Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2224

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

On 28/07/2023 at 20:08, Uberalles_gr said:

Καλησπέρα σε όλους,

παρατηρώ ότι οι αναφλέξεις που έχω, προέρχονται από τις φλωγοκρύπτες αν και τις καθαρίζω πολύ τακτικά, σχεδόν σε κάθε ψήσιμο.

Δηλαδή βάζω την ψησταριά στο πιο χαμηλό και πρέπει να είμαι εκεί, γιατί θα αρπάξει σίγουρα και εάν δεν το δω έγκαιρα απλώς θα καεί το κρέας (πχ χοιρινές μπριζόλες).

Κάποια ιδέα/πρόταση;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Καλημέρα,

σε συνέχεια αυτό που έγραψα, εχτές κάθισα και έπλυνα και τις φλωγοκρύπτες (με ζεστό νεράκι και σαπουνάδα) και στο ψήσιμο που ακολούθησε με χοιρινές μπριζόλες, πάλι είχα το ίδιο πρόβλημα.

Τι λάθος κάνω; Τι να κάνω;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Καλημέρα,

σε συνέχεια αυτό που έγραψα, εχτές κάθισα και έπλυνα και τις φλωγοκρύπτες (με ζεστό νεράκι και σαπουνάδα) και στο ψήσιμο που ακολούθησε με χοιρινές μπριζόλες, πάλι είχα το ίδιο πρόβλημα.

Τι λάθος κάνω; Τι να κάνω;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Τι να σου πω, τραβα κανα βιντεο να δουμε, να ειναι φρεσκοπλυμενες και να εχεις φωτια??? Ειχες χαμηλωσει τους καυστηρες στο ελαχιστο? στο 15% ας πουμε? Δεν εχει λογικη να σου συμβαινει αυτο το πραγμα, θυμησε μας ποια ψησταρια εχεις. Ενα βιντεο θα βοηθουσε παντως, μηπως απλα βλεπεις που και που φλοξα και φοβασαι?? Η σχαρα ηταν γεματη απο ακρη σε ακρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώση που αποκτά σταδιακά ο ψήστης σε BBQ υγραερίου είναι ακριβώς αυτό, το πως θα διαχειριστεί καλύτερα δηλαδή την κατάσταση που περιγράφεις. Αναφλέξεις θα έχεις σίγουρα στην σταγόνα λίπους, όμως είναι τόσο μικρή η διάρκεια της φλόγας από την ανάφλεξη που δεν καίγεται ούτε μαυρίζει το κρέας, απλά τσικνίζει. Εαν τώρα στάζει συνεχώς το ψητό σου, τόσο πολύ που οι αναφλέξεις να προκαλούν μια σταθερή και άσβεστη φλόγα τότε γυρνάς το ψητό και του αλλάζεις θέση. Σε περίπτωση που η θερμοκρασία δεν είναι πολύ υψηλή ώστε να αναφλέγονται οι σταγόνες αμέσως, τότε μπορεί να μαζευτεί αρκετό άκαυστο λίπος στις καλύπτρες, την λεκάνη και το ταψάκι και ξαφνικά να συμβεί μια ανεξέλεγκτη φωτιά. Σπάνιο, αλλά μπορεί να συμβεί. Τα λουκάνικα για παράδειγμα είναι πραγματικός μπελάς, δεν παλεύονται με τίποτα. Ενώ τα ποιό εύκολα στο ψήσιμο είναι τα κοτόπουλα, τα μπιφτέκια και τα καθαρά από λίπος κρέατα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cflour1977 είπε

To μαντεμι ειναι κατάλληλο και για ψαρι,λαχανικα?

Νομιζω για πιτσα ειναι καταλληλη η πετρα, σωστα;

Με την μαντεμένια πλάκα μπορείς να ψήσεις λαχανικά, ψάρι κτλ αν το επιθυμείς. Το ψάρι το ψήνω απευθείας στην σχάρα.

Για την πίτσα, προτίμησε πέτρα από κορδιερίτη με πάχος τουλάχιστον 1,3 εκατοστά.

48 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Καλημέρα,

σε συνέχεια αυτό που έγραψα, εχτές κάθισα και έπλυνα και τις φλωγοκρύπτες (με ζεστό νεράκι και σαπουνάδα) και στο ψήσιμο που ακολούθησε με χοιρινές μπριζόλες, πάλι είχα το ίδιο πρόβλημα.

Τι λάθος κάνω; Τι να κάνω;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Πέρα από το καθάρισμα, δοκίμασες πχ να χαμηλώσεις τους καυστήρες, την βοηθητική σχάρα κτλ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Uberalles_gr είπε

Καλημέρα,

σε συνέχεια αυτό που έγραψα, εχτές κάθισα και έπλυνα και τις φλωγοκρύπτες (με ζεστό νεράκι και σαπουνάδα) και στο ψήσιμο που ακολούθησε με χοιρινές μπριζόλες, πάλι είχα το ίδιο πρόβλημα.

Τι λάθος κάνω; Τι να κάνω;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Μήπως έχεις μαρινάρει ή λαδώσει το κρέας προηγουμένως; Αν ναι, δοκίμασε με ελαφρύ ή καθόλου λάδωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας!

Θα βγάλω βίντεο την επόμενη φορά για να δείτε καλύτερα τι εννοώ.

  • Έχω την παρακάτω ψησταριά
  • Δεν μαρινάρω ούτε λαδώνω το κρέας.
  • Οι καυστήρες είναι στο ελάχιστο πάντα.
  • Οι αναφλέξεις έρχονται ΜΟΝΟ από τις φλωγοκρύπτες
  • Ψήνω πάντα με κλειστό το καπάκι

Δεν τσικνίζει το κρέας αλλά εάν δεν το δω εγκαίρως, τότε θα καεί. Επομένως, είτε το φυσάω σε εκείνο το σημείο που έχει την ανάφλεξη για να σβήσει είτε αλλάζω θέση στο κρέας, για αυτό αφήνω πάντα λίγο κενό στην σχάρα για τέτοιες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Καταρχάς σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας!

Θα βγάλω βίντεο την επόμενη φορά για να δείτε καλύτερα τι εννοώ.

  • Έχω την παρακάτω ψησταριά
  • Δεν μαρινάρω ούτε λαδώνω το κρέας.
  • Οι καυστήρες είναι στο ελάχιστο πάντα.
  • Οι αναφλέξεις έρχονται ΜΟΝΟ από τις φλωγοκρύπτες
  • Ψήνω πάντα με κλειστό το καπάκι

Δεν τσικνίζει το κρέας αλλά εάν δεν το δω εγκαίρως, τότε θα καεί. Επομένως, είτε το φυσάω σε εκείνο το σημείο που έχει την ανάφλεξη για να σβήσει είτε αλλάζω θέση στο κρέας, για αυτό αφήνω πάντα λίγο κενό στην σχάρα για τέτοιες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Μια χαρά το πας...🤞

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Uberalles_gr said:

Καταρχάς σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας!

Θα βγάλω βίντεο την επόμενη φορά για να δείτε καλύτερα τι εννοώ.

  • Έχω την παρακάτω ψησταριά
  • Δεν μαρινάρω ούτε λαδώνω το κρέας.
  • Οι καυστήρες είναι στο ελάχιστο πάντα.
  • Οι αναφλέξεις έρχονται ΜΟΝΟ από τις φλωγοκρύπτες
  • Ψήνω πάντα με κλειστό το καπάκι

Δεν τσικνίζει το κρέας αλλά εάν δεν το δω εγκαίρως, τότε θα καεί. Επομένως, είτε το φυσάω σε εκείνο το σημείο που έχει την ανάφλεξη για να σβήσει είτε αλλάζω θέση στο κρέας, για αυτό αφήνω πάντα λίγο κενό στην σχάρα για τέτοιες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Μηπως τις γυριζεις συνεχεια? Ενα γυρισμα να κανεις. Αν το κανεις συνεχεια τοτε το λιπος-υγρασια που συσσωρευεται στο πανω μερος μετα απο 2-3 λεπτα με το γυρισμα το αδειαζεις αποτομα στους φλογοκρυπτες. Οι χοιρινες καθως φηνονται δεν σταζουν σχεδον καθολου. Αν εβγαζαν τοσο λιπος για να εχεις μονιμη αναφλέξη τοτε σε 15 λεπτα θα εχει μεινει το μισο κρεας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετω ολους,

 

Ειμαι το τελευταιο καιρο σε σκεψη για να αντικαταστησω μια μικρη ψησταρια με καρβουνο που εχω στο μπαλκονι, η οποια δε ειναι οτι και πιο βολικο μπορεις να εχεις για ψησιμο ειδικα οταν μενεις σε πολυκατοικια. Οποτε σκεφτηκα τη ψησταρια υγραεριου που ειναι λιγοτερο θορυβωδης. Ηθελα να ρωτησω επειδη το μπαλκονι το βλεπει ηλιος μεχρι τις 2 το μεσημερι περιπου και δε εχει καποια τεντα, ειναι επικυνδηνη τετοια ψησταρια για το μπαλκονι (κυριως για τη μπουκαλα, η οποια θα ειναι κατω απο τη ψησταρια σε ντουλαπακι και οχι εκτεθειμενη) και δεδομενου οτι ειναι exposed στον ηλιο για καποιες ωρες; Φυσικα να σημειωσω οτι θα παραγγειλω και το αντιστοιχο καλυμα για να ειναι σκεπασμενη.

 

EDIT: μιας και θα ειναι η πρωτη μου ψησταρια, εχετε να προτεινετε καποια προιντα καθαρισμου καθως και καποιο βιντεο να δω πως καθαριζει κτλπ; Επισης κρεας με αρκετο λιπος(πχ προβατινα) ψηνεται αφοβα ή θα παρουμε φωτια;; :D

 

Ευχαριστων εκ των προτερων. 

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την μπουκάλα δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα, αφού θα είναι και σε ντουλαπάκι. Εσύ μπορεί να έχεις πρόβλημα να ψήνεις εκείνη την ώρα. Πχ εγώ με τον καύσωνα για πρώτη φορά ένιωσα το χερούλι από το καπάκι της ψησταριάς να καίει!  Κατά τα άλλα προχώρα άφοβα. Απορώ βέβαια πως άντεχαν οι γείτονες σου με τα κάρβουνα που είχες!

Όσον αφορά τα κρέατα με λίπος, θα σου έλεγα να το πας σταδιακά. Ξεκίνα δηλαδή από τα "εύκολα" για να δεις πως αντιδράει η ψησταριά σου.

Για το καθάρισμα μια καλή βούρτσα για να τρίβεις τις σχάρες είναι το νούμερο 1 που θα πάρεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, protathlitis είπε

Για την μπουκάλα δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα, αφού θα είναι και σε ντουλαπάκι. Εσύ μπορεί να έχεις πρόβλημα να ψήνεις εκείνη την ώρα. Πχ εγώ με τον καύσωνα για πρώτη φορά ένιωσα το χερούλι από το καπάκι της ψησταριάς να καίει!  Κατά τα άλλα προχώρα άφοβα. Απορώ βέβαια πως άντεχαν οι γείτονες σου με τα κάρβουνα που είχες!

Όσον αφορά τα κρέατα με λίπος, θα σου έλεγα να το πας σταδιακά. Ξεκίνα δηλαδή από τα "εύκολα" για να δεις πως αντιδράει η ψησταριά σου.

Για το καθάρισμα μια καλή βούρτσα για να τρίβεις τις σχάρες είναι το νούμερο 1 που θα πάρεις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη απάντηση σου. 
η αλήθεια είναι πως με το κάρβουνο ναι μεν ήμουν τελευταίο όροφο αλλά δε έψηνα ποτέ σχεδόν για αυτό το λόγο. Πολύ βαβούρα και το μπαλκόνι χάλια μετά. Όποτε τώρα με αυτή που θέλω να πάρω θα ψήνω πολύ πιο συχνά. Και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Σίγουρα θέλει καλό καθάρισμα μετά αλλά χαλάλι. 
 

για βούρτσα έχεις να προτείνεις κάποια ή οποία να είναι του εμπορίου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ventic139 είπε

για βούρτσα έχεις να προτείνεις κάποια ή οποία να είναι του εμπορίου ;

Εγώ αυτή έχω και είμαι πολύ ικανοποιημένος, πρέπει να έχω βγάλει γύρω στα 200 ψησίματα πριν αρχίσει να χάνει κάποια  συρματάκια. Μιλάμε για μαντεμένια σχάρα έτσι? να την τρίβεις με δύναμη χωρίς φόβο. 

https://www.skroutz.gr/s/27427860/Weber-Βούρτσα-Καθαρισμού-για-BBQ-σε-σχήμα-Τ-30εκ-6277.html

Με το παρακάτω καθαρίζω το ταψί συλλογής λίπους, καθώς και τον κάδο της ψησταριάς. Μιλάω για την σπάτουλα και όχι για την βούρτσα η οποία δεν μου έχει φανεί χρήσιμη.

https://www.skroutz.gr/s/13829395/Weber-Σετ-Εργαλείων-BBQ-με-Ξύστρα-και-Βούρτσα-6202.html

Ίσως να μπορούσα να είχα πάρει κάποια φθηνότερα, αλλά τουλάχιστον τα παραπάνω δεν σπάνε δεν χαλάνε. 

Υπόψιν έχω Weber ψησταριά και μιας και είμαι ευχαριστημένος τα περισσότερα εξαρτήματα είναι της ίδιας μάρκας. Κάποιος άλλος μπορεί να σου πει κάτι διαφορετικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, protathlitis είπε

Εγώ αυτή έχω και είμαι πολύ ικανοποιημένος, πρέπει να έχω βγάλει γύρω στα 200 ψησίματα πριν αρχίσει να χάνει κάποια  συρματάκια. Μιλάμε για μαντεμένια σχάρα έτσι? να την τρίβεις με δύναμη χωρίς φόβο. 

https://www.skroutz.gr/s/27427860/Weber-Βούρτσα-Καθαρισμού-για-BBQ-σε-σχήμα-Τ-30εκ-6277.html

Με το παρακάτω καθαρίζω το ταψί συλλογής λίπους, καθώς και τον κάδο της ψησταριάς. Μιλάω για την σπάτουλα και όχι για την βούρτσα η οποία δεν μου έχει φανεί χρήσιμη.

https://www.skroutz.gr/s/13829395/Weber-Σετ-Εργαλείων-BBQ-με-Ξύστρα-και-Βούρτσα-6202.html

Ίσως να μπορούσα να είχα πάρει κάποια φθηνότερα, αλλά τουλάχιστον τα παραπάνω δεν σπάνε δεν χαλάνε. 

Υπόψιν έχω Weber ψησταριά και μιας και είμαι ευχαριστημένος τα περισσότερα εξαρτήματα είναι της ίδιας μάρκας. Κάποιος άλλος μπορεί να σου πει κάτι διαφορετικό. 

καλημερα και σε ευχαριστω και παλι.

 

εχω καποιες ερωτησεις γενικης φυσης, αν πιστευεις εχουν απαντηθει ξανα - μπορω να τις ψαξω καπου σε παρακαλω κατατοπισε με.

 

1. τη μπουκαλα να τη αφηνω ανοιχτη παντα ή να τη κλεινω παντα μετα απο κατε ψησιμο; φανταζομαι και για λογους ασφαλειας πρεπει να κλεινει

2. εχω δει στη αρχη βαζεις τους καυστηρες στο φουλ με κλειστο καπακι μεχρι να φτασει η θερμοκρασια 200-250 για να αρχιζεις να ψηνεις. μετα για τη συνεχεια του ψησιματος, ψηνεις με ανοιχτο το καπακι και φουλ καυστηρες; χαμηλωνεις καυστηρες και παιζεις με κλειστο καπακι; ή το κανεις αναλογα οπως θες εσυ; το οικονομικο ποιο ειναι κατα τη γνωμη σου;

3. το ταψι συλλογης λιπους ειδα ειναι ενα μικρο κατα απο τη ψησταρια, ο καδος που αναφερεσαι τι ακριβως ειναι;

4. εχεις καποιο βιντεο απο youtube για να δω το ακριβες τροπο για ενα καλο καθαρισμα;

 

Σε υπερευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, ventic139 said:

Επισης κρεας με αρκετο λιπος(πχ προβατινα) ψηνεται αφοβα ή θα παρουμε φωτια;;

ο @vins ξερει απο αυτά.

για εμενα παρε πρωτα ψησταρια κ λυνεις αποριες στη πραξη γτ αλλα θα σου πει καποιος με naterial αλλα καποιος με napoleon αλλα καποιος με πετρες ηφαιστειου 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...