Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, SagoniasSlutRos said:

Μεγειες μεγειες! Μια χαρά φαίνεται και ωραία έκατσε στο πλαϊνό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2224

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

33 minutes ago, vins said:

Το μαχαίρι σου αρχικά πρέπει να είναι κοφτερό. Το ότι θα πάρεις ένα καλό μαχαίρι σεφ, δε σημαίνει ότι θα παραμείνει κοφτερό για πάντα, χρειάζεται και ακονισμα/μασατιασμα.

Και το μαχαιρι σεφ των ικεα με λίγη φροντίδα και ακονισμα μια χαρά κόβει. Απλώς φυσικα δε θα σου κρατήσει όσο ένα ποιοτικό, στιβαρό μαχαιρι.

Προσωπικά έχω των ικεα και εστία από φτηνά σεφ, τα οποία κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους. Έχω το samura sultan επίσης που είναι πολύ καλό για τα χρήματά του. Έχω κι ένα ξεκοκκαλισματος victorinox που κι αυτό είναι εξαιρετικό για τα χρήματά του. 

Εχω και ένα χειροποίητο με παχιά λάμα, το οποίο λατρεύω και χρησιμοποιώ περισσότερο για τα κρεατικά. 

Όλα στομώνουν με τη χρήση και θέλουν ακονισμα. Αυτά που έχουν πιο παχιά και ποιοτική λάμα κρατάνε περισσότερο γιατί έχουν και περισσότερο μέταλλο να «φας».

Σφαχτής χασαπης δολοφονος με τόσα φονικά όπλα.. πρεπει να σταματήσω να σου λέω παπαριες μη σου γυρίσει το ματι.

για πες τι προτείνεις για ακόνισμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, sndev said:

Σφαχτής χασαπης δολοφονος με τόσα φονικά όπλα.. πρεπει να σταματήσω να σου λέω παπαριες μη σου γυρίσει το ματι.

για πες τι προτείνεις για ακόνισμα ?

Χαχαχαχαχ και δε σου έχω μιλήσει για τα μπαλταδακια μου ακόμα 😂😂😂

Το ακονισμα (το σωστο) είναι τέχνη και έχει πολλες παραμέτρους. Δεν υπάρχουν πολλοί πλέον που να το κατέχουν και αυτοί που υπάρχουν χρεώνουν αρκετά (και σωστά γιατί ειναο τέχνη αλλά είναι και χρονοβόρο). Αυτό αν γίνει σωστά και όχι σε τίποτα τροχούς κλπ που σου ανεβάζουν θερμοκρασία στις λάμες κλπ.

Για αρχή ένα μασατι (κατά προτίμηση με διαμαντάκι), το οποίο δεν είναι τόσο για ακονισμα, όσο για τη διατήρηση (και την ανασηκωση της λεπιδας μετά το ακονισμα). 

Για ακονισμα σε καλά μαχαίρια, αν έχεις τεχνίτη κοντά, τα πας και σου τα κάνει και αξίζουν κάθε σεντ. Διαφορετικά πας σε πέτρες διαφορετικών grit ή λαδακονα και μετά μασατιαζεις με διαμαντάκι ή δέρμα. Αν έχεις φτηνά μαχαίρια, δεν αξίζει και τόσο ούτε από πλευρασ οικονομικής, ούτε χρόνου, εκτός αν γουστάρεις να ακονίζεις γενικά 😂

Εγω για τα φτηνά έχω ένα rigamonti που τα περνάω λίγο και μετά μασατιαζω. Δε με νοιάζει τι θα απογίνουν. Για τα ακριβότερα τα δίνω και μου τα κάνουν. Έχω πέτρες και λαδακονο, αλλά δεν έχω την υπομονή να καθίσω να τα κάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια πτώση τιμής στην Weber Genesis II E-330 GBS στο κατάστημα pyrostia για όποιον ενδιαφέρεται. Η τιμή είναι στα 1200€ από 1400€ περίπου που έπαιζε το τελευταίο διάστημα.

Επεξ/σία από vins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/07/2023 at 21:12, sndev said:

AristidisZ εσύ που πήρες πρόσφατα το μοντέλο σου έχει inox η τέτοιες; έχεις δει κάποιο θέμα

Λοιπόν, έστω και αργά, να απαντήσω 

Σήμερα τις έβγαλα, δεν είναι ανοξείδωτες αλλά με λίγο τρίψιμο με το χέρι και μωρομάντηλο έγιναν σα καινούργιες 

Λόγω ταξιδιού με τη δουλειά και καύσωνα, δεν την έχω δουλέψει και πολύ, 5-6 ψησιματα έχω κάνει από όταν την πήρα 

On 31/07/2023 at 12:09, SagoniasSlutRos said:

Οριστε και tri tip Αργεντινης.

Το ποτηράκι του μπέμπη τι φάση ; 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, AristidisZ said:

μωρομάντηλο

Μυρίζει καθαρό ποπουδακι πριν πέσει πάνω η προβατίνα

40 minutes ago, AristidisZ said:

Το ποτηράκι του μπέμπη τι φάση ;

Σκεφτικα κ εγω να ρωτησω αλλα ειπα δε μπορεί, εκει θα πιπιλάει τη μπυριτσα του τσικι τσικι .., μη ρωτήσω κ θυμώσει και μαζί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, sndev said:

Σκεφτικα κ εγω να ρωτησω αλλα ειπα δε μπορεί, εκει θα πιπιλάει τη μπυριτσα του τσικι τσικι .., μη ρωτήσω κ θυμώσει και μαζί μου.

Αστειευομενος το είπα, χάθηκε καιρό και το emoticon από το μήνυμα μου 

Εμένα ο μικρός μόλις δει ψησταριά να ανάβει τρέχει να βγάλει πίτα από την κατάψυξη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, sndev said:

Μερακλής 😍

Αστα, λέει μαμά μπαμπά γιαγιά, και οι επόμενες λέξεις είναι «μαμ» και «μπία» (ήτοι μπίρα), όταν με βλέπει να πίνω 

Όταν δε ξεκινάμε να μαγειρέψουμε το οτιδήποτε, και καταλαβαίνει ότι θα φάει και αυτός χαλάει τον κόσμο (ανυπόμονος φουλ γαρ, ευτυχώς μόνο με το φαΐ, γενικα είναι ήσυχο παιδί)

Γενικα πολλές φορές αναρωτιέμαι τι παιδί έβγαλα 😄

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Το ποτηράκι του μπέμπη τι φάση ; 🤣

χαχα ενταξει δεν εφαγε απο το medium rare tri tip, ειχε δικο του μπιφτεκακι :P

11 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Αστα, λέει μαμά μπαμπά γιαγιά, και οι επόμενες λέξεις είναι «μαμ» και «μπία» (ήτοι μπίρα), όταν με βλέπει να πίνω 

Eμενα λεει μαμα, μπαμπα, νιανια και μπαλα και οταν με βλεπει να πινω κανει αααααχ 😂

Παντως ειναι η καλυτερη παρεα στο ψησιμο. Με το που βγω στο μπαλκονι, τρεχει και κολαει πανω στο τζαμι και φωναζει μπαμπα μπαμπα!

__________

Παιζει η monarch 320 στα 699 στον Κωτσοβολο. Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο πιο ποιοτικη απο spirit/freestyle.

https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/232726-ψηστ-υγρ-broil-king-monarch-320-834-253

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2023 στις 9:06 ΠΜ, t@s είπε

καλημέρα στη παρέα. Νέος στο σπορ με μια freestyle 365 . θα ήθελα αν έχετε καμία πρόταση για κανενα σετ με τα απαραίτητα αξεσουάρ (σπατουλα, βουρτσα κτλ) σε πιο οικονομικο γιατι τα επώνυμα είναι στο θεό.

ευχαριστω προκαταβολικά.

 

Για τις μαντεμένιες σχάρες, προτείνεται βούρτσα με ορειχάλκινες τρίχες.

Επίσης θα πρέπει να προσέξεις να έχει μακρύ «χερούλι» ώστε να μην «καίγεσαι».

Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο σκρουτζ ή σε κάποιο κοντινό σου κατάστημα/σούπερ μάρκετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...