Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαζευα εκπτωσεις Λερου κ επεσα πανω σ αυτο...Το εχει τσεκαρει κανεις??? Δεν φαινεται ασχημο για low budget επιλογη

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/fournos-pitsas-ugraeriou-naterial-iniza-3500w-84178200

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2224

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα κι εγώ ετοίμασα το κοτοπουλακι μου, άναψα την ψησταριά, το έβαλα μέσα και μόλις συνειδητοποίησα ότι αφησα τα γάντια στο χωριό 😂😂😂

Καλα θα πάει κι αυτό 

update: επειδή είχα μόνο πετσέτες, είπα να το σβήσω και να το αφήσω μέσα μέχρι λίγο να κρυώσει.

Μόλις έπεσε μετά η θερμοκρασία (γύρω στα 15-20’) το έβγαλα με τις πετσέτες. Πολύ ζουμερό με την ξεκουραση!

 

Επεξ/σία από vins
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2023 στις 10:22 ΠΜ, ventic139 είπε

καλημερα και σε ευχαριστω και παλι.

 

εχω καποιες ερωτησεις γενικης φυσης, αν πιστευεις εχουν απαντηθει ξανα - μπορω να τις ψαξω καπου σε παρακαλω κατατοπισε με.

 

1. τη μπουκαλα να τη αφηνω ανοιχτη παντα ή να τη κλεινω παντα μετα απο κατε ψησιμο; φανταζομαι και για λογους ασφαλειας πρεπει να κλεινει

2. εχω δει στη αρχη βαζεις τους καυστηρες στο φουλ με κλειστο καπακι μεχρι να φτασει η θερμοκρασια 200-250 για να αρχιζεις να ψηνεις. μετα για τη συνεχεια του ψησιματος, ψηνεις με ανοιχτο το καπακι και φουλ καυστηρες; χαμηλωνεις καυστηρες και παιζεις με κλειστο καπακι; ή το κανεις αναλογα οπως θες εσυ; το οικονομικο ποιο ειναι κατα τη γνωμη σου;

3. το ταψι συλλογης λιπους ειδα ειναι ενα μικρο κατα απο τη ψησταρια, ο καδος που αναφερεσαι τι ακριβως ειναι;

4. εχεις καποιο βιντεο απο youtube για να δω το ακριβες τροπο για ενα καλο καθαρισμα;

 

Σε υπερευχαριστω.

1 Πρώτα θα κλείνεις την μπουκάλα, μετά από κάθε ψήσιμο, και έπειτα τους καυστήρες, ώστε να «καεί» όσο αέριο υπάρχει στις σωληνώσεις. Κάθε φορά που θα ανοίγεις την μπουκάλα θα το κάνεις σιγά σιγά και θα περιμένεις 10-15 δευτερόλεπτα ώστε να γίνει διάχυση του αερίου στις σωληνώσεις.

2 Οι ψησταριές αυτές έχουν κατασκευαστεί/μελετηθεί ώστε να ψήνουν με κλειστό καπάκι . Προφανώς μπορείς να ψήσεις και με ανοιχτό.

3 Κάποιες ψησταριές έχουν αφαιρούμενο πάτο/ταψί, ώστε να είναι πιο εύκολος ο καθαρισμός τους, πέραν του λιποσυλλέκτη που βρίσκεται από κάτω.

4 Διάβασε μία το παρακάτω άρθρο 

https://www.napoleon.com/en/ca/barbecues/blog/how-deep-clean-your-napoleon-bbq

Η ψησταριά δεν πρόκειται να γίνει όπως ήταν καινούργια και δεν υπάρχει λόγος.

 

Όσον αφορά για βούρτσες, λαβίδες κτλ , προτίμησε να έχουν μακριά λαβή, ώστε να μην «καίγεσαι» όταν τα χρησιμοποείς.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ilpapacha είπε

1 Πρώτα θα κλείνεις την μπουκάλα, μετά από κάθε ψήσιμο, και έπειτα τους καυστήρες, ώστε να «καεί» όσο αέριο υπάρχει στις σωληνώσεις. Κάθε φορά που θα ανοίγεις την μπουκάλα θα το κάνεις σιγά σιγά και θα περιμένεις 10-15 δευτερόλεπτα ώστε να γίνει διάχυση του αερίου στις σωληνώσεις.

2 Οι ψησταριές αυτές έχουν κατασκευαστεί/μελετηθεί ώστε να ψήνουν με κλειστό καπάκι . Προφανώς μπορείς να ψήσεις και με ανοιχτό.

3 Κάποιες ψησταριές έχουν αφαιρούμενο πάτο/ταψί, ώστε να είναι πιο εύκολος ο καθαρισμός τους, πέραν του λιποσυλλέκτη που βρίσκεται από κάτω.

4 Διάβασε μία το παρακάτω άρθρο 

https://www.napoleon.com/en/ca/barbecues/blog/how-deep-clean-your-napoleon-bbq

Η ψησταριά δεν πρόκειται να γίνει όπως ήταν καινούργια και δεν υπάρχει λόγος.

 

Όσον αφορά για βούρτσες, λαβίδες κτλ , προτίμησε να έχουν μακριά λαβή, ώστε να μην «καίγεσαι» όταν τα χρησιμοποείς.

Θεουλης… ευχαριστώ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ventic139 είπε

Θεουλης… ευχαριστώ 

Μπορείς να βρεις βιβλία συνταγών και διάφορες συμβουλές στο λινκ που έχω στην υπογραφή μου. Λογικά δεν εμφανίζεται αν «βλέπεις» το φόρουμ από κινητό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Μπορείς να βρεις βιβλία συνταγών και διάφορες συμβουλές στο λινκ που έχω στην υπογραφή μου. Λογικά δεν εμφανίζεται αν «βλέπεις» το φόρουμ από κινητό. 

Όντως δε φαίνονται… θα ρίξω μια μάτια… έχει να πέσει πολύ ψήσιμο από Σεπτέμβριο 👌

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, ventic139 said:

Όντως δε φαίνονται… θα ρίξω μια μάτια… έχει να πέσει πολύ ψήσιμο από Σεπτέμβριο 👌

Αν το γυρίσεις οριζόντια φαίνεται η υπογραφή! Επίσης μπορείς από κινητό να ζητήσεις desktop version του site 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/8/2023 στις 12:50 ΜΜ, vins είπε

Για προβατίνες κλπ με μεγάλη προσοχή, δε γεμίζουμε ποτε την ψησταριά, έχουμε έναν καυστήρα σβηστό ώστε αν αρπάξουν να τα μεταφέρουμε εκεί πάνω. Επίσης την Προθερμαίνουμε καλά στην αρχή να πιάσει 250-280 βαθμούς και μετά χαμηλώνουμε τέρμα  τους καυστήρες. 

Εδώ μιλάμε για βαθμούς Κελσίου ή Φαρενάιτ ;  Για διευκρινίσει και μόνο…

 

Επίσης κάπου διάβασα στο μαντεμι της ψησταριάς πάνω δε βάζουμε λεμόνι, αλάτι κτλπ όπως βάζουμε στη σχάρα με κάρβουνο γιατί τη χαλάει με το καιρο; Φαντάζομαι βάζεις είτε πριν σε μαρινάδα είτε μετά… πχ ένα μαριναρισμένο κοτόπουλο δε θα έχει θέμα ή κοντό σουβλάκια μαριναρισμένα 

Επεξ/σία από ventic139
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, vins είπε

Αν το γυρίσεις οριζόντια φαίνεται η υπογραφή! Επίσης μπορείς από κινητό να ζητήσεις desktop version του site 

Και σε landscape που το έχω βάλει, δεν εμφανίζει κάτι. Που είναι η επιλογή για desktop;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ventic139 said:

Εδώ μιλάμε για βαθμούς Κελσίου ή Φαρενάιτ ;  Για διευκρινίσει και μόνο…

 

Επίσης κάπου διάβασα στο μαντεμι της ψησταριάς πάνω δε βάζουμε λεμόνι, αλάτι κτλπ όπως βάζουμε στη σχάρα με κάρβουνο γιατί τη χαλάει με το καιρο; Φαντάζομαι βάζεις είτε πριν σε μαρινάδα είτε μετά… πχ ένα μαριναρισμένο κοτόπουλο δε θα έχει θέμα ή κοντό σουβλάκια μαριναρισμένα 

Κελσίου!

Δεν είναι τόσο το καύσιμο, όσο το υλικό της σχάρας. Στην ανοξείδωτη βαζεις πάνω κάτω ο,τι θες (εκτός από χημικά που δεν βάζουμε πουθενά που ακουμπάει φαγητό). Το μαντεμι είναι πιο ευαίσθητο και θέλει τη φροντίδα του.  Αν βάζεις λαδακι, έχει πιάσει θερμοκρασία και δε βιαστείς να γυρίσεις,  δε θα σου κολλάνε. Εγώ στα μαντέμια έβαζα λίγο κρεμμυδάκι (εννοώ μισό κρεμμύδι στην πιρούνα και το πέρναγα από τη σχάρα) όταν είχα ψάρια πχ. 

8 minutes ago, ilpapacha said:

Και σε landscape που το έχω βάλει, δεν εμφανίζει κάτι. Που είναι η επιλογή για desktop;

Σε chrome από κινητό μου το εμφανίζει σε iPhone σε landscape. Επίσης στις επιλογές του chrome έχει request desktop site (είναι στα αγγλικά το menu μου, δεν ξέρω πως το λέει στα ελληνικά).

Επεξ/σία από vins
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vins είπε

Σε chrome από κινητό μου το εμφανίζει σε iPhone σε landscape. Επίσης στις επιλογές του chrome έχει request desktop site (είναι στα αγγλικά το menu μου, δεν ξέρω πως το λέει στα ελληνικά).

Χρησιμοποιώ safari και δεν αλλάζει κάτι όταν το έχω σε landscape, ούτε εμφανίζει κάποια επιλογή για αλλαγή σε desktop mode. Ίσως είναι κάποιος περιορισμός που έχει να κάνει με τον συγκεκριμένο browser.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, ilpapacha said:

Χρησιμοποιώ safari και δεν αλλάζει κάτι όταν το έχω σε landscape, ούτε εμφανίζει κάποια επιλογή για αλλαγή σε desktop mode. Ίσως είναι κάποιος περιορισμός που έχει να κάνει με τον συγκεκριμένο browser.

Ναι τον safari τον προτιμώ γενικά και γι αυτό τον έχω για όλα τα επαγγελματικά και τον chrome για τα υπόλοιπα. Τυχαία το ανακάλυψα αυτό με το landscape όταν μου έφυγε το κινητό στη μούρη ενώ ξάπλωνα και ήμουν insomnia 😂

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, vins είπε

Κελσίου!

Δεν είναι τόσο το καύσιμο, όσο το υλικό της σχάρας. Στην ανοξείδωτη βαζεις πάνω κάτω ο,τι θες (εκτός από χημικά που δεν βάζουμε πουθενά που ακουμπάει φαγητό). Το μαντεμι είναι πιο ευαίσθητο και θέλει τη φροντίδα του.  Αν βάζεις λαδακι, έχει πιάσει θερμοκρασία και δε βιαστείς να γυρίσεις,  δε θα σου κολλάνε. Εγώ στα μαντέμια έβαζα λίγο κρεμμυδάκι (εννοώ μισό κρεμμύδι στην πιρούνα και το πέρναγα από τη σχάρα) όταν είχα ψάρια πχ. 

Σε chrome από κινητό μου το εμφανίζει σε iPhone σε landscape. Επίσης στις επιλογές του chrome έχει request desktop site (είναι στα αγγλικά το menu μου, δεν ξέρω πως το λέει στα ελληνικά).

Άρα πριν να ανάψω καυστήρες θα τα περνάω τη σχάρα με λίγο λαδακι ίσα ίσα για να μην κολλάνε… gotcha 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, ilpapacha said:

Χρησιμοποιώ safari και δεν αλλάζει κάτι όταν το έχω σε landscape, ούτε εμφανίζει κάποια επιλογή για αλλαγή σε desktop mode. Ίσως είναι κάποιος περιορισμός που έχει να κάνει με τον συγκεκριμένο browser.

Σε safari, πατάς αυτό που γράφει aA αριστερά από την διεύθυνση, ζητάς desktop site, το γυρίζεις σε landscape και εμφανίζεται η υπογραφή. Το γράφω και για τους υπόλοιπους που έχουν ios να υπάρχει.

Edit: και χωρίς request desktop δουλεύει το safari σε landscape. Στο 12PM με ios16 τουλάχιστον.

Επεξ/σία από turbakiasss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vins said:

Σε chrome από κινητό μου το εμφανίζει σε iPhone σε landscape. Επίσης στις επιλογές του chrome έχει request desktop site (είναι στα αγγλικά το menu μου, δεν ξέρω πως το λέει στα ελληνικά).

Δίδαξες πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...