Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, kostaskontis είπε

θελω και εγω να την παρω για να δοκιμασω να κανω πιτσα στην ψησταρια,δεν το εχω ξανακανει οποτε καθε συμβουλη δεκτη!

ναι και εγω την κοιταζω, θα την παρω σε στρογγυλο σχημα, έχει κάποιος αποψη για σχημα και ποιοτητα; αν ναι ποσο καιρο την εχετε; ποση ωρα χρειαζεται για να εχει ετοιμη την πιτσα; 10 λεπτα ειναι οκ στους 200 βαθμους;πατάει κατευθειαν πανω στις σχαρες; Ευχαριστώ

Στις 11/7/2023 στις 9:47 ΠΜ, Tsino είπε

Την Πέμπτη το Lidl θα έχει πέτρα για πίτσα. 

  Την έχει πάρει κανένας να μας πει εντυπώσεις ?

image.png.0c5a525272e809b19c2ec72a8542dcd3.png

 

ναι και εγω την κοιταζω, θα την παρω σε στρογγυλο σχημα, έχει κάποιος αποψη για σχημα και ποιοτητα; αν ναι ποσο καιρο την εχετε; ποση ωρα χρειαζεται για να εχει ετοιμη την πιτσα; 10 λεπτα ειναι οκ στους 200 βαθμους;πατάει κατευθειαν πανω στις σχαρες; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2224

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Στις 11/7/2023 στις 1:17 ΜΜ, Apoithaki είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Έχει κάποιος άποψη για την παρακάτω: https://www.lidl-hellas.gr/p/grillmeister-pistaria-ygraerioy/p405831?pageId=10024803&tabCode=Next_Sales_Week

Έψαξα λιγάκι στο thread αλλά δεν βρήκα κάτι! Ευχαριστώ. 

Καλύτερα να προτιμήσεις τη Naterial Kenton από το Leroy Merlin ή την Jamestown από το Praktiker.

Στις 11/7/2023 στις 9:47 ΠΜ, Tsino είπε

Την Πέμπτη το Lidl θα έχει πέτρα για πίτσα. 

  Την έχει πάρει κανένας να μας πει εντυπώσεις ?

image.png.0c5a525272e809b19c2ec72a8542dcd3.png

 

Την έχουν πάρει αρκετοί. Ουσιαστικά 2 πράγματα θα πρέπει να προσέξεις. Προτίμησε να είναι από cordierite, όπως αναφέρουν κι αυτές που παρέθεσες, και πάχους τουλάχιστον 1,3εκ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Η Napoleon 365 sib έχει 2 πλαστικές ροδες για μετακίνηση και 2 ποδαράκια.Με την μπουκάλα επάνω γεματη είναι σχεδόν αδύνατο να την μετακινήσεις σε κάποια απόσταση πχ 10 μέτρα χωρίς να σε πιάσει η μέση...η να κάνεις ζημιά.. Υπάρχει κάποιο κόλπο που δεν ξέρω; Μήπως υπάρχει κάποιο Κιτ η πατέντα να προσθέσω ροδάκια στα πόδια της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Fidus είπε

Καλημέρα,

Η Napoleon 365 sib έχει 2 πλαστικές ροδες για μετακίνηση και 2 ποδαράκια.Με την μπουκάλα επάνω γεματη είναι σχεδόν αδύνατο να την μετακινήσεις σε κάποια απόσταση πχ 10 μέτρα χωρίς να σε πιάσει η μέση...η να κάνεις ζημιά.. Υπάρχει κάποιο κόλπο που δεν ξέρω; Μήπως υπάρχει κάποιο Κιτ η πατέντα να προσθέσω ροδάκια στα πόδια της;

για αυτο πηγα σε rogue me 4 ροδακια  εγω γτ την ψηλιαστηκα οτι θα υπηρχε θεμα, συν το ντουλαπι που βοηθαει πολυ,. παρακολουθω ομως μηπως οντως υπαρχει καμια πατεντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2023 στις 10:46 ΠΜ, Fidus είπε

Καλημέρα,

Η Napoleon 365 sib έχει 2 πλαστικές ροδες για μετακίνηση και 2 ποδαράκια.Με την μπουκάλα επάνω γεματη είναι σχεδόν αδύνατο να την μετακινήσεις σε κάποια απόσταση πχ 10 μέτρα χωρίς να σε πιάσει η μέση...η να κάνεις ζημιά.. Υπάρχει κάποιο κόλπο που δεν ξέρω; Μήπως υπάρχει κάποιο Κιτ η πατέντα να προσθέσω ροδάκια στα πόδια της;

Κιτ δεν υπάρχει. Κάποιοι έχουν κόψει κάποια εκατοστά από το κάτω μέρος των σταθερών «ποδιών» και έχουν βάλει ρόδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με τις ζέστες υπάρχει κίνδυνος από τις φιάλες στα μπαλκόνια;

Στις 13/7/2023 στις 10:46 ΠΜ, Fidus είπε

Καλημέρα,

Η Napoleon 365 sib έχει 2 πλαστικές ροδες για μετακίνηση και 2 ποδαράκια.Με την μπουκάλα επάνω γεματη είναι σχεδόν αδύνατο να την μετακινήσεις σε κάποια απόσταση πχ 10 μέτρα χωρίς να σε πιάσει η μέση...η να κάνεις ζημιά.. Υπάρχει κάποιο κόλπο που δεν ξέρω; Μήπως υπάρχει κάποιο Κιτ η πατέντα να προσθέσω ροδάκια στα πόδια της;

Και το περιέργο είναι οτι δεν έχει ούτε χερούλια να τη σέρνεις σαν καρότσι...

Σαν διακοσμητικές είναι οι ρόδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, vasmav said:

naterial η ψησταρια λιντλ? φαινονται σχεδον ιδιες :)

Έχουν διάφορες με σημαντικότερη τις σχάρες. Του Lidl έχει συρμάτινες ενώ η naterial έχει μαντεμενιες εμαγιε. Επίσης του lidl έχει πλαϊνό μάτι και φωτιζόμενα knobs, ενώ naterial όχι (αν φυσάει λίγο βέβαια ειναι αδιάφορο το μάτι γιατί πχ πατάτα δεν τηγανίζεις). Έχοντας τη naterial στην κατοχή μου και έχοντας δει από κοντά του Lidl, θα έλεγα ότι η naterial είναι πιο στιβαρή γενικά. Το Lidl έχει τη γνωστή εγγύηση που δε ρωτάνε τπτ για 3 χρόνια και σου αντικαθιστούν ή σου γυρνάνε χρήματα. Προσωπικά θα πήγαινα σε naterial ανάμεσα στις 2.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vasmav είπε

naterial η ψησταρια λιντλ? φαινονται σχεδον ιδιες :)

Νατεριαλ φυσικα. Εκτος απο τους λογους που αναφερονται στο προηγουμενο ποστ, εχει και δικη της ομαδα στο φβ! 

https://www.facebook.com/groups/445525760821494

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Τώρα με τις ζέστες υπάρχει κίνδυνος από τις φιάλες στα μπαλκόνια;

Και το περιέργο είναι οτι δεν έχει ούτε χερούλια να τη σέρνεις σαν καρότσι...

Σαν διακοσμητικές είναι οι ρόδες!

Καλό θα είναι να μην τις έχεις σε απευθείας έκθεση στον ήλιο

http://forest-fighter-stereas.blogspot.com/2012/04/blog-post_29.html

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ράφι για χερούλι, όπως και στην Weber Spirit II. Δεν έχει κάποιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/7/2023 στις 8:53 ΜΜ, kostaskontis είπε

θελω και εγω να την παρω για να δοκιμασω να κανω πιτσα στην ψησταρια,δεν το εχω ξανακανει οποτε καθε συμβουλη δεκτη!

έχω πάρει την κυκλική.. άψογη .την βαζω οανω στην σχαρα με φουλ τους καυστήρες, ετοιμαζω την πίτσα (βαζω τα υλικα στην ζυμη) και την φουρνιζω. Σε αυτον τον χρόνο εχει πιασει 300° .μετα κλεινω τον μεσαιο καυστήρα και αφηνω πλαϊνούς.σε 6 με 7' ετοιμη

Επεξ/σία από fysikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ολοκληρο κοτόπουλο παϊδάκια καμιά συμβουλή για ψήσιμο; Άμεσο ψήσιμο φαντάζομαι αλλά σκέφτομαι χαμηλή θερμοκρασία γύρω στους 180 για να βγει ζουμερό. Κανα σπέσιαλ μπαχαρικό καλοδεχούμενο επίσης αλλά λέω για αρχη μονο αλάτι-πιπέρι

Επεξ/σία από katbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2023 στις 7:47 ΜΜ, katbo είπε

Για ολοκληρο κοτόπουλο παϊδάκια καμιά συμβουλή για ψήσιμο

Φίλε δεν ξέρω αν σε πρόλαβα, φαντάζομαι το έφτιαξες σήμερα Κυριακή.

Γενικά τα μεγάλα κομμάτια κρέατος γίνονται έμμεσα.

Εγώ το φτιάχνω στους 200 μέχρι η εσωτερική θερμοκρασία του (με θερμόμετρο) να δείξει 75.

Θέλει καλό στέγνωμα εσωτερικά και εξωτερικά και μετά επάλειψη με λάδι, πιπέρι και  ειδικά αλάτι για να το πιάσει και να κάνει μια σχετική κρούστα η πέτσα.

Θέλει ταψάκι με νερό κάτω από την σχάρα, για να πέφτουν τα λίπη αλλά και ίσως για να δίνει κάποια υγρασία, δεν είμαι σίγουρος για τον λόγο.

Επίσης με ένα ψαλίδι αφαιρούμε τον λαιμό και το περίσσιο λίπος που κρέμεται.

Επίσης κρύβουμε τις φτερούγες πίσω από την πλάτη του κοτόπουλου και δένουμε με έναν σπάγγο ψησίματος τις άκρες από τα  πόδια (κοπανάκια). Αυτά τα κάνουμε για να μην αρπάξουν. 

Τέλος, αν δεν έχουμε ειδικό σκεύος για ψήσιμο κοτόπουλου, το ακουμπάμε στην σχάρα με την πλευρά του στήθους από πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2023 στις 7:38 ΜΜ, fysikos είπε

έχω πάρει την κυκλική.. άψογη .την βαζω οανω στην σχαρα με φουλ τους καυστήρες, ετοιμαζω την πίτσα (βαζω τα υλικα στην ζυμη) και την φουρνιζω. Σε αυτον τον χρόνο εχει πιασει 300° .μετα κλεινω τον μεσαιο καυστήρα και αφηνω πλαϊνούς.σε 6 με 7' ετοιμη

πηρα την τετραγωνη....καλη ειναι για 9 ευρω.....το προβλημα μου ειναι στο φουρνισμα,πρεπει να παρω ενα φτυαρι πιτσας γιατι δεν μπορω να "περασω" την πιτσα απο το ξυλο κοπης που την μονταρω στην πετρα παρολο που ειχα αλευρωσει για να "γλιστρησει"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...