Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Δε έχει σημασία να αναλύσουμε το τρόπο κοστολόγησης προϊόντων σε ένα θέμα με ψησίματα :)

 

Μα πως? Είναι ένα κομμάτι που αφορά την αγορά ψησταριάς υγραερίου. 

Είναι ένα εξάρτημα που η εταιρεία το χρεώνει 70€ και δεν υπάρχει άλλη αντίστοιχη λύση (τουλάχιστον απ' όσο γνωρίζω). Άρα, δεν θεωρώ ότι είναι παράλογη τιμολόγηση. 

Η σούβλα της ίδιας εταιρείας κοστίζει 200€ νομίζω, αλλά μπορείς να πάρεις universal με 70€ ή DIY με 35€. Εκεί θα μπορούσες να πεις ότι είναι υπερτιμολογημενο το προϊόν και ότι πληρώνεις και το brand name.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2224

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Καλησπέρα σε όλους,

παρατηρώ ότι οι αναφλέξεις που έχω, προέρχονται από τις φλωγοκρύπτες αν και τις καθαρίζω πολύ τακτικά, σχεδόν σε κάθε ψήσιμο.

Δηλαδή βάζω την ψησταριά στο πιο χαμηλό και πρέπει να είμαι εκεί, γιατί θα αρπάξει σίγουρα και εάν δεν το δω έγκαιρα απλώς θα καεί το κρέας (πχ χοιρινές μπριζόλες).

Κάποια ιδέα/πρόταση;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Καλησπέρα σε όλους,

παρατηρώ ότι οι αναφλέξεις που έχω, προέρχονται από τις φλωγοκρύπτες αν και τις καθαρίζω πολύ τακτικά, σχεδόν σε κάθε ψήσιμο.

Δηλαδή βάζω την ψησταριά στο πιο χαμηλό και πρέπει να είμαι εκεί, γιατί θα αρπάξει σίγουρα και εάν δεν το δω έγκαιρα απλώς θα καεί το κρέας (πχ χοιρινές μπριζόλες).

Κάποια ιδέα/πρόταση;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Έχοντας κάνει προθέρμανση και έπειτα ρυθμίζοντας την ένταση των καυστήρων στο ελάχιστο, δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα. Ειδικά, έχοντας τα καλύπτρα των καυστήρων καθαρά, όπως αναφέρεις. Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις τα κρέατα στην βοηθητική σχάρα και στο τέλος να τα κατεβάσεις στην κάτω σχάρα για να πάρουν και χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γευστική αμαρτία σήμερα, χοιρινή κοιλιά (από αυτή φτιάχνονται οι πανσέτες) με τραγανό δέρμα.  Εκπληκτικά τραγανό έξω και αρκετά ζουμερό μέσα. Ξετρελάθηκαν.στο τραπέζι. Έμμεσο ψήσιμο για περίπου 1:30 στην weber μου.

IMG_6972.jpeg

IMG_6973.jpeg

IMG_6974.jpeg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnt είπε

Καλησπέρα ,μια broil king gem 10ετιας υπάρχει περίπτωση να πουληθεί? Και αν ναι με τι τιμή στο περίπου...

Το κυριότερο ερώτημα είναι σε τι κατάσταση βρίσκεται. Αυτή την στιγμή η τιμή πώλησης μιας καινούργιας είναι από 519€ και 569€ (με συμβατικό πλαϊνό μάτι). 
https://www.skroutz.gr/c/447/gas_barbeque/m/267/Broil-King.html?keyphrase=gem&o=broil+king+gem&order_by=pricevat&order_dir=asc

Λογικά θα διαφέρει ως μοντέλο αυτή που έχεις.

Το πόσο μπορείς να την πουλήσεις, έχει να κάνει με το σε τι κατάσταση βρίσκεται και πόσο πολύ επιθυμεί κάποιος να την αγοράσει, όπως τα περισσότερα προϊόντα.

Κάνε πρώτα μια αναζήτηση στο car.gr ή/και στο marketplace του Facebook να δεις σε τι τιμές πωλούνται κάποια αντίστοιχα μεταχειρισμένα μοντέλα της Broil King.

Επίσης θα βοηθούσε κάποιον μελλοντικό αγοραστή εάν γνώριζες, μέσω της αντιπροσωπείας (https://www.generalgas.gr), εάν υπάρχουν ακόμα ανταλλακτικά για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Προσωπική άποψη, απλά με βάση τα χρόνια, η μέγιστη τιμή που μπορείς να την πουλήσεις να κυμαίνεται μεταξύ 200-230€. Μπορείς να την βάλεις στα 250€, ώστε να μπορέσεις να έχεις κι ένα περιθώριο διαπραγμάτευσης.

Στο τέλος πάντως η τιμή που τελικά θα πωληθεί, θα έχει να κάνει με την κατάστασή της και την επιθυμία του αγοραστή, όπως ανέφερα και παραπάνω. Επίσης ρόλο παίζει και κατά πόσο σε «καίει» να την πουλήσεις άμεσα/γρήγορα ή όχι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, protathlitis είπε

Μια γευστική αμαρτία σήμερα, χοιρινή κοιλιά (από αυτή φτιάχνονται οι πανσέτες) με τραγανό δέρμα.  Εκπληκτικά τραγανό έξω και αρκετά ζουμερό μέσα. Ξετρελάθηκαν.στο τραπέζι. Έμμεσο ψήσιμο για περίπου 1:30 στην weber μου.

IMG_6972.jpeg

IMG_6973.jpeg

IMG_6974.jpeg

Αν ξετρελάθηκες με αυτό τότε την επόμενη φορά κάνε την παρακάτω συνταγή:

1.5 -2 κιλά το ίδιο κομμάτι κρέας. 
εαν έχει λίπος από πάνω τότε ρίξε μπόλικο αλάτι (να το σκεπάσει) και άσε το όλο το βράδυ στην συσκευασία που το πήρες. 
την επόμενη μέρα ξύσε το αλάτι ελαφρά με ένα μαχαίρι. Περνά όλο το κομμάτι με μουστάρδα της επιλογής σου (πάνω κάτω δεξιά αριστερά). 
ριξε τα μπαχαρικά της αρεσκείας σου (εγώ βάζω ένα mix grill του σουπερμάρκετ) , μπόλικο να μην φαίνεται κρέας και βάλε το κρεασ Με το κόκκαλο κάτω στην Weber σου έμμεσο ψήσιμο στο πιο χαμηλό . Θα πιάσει γύρω στους 150 C. 
Ανα 30-45 λεπτά ψέκασε με το κάτωθι μίγμα για να μην στεγνώσει : 1/2 μέρος χυμό μήλου (Amita) και 1/2 μέρος μηλόξυδο. 
στις 2 ώρες βγάλε το και τύλιξε το με λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο με το κρεας προς τα κάτω και βάλε μέσα 80-100ml χυμό μήλου. 
βαλε το όπως είναι τυλιγμένο για άλλη μια ώρα. 
μετα από μια ώρα βγάλε το από την λαδόκολλα και τοποθετησε το με το κόκκαλο προς τα κάτω και περνά το με μια bbq σως με πινελακι από πάνω.
τα ζουμιά από την λαδόκολλα φύλαξε τα για μετά. 
μετα από 45-60 λεπτά είναι έτοιμο. Θα πάθεις πλάκα.  

Επεξ/σία από Glarobats
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Glarobats είπε

Αν ξετρελάθηκες με αυτό τότε την επόμενη φορά κάνε την παρακάτω συνταγή:

1.5 -2 κιλά το ίδιο κομμάτι κρέας. 
εαν έχει λίπος από πάνω τότε ρίξε μπόλικο αλάτι (να το σκεπάσει) και άσε το όλο το βράδυ στην συσκευασία που το πήρες. 
την επόμενη μέρα ξύσε το αλάτι ελαφρά με ένα μαχαίρι. Περνά όλο το κομμάτι με μουστάρδα της επιλογής σου (πάνω κάτω δεξιά αριστερά). 
ριξε τα μπαχαρικά της αρεσκείας σου (εγώ βάζω ένα mix grill του σουπερμάρκετ) , μπόλικο να μην φαίνεται κρέας και βάλε το κρεασ Με το κόκκαλο κάτω στην Weber σου έμμεσο ψήσιμο στο πιο χαμηλό . Θα πιάσει γύρω στους 150 C. 
Ανα 30-45 λεπτά ψέκασε με το κάτωθι μίγμα για να μην στεγνώσει : 1/2 μέρος χυμό μήλου (Amita) και 1/2 μέρος μηλόξυδο. 
στις 2 ώρες βγάλε το και τύλιξε το με λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο με το κρεας προς τα κάτω και βάλε μέσα 80-100ml χυμό μήλου. 
βαλε το όπως είναι τυλιγμένο για άλλη μια ώρα. 
μετα από μια ώρα βγάλε το από την λαδόκολλα και τοποθετησε το με το κόκκαλο προς τα κάτω και περνά το με μια bbq σως με πινελακι από πάνω.
τα ζουμιά από την λαδόκολλα φύλαξε τα για μετά. 
μετα από 45-60 λεπτά είναι έτοιμο. Θα πάθεις πλάκα.  

Θερμοκρασία εσωτερική που το βγάζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα στη παρέα. Νέος στο σπορ με μια freestyle 365 . θα ήθελα αν έχετε καμία πρόταση για κανενα σετ με τα απαραίτητα αξεσουάρ (σπατουλα, βουρτσα κτλ) σε πιο οικονομικο γιατι τα επώνυμα είναι στο θεό.

ευχαριστω προκαταβολικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Θερμοκρασία εσωτερική που το βγάζουμε?

Στους 72 γεμάτους, και το άφησα να ξεκουραστεί κανένα 10λεπτο οπότε ανέβηκε η εσωτερική θερμοκρασία στους 75. 

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Αν ξετρελάθηκες με αυτό τότε την επόμενη φορά κάνε την παρακάτω συνταγή:

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την συνταγή. 

Βλέπω όμως ότι μιλάς για κόκαλο , και για συνολικά 4 ώρες ψήσιμο, ενώ αναφέρεσαι και σε λίπος και όχι σε δέρμα. Μήπως η συνταγή είναι για άλλο κομμάτι κρέας, πχ back ribs, spare ribs, καρέ κλπ? Συνήθως σε ribs τα κάνουμε αυτά.

Το μεγάλο πλεονέκτημα της συνταγής που έφτιαξα, είναι η τραγανιστή πέτσα, σαν κάποια καλή γουρνοπούλα που έχουμε φάει είτε σε μαγαζί είτε σε κάποιο πανηγύρι. Δεν νομίζω να έχει το ίδιο αποτέλεσμα αν κάνω αυτές τις επαλείψεις και τα τυλίγματα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Στους 72 γεμάτους, και το άφησα να ξεκουραστεί κανένα 10λεπτο οπότε ανέβηκε η εσωτερική θερμοκρασία στους 75. 

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την συνταγή. 

Βλέπω όμως ότι μιλάς για κόκαλο , και για συνολικά 4 ώρες ψήσιμο, ενώ αναφέρεσαι και σε λίπος και όχι σε δέρμα. Μήπως η συνταγή είναι για άλλο κομμάτι κρέας, πχ back ribs, spare ribs, καρέ κλπ? Συνήθως σε ribs τα κάνουμε αυτά.

Το μεγάλο πλεονέκτημα της συνταγής που έφτιαξα, είναι η τραγανιστή πέτσα, σαν κάποια καλή γουρνοπούλα που έχουμε φάει είτε σε μαγαζί είτε σε κάποιο πανηγύρι. Δεν νομίζω να έχει το ίδιο αποτέλεσμα αν κάνω αυτές τις επαλείψεις και τα τυλίγματα. 

Μετά από κουβέντα που είχα με τον κρεοπώλη μου για το πως ζητάω το κομμάτι κρέατος γιατί κάπου χανόμασταν στην μετάφραση, καταλήξαμε ότι πήρα πανσέτα. 
δες και τις φωτό που είναι ίδιο με το δικό σου αλλά η πέτσα δεν έχει ξεροψηθεί. 

IMG_2902.jpeg

IMG_2903.jpeg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως για την συνταγή μου έπρεπε να χαράξω χιαστή το δέρμα του κρέατος. Αυτό όμως με δυσκόλεψε πάρα πολύ, καθώς κανένα από τα μαχαίρια που είχα δεν κατάφερε να το κάνει. Νομίζω θα πρέπει να επενδύσω σε ένα καλό μαχαίρι σεφ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, protathlitis said:

Παρεμπιπτόντως για την συνταγή μου έπρεπε να χαράξω χιαστή το δέρμα του κρέατος. Αυτό όμως με δυσκόλεψε πάρα πολύ, καθώς κανένα από τα μαχαίρια που είχα δεν κατάφερε να το κάνει. Νομίζω θα πρέπει να επενδύσω σε ένα καλό μαχαίρι σεφ.

Το μαχαίρι σου αρχικά πρέπει να είναι κοφτερό. Το ότι θα πάρεις ένα καλό μαχαίρι σεφ, δε σημαίνει ότι θα παραμείνει κοφτερό για πάντα, χρειάζεται και ακονισμα/μασατιασμα.

Και το μαχαιρι σεφ των ικεα με λίγη φροντίδα και ακονισμα μια χαρά κόβει. Απλώς φυσικα δε θα σου κρατήσει όσο ένα ποιοτικό, στιβαρό μαχαιρι.

Προσωπικά έχω των ικεα και εστία από φτηνά σεφ, τα οποία κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους. Έχω το samura sultan επίσης που είναι πολύ καλό για τα χρήματά του. Έχω κι ένα ξεκοκκαλισματος victorinox που κι αυτό είναι εξαιρετικό για τα χρήματά του. 

Εχω και ένα χειροποίητο με παχιά λάμα, το οποίο λατρεύω και χρησιμοποιώ περισσότερο για τα κρεατικά. 

Όλα στομώνουν με τη χρήση και θέλουν ακονισμα. Αυτά που έχουν πιο παχιά και ποιοτική λάμα κρατάνε περισσότερο γιατί έχουν και περισσότερο μέταλλο να «φας».

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...