Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, vins said:

δε θα τα χαραμίσει, μην υπερβάλλουμε!

δεν υπερβαλω καθολου αν πεταξεις απο α5 πανω με εμπειρια κάρβουνου θα απογοητευτει απ το αποτελεσμα παρα πολυ στη Naterial , σου θυμιζω εχω κ νατεριαλ κ την εχω φάει τη φόλα  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2224

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

4 minutes ago, sndev said:

δεν υπερβαλω καθολου αν πεταξεις απο α5 πανω με εμπειρια κάρβουνου θα απογοητευτει απ το αποτελεσμα παρα πολυ στη Naterial , σου θυμιζω εχω κ νατεριαλ κ την εχω φάει τη φόλα  

Ναι οκ, όπως έγραψα αν εννοείς μέχρι να τη μάθει ισχύει! Κατι αντίστοιχο θα ίσχυε φυσικά άμα πήγαινε να κάνει από κάρβουνο και σε πιο επώνυμη (όχι στον ιδιο βαθμό αλλά και πάλι). 

Εγω την πρώτη φορά είχα πάρει κάτι χοιρινές σταβλισιες και τις είχα κάνει σόλες με ανοιχτό το καπάκι (προερχόμενος από κάρβουνο) 😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, vins είπε

Κανε μόνο παϊδάκια κι άσε τις πατάτες να μη σε πιάσει ζεστη από το φαΐ 😂😂😂

Εγω έχω 2 κιλά παϊδακι ζυγούρι σιτεμενο και μάλλον θα το βάλω κατάψυξη δυστυχώς για τον ίδιο λόγο. Πολλη ζέστη πάλι, κάνα κοτοπουλακι θα παιχτεί λογικά 

Όταν λες μηχάνημα για κοντοσούβλι εννοείς τη σούβλα που έχει ή κοντοσουβλιέρα; Τη σούβλα την προτείνω ανεπιφύλακτα. Την κοντοσουβλιερα όχι (αυτή που έχει κάθετα 4-5 θέσεις για κοντοσούβλια). Αυτό γιατί λόγω σημείων ανομοιομορφίας που θα τα δεις και στην πορεία, δε θα σου βγαίνουν στον ίδιο χρόνο και θα αλλάζεις θέσεις. Ενώ με τη σούβλα είσαι κομπλέ.

Σε κατι τετοιο https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873759 αναφερομουν...

 

45 λεπτά πριν, sndev είπε

Επειδή τέτοια τρώω πραγματικά θα τα χαραμίσεις σε naterial. Ξεκίνα με κατι απλο να δεις το καραμελωμα κ κ το εσωτερικο ψησιμο πως παει κ μετα πέτα πανω τέτοια κομμάτια

τα ιδια ακριβως εχουν τελειως αλλο ψησιμο σε weber napoleon broil king των 800+ κ επισης τελειως αλλο ψησιμο σε infared που εκει τα πεταω πλεον.. 

επισης πάρε αυτο αν δεν εχεις κατι παρόμοιο ειναι ευγενική πρόταση του @Evgenios_V

https://www.skroutz.gr/s/24986198/Thermo-Pro-Ψηφιακό-Θερμόμετρο-Μαγειρικής-με-Ακίδα-50-C-300-C-TP-01H.html

για τα λευτα του πολυ πρακτικο 

@ventic139

οχι βρε συ με τη μια τετοιες κοπες... πρωτα στα πιο φθηνα κομματια να δω πως δουλευει να τη μαθω και να με μαθει και μετα θα μπουμε στα βαθια... αν εχεις και κανενα κρεωπολειο να προτεινεις ελευθερα... εγω απο εδω κοιταζω διαφορα: carnicero.gr

 

για αρχη με βλεπω κοτοπουλο - κεμπαπ που εχουν λιγοτερες πιθανοτητες να βγουν σολα :P

 

εχω ενα θερμομετρο απο το shein, δε το κοβω πολυ σωο αν και μια φορα πυο το ηθελα με εβγαλε ασπροπροσωπο....  εχω δει ενα με εφαρμογη στα 100, too much αλλα ειμαι και gadgetakias :P

 

EDIT: το τσιμπησα το θερμομετρο... σας μερσο

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, ventic139 said:

Σε κατι τετοιο https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873759 αναφερομουν...

 

οχι βρε συ με τη μια τετοιες κοπες... πρωτα στα πιο φθηνα κομματια να δω πως δουλευει να τη μαθω και να με μαθει και μετα θα μπουμε στα βαθια... αν εχεις και κανενα κρεωπολειο να προτεινεις ελευθερα... εγω απο εδω κοιταζω διαφορα: carnicero.gr

 

για αρχη με βλεπω κοτοπουλο - κεμπαπ που εχουν λιγοτερες πιθανοτητες να βγουν σολα :P

 

εχω ενα θερμομετρο απο το shein, δε το κοβω πολυ σωο αν και μια φορα πυο το ηθελα με εβγαλε ασπροπροσωπο....  εχω δει ενα με εφαρμογη στα 100, too much αλλα ειμαι και gadgetakias :P

 

EDIT: το τσιμπησα το θερμομετρο... σας μερσο

Σε βαθος χρόνου παρε κ ενα meater

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ventic139 είπε

το τσιμπησα το θερμομετρο... σας μερσο

γενικα το θερμομετρο ειναι must have αν θες να τρως σωστα. Με θερμομετρο θα φας μεχρι στηθος κοτοπουλο ζουμερο.

Ενα τετοιου τυπου χρησιμοποιω και γω σε καθημερινα ψησιματα (κοτοπουλα, καλαμακια, κεμπαπ, μπιφτεκια, χοιρινες κλπ).

Αν θες να ψησεις κανενα μεγαλο κομματι θα πρεπει να πας σε ενα με καλωδιο για να το εχεις μονιμα πανω στο κρεας. Εκει προτεινω inkbird με 4 ακιδες που βρισκεις οικονονικα απο aliexpress/bangood/amazon.de κλπ.

Για σουβλα μονοδρομος το meater. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, ventic139 said:

Ναι η σούβλα, προχωρα κανονικά την έχω κι εγώ είναι πολύ καλή! 
προσεχε μόνο γιατί έχει 2 μεγέθη, να πάρεις το σωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

Σε βαθος χρόνου παρε κ ενα meater

ναι αυτο κοιταω, αλλα για πιο μετα....

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

γενικα το θερμομετρο ειναι must have αν θες να τρως σωστα. Με θερμομετρο θα φας μεχρι στηθος κοτοπουλο ζουμερο.

Ενα τετοιου τυπου χρησιμοποιω και γω σε καθημερινα ψησιματα (κοτοπουλα, καλαμακια, κεμπαπ, μπιφτεκια, χοιρινες κλπ).

Αν θες να ψησεις κανενα μεγαλο κομματι θα πρεπει να πας σε ενα με καλωδιο για να το εχεις μονιμα πανω στο κρεας. Εκει προτεινω inkbird με 4 ακιδες που βρισκεις οικονονικα απο aliexpress/bangood/amazon.de κλπ.

Για σουβλα μονοδρομος το meater. 

η αληθεια ειναι και στο καρβουνο ποτέ δε το χρησιμοποιησα πηγαινα με τη εμπειρια - ματι :D

σε κατι rib eye στο μαντεμι ομως το εβαλα αναγκαστικα για να μη τα χαλασω... τωρα ομως θελω να εχω ολα τα comfort για ενα καλο ψησιμο..

Μόλις τώρα, vins είπε

Ναι η σούβλα, προχωρα κανονικά την έχω κι εγώ είναι πολύ καλή! 
προσεχε μόνο γιατί έχει 2 μεγέθη, να πάρεις το σωστό

θα παω να τη παρω απο κοντα καλου κακου, και ειπα να τη αποφυγω αυτο το μηνα αλλα δε το γλυτωνω μετα τις διακοπες :P

btw https://bbq.gr/asirmato-thermometro-bluetooth-meater?gclid=CjwKCAjww7KmBhAyEiwA5-PUSoaqtz66DicBW0dbNkW8LnulMvtjYldYsHnj-3lriTp_N6lWwRvSPhoC6IIQAvD_BwE αυτο ειχα δει σε ενα βιντεο στο youtube, και μ αρεσε η εφαρμογη που ειχε και μπορουσες να βαλεις μεχρι και alert.... σιγουρα αγορα στο επομενο 2μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, ventic139 said:

αυτο ειχα δει σε ενα βιντεο στο youtube, και μ αρεσε η εφαρμογη που ειχε και μπορουσες να βαλεις μεχρι και alert.... σιγουρα αγορα στο επομενο 2μηνο

Αυτο σου λεω να παρεις κ παρακολουθατο αμαζον υπαρχουν φορες που βγαινει 95 100 ευρω.

Προκοβιντ το χα παρει 70 η 65 δε θυμάμαι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

Αυτο σου λεω να παρεις κ παρακολουθατο αμαζον υπαρχουν φορες που βγαινει 95 100 ευρω.

Προκοβιντ το χα παρει 70 η 65 δε θυμάμαι 

μετα τα πουρα μπηκαμε σε αλλους κακους μπελαδες μου φαινεται :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Καπνιστο στηθος γαλοπουλας, peri peri mayo απο m&s και μπριος απο Σοβολο. 

365334237_818754656540088_8967479647399547646_n.jpg

364262192_689593876355239_4148690508665607501_n.jpg

364417279_1007148770709575_3961250820539104168_n.jpg

364537613_612779607374463_5243813483979845430_n.jpg

Υγραέριο ή kettle? Για υγραέριο με tube μου κάνει περισσότερο, πολύ νόστιμο φαίνεται 👏👏👏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sndev είπε

μια Χαρούλα είσαι

Καλορίζικο το εργαλείο. Βούρτσα θα χρειαστείς.

θα δεις τωρα οτι ο καδος ειναι πανω απο το ταψακι με τα λιποι που ρωτούσες. το καλο με αυτη ειναι οτι τη βγαζεις κ την κανεις μπανιο.

να ξερεις είναι πολυ εντρυ πράγμα αυτό που πλήρωσες αλλά θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου   κ αξιοπρεπέστατα , για αρχη.

Καλός ήρθες στο club της χοληστερινης

Αυτα με τα club της χοληστερίνης δεν πρέπει να τα λες😡

Αν προσέξεις, στο σουβλάκι ανάμεσα στα κομματια του χοιρινού, υπάρχουν και φετούλες πιπεριάς 😁

IMG_20230802_203749_1.jpg.a1fdc61a6e8c4d8850600384a36276b0.jpg

Και οχι μόνο αυτό αλλα δίπλα ψήθηκε και μια μελιτζάνα. Υπολόγισε και την τορτίγια...

IMG_20230802_205215_1.jpg.8f3188e6437e03335bd0272f9b408583.jpg

Ε πόσο βίγκαν πια; 😂

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, est said:

Αυτα με τα club της χοληστερίνης δεν πρέπει να τα λες😡

Αν προσέξεις, στο σουβλάκι ανάμεσα στα κομματια του χοιρινού, υπάρχουν και φετούλες πιπεριάς 😁

IMG_20230802_203749_1.jpg.a1fdc61a6e8c4d8850600384a36276b0.jpg

Και οχι μόνο αυτό αλλα δίπλα ψήθηκε και μια μελιτζάνα. Υπολόγισε και την τορτίγια...

IMG_20230802_205215_1.jpg.8f3188e6437e03335bd0272f9b408583.jpg

Ε πόσο βίγκαν πια; 😂

 

Πείνασα ατιμε κ έρχεται σκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vins είπε

Υγραέριο ή kettle? Για υγραέριο με tube μου κάνει περισσότερο, πολύ νόστιμο φαίνεται 👏👏👏

Σιγα μην κατσω να αναψω καρβουνα για τη γαλοπουλα! To kettle αναβει μονο για καπνισμα μοσχαρι.

Υγραεριο με tube και pellet oak απο weber.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...