Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, sndev είπε

ο @vins ξερει απο αυτά.

για εμενα παρε πρωτα ψησταρια κ λυνεις αποριες στη πραξη γτ αλλα θα σου πει καποιος με naterial αλλα καποιος με napoleon αλλα καποιος με πετρες ηφαιστειου 

σε ευχαριστω...

εν τελει παρηγγειλα αυτη https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-naterial-kenton-62209623

 

παρηγγειλα και αυτα μαζι, ειναι τα σωστα με βαση απο αυτα που μου ειπαν απο το μαγαζι ετσι;

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/ruthmistis-piesis-030bar-82656195?ref=reccodo-search

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/set-solina-kai-sundesmoi-82655919?ref=reccodo-search

 

πιστευω για πρωτη να μαθουμε πανω σε αυτη, θα ειναι μια χαρα... μετα παμε στα πιο καλα μοντελα weber - napoleon εκτος αν μας κατσει κανενα τζοκερ και παρουμε οικοπεδο με μεγαλο μπαρμπεκιου :P

Επεξ/σία από ventic139
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2224

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

6 minutes ago, ventic139 said:

σε ευχαριστω...

εν τελει παρηγγειλα αυτη https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-naterial-kenton-62209623

 

παρηγγειλα και αυτα μαζι, ειναι τα σωστα με βαση απο αυτα που μου ειπαν απο το μαγαζι ετσι;

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/ruthmistis-piesis-030bar-82656195?ref=reccodo-search

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/set-solina-kai-sundesmoi-82655919?ref=reccodo-search

 

πιστευω για πρωτη να μαθουμε πανω σε αυτη, θα ειναι μια χαρα... μετα παμε στα πιο καλα μοντελα weber - napoleon εκτος αν μας κατσει κανενα τζοκερ και παρουμε οικοπεδο με μεγαλο μπαρμπεκιου :P

μια Χαρούλα είσαι

Καλορίζικο το εργαλείο. Βούρτσα θα χρειαστείς.

θα δεις τωρα οτι ο καδος ειναι πανω απο το ταψακι με τα λιποι που ρωτούσες. το καλο με αυτη ειναι οτι τη βγαζεις κ την κανεις μπανιο.

να ξερεις είναι πολυ εντρυ πράγμα αυτό που πλήρωσες αλλά θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου   κ αξιοπρεπέστατα , για αρχη.

Καλός ήρθες στο club της χοληστερινης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

μια Χαρούλα είσαι

Καλορίζικο το εργαλείο. Βούρτσα θα χρειαστείς.

θα δεις τωρα οτι ο καδος ειναι πανω απο το ταψακι με τα λιποι που ρωτούσες. το καλο με αυτη ειναι οτι τη βγαζεις κ την κανεις μπανιο.

να ξερεις είναι πολυ εντρυ πράγμα αυτό που πλήρωσες αλλά θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου   κ αξιοπρεπέστατα , για αρχη.

Καλός ήρθες στο club της χοληστερινης

αχαχ ειμαι ηδη σε αυτο το club χρονια καθως ειμαι λατρης του καλου κρεατος και φαγητου απλα πρωτη μου φορα κανω μια τετοια επενδυση... ναι πιστευω ειναι οκ για πρωτο εργαλειο δε ηθελα να ξεφυγω για αρχη σε weber, napoleon με 800+ ευρω. Ας μαθω πανω σε αυτη και μετα προχωραμε σε κατι πιο καλο, το μονο σιγουρο..

 

βουρτσα ισως πεταχτω σε καποιο bbq store να δω καμια απο κοντα - παρω γνωμη.

 

Ερωτηση: μπορεις συνοπτικα να μου περιγραψεις το 'πολυ εντρυ' που λες; λογω κατασκευης; λογω δυναμης καυστηρων; απλα να γνωριζω τι αλλαζει οσο ανεβαινεις τιμη, να το εχω υποψην.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στη παρέα . Έχοντας στη κατοχή μου αυτή , αγορασμένη όχι στη τιμή που είναι τώρα , θεωρώ ότι αποτελεί μεγάλο vfm στα 187 ευρώ αυτή εδώ μιας και έχει μέσα στο κάδο και infrared burner .. Στα λεφτά αυτά είναι σαν να σου κάνουν δώρο τη ψησταριά .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ventic139 said:

αχαχ ειμαι ηδη σε αυτο το club χρονια καθως ειμαι λατρης του καλου κρεατος και φαγητου απλα πρωτη μου φορα κανω μια τετοια επενδυση... ναι πιστευω ειναι οκ για πρωτο εργαλειο δε ηθελα να ξεφυγω για αρχη σε weber, napoleon με 800+ ευρω. Ας μαθω πανω σε αυτη και μετα προχωραμε σε κατι πιο καλο, το μονο σιγουρο..

 

βουρτσα ισως πεταχτω σε καποιο bbq store να δω καμια απο κοντα - παρω γνωμη.

 

Ερωτηση: μπορεις συνοπτικα να μου περιγραψεις το 'πολυ εντρυ' που λες; λογω κατασκευης; λογω δυναμης καυστηρων; απλα να γνωριζω τι αλλαζει οσο ανεβαινεις τιμη, να το εχω υποψην.

Ταλαιπωρία στο καθάρισμα

θες πολύ περισσότερο χρόνο να μάθεις σε πια σημεία δε βγάζει ίδια θερμοκρασία 

μη ομοιόμορφο ψήσιμο 

Πολλές αναφλέξεις

σχαρες μαντέμια της πλακας - αναλογικά πάντα με τις 800 + ,

αν εχει αερα εκει που ψήνεις γίνεται οτι νανε με τη φλόγα

 

 

ομως απο τη στιγμή πουθ είσαι έμπειρος με κάρβουνο ολα αυτα θα τα ξεπεράσεις

 

ΨΗΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΥΣΤΗΡΕΣ

αν χρειαστεί να δώσεις ένταση θα το καταλάβεις 

 

κ οχι τωρα θα μπεις στο club καθως με του αεριου θα πολλαπλασιασεις τα ψησίματα λογο ευκολίας

Επεξ/σία από sndev
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ventic139 said:

αχαχ ειμαι ηδη σε αυτο το club χρονια καθως ειμαι λατρης του καλου κρεατος και φαγητου απλα πρωτη μου φορα κανω μια τετοια επενδυση... ναι πιστευω ειναι οκ για πρωτο εργαλειο δε ηθελα να ξεφυγω για αρχη σε weber, napoleon με 800+ ευρω. Ας μαθω πανω σε αυτη και μετα προχωραμε σε κατι πιο καλο, το μονο σιγουρο..

 

βουρτσα ισως πεταχτω σε καποιο bbq store να δω καμια απο κοντα - παρω γνωμη.

 

Ερωτηση: μπορεις συνοπτικα να μου περιγραψεις το 'πολυ εντρυ' που λες; λογω κατασκευης; λογω δυναμης καυστηρων; απλα να γνωριζω τι αλλαζει οσο ανεβαινεις τιμη, να το εχω υποψην.

Για προβατίνες κλπ με μεγάλη προσοχή, δε γεμίζουμε ποτε την ψησταριά, έχουμε έναν καυστήρα σβηστό ώστε αν αρπάξουν να τα μεταφέρουμε εκεί πάνω. Επίσης την Προθερμαίνουμε καλά στην αρχή να πιάσει 250-280 βαθμούς και μετά χαμηλώνουμε τέρμα  τους καυστήρες. 

Σε ο,τι αφορά το εντρυ, προφανώς και καταλαβαίνεις ότι δεν πληρώνεις μόνο ονομα, αλλά και ποιότητα υλικών, κατασκευής, ποιοτικού ελέγχου, τεχνογνωσίας κλπ.

Λαμαρινες, μαντέμια κλπ προφανώς δεν είναι ίδια σε ψησταριές των 200€ με αυτές των 800€. Χυτοί κάδοι, πιο βαριά καπάκια από πάνω, ισχυρότεροι καυστήρες, ανοξειδωτα στοιχεία κλπ πάντα ανεβάζουν το κόστος. Φυσικά ρόλο  παίζει και η εγγύηση, άλλο 2-3 χρόνια κι άλλο 10-15 

Επεξ/σία από vins
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, vins said:

Για προβατίνες κλπ με μεγάλη προσοχή, δε γεμίζουμε ποτε την ψησταριά, έχουμε έναν καυστήρα σβηστό ώστε αν αρπάξουν να τα μεταφέρουμε εκεί πάνω. Επίσης την Προθερμαίνουμε καλά στην αρχή να πιάσει 250-280 βαθμούς και μετά χαμηλώνουμε τέρμα  τους καυστήρες. 

Σε ο,τι αφορά το εντρυ, προφανώς και καταλαβαίνεις ότι δεν πληρώνεις μόνο ονομα, αλλά και ποιότητα υλικών, κατασκευής, ποιοτικού ελέγχου, τεχνογνωσίας κλπ.

Λαμαρινες, μαντέμια κλπ προφανώς δεν είναι ίδια σε ψησταριές των 200€ με αυτές των 800€. Χυτοί κάδοι, πιο βαριά καπάκια από πάνω, ισχυρότεροι καυστήρες, ανοξειδωτα στοιχεία κλπ πάντα ανεβάζουν το κόστος. Φυσικά ρόλο  παίζει και η εγγύηση, άλλο 2-3 χρόνια κι άλλο 10-15 

ΝΑ ΤΟΣ ΞΕΜΥΤΗΣΕ Ο ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΟΒΓΑΛΤΗΣ

 

περα απο τη πλακα αυτα ισχύουν αλλα το βασικό για έμενα ειναι η εμπειρία χρήσης, αυτο πληρώνεις. κ σε θερμοσίφωνά μπορεις να ψησεις  

λεω να κανω πα ι δακια (αρνίσια) το σκ στη φαντομισα με πατατουλες στον αιρ φριερ αλλα παλι θα εχει ζεστη ρε γμτ κ εχεις παρει μονοπώλιο τον αμπτουλ να μου κανε αερα.. 

1 hour ago, soundkeeper said:

Καλημέρα στη παρέα . Έχοντας στη κατοχή μου αυτή , αγορασμένη όχι στη τιμή που είναι τώρα , θεωρώ ότι αποτελεί μεγάλο vfm στα 187 ευρώ αυτή εδώ μιας και έχει μέσα στο κάδο και infrared burner .. Στα λεφτά αυτά είναι σαν να σου κάνουν δώρο τη ψησταριά .

NAI! 

@ventic139 αν μπορεις να ακυρώσεις κ να πας στην jamestone του φιλου με τον infared θα σου πρωτεινα να το σκευτεις.. ιδια ποιότητα ειναι πανω κατω σε λιγοτερα χρηματα ΜΕ infared το οποιο το εχω λατρεψει στη φαντομισα 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχας ευχαριστω πολυ ολους για τα σχολια σας, θα πρεπει να δω σιγουρα καποια βιντεακια πριν τη χρησιμοποιησω για να μην εχουμε κανενα απροοπτο :D

 

@sndev πρεπει να διαβασω τι ειναι το infared αχαχα.. δευτερον, ειναι μικροτερη απο οτι βλεπω (μικρο το κακο) και δε ξερω αν κλεινουν τα πλαινα (στο μπαλκονι στο πλατος αυτη που πηρα κλεινουν που με βολευει απιστευτα)

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ventic139 said:

Καταρχας ευχαριστω πολυ ολους για τα σχολια σας, θα πρεπει να δω σιγουρα καποια βιντεακια πριν τη χρησιμοποιησω για να μην εχουμε κανενα απροοπτο :D

 

@sndev πρεπει να διαβασω τι ειναι το infared αχαχα.. δευτερον, ειναι μικροτερη απο οτι βλεπω και δε ξερω αν κλεινουν τα πλαινα (στο μπαλκονι στο πλατος αυτη που πηρα κλεινουν που με βολευει απιστευτα)

δε θα χρειαστεις κανενα βιντεακι

ναι, ειναι μικροτερη αλλα δεν θες κ μεγαλύτερη θα το καταλάβεις αφού τη πάρεις 

κρατα αυτη που πηρες τοτε μη σε παρω στο λαιμο μου κ φαω καταρα κ σε 2 χρονάκια εδω θα μαστε να πας στη καλυτερη για εκεινη τη περιοδ κ να τα χει ολα να γουσταρεις μυρωδιες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, sndev είπε

δε θα χρειαστεις κανενα βιντεακι

ναι, ειναι μικροτερη αλλα δεν θες κ μεγαλύτερη θα το καταλάβεις αφού τη πάρεις 

κρατα αυτη που πηρες τοτε μη σε παρω στο λαιμο μου κ φαω καταρα κ σε 2 χρονάκια εδω θα μαστε να πας στη καλυτερη για εκεινη τη περιοδ κ να τα χει ολα να γουσταρεις μυρωδιες

 

χααχαχ καμια καταρα ισα ισα ευχαριστω για τη βοηθεια... σιγουρα δε θα μεινω εδω, μου αρεσει φουλ το ψησιμο και ηδη ανυπομονω να πεταξω πανω κατι ωραια rib eye - a5 wagyu - λαχανικα etc να τα δοκιμασω... 

 

αν δω κιολας στο χρονο πανω οτι εχω νιωσει 100% πως ψηνεις σε τετοια ψησταρια μιας και με καρβουνο ειμαι κομπλε, τοτε σιγουρα θα παω για αναβαθμιση σε κατι πιο επωνυμο - γνωστο - καλυτερο...

 

Ερωτηση: σχετικα με τις αναφλεξεις που υπαρχουν.... το μονο πραγμα που με φοβιζει να πω τη αληθεια μου. να εχω παντα ενα καυστηρα σβηστο αν εχω πανω τιποτα με ζουμια κτλπ (οπως μαριναρισμενο κοτοπουλο) ωστε αν αρπαξει να τα μεταφερω εκει; επισης υπαρχει περιπτωση να αρπαξει κανενα καπακι εσωτερικα οταν το εχω κλειστο;

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ventic139 είπε

χααχαχ καμια καταρα ισα ισα ευχαριστω για τη βοηθεια... σιγουρα δε θα μεινω εδω, μου αρεσει φουλ το ψησιμο και ηδη ανυπομονω να πεταξω πανω κατι ωραια rib eye - a5 wagyu - λαχανικα etc να τα δοκιμασω... 

 

αν δω κιολας στο χρονο πανω οτι εχω νιωσει 100% πως ψηνεις σε τετοια ψησταρια μιας και με καρβουνο ειμαι κομπλε, τοτε σιγουρα θα παω για αναβαθμιση σε κατι πιο επωνυμο - γνωστο - καλυτερο...

Επειδη σε κοβω να γινεσαι @vins no2, κανονισε να μην πεταξεις λεφτα σε αναβαθμισεις με ταψακια, φλογοκρυπτες, σχαρες κλπ. Οταν δεις οτι δεν σε καλυπτει αλλο, παρε καλυτερη ψησταρια. Μην προσπαθησεις να βελτιωσεις αυτην εδω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Επειδη σε κοβω να γινεσαι @vins no2, κανονισε να μην πεταξεις λεφτα σε αναβαθμισεις με ταψακια, φλογοκρυπτες, σχαρες κλπ. Οταν δεις οτι δεν σε καλυπτει αλλο, παρε καλυτερη ψησταρια. Μην προσπαθησεις να βελτιωσεις αυτην εδω.

καμια τετοια προθεση :D

 

με τη μια σε καλυτερη...

 

το μονο που ισως παρω ειναι το μηχανημα για κοντοσουβλι και μια εξτρα σχαρα (για περισσοτερο χωρο) και αυτο ειναι ολο...

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, sndev said:

ΝΑ ΤΟΣ ΞΕΜΥΤΗΣΕ Ο ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΟΒΓΑΛΤΗΣ

 

περα απο τη πλακα αυτα ισχύουν αλλα το βασικό για έμενα ειναι η εμπειρία χρήσης, αυτο πληρώνεις. κ σε θερμοσίφωνά μπορεις να ψησεις  

λεω να κανω πα ι δακια (αρνίσια) το σκ στη φαντομισα με πατατουλες στον αιρ φριερ αλλα παλι θα εχει ζεστη ρε γμτ κ εχεις παρει μονοπώλιο τον αμπτουλ να μου κανε αερα.. 

Κανε μόνο παϊδάκια κι άσε τις πατάτες να μη σε πιάσει ζεστη από το φαΐ 😂😂😂

Εγω έχω 2 κιλά παϊδακι ζυγούρι σιτεμενο και μάλλον θα το βάλω κατάψυξη δυστυχώς για τον ίδιο λόγο. Πολλη ζέστη πάλι, κάνα κοτοπουλακι θα παιχτεί λογικά 

2 minutes ago, ventic139 said:

καμια τετοια προθεση :D

 

με τη μια σε καλυτερη...

 

το μονο που ισως παρω ειναι το μηχανημα για κοντοσουβλι και μια εξτρα σχαρα (για περισσοτερο χωρο) και αυτο ειναι ολο...

Όταν λες μηχάνημα για κοντοσούβλι εννοείς τη σούβλα που έχει ή κοντοσουβλιέρα; Τη σούβλα την προτείνω ανεπιφύλακτα. Την κοντοσουβλιερα όχι (αυτή που έχει κάθετα 4-5 θέσεις για κοντοσούβλια). Αυτό γιατί λόγω σημείων ανομοιομορφίας που θα τα δεις και στην πορεία, δε θα σου βγαίνουν στον ίδιο χρόνο και θα αλλάζεις θέσεις. Ενώ με τη σούβλα είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, ventic139 said:

σιγουρα δε θα μεινω εδω, μου αρεσει φουλ το ψησιμο και ηδη ανυπομονω να πεταξω πανω κατι ωραια rib eye - a5 wagyu - λαχανικα etc να τα δοκιμασω...

Επειδή τέτοια τρώω πραγματικά θα τα χαραμίσεις σε naterial. Ξεκίνα με κατι απλο να δεις το καραμελωμα κ κ το εσωτερικο ψησιμο πως παει κ μετα πέτα πανω τέτοια κομμάτια

τα ιδια ακριβως εχουν τελειως αλλο ψησιμο σε weber napoleon broil king των 800+ κ επισης τελειως αλλο ψησιμο σε infared που εκει τα πεταω πλεον.. 

επισης πάρε αυτο αν δεν εχεις κατι παρόμοιο ειναι ευγενική πρόταση του @Evgenios_V

https://www.skroutz.gr/s/24986198/Thermo-Pro-Ψηφιακό-Θερμόμετρο-Μαγειρικής-με-Ακίδα-50-C-300-C-TP-01H.html

για τα λευτα του πολυ πρακτικο 

@ventic139

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, sndev said:

Επειδή τέτοια τρώω πραγματικά θα τα χαραμίσεις σε naterial. Ξεκίνα με κατι απλο να δεις το καραμελωμα κ κ το εσωτερικο ψησιμο πως παει κ μετα πέτα πανω τέτοια κομμάτια

τα ιδια ακριβως εχουν τελειως αλλο ψησιμο σε weber napoleon broil king των 800+ κ επισης τελειως αλλο ψησιμο σε infared που εκει τα πεταω πλεον.. 

επισης πάρε αυτο αν δεν εχεις κατι παρόμοιο ειναι ευγενική πρόταση του @Evgenios_V

https://www.skroutz.gr/s/24986198/Thermo-Pro-Ψηφιακό-Θερμόμετρο-Μαγειρικής-με-Ακίδα-50-C-300-C-TP-01H.html

για τα λευτα του πολυ πρακτικο 

@ventic139

Καλά δε θα τα χαραμίσει, μην υπερβάλλουμε! Εκτός αν εννοείς να μην ξεκινήσει με τέτοια, όπως φυσικά συστήνεται και σε κάθε καινουρια ψησταριά. Πάντα βάζουμε φθηνές κοπές στην αρχή μέχρι να μάθουμε πώς δουλεύει σωστά. 
 

+1 για το thermopro. Ό,τι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα (και παραπάνω) σε instant. Δε με έχει προδώσει ποτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...