρα έχει έξω από το σπίτι ακριβώς της πολυκατοικίας αλλά ενα μικρός δε βλάπτει. Τη κουβέρτα δε το ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο αλλά θα το δω… ενδεχομένως αυτά να τα έχω και κάτω από τη ψησταριά που έχει λίγο χώρο ή στο ντουλαπάκι. 
 

Φαντάζομαι η φιάλη εάν βραχεί κτλπ κτλπ δε έχει θέμα..

 

συγγνωμη για τις κουλές ερωτήσεις μου απλά θέλω να έχω πλήρη γνώση γύρω από αυτό το θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Φαντάζομαι η φιάλη εάν βραχεί κτλπ κτλπ δε έχει θέμα..

Θα σκουριασει και θα αφησει σκουρια στο πλακακι. Εγω εχω ενα κοντρα πλακε θαλασσης 30χ30 και την εχω πανω την εφεδρικη.

Την μπουκαλα που χρησιμοποιω την εχω σε μια βαση γλαστρας με ροδακια. Οχι οτι ειναι κοπος να την μετακινω, αλλα βαριεμαι να την δενω πανω στην ψησταρια με τους ιμαντες που εχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Θα σκουριασει και θα αφησει σκουρια στο πλακακι. Εγω εχω ενα κοντρα πλακε θαλασσης 30χ30 και την εχω πανω την εφεδρικη.

Την μπουκαλα που χρησιμοποιω την εχω σε μια βαση γλαστρας με ροδακια. Οχι οτι ειναι κοπος να την μετακινω, αλλα βαριεμαι να την δενω πανω στην ψησταρια με τους ιμαντες που εχει.

Αν δεν σου κάνει κόπος κάποια στιγμή αν μπορούσες να στείλεις μια φωτό να δω ακριβώς τι εννοείς θα το εκτιμούσα απίστευτα..

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, vins είπε

Έχω την αίσθηση ότι και από το νόμο επιτρέπονται έως και 2 φιάλες σε σπίτι, χωρίς να ειναι σίγουρος. 

Μπορείς να έχεις μέχρι 3 των 10 κιλών 

https://www.warmland.gr/what-is-lpg/lpg-legisletion/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Αν δεν σου κάνει κόπος κάποια στιγμή αν μπορούσες να στείλεις μια φωτό να δω ακριβώς τι εννοείς θα το εκτιμούσα απίστευτα..

Oι σιδερενιες μπουκαλες αν βραχουν αφηνουν σκουρια κατω στη βαση η οποια μενει στο πλακακι και φευγει δυσκολα. Οποτε εχω ενα κομματι κοντρα πλακε και την εχω ακουμπησει πανω, οποτε και σκουρια να βγαλει δεν με πειραζει.

Την αλλη που χρησιμοποιω την εχω σε μια τετοια βαση

https://www.diafanostores.gr/bash-glastras-me-rodakia-30x30x6ek-mayro-metallikh-94559-2

 

365053363_303067685420266_6826776885740552018_n.jpg

363922598_723005436300211_747012275134991793_n.jpg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Oι σιδερενιες μπουκαλες αν βραχουν αφηνουν σκουρια κατω στη βαση η οποια μενει στο πλακακι και φευγει δυσκολα. Οποτε εχω ενα κομματι κοντρα πλακε και την εχω ακουμπησει πανω, οποτε και σκουρια να βγαλει δεν με πειραζει.

Την αλλη που χρησιμοποιω την εχω σε μια τετοια βαση

https://www.diafanostores.gr/bash-glastras-me-rodakia-30x30x6ek-mayro-metallikh-94559-2

 

365053363_303067685420266_6826776885740552018_n.jpg

363922598_723005436300211_747012275134991793_n.jpg

Μαέστρος. 
σκεψτομαι να πάρω δυο προπανίου. Αξίζει ή να πάρω μια και μια από τις παλιές;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, ventic139 said:

Μαέστρος. 
σκεψτομαι να πάρω δυο προπανίου. Αξίζει ή να πάρω μια και μια από τις παλιές;;

Για μενα αξίζει. Από τη στιγμή που παίρνεις 2, θα αφήνεις να τελειώσει εντελώς η μια και θα την αλλάζεις άμεσα με την καινουρια. Θεωρώ ότι είναι λίγο πιο εύκολο το ξεκουμπωμα-κούμπωμα από το να ξεσφιγγεις/σφίγγεις με κλειδί εκείνη την ώρα.

ωπα τώρα είδα το μια και μια. Αν εννοείς να πάρεις 2 διαφορετικές, μην το κανεις, δεν έχει καμία ουσία!

Επεξ/σία από vins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Μαέστρος. 
σκεψτομαι να πάρω δυο προπανίου. Αξίζει ή να πάρω μια και μια από τις παλιές;;

Αυτή την στιγμή οι μπουκάλες που υπάρχουν στην αγορά είναι:

1) συμβατικές σιδερένιες, για βιδωτό ρυθμιστή. Προπάνιο ή μείγμα.

https://www.skroutz.gr/s/26715432/Petrogaz-Φιάλη-Υγραερίου-10kg-Κενή.html

2) coral prime, για κουμπωτό ρυθμιστή. Μεταλλικές στο κάτω μέρος και «πλαστικές» στο επάνω μέρος. Προπάνιο ή μείγμα.

https://www.coralgas.gr/products/φιάλη-prime/

3) EKO easy με κουμπωτό ρυθμιστή, «πλαστική». Μόνο μείγμα, 7,5kg

https://www.eko.gr/ygraerio/proionta-2/emfialomeno-ygraerio/

4) Petrogaz, νέου τύπου, με βιδωτό ρυθμιστή, «πλαστική». Προπάνιο ή μείγμα.

https://www.petrogaz.gr/products/lpg/cylinder-individuals/
 

Οι πιο ελαφρές είναι οι «πλαστικές». Οι πιο εύκολε στην αλλαγή, χωρίς χρήση κάποιου εργαλείου κτλ, είναι αυτές που έχουν υποδοχή για κουμπωτό ρυθμιστή.

Προτίμησε να είναι και οι 2 είτε προπάνιο, με ρυθμιστή στα 37mbar είτε μείγμα, με ρυθμιστή στα 37mbar.

Με βάση αυτά που αναφέρθηκαν και σε προηγούμενα σχόλια, προτείνουμε το προπάνιο.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναιναι για 2 με προπάνιο εννοώ να πάρω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο… ευχαριστώ όλη τη ομάδα για τις διευκρινησεις.. 

 

συγκεκριμένα αυτή https://www.coralgas.gr/products/φιάλη-prime/ τη γκρι που έχει και κοντά στη περιοχή μου..

29 λεπτά πριν, vins είπε

Για μενα αξίζει. Από τη στιγμή που παίρνεις 2, θα αφήνεις να τελειώσει εντελώς η μια και θα την αλλάζεις άμεσα με την καινουρια. Θεωρώ ότι είναι λίγο πιο εύκολο το ξεκουμπωμα-κούμπωμα από το να ξεσφιγγεις/σφίγγεις με κλειδί εκείνη την ώρα.

ωπα τώρα είδα το μια και μια. Αν εννοείς να πάρεις 2 διαφορετικές, μην το κανεις, δεν έχει καμία ουσία!

Ισχύει έχουν και διαφορετικό μηχάνημα για τη πίεση. Θα πάρω δυο προπανίου coral 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αφήνω αυτά εδώ για να ξεκινήσουμε σχολιασμό. Ο δεξιός καυστήρα ήταν στο μίνιμουμ και οι άλλοι δύο στο φουλ.

Πείτε μου τι βλέπετε.

 

Εξαιρετική «αντίδραση» της ψησταριάς, με ελάχιστο κόπο από πλευράς καθαρισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Επειδη ειχα να ψησω λουκανικα και αρνι παϊδακια, ειπα να καθαρισω τα χοντρα, 5' δουλεια δλδ. 

Με χαμηλη τη φλογα δεν ειχε καθολου αναφλεξεις, ακομα και στο λιπος που ετρεχε συνεχεια. Μολις το λιπος επεσε πανω σε δυνατη φωτια εγινε χαμος, αλλα σταματησε μολις στερεψε το συντριβανι. Οποτε σε μια καλα σχεδιασμενη ψησταρια η οποια ειναι σχετικα καθαρη, δεν φοβομαστε αναφλεξεις.

Ακομα και στο αρκετα παχυ αρνι και μπουτι κοτοπουλο που εψησα αμεσως μετα δεν ειχα καθολου αναφλεξεις. Εκει ηταν χαμηλα οι 2 αριστεροι και δυνατα ο δεξιος. Τα παϊδακια τα προτιμω χοντρα. Ετσι εχουμε περισσοτερη ωρα να λιωσει εξωτερικα το λιπος και να γινει τραγανο και εσωτερικα να παραμεινουν ζουμερα. Ηταν ισως τα καλυτερα που εχω φαει γενικα.

Δυστυχως φωτο μετα δεν υπαρχει.

365180675_802076968055834_2024462116000885409_n.jpg

Είσαι ερωτας αλήτης με τσ παϊδάκια σου

 

SmartSelect_20230807_152101_Gallery.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...