Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλαξα ρυθμιστή στην Jamestown 3.2 που έχω γιατί μου φαινόταν ότι η ψησταριά δεν ανέβαζε εύκολα θερμοκρασία.

Ο εργοστασιακός ρυθμιστής ήταν 30mbar 1.5kg/h (min 0,3bar - max 7.5 bar)

Spoiler

image.jpeg.f064725f2bcdc2d220c0e90e1889a161.jpeg

Οπότε πήρα καινούργιο ρυθμιζόμενο () για να δοκιμάσω να ανεβάσω λίγο τη φλόγα.

Είχα διαβάσει ότι η φλόγα πρέπει να είναι μπλε και να μην έχει κίτρινο τελείωμα.

Παρακάτω είναι 2 βίντεο που κάνω δοκιμές με την ένταση της φλόγας παίζοντας με τον ρυθμιστή ενώ έχω στο max του καυστήρες.

Ξεκίνησα με πιο δυνατή φλόγα και μετά την κατέβαζα. Νομίζω είναι πολύ στην αρχή.

Spoiler

 

Στο τέλος χαμήλωσα και άλλο τη φλόγα.

 

Spoiler

 

Όσοι έχετε μεγαλύτερη έμπειρα πως πρέπει να είναι σωστή η φλόγα?

Επεξ/σία από ATmega
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2224

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

1 ώρα πριν, turbakiasss είπε

Σε safari, πατάς αυτό που γράφει aA αριστερά από την διεύθυνση, ζητάς desktop site, το γυρίζεις σε landscape και εμφανίζεται η υπογραφή. Το γράφω και για τους υπόλοιπους που έχουν ios να υπάρχει.

Edit: και χωρίς request desktop δουλεύει το safari σε landscape. Στο 12PM με ios16 τουλάχιστον.

Δοκίμασα αυτά που ανέφερες εσύ και ο vins, όμως δεν άλλαξε κάτι, σε 11 Pro με iOS 16.6

Προσωπικά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, καθώς χρησιμοποιώ αρκετά laptop ή tablet.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ATmega είπε

Άλλαξα ρυθμιστή στην Jamestown 3.2 που έχω γιατί μου φαινόταν ότι η ψησταριά δεν ανέβαζε εύκολα θερμοκρασία.

Ο εργοστασιακός ρυθμιστής ήταν 30mbar 1.5kg/h (min 0,3bar - max 7.5 bar)

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.jpeg.f064725f2bcdc2d220c0e90e1889a161.jpeg

Οπότε πήρα καινούργιο ρυθμιζόμενο () για να δοκιμάσω να ανεβάσω λίγο τη φλόγα.

Είχα διαβάσει ότι η φλόγα πρέπει να είναι μπλε και να μην έχει κίτρινο τελείωμα.

Παρακάτω είναι 2 βίντεο που κάνω δοκιμές με την ένταση της φλόγας παίζοντας με τον ρυθμιστή ενώ έχω στο max του καυστήρες.

Ξεκίνησα με πιο δυνατή φλόγα και μετά την κατέβαζα. Νομίζω είναι πολύ στην αρχή.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Στο τέλος χαμήλωσα και άλλο τη φλόγα.

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Όσοι έχετε μεγαλύτερη έμπειρα πως πρέπει να είναι σωστή η φλόγα?

Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να επιλέξεις ρυθμιζόμενο ρυθμιστή. Θα έπρεπε να ελέγξεις εάν είχε ενεργοποιηθεί η ασφάλεια σε αυτόν που είχες, κάνοντας ένα reset


Από εκεί και πέρα, οι προδιαγραφές για σωστή λειτουργία της ψησταριάς είναι στα 30mbar για μείγμα και στα 37mbat για προπάνιο. Εάν έχεις τον ρυθμιστή στην μέγιστη ρύθμιση, 50mbar, «δίνεις» 60%-70% περισσότερη πίεση από την προβλεπόμενη.

Εάν επιθυμείς να κρατήσεις τον ρυθμιζόμενο ρυθμιστή, θα πρέπει να τον έχεις στην ελάχιστη ρύθμιση, 29mbar, και να χρησιμοποιείς μείγμα.

Οι «κορυφές» της φλόγας, μπορεί να έχουν κίτρινο χρώμα

https://consumer-care.weber.com/hc/en-us/articles/360023604632-What-color-should-my-burner-flames-be-

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2023 στις 2:23 ΜΜ, ventic139 είπε

.αν εχεις και κανενα κρεωπολειο να προτεινεις ελευθερα... εγω απο εδω κοιταζω διαφορα: carnicero.gr

Για Αττική, δες μία και τα παρακάτω

https://www.kreopwleialeventis.gr

https://www.mpoumpas.gr
https://orimasis.com/el/
https://meatthebutcher.gr

https://lameatmaison.com/el/

The Butcher Family
2299 078606

 https://g.co/kgs/AqoaCj

https://www.casadicarne.gr
https://aggelismeatworks.gr

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, sndev είπε

Σιγουρα εψηνες σε κάρβουνο η απλα ήθελες πολύ να το κάνεις; 

Αυτό που κολλάει;; Επειδή δε έχω ψαχτεί τόσο πολύ με κρεωπολεια;

επαιζα κυρίως με τα τοπικά και αυτό που ανέφερα στο ποστ μου…

 

περα rib eye δε είχα ψήσει κάποια άλλη καλή κοπή, παρά μόνο τις είχα φάει έξω σε μαγαζί … ήθελα να μπω όπως σε αυτό το παιχνίδι και η κάρβουνο π έχω μπαλκόνι δε βοηθάει όποτε με τη αέριο με έβαλε σε άλλο λεβελ

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, ventic139 said:

Αυτό που κολλάει;; Επειδή δε έχω ψαχτεί τόσο πολύ με κρεωπολεια;

επαιζα κυρίως με τα τοπικά και αυτό που ανέφερα στο ποστ μου…

 

περα rib eye δε είχα ψήσει κάποια άλλη καλή κοπή, παρά μόνο τις είχα φάει έξω σε μαγαζί … ήθελα να μπω όπως σε αυτό το παιχνίδι και η κάρβουνο π έχω μπαλκόνι δε βοηθάει όποτε με τη αέριο με έβαλε σε άλλο λεβελ

Γνωμη μου, αυτα για να γινουν "οπως πρεπει" θελουν καρβουνο η καλη αερίου.. εαν τα εφτιαχνες σε κάρβουνο που είπες οχι, θα το ήξερες. Απο την αλλη το καλο ειναι οτι δεν εχεις μετρο συγκρισης τωρα για να απογοητεύεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

Γνωμη μου, αυτα για να γινουν "οπως πρεπει" θελουν καρβουνο η καλη αερίου.. εαν τα εφτιαχνες σε κάρβουνο που είπες οχι, θα το ήξερες. Απο την αλλη το καλο ειναι οτι δεν εχεις μετρο συγκρισης τωρα για να απογοητεύεις 

Το ακούω… όχι δε είχα φτιάξει μόνος πέρα από κάτι rib eye.. 

τοσο μεγάλη είναι η διαφορά σε μια καλή και μια μετράει αερίου; 
Γενικα το ψήσιμο το αγαπώ αλλά premium κοπές δε είχα ασχοληθεί, προτιμούσα να μου τις σερβίρουν 😄.. έκανα το πρώτο βήμα με τη ψησταριά, θέλω σιγά σιγά να ψήνω και σπίτι τέτοια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ventic139 said:

Το ακούω… όχι δε είχα φτιάξει μόνος πέρα από κάτι rib eye.. 

τοσο μεγάλη είναι η διαφορά σε μια καλή και μια μετράει αερίου; 
Γενικα το ψήσιμο το αγαπώ αλλά premium κοπές δε είχα ασχοληθεί, προτιμούσα να μου τις σερβίρουν 😄.. έκανα το πρώτο βήμα με τη ψησταριά, θέλω σιγά σιγά να ψήνω και σπίτι τέτοια 

Με μεγαλη μου χαρα να σε βοηθησω αλλα με νατεριαλ θα πεταξεις τα λευτα σού σε αυτες τις κόπες. Καλη χρυση αλλά υπάρχει ταβανι σε αυτες τις κοπες..

Εχει πολυ μεγαλη διαφορα, οταν παίζεις σε υψηλες θερμοκρασίες σε λιγο χρόνο  οι οικονομικές δε μπορουν να το διαχειριστουν σωστά καλύτερα για μενα να μην επενδύσεις ακομα σε ακριβα κρεατα. Κανε τις δοκιμεςς σου αλλα μη πετας τα λευτα σού.. ακομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sndev είπε

Με μεγαλη μου χαρα να σε βοηθησω αλλα με νατεριαλ θα πεταξεις τα λευτα σού σε αυτες τις κόπες. Καλη χρυση αλλά υπάρχει ταβανι σε αυτες τις κοπες..

Εχει πολυ μεγαλη διαφορα, οταν παίζεις σε υψηλες θερμοκρασίες σε λιγο χρόνο  οι οικονομικές δε μπορουν να το διαχειριστουν σωστά καλύτερα για μενα να μην επενδύσεις ακομα σε ακριβα κρεατα. Κανε τις δοκιμεςς σου αλλα μη πετας τα λευτα σού.. ακομα.

Μπορεις να μου θέσεις και ένα ταβάνι για τη ψησταριά που πήρα ;; Σε οικονομικό κομμάτι αλλά και σε κοπή, Να ξέρω μη τα χαλάσω τα κομματια κιόλας άδικα… όπως είπα αν δω ότι ρολλαρει ωραία η φάση με τη ψησταριά σκέφτομαι να προχωρήσω σε κάτι πιο καλό μετά… όποτε το συγκεκριμένο ‘αθλημα’ μ αρέσει πολύ όπως καταλαβαίνεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Naterial συγκεκριμένα τα πάει ΠΑΡΑ πολύ καλά σε ότι αφορά υψηλές θερμοκρασίες σε αντίθεση με άλλες ψησταριές της οικονομικής  αυτής τάξης που ζορίζονται να ανεβάσουν.

Ναι σίγουρα δεν έχει υπέρυθρο sizzle zone, ωστόσο αν μάθεις τα hot spots της (που είναι και ίσως η μεγαλυτερη διαφορά που έχει με entry μοντέλα ακριβότερων εταιριών) είναι  αξιοπρεπής για την τιμή της.

Ξεκινα με ένα τεστακι με ψωμί του τοστ φίλε @ventic139 για να εντοπίσεις τα hot spots. Ψάξε gas grill bread test για να δεις πώς γίνεται. Αυτά τα σημεία μετά μπορείς να τα εκμεταλλευτείς αναλόγως. Σε μένα ήταν τα σημεία ακριβώς πάνω από τους καυστήρες και κυρίως από τη μέση και προς τα πίσω, αλλά δεν εγγυώμαι ότι θα είναι τα ίδια και σε σένα. 

Αφου τα βρεις, ξεκινάς με πιο «φθηνές» κοπές που έχουν και λίγο πάχος (κοπής) παραπάνω και συγχωρούν με reverse searing πχ γαλλικά t bones, πολωνικά rib eyes και μετά μπορείς να δοκιμάσεις κάποια flat iron angus που είναι λεπτή κοπή και θέλει hot and fast προτού πας σε πιο premium λεπτές κοπές αν αυτό θέλεις. 

Εχει καμπή εκμάθησης, αλλά σίγουρα δε θα πετάξεις τα λεφτά σου ΕΦΟΣΟΝ τη μάθεις και σίγουρα έχεις τη δυνατότητα να κανεις αξιοπρεπέστατο searing. 

Επεξ/σία από vins
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vins είπε

Η Naterial συγκεκριμένα τα πάει ΠΑΡΑ πολύ καλά σε ότι αφορά υψηλές θερμοκρασίες σε αντίθεση με άλλες ψησταριές της οικονομικής  αυτής τάξης που ζορίζονται να ανεβάσουν.

Ναι σίγουρα δεν έχει υπέρυθρο sizzle zone, ωστόσο αν μάθεις τα hot spots της (που είναι και ίσως η μεγαλυτερη διαφορά που έχει με entry μοντέλα ακριβότερων εταιριών) είναι  αξιοπρεπής για την τιμή της.

Ξεκινα με ένα τεστακι με ψωμί του τοστ φίλε @ventic139 για να εντοπίσεις τα hot spots. Ψάξε gas grill bread test για να δεις πώς γίνεται. Αυτά τα σημεία μετά μπορείς να τα εκμεταλλευτείς αναλόγως. Σε μένα ήταν τα σημεία ακριβώς πάνω από τους καυστήρες και κυρίως από τη μέση και προς τα πίσω, αλλά δεν εγγυώμαι ότι θα είναι τα ίδια και σε σένα. 

Αφου τα βρεις, ξεκινάς με πιο «φθηνές» κοπές που έχουν και λίγο πάχος (κοπής) παραπάνω και συγχωρούν με reverse searing πχ γαλλικά t bones, πολωνικά rib eyes και μετά μπορείς να δοκιμάσεις κάποια flat iron angus που είναι λεπτή κοπή και θέλει hot and fast προτού πας σε πιο premium λεπτές κοπές αν αυτό θέλεις. 

Εχει καμπή εκμάθησης, αλλά σίγουρα δε θα πετάξεις τα λεφτά σου ΕΦΟΣΟΝ τη μάθεις και σίγουρα έχεις τη δυνατότητα να κανεις αξιοπρεπέστατο searing. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη περιγραφή… με το που γυρίσουμε από διακοπές έχουμε σχολείο 🤓🤓.. θα είναι ωραίος χειμώνας..

για τη μπουκάλα έχει κάποια ιδιαίτερη σύνδεση ή είναι κάτι πολυ απλό;

Δεύτερη ερώτηση: το Leroy δε είχε τελικά σε απόθεμα τα καλωδια για τη σύνδεση με τη μπουκαλα και είπα να ακυρώσουν και το bar 0.3. Έχουμε να προτείνουμε κάποιο από Σκρουτζ;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, ventic139 said:

Σε ευχαριστώ πολύ για τη περιγραφή… με το που γυρίσουμε από διακοπές έχουμε σχολείο 🤓🤓.. θα είναι ωραίος χειμώνας..

για τη μπουκάλα έχει κάποια ιδιαίτερη σύνδεση ή είναι κάτι πολυ απλό;

Δεύτερη ερώτηση: το Leroy δε είχε τελικά σε απόθεμα τα καλωδια για τη σύνδεση με τη μπουκαλα και είπα να ακυρώσουν και το bar 0.3. Έχουμε να προτείνουμε κάποιο από Σκρουτζ;;

Να είσαι καλά! 

Προσωπικά χρησιμοποιώ την Coral prime προπάνιο με τον αντίστοιχο κουμπωτό ρυθμιστή (γκρι χρώμα και η φιάλη και ο ρυθμιστής). Είμαι πολύ ευχαριστημένος, έχω και δεύτερη φιάλη και αν τελειώσει στη μέση του ψησίματος, απλώς ξεκουμπωνω, κουμπώνω την καινουρια και συνεχίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, vins είπε

Να είσαι καλά! 

Προσωπικά χρησιμοποιώ την Coral prime προπάνιο με τον αντίστοιχο κουμπωτό ρυθμιστή (γκρι χρώμα και η φιάλη και ο ρυθμιστής). Είμαι πολύ ευχαριστημένος, έχω και δεύτερη φιάλη και αν τελειώσει στη μέση του ψησίματος, απλώς ξεκουμπωνω, κουμπώνω την καινουρια και συνεχίζω. 

Χρειάζεσαι και ρυθμιστή πίεσης με το αντίστοιχο λάστιχο, σωστα; Αυτά δε τα παίρνεις έξτρα ή κατάλαβα λάθος; Επίσης γιατί προπάνιο και όχι μια απλή αερίου πχ; Κερδίζεις κάτι στη χρήση; Αν δε σ κάνει κόπος να μου στείλεις ένα λινκ με τα προϊόντα να τα δω

 

σορρυ για τις απανωτές ερωτήσεις μου απλά θέλω να δω αν μου λείπει κάτι ώστε να προβώ σε αγορά ..

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...