Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2224

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δε νομίζω, το είπα επειδή αναφέρθηκες γενικά στις ηλεκτρικές.

Αλλά γιατί με το ζόρι πλάκα;

Δεν ειναι με το ζορι πλακα, αυτη μονο ειχαμε και το χτιστο bbq το οποιο δεν χρησιμοποιησαμε λογω καυσωνα κλπ κλπ.

Αυτη ειναι μια ηλεκτρικη απο το λιντλ που εχει μονο πλακα. Οποτε εγραψα γνωμη οτι στην πλακα βγηκαν σαν τηγανιτα και ειχαν χαλια γευση. Ισως δεν ειχε δυναμη η συγκεκριμενη ψησταρια, γιατι σε αλλες πλακες που εχω βαλει πανω στη σχαρα της genesis δεν βγαινουν ετσι.

ΥΓ. τα ιδια σουβλακια παιρνω και ψηνω και στην genesis απ ευθειας απο καταψυξη και βγαινουν φοβερα. Αυτα ψηθηκαν απο το ψυγειο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SagoniasSlutRos said:

Πουλησε μου μια ψησταρια μωρε απο τις 5-6 που εχεις να κανω τη δουλεια μου. 

Σε σενα δε δίνω τπτ χειρότερο απο αυτο που αξίζεις , ούτε κ τσάμπα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Την επομενη φορα ειτε θα αναψω καρβουνα ειτε θα τα βαλω στο φουρνο.

Δεν εχει ενταση για τετοια κολπα δυστυχως. Ακομα θα εψηνα και δεν θα ειχαν γινει αν ειχα βαλει και σχαρα.

Αν έχεις δυνατότητα για κάρβουνο δεν το συζητώ , απλά  ο συνδυασμός καλοκαίρι εξοχικό και κάρβουνα καμία φορά είναι απαγορευτικός και επικίνδυνος

Αν θες τη γνώμη μου καλύτερα σχάρα και εν ανάγκη κάποιο ταψί για καπάκι παρά στο φούρνο .. ή κάποιο σχαροτηγανο 

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φάνη μπορείς την επομενη να κάνεις αυτό...

 

 

 

Δεν διαφέρει και πολύ από την παγκοσμίως γνωστή ελληνική ινοξ ψησταριά...

Εντάξει δεν έχει CE marking αλλά δεν είναι και απαραίτητο...

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, phanispal είπε

Του Κλαπάκη πάντως με 3kW αντίσταση μια χαρά ψήνει.

k σε 2-3 χρονια αρχιζει κ βραχυκυκλωνει η αντισταση που εχει αξια 1/3 της ψησταριας.2 πεταξα , πηγα σε napoleon κ καταλαβα τι σημαινει bbq

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ, έχω διαβάσει τα σχόλια.

Η δική μου κλείνει 4 χρόνια σε λίγες μέρες και έχει φάει βροχές στο μπαλκόνι (ούτε σακούλα δεν της έχω βάλει) και συνεχίζει.

Γι' αυτό που τη θέλω (μπριζόλες και σουβλάκια κυρίως) είναι τρομερά βολική, πατάω ένα κουμπί και ψήνω. Ούτε ανομοιομορφίες, ούτε αναφλέξεις, ούτε ρυθμιστές, ούτε φιάλες ούτε τίποτα. Και ψήνει και νόστιμα, όχι μούφα.

Και να μου καεί αύριο τα έχει βγάλει τα λεφτά της, απλά έχει ακριβύνει πολύ για να πάρεις καινούργια (την είχα πάρει 54€ αν θυμάμαι καλά με -20% από Σκλαβενίτη), πλέον έχει πάνω από 100€ που δεν τα αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρική έχω και εγώ, όχι του Καλπάκη σε στυλ αλλά σαν του Φάνη.

Έχω επισκεφτεί την μονάδα του Καλπάκη και έχει ενδιαφέροντα πράγματα και ο άνθρωπος έχει μεράκι σε αυτό που κάνει.

Αυτή που έχω δεν είναι επώνυμη αλλά θαυματουργή. Έχω ψήσει τα πάντα κυριολεκτικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το κάρβουνο πήγα σε ηλεκτρική που την έχω ακόμα, μια Delonghi DQ80.X
Πολύ τίμια ψησταριά που κάνει τη δουλειά της με αξιοπρέπεια.
Κανένα παράπονο πέρα του ότι αργεί πάρα πολύ να ψήσει τα κρέατα, ειδικά όταν φυσάει.
Μετά πήγα σε Napoleon και είδα το φως 😍

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγη πικλιτσα jalapeño, πολύ εύκολα και γρήγορα!
- Πλένουμε τις πιπεριές, αφαιρούμε κοτσάνια, κόβουμε ροδέλες κι αφήνουμε στην άκρη. Κόβουμε και λίγο κρεμμύδι και σκόρδο αν θελουμε.

-Βάζουμε σε κατσαρολάκι νερό και ξύδι (εγώ βάζω μηλοξιδο) 1:1, αλάτι και ζάχαρη (όσο περισσότερη ζάχαρη βάζουμε, τόσο λιγότερο καυτερή θα βγει η πικλα) και τα φέρνουμε σε βρασμό.

- Αφαιρούμε το κατσαρολάκι από τη φωτιά και ρίχνουμε τα λαχανικά μέσα και τα αφήνουμε για 10-15’

- Παίρνουμε ένα βάζο που κλείνει αεροστεγώς και εφόσον έχουν κρυώσει λίγο τα βάζουμε μέσα και γεμίζουμε με το υγρό να τα καλύψει. 

Εγώ βάζω και μια στρώση λαδι από πάνω και για καλύτερη συντήρηση, αλλά και για να είναι λαδωμένα όταν τα αφαιρώ από το βάζο απευθειας.

Μπορεί να διατηρηθεί ως έχει στο ψυγείο για πάνω από μήνα, ίσως και 2. Διαφορετικά μπορείτε να βράσετε τα βάζα και να τα κονσερβοποιήσετε ώστε να κρατήσουν πολύ παραπάνω όπως έκαναν οι παλιοί (υπάρχουν τρόποι online). 

 

IMG_3031.jpeg

IMG_3032.jpeg

IMG_3033.jpeg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

εντομεταξυ μονο σε πικλα εχω βρει jalapenos, ποτε φρεσκια!

Εγώ και Θεσσαλονίκη και στο χωριό(!) παραγγέλνω στους μανάβηδες και μου φέρνουν από τη λαχαναγορά Θεσσαλονίκης. Παίρνω βέβαια 1-2 kg τη φορά και κάνω πικλες, και με ζύμωση (fermented), βάζω μερικές αφου τις πλύνω κατάψυξη και κρατάω και μισό κιλο φρέσκιες. 

Το θέμα με τις jalapeños είναι ότι είναι λίγο kinder έκπληξη στο θέμα του καυτερού. Μπορεί να κόψω 2 στην ομελέτα πχ και η μια να είναι γλυκιά και τελειως ήπια και η άλλη να σου καίει τα σωθικά 😂

Επεξ/σία από vins
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...