Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, andreaspA είπε

για να παρει φωτια η λαμαρινα απο κατω ηταν. Δεν καιγοταν το σιδερο. Τα λιπη καιγοντουσαν.

 

Δηλαδή για να καταλάβω εάν ήταν φρεσκοκαθαρισμενη,που στον οπτικό έλεγχο φαινόταν οκ...,τα λίπη της προβατίνας πέφτοντας δεν θα έκαναν ανάφλεξη;Το πρόβλημα ήταν μόνο αυτό;Ο τρόπος που τα εψησα,υψηλή θερμοκρασία,άμεσο ψησιμο,γεμάτη σχάρα κλπ ήταν κομπλέ;

Επεξ/σία από Fidus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2224

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

9 λεπτά πριν, Fidus είπε

Δηλαδή για να καταλάβω εάν ήταν φρεσκοκαθαρισμενη,που στον οπτικό έλεγχο φαινόταν οκ...,τα λίπη της προβατίνας πέφτοντας δεν θα έκαναν ανάφλεξη;Το πρόβλημα ήταν μόνο αυτό;Ο τρόπος που τα εψησα,υψηλή θερμοκρασία,άμεσο ψησιμο,γεμάτη σχάρα κλπ ήταν κομπλέ;

Εγω ετσι λεω. Και το λεω γιατι και εγω παλευα με τις φωτιες σημερα, και ηταν βρωμικο. Εψηνα κατι σπαλομπριζολες χοιρινες και εγινε πολεμος! κοντεψαμε να παρουμε φωτια.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tsino είπε

Παρέλαβα. Πήγα και πήρα ένα ρυθμιστή που μπορείς να αλλάζεις την πίεση. Μου είπανε να πειράξω μέχρι να είναι οκ η φλόγα. Το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος ότι το έχω σε σωστή ρύθμιση.  Ιελει περιπου 25 λεπτα να ζεστανω το θαλαμο στο φουλ και παλι δεν τερματιζει η θερμοκρασία  (320 ποιανει περιπου απο τα 360+ ) Να βάλω επάνω το δικό του το γερμανικό στα 50mbar σε ελληνική μπουκάλα? 

Οι ρυθμιζόμενοι ρυθμιστές δυστυχώς δεν έχουν κάποια ένδειξη της πίεσης, οπότε πας ουσιαστικά στα «τυφλά». Δεν υπάρχει κανένας λόγος για να τον προτιμήσεις. Καλύτερα να τον επιστρέψεις. Η πιο εύκολη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις τον δικό της ρυθμιστής με έναν αντάπτορα για ελληνική φιάλη, όπως ανέφερα και σε παλαιότερο ποστ.

2 ώρες πριν, Fidus είπε

Καλησπέρα! Πήγα να ψήσω προβατίνα μπούτι φιλέτο και παιδάκια και παραλίγο να πάρω φωτιά...πάρα πολλές αναφλέξεις,βασικά την εψησα πάνω στην φλόγα....

Να σας πω τι έκανα να μου πείτε τα λάθη και τι πρέπει να κάνω την επόμενη φορά..

Η ψησταριά Napoleon 365 sib.. έκανα προθέρμανση στο φουλ και αφού ζεστάθηκε καλά 250+ γέμισα την σχάρα με το κρέας με τους τρεις καυστήρες αναμενους.Με το που ακούμπησα το κρέας κ άρχισε να πέφτει το λίπος έγινε ανάφλεξη σχεδόν σε όλη την επιφάνεια...έκανα ένα γύρισμα...ακόμα χειρότερα, πήγα να κλείσω το καπάκι έβλεπα φωτιά μέσα...το ξανάνοιξε και χαμήλωσα τους καυστήρες στο ελάχιστο..συνέχιζε κα βγαίνει φλογα από τους φλογοκρυπτες αλλά και από τα ταψί από κάτω...

Πλήρης αποτυχία...έλεγξα με το χέρι από κάτω την μπουκάλα και οι αναφλέξεις είχαν ανεβάσει τόσο πολύ την θερμοκρασία που έκαιγε η βαλβίδα της και φοβήθηκα....

Ακούσω συμβουλές!

 

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις τις σχάρες από την πλευρά που έχουν τις «αυλακώσεις». Μετά την προθέρμανση, βάλε τα κρέατα επάνω και γύρισε τους διακόπτες στο ελάχιστο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λες ότι έβγαινε φωτιά μέχρι από το ταψί σίγουρα δεν είχες καθαρίσει καλά.ουτε το ταψί, ελπίζω να μην έχεις τίποτα αλουμινόχαρτο στρωμένο στο ταψί για να καθαρίζεις πιο εύκολα. Σίγουρα όταν βάλεις τα κρέατα πάνω χαμηλώνεις στο ελάχιστο και επίσης ΔΕΝ γεμίζουμε ειδικά σε τόσο λιπαρά κρέατα όλη την σχάρα πέρα ως πέρα όπως κάνουμε πχ στα κάρβουνα. Πρέπει να αφήνεις λίγα κενά για να μπορείς να μετακινείς λίγο αν βλέπεις ανάφλεξη ζορικη. Λίγο practice θέλει και όλα καλά θα πάνε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πολύ λιπαρά κρέατα τύπου προβατίνα, αρνίσια παϊδάκια κλπ, πιστεύω πως ειναι για κάρβουνο. Αν θες ντε και καλά να τα κανεις υγραέριο, περνάς κομμάτια στη σούβλα και βάζεις από κάτω ταψι. 

Γιατί δεν ειναι μόνο το κομμάτι των αναφλέξεων, είναι το γεγονός ότι ακόμα και να την καθαρίσεις τέλεια την ψησταριά, μετά το ψήσιμο θα είναι τελείως χάλια πάλι 😂

Η προβατίνα «θέλει» άμεση και δυνατή φωτιά και προκαλεί αναφλέξεις κανονικά και στο κάρβουνο (ακόμα και το καλά σταχτωμένο). Το θετικό είναι ότι μετά απλώς τα πετάς όπως είναι και είσαι ετοιμος.

Τα λέω έχοντας ψήσει κάνα 2 κοπάδια πρόβεια και αρνιά στην υγραερίου, με και χωρίς ταψιά νερού κλπ. Για μενα δεν αξίζει ο κόπος του καθαρισμού έπειτα, ούτε το άγχος κατά τη διάρκεια ψησίματος. 

Επεξ/σία από vins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vins είπε

Τα πολύ λιπαρά κρέατα τύπου προβατίνα, αρνίσια παϊδάκια κλπ, πιστεύω πως ειναι για κάρβουνο. Αν θες ντε και καλά να τα κανεις υγραέριο, περνάς κομμάτια στη σούβλα και βάζεις από κάτω ταψι. 

Γιατί δεν ειναι μόνο το κομμάτι των αναφλέξεων, είναι το γεγονός ότι ακόμα και να την καθαρίσεις τέλεια την ψησταριά, μετά το ψήσιμο θα είναι τελείως χάλια πάλι 😂

Η προβατίνα «θέλει» άμεση και δυνατή φωτιά και προκαλεί αναφλέξεις κανονικά και στο κάρβουνο (ακόμα και το καλά σταχτωμένο). Το θετικό είναι ότι μετά απλώς τα πετάς όπως είναι και είσαι ετοιμος.

Τα λέω έχοντας ψήσει κάνα 2 κοπάδια πρόβεια και αρνιά στην υγραερίου, με και χωρίς ταψιά νερού κλπ. Για μενα δεν αξίζει ο κόπος του καθαρισμού έπειτα, ούτε το άγχος κατά τη διάρκεια ψησίματος. 

Συμφωνω με ολα, και εγω δεν ψηνω παιδακια πχ στην υγραεριου ποτε,  ευτυχως εχω και την δυνατοτητα του καρβουνου και στην Αθηνα οποτε μια στο τοσο που θα μου ερθει (σπανια βεβαια δεν θελω να πηδαω την γειτονια με τσικνα) τα κανω στο bbq. Καλα οταν παω επαρχια, ψηνω και τις παντοφλες μου :)

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Amaretos said:

Συμφωνω με ολα, και εγω δεν ψηνω παιδακια πχ στην υγραεριου ποτε,  ευτυχως εχω και την δυνατοτητα του καρβουνου και στην Αθηνα οποτε μια στο τοσο που θα μου ερθει (σπανια βεβαια δεν θελω να πηδαω την γειτονια με τσικνα) τα κανω στο bbq. Καλα οταν παω επαρχια, ψηνω και τις παντοφλες μου :)

Έκλαψα με το «ψηνω και τις παντόφλες μου» 😄😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρισε φλογοκρυπτες πριν ψησεις, να φυγουν τα πολλα πολλα, οχι να καθεσαινα σαπουνιζεις κλπ.

Ζεστανε την ψησταρια σου στους 200-220, βαλε τα παϊδακια και χαμηλωσε τη φωτια στη μεση. Αν δεις οτι εχεις φλωγα, χαμηλωσε τερμα. Επισης μην τα πιανεις και τα σερνεις αριστερα δεξια ή τα πετας πανω στη σχαρα απο ψηλα οταν τα γυριζεις. Θελουν αγαπη!

Μια χαρα θα ψησεις σε υγραεριο. Θα το βρεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Καθαρισε φλογοκρυπτες πριν ψησεις, να φυγουν τα πολλα πολλα, οχι να καθεσαινα σαπουνιζεις κλπ.

Ζεστανε την ψησταρια σου στους 200-220, βαλε τα παϊδακια και χαμηλωσε τη φωτια στη μεση. Αν δεις οτι εχεις φλωγα, χαμηλωσε τερμα. Επισης μην τα πιανεις και τα σερνεις αριστερα δεξια ή τα πετας πανω στη σχαρα απο ψηλα οταν τα γυριζεις. Θελουν αγαπη!

Μια χαρα θα ψησεις σε υγραεριο. Θα το βρεις.

Εννοείται ότι θα ψήσεις μια χαρά αν το βρεις. Και φυσικά αν το κανεις μια φορά στο τόσο δε σε νοιάζει και ιδιαίτερα το καθάρισμα πριν και μετά. 

Εγώ που το έκανα κάνα 2 φορές τη βδομάδα με πέθαινε, σε φάση να αρχίσω να μην το γουστάρω. Πλέον σούβλα, ταψι από κάτω και μετά στο πλυντήριο πιάτων, κύριος 😄

Φυσικα παίζει ρόλο και το κρέας… Άλλο να πάρεις κάνα ωραίο κομμάτι που έχει και λιπακι περιμετρικά και είναι σιτεμενο καλά, και άλλο να πάρεις σαπούνι Παπουτσάνη 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, ilpapacha said:

Οι ρυθμιζόμενοι ρυθμιστές δυστυχώς δεν έχουν κάποια ένδειξη της πίεσης, οπότε πας ουσιαστικά στα «τυφλά». Δεν υπάρχει κανένας λόγος για να τον προτιμήσεις. Καλύτερα να τον επιστρέψεις. Η πιο εύκολη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις τον δικό της ρυθμιστής με έναν αντάπτορα για ελληνική φιάλη, όπως ανέφερα και σε παλαιότερο ποστ.

 

Για να καταλάβω. Επειδή η ψησταριά είναι από Γερμανία σημαινει οτι χρειάζεται ρυθμιστή 50 mbar?

ή ο ρυθμιστής έχει να κάνει με την μπουκάλα? Δηλαδή στην Γερμανία οι μπουκάλες θέλουν ρυυμιστή πίεσης 50 και στην Ελλάδα 30  ? 
Επισυνάπτω ταμπελάκι και το ρυθμιστή που είχε επάνω.

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός. 

 

 

 

image.png.e9c119c543d42f0be7ece70110ba799a.png

image.png.969212be01e02c9099cf290001eab67b.png

image.png.114a1b26d7f2e8a7ad27e381b65c86da.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tsino είπε

Για να καταλάβω. Επειδή η ψησταριά είναι από Γερμανία σημαινει οτι χρειάζεται ρυθμιστή 50 mbar?

ή ο ρυθμιστής έχει να κάνει με την μπουκάλα? Δηλαδή στην Γερμανία οι μπουκάλες θέλουν ρυυμιστή πίεσης 50 και στην Ελλάδα 30  ? 
Επισυνάπτω ταμπελάκι και το ρυθμιστή που είχε επάνω.

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός. 

 

 

 

image.png.e9c119c543d42f0be7ece70110ba799a.png

image.png.969212be01e02c9099cf290001eab67b.png

image.png.114a1b26d7f2e8a7ad27e381b65c86da.png

 

 

Οι ψησταριές που πωλούνται στην Γερμανία είναι ρυθμισμένες να λειτουργούν στα 50mbar. Για τον λόγο αυτό, στην συσκευασία τους περιέχουν και τον αντίστοιχο ρυθμιστή.

Οπότε η ψησταριά χρειάζεται 50mbar για να λειτουργήσει σωστά. Επειδή οι ελληνικές φιάλες έχουν άλλο «βίδωμα», θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τον αντάπτορα που ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ.

Δες μία κι ένα παλαιότερο ποστ σχετικά με τα μπεκ

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Tsino είπε

Δηλαδή στην Γερμανία οι μπουκάλες θέλουν ρυυμιστή πίεσης 50 και στην Ελλάδα 30  ?

Oι ψησταριες θελουν ρυθμιστη 50mbar στη Γερμανια.

Oι μπουκαλες φαντασου οτι βγαζουν πιεση πολυ περισσοτερο (νομιζω 8-10bar), οποτε βαζουμε τον ρυθμιστη πιεσης για να περιορισουμε την πιεση στα 50mbar ή στα 30 ή στα 37.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Εχω μια Jamestown 4.1 και θελω να καθαρίσω το εσωτερικό της (οχι τις μαντεμενιες πλακες.Αυτες τις καθαρισα με πυρολυση-τριψιμο και μετα με χλιαρο σκετο νερό).

Μπορω να χρησιμοποιησω σαπούνι και νερο ή χρειαζεται καποιο ειδικό καθαριστικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cflour1977 είπε

Καλημέρα,

Εχω μια Jamestown 4.1 και θελω να καθαρίσω το εσωτερικό της (οχι τις μαντεμενιες πλακες.Αυτες τις καθαρισα με πυρολυση-τριψιμο και μετα με χλιαρο σκετο νερό).

Μπορω να χρησιμοποιησω σαπούνι και νερο ή χρειαζεται καποιο ειδικό καθαριστικό?

Σαπουνι και νερο καλυτερα. Αν ο καδος ειναι λαμαρινα μπορεις να βαλεις και καποιο καθαριστικο λιποδιαλυτικο, αλλα οχι στο μαντεμι σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...