Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Επίσης γιατί προπάνιο και όχι μια απλή αερίου πχ;

Mε το προπανιο θα μπορεις να ψηνεις σε οποιαδηποτε εξωτερικη θερμοκρασια, ειτε σε βαρυ χειμωνα, ειτε σε ζεστο καλοκαιρι. Το αεριο μειγμα στον βαρυ χειμωνα δεν θα λειτουργει τοσο καλα ή ακομα και καθολου αν εχει υπο το 0 θερμοκρασια περιβαλλοντος.

Το θετικο του μειγματος ειναι οτι στις ιδανικες συνθηκες θερμοκρασιας θα εχει καμια 10αρια βαθμους κελσιου παραπανω μεγιστη θερμοκρασια ψησιματος. 

Προσωπικα ειμαι με προπανιο μονιμα τα τελευταια 2+ χρονια.

ΥΓ το προπανιο ειναι 1€ πιο ακριβο συνηθως

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2224

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

8 minutes ago, ventic139 said:

Χρειάζεσαι και ρυθμιστή πίεσης με το αντίστοιχο λάστιχο, σωστα; Αυτά δε τα παίρνεις έξτρα ή κατάλαβα λάθος; Επίσης γιατί προπάνιο και όχι μια απλή αερίου πχ; Κερδίζεις κάτι στη χρήση; Αν δε σ κάνει κόπος να μου στείλεις ένα λινκ με τα προϊόντα να τα δω

 

σορρυ για τις απανωτές ερωτήσεις μου απλά θέλω να δω αν μου λείπει κάτι ώστε να προβώ σε αγορά ..

Το λάστιχο είναι το ίδιο, ο ρυθμιστής είναι που αλλάζει και χρειάζεσαι 30mbar για το μείγμα και 37mbar για το προπάνιο.

Στο link παρακάτω θα δεις την κόκκινη φιάλη με τον αντίστοιχο ρυθμιστή που είναι το μείγμα και την γκρι φιάλη με τον αντίστοιχο ρυθμιστή που είναι προπάνιο (αυτό που λέει για επαγγελματική χρήση, μην ψαρώνεις, τη δουλεύουμε αρκετοί στο σπίτι 😁):

https://www.coralgas.gr/products/φιάλη-prime/?gclid=Cj0KCQjwrMKmBhCJARIsAHuEAPRyec_m1BJmrs3i01hNx0_YEKFCFFqJvgHT9pNTrPDfMXoUroSHY_oaAqjxEALw_wcB

Το προπάνιο έχει το θετικό ότι δουλεύει καλά και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες περιβάλλοντος (χειμώνα) και εχει μεγαλύτερη σταθεροτητα στην παροχή μέχρι το τέλος της φιάλης. 

Το σημαντικότερο βέβαια που πρέπει να δεις (ειδικά αν δεν πάρεις δεύτερη φιάλη) είναι η προσβασιμότητα και διαθεσιμότητα κοντά σου.  Μπορείς και να τους πάρεις τηλέφωνο και να σε καθοδηγήσουν στην coral και να σου δώσουν τηλέφωνα συνεργατών τους στην περιοχή σου.

Απλως εφόσον προχωρήσεις με coral prime, να πάρεις τον αντίστοιχο ρυθμιστή (κόκκινο για μείγμα και γκρι για προπάνιο).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω αυτά εδώ για να ξεκινήσουμε σχολιασμό. Ο δεξιός καυστήρα ήταν στο μίνιμουμ και οι άλλοι δύο στο φουλ.

Πείτε μου τι βλέπετε.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζή ίσως, αλλά γρήγορη ερώτηση: για αλλαγή ψησταριάς από μίγμα σε προπάνιο, χρειάζεται κάτι άλλο εκτός του ρυθμιστή? Για παράδειγμα, οι κουζίνες φυσικού αερίου για να κάψουν προπάνιο θέλουν άλλα μπεκ. Προφανώς και άλλο πράγμα το φυσικό αέριο από το μίγμα, αλλά συνεχίζω και αναρωτιέμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, screwman είπε

Χαζή ίσως, αλλά γρήγορη ερώτηση: για αλλαγή ψησταριάς από μίγμα σε προπάνιο, χρειάζεται κάτι άλλο εκτός του ρυθμιστή? Για παράδειγμα, οι κουζίνες φυσικού αερίου για να κάψουν προπάνιο θέλουν άλλα μπεκ. Προφανώς και άλλο πράγμα το φυσικό αέριο από το μίγμα, αλλά συνεχίζω και αναρωτιέμαι.

Οχι μονο ρυθμιστη αλλαζεις για μειγμα<>προπανιο. Αν θες να κανεις μετατροπη σε φυσικο αεριο θελει αλλαγη μπεκ κλπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Αφήνω αυτά εδώ για να ξεκινήσουμε σχολιασμό. Ο δεξιός καυστήρα ήταν στο μίνιμουμ και οι άλλοι δύο στο φουλ.

Πείτε μου τι βλέπετε.

 

Εγώ είδα το αριστοτεχνικό-χειρουργικό τρύπημα για να φύγει το λιπος αριστερά 😂

Με τις αναφλέξεις ισχύει ότι ισχύει και γενικά. Όσο υπάρχει φλόγα, καύσιμο και οξυγόνο, θα συνεχίσει να καίει.

Αν περιοριστεί η ένταση έστω και ενός από τα παραπάνω, το ρυθμίζεις.

Ωραια αντιδραση  πάντως η genesis στην ανάφλεξη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vins είπε

Εγώ είδα το αριστοτεχνικό-χειρουργικό τρύπημα για να φύγει το λιπος αριστερά 😂

Με τις αναφλέξεις ισχύει ότι ισχύει και γενικά. Όσο υπάρχει φλόγα, καύσιμο και οξυγόνο, θα συνεχίσει να καίει.

Αν περιοριστεί η ένταση έστω και ενός από τα παραπάνω, το ρυθμίζεις.

Ωραια αντιδραση  πάντως η genesis στην ανάφλεξη. 

 

Επειδη ειχα να ψησω λουκανικα και αρνι παϊδακια, ειπα να καθαρισω τα χοντρα, 5' δουλεια δλδ. 

Με χαμηλη τη φλογα δεν ειχε καθολου αναφλεξεις, ακομα και στο λιπος που ετρεχε συνεχεια. Μολις το λιπος επεσε πανω σε δυνατη φωτια εγινε χαμος, αλλα σταματησε μολις στερεψε το συντριβανι. Οποτε σε μια καλα σχεδιασμενη ψησταρια η οποια ειναι σχετικα καθαρη, δεν φοβομαστε αναφλεξεις.

Ακομα και στο αρκετα παχυ αρνι και μπουτι κοτοπουλο που εψησα αμεσως μετα δεν ειχα καθολου αναφλεξεις. Εκει ηταν χαμηλα οι 2 αριστεροι και δυνατα ο δεξιος. Τα παϊδακια τα προτιμω χοντρα. Ετσι εχουμε περισσοτερη ωρα να λιωσει εξωτερικα το λιπος και να γινει τραγανο και εσωτερικα να παραμεινουν ζουμερα. Ηταν ισως τα καλυτερα που εχω φαει γενικα.

Δυστυχως φωτο μετα δεν υπαρχει.

365180675_802076968055834_2024462116000885409_n.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Mε το προπανιο θα μπορεις να ψηνεις σε οποιαδηποτε εξωτερικη θερμοκρασια, ειτε σε βαρυ χειμωνα, ειτε σε ζεστο καλοκαιρι. Το αεριο μειγμα στον βαρυ χειμωνα δεν θα λειτουργει τοσο καλα ή ακομα και καθολου αν εχει υπο το 0 θερμοκρασια περιβαλλοντος.

Το θετικο του μειγματος ειναι οτι στις ιδανικες συνθηκες θερμοκρασιας θα εχει καμια 10αρια βαθμους κελσιου παραπανω μεγιστη θερμοκρασια ψησιματος. 

Προσωπικα ειμαι με προπανιο μονιμα τα τελευταια 2+ χρονια.

ΥΓ το προπανιο ειναι 1€ πιο ακριβο συνηθως

Χίλια ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Καλύτερα προπάνιο δε το συζητώ τότε να είμαστε πιο σίγουροι 

 

1 ώρα πριν, vins είπε

Το λάστιχο είναι το ίδιο, ο ρυθμιστής είναι που αλλάζει και χρειάζεσαι 30mbar για το μείγμα και 37mbar για το προπάνιο.

Στο link παρακάτω θα δεις την κόκκινη φιάλη με τον αντίστοιχο ρυθμιστή που είναι το μείγμα και την γκρι φιάλη με τον αντίστοιχο ρυθμιστή που είναι προπάνιο (αυτό που λέει για επαγγελματική χρήση, μην ψαρώνεις, τη δουλεύουμε αρκετοί στο σπίτι 😁😞

https://www.coralgas.gr/products/φιάλη-prime/?gclid=Cj0KCQjwrMKmBhCJARIsAHuEAPRyec_m1BJmrs3i01hNx0_YEKFCFFqJvgHT9pNTrPDfMXoUroSHY_oaAqjxEALw_wcB

Το προπάνιο έχει το θετικό ότι δουλεύει καλά και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες περιβάλλοντος (χειμώνα) και εχει μεγαλύτερη σταθεροτητα στην παροχή μέχρι το τέλος της φιάλης. 

Το σημαντικότερο βέβαια που πρέπει να δεις (ειδικά αν δεν πάρεις δεύτερη φιάλη) είναι η προσβασιμότητα και διαθεσιμότητα κοντά σου.  Μπορείς και να τους πάρεις τηλέφωνο και να σε καθοδηγήσουν στην coral και να σου δώσουν τηλέφωνα συνεργατών τους στην περιοχή σου.

Απλως εφόσον προχωρήσεις με coral prime, να πάρεις τον αντίστοιχο ρυθμιστή (κόκκινο για μείγμα και γκρι για προπάνιο).

 

ευχαριστώ και εσένα φίλε μου. Άρα για τη naterial μου θα παίξω προπάνιο και γώ μόνο και μόνο για τις καιρικές συνθήκες. Από ότι είδα σε ένα μαγαζί με φιάλες της περιοχής μου έχει τη prime grey (αυτή είχα δει και γώ) και αγοράζω εξτρα από εκεί το ρυθμιστή πίεσης μόνο της ίδιας εταιρίας. 
 

είδα έχει 10kg. Συνήθως ποσά ψησιματα βγάζει στο περίπου ;; Ή να πάρω τη πιο μεγάλη με τη μια. Χμμμ. Αν χωράει κιόλας στο κάτω μέρος της ψησταριάς. 
 

από Ότι είδα μέχρι 10 κιλά πάει…

Επεξ/σία από ventic139
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Επειδη ειχα να ψησω λουκανικα και αρνι παϊδακια, ειπα να καθαρισω τα χοντρα, 5' δουλεια δλδ. 

Με χαμηλη τη φλογα δεν ειχε καθολου αναφλεξεις, ακομα και στο λιπος που ετρεχε συνεχεια. Μολις το λιπος επεσε πανω σε δυνατη φωτια εγινε χαμος, αλλα σταματησε μολις στερεψε το συντριβανι. Οποτε σε μια καλα σχεδιασμενη ψησταρια η οποια ειναι σχετικα καθαρη, δεν φοβομαστε αναφλεξεις.

Ακομα και στο αρκετα παχυ αρνι και μπουτι κοτοπουλο που εψησα αμεσως μετα δεν ειχα καθολου αναφλεξεις. Εκει ηταν χαμηλα οι 2 αριστεροι και δυνατα ο δεξιος. Τα παϊδακια τα προτιμω χοντρα. Ετσι εχουμε περισσοτερη ωρα να λιωσει εξωτερικα το λιπος και να γινει τραγανο και εσωτερικα να παραμεινουν ζουμερα. Ηταν ισως τα καλυτερα που εχω φαει γενικα.

Δυστυχως φωτο μετα δεν υπαρχει.

365180675_802076968055834_2024462116000885409_n.jpg

Έτσι είναι όπως τα λες! 

Αυτο το «δυστυχώς φωτο μετά δεν υπάρχει» πόσο το ένιωσα 😂😂😂

7 minutes ago, ventic139 said:

Χίλια ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Καλύτερα προπάνιο δε το συζητώ τότε να είμαστε πιο σίγουροι 

 

ευχαριστώ και εσένα φίλε μου. Άρα για τη naterial μου θα παίξω προπάνιο και γώ μόνο και μόνο για τις καιρικές συνθήκες. Από ότι είδα σε ένα μαγαζί με φιάλες της περιοχής μου έχει τη prime grey (αυτή είχα δει και γώ) και αγοράζω εξτρα από εκεί το ρυθμιστή πίεσης μόνο της ίδιας εταιρίας. 
 

είδα έχει 10kg. Συνήθως ποσά ψησιματα βγάζει στο περίπου ;; Ή να πάρω τη πιο μεγάλη με τη μια. Χμμμ. Αν χωράει κιόλας στο κάτω μέρος της ψησταριάς. 

Οι prime έχουν ένα μέγεθος αν δεν κάνω λάθος και χωράνε κανονικά από κάτω. Δεν μπορεί κανεις να σου απαντήσει για το ποσα ψησιματα  βγάζει γιατί εξαρτάται από τα ψησιματα δλδ ένταση και αριθμό καυστήρων που θα λειτουργείς καθώς και πόση ώρα. Το καλύτερο είναι δεύτερη φιάλη καβάτζα για να είσαι ξένοιαστος.

Προσεχε μόνο το εξής: αρκετοί όταν δεν έχουν τον γκρι ρυθμιστή σου λένε πάρε τον κόκκινο που είναι για μείγμα, δουλεύει κι αυτός με προπάνιο. Μην το δεχτείς, πάρε από αλλού τον γκρι ρυθμιστή ή παράγγειλέ τον. Αν ήταν το ίδιο ακριβώς, δε θα έβγαζε η εταιρια εξαρχής 2 διαφορετικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δε θυμάμαι, το σωλήνα σύνδεσης για τη naterial τον χρειαζόμαστε; η θέλουμε μόνο το ρυθμιστή; πήρε ένας φίλος τώρα και προσπαθώ να βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, michkal91 είπε

Επειδή δε θυμάμαι, το σωλήνα σύνδεσης για τη naterial τον χρειαζόμαστε; η θέλουμε μόνο το ρυθμιστή; πήρε ένας φίλος τώρα και προσπαθώ να βοηθήσω.

ναι χρειαζεσαι, δεν εχει η συσκευσια

 

7 λεπτά πριν, vins είπε

Αυτο το «δυστυχώς φωτο μετά δεν υπάρχει» πόσο το ένιωσα 😂😂😂

φιλε ηταν λουκουμι. Ειχε καραμελωσει το λιπος και το ετρωγες και ελεγες ααααχ

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

ναι χρειαζεσαι, δεν εχει η συσκευσια

 

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 

Άρα πρέπει να πάρει αυτόν από το leroy ε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

ναι χρειαζεσαι, δεν εχει η συσκευσια

 

φιλε ηταν λουκουμι. Ειχε καραμελωσει το λιπος και το ετρωγες και ελεγες ααααχ

Σταματα βρε σατανα και θα φάω στήθος κοτοπουλο με χούμους για μεσημέρι 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vins είπε

Σταματα βρε σατανα και θα φάω στήθος κοτοπουλο με χούμους για μεσημέρι 😂😂😂

Φαε το στηθος τωρα και την επομενη θυμισου να παρεις χοντρα κομμενα και θα με θυμηθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vins είπε

Έτσι είναι όπως τα λες! 

Αυτο το «δυστυχώς φωτο μετά δεν υπάρχει» πόσο το ένιωσα 😂😂😂

Οι prime έχουν ένα μέγεθος αν δεν κάνω λάθος και χωράνε κανονικά από κάτω. Δεν μπορεί κανεις να σου απαντήσει για το ποσα ψησιματα  βγάζει γιατί εξαρτάται από τα ψησιματα δλδ ένταση και αριθμό καυστήρων που θα λειτουργείς καθώς και πόση ώρα. Το καλύτερο είναι δεύτερη φιάλη καβάτζα για να είσαι ξένοιαστος.

Προσεχε μόνο το εξής: αρκετοί όταν δεν έχουν τον γκρι ρυθμιστή σου λένε πάρε τον κόκκινο που είναι για μείγμα, δουλεύει κι αυτός με προπάνιο. Μην το δεχτείς, πάρε από αλλού τον γκρι ρυθμιστή ή παράγγειλέ τον. Αν ήταν το ίδιο ακριβώς, δε θα έβγαζε η εταιρια εξαρχής 2 διαφορετικούς.

Ευχαριστώ και πάλι..

 

υπαρχει τρόπος να ελέγχω στη φιάλη το διαθέσιμο υλικό που έχει για κατανάλωση;;

αν πάρω δεύτερης φιάλη μπορώ να τη έχω χύμα στο μπαλκόνι ή θα είναι επικίνδυνη;; Δυστυχώς έχω περιορισμό χώρου και κοιτάω να δω πως θα τα βολέψω όλα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...