Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

καμια πατεντα για να μην καιγεται το ξυλακι απο το σουβλακι εχουμε? στα ετοιμα του κρεοπωλειου αναφερομαι

Αποφεύγω το αλουμινόχαρτο. Μπορείς να τα βάλεις σε μια λεκάνη με νερό, όρθια, να μπολιάσουν, μπορείς να τα έχεις στην βοηθητική σχάρα να ψήνονται και να τα βάλεις στην κυρίως να πάρουν χρώμα ή να πάρεις ανοξείδωτες σούβλες και να τα περνάς εκεί. Από τα παραπάνω αυτό που κάνω συχνότερα είναι το τελευταίο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2224

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Εγω παλι τα αφηνω και οτι καει καηκε. Συνηθως για να καει το ξυλο πρεπει να υπάρχουν αναφλεξεις ή ψησιμο σε πολυ μεγαλη θερμοκρασια. Επισης, πλεον πολλα κρεοπωλεια βαζουν πιο χοντα ξυλακια που δεν καιγονται με το παραμικρο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/07/2023 at 15:46, SagoniasSlutRos said:

Εγω παλι τα αφηνω και οτι καει καηκε. Συνηθως για να καει το ξυλο πρεπει να υπάρχουν αναφλεξεις ή ψησιμο σε πολυ μεγαλη θερμοκρασια. Επισης, πλεον πολλα κρεοπωλεια βαζουν πιο χοντα ξυλακια που δεν καιγονται με το παραμικρο.

Καίγονται αλλά και τι έγινε ??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, tounion said:

Καίγονται αλλά και τι έγινε ??

Εμενα με νευριάζει να μην έχω να τα πιάσω. Επιπλέον μου μυρίζει το κρέας καμένο ξύλο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Το πρώτο μου ever brisket 🤠

 

PhotoCollage_20230709_085639273.jpg

Καλή επιτυχία!!! Έχε το νου σου στα ξύλα γιατί φαίνονται καπως μεγάλα, μη σου αρπάξουν και ανεβάσουν θερμοκρασία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vins είπε

Καλή επιτυχία!!! Έχε το νου σου στα ξύλα γιατί φαίνονται καπως μεγάλα, μη σου αρπάξουν και ανεβάσουν θερμοκρασία!

Είναι λίγα τα κάρβουνα και ίσα ίσα καπνίζουν τα ξύλα. Δεν φτάνουν καν σε σημείο να καούν φαντάσου, γιατί παίζω σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Είναι λίγα τα κάρβουνα και ίσα ίσα καπνίζουν τα ξύλα. Δεν φτάνουν καν σε σημείο να καούν φαντάσου, γιατί παίζω σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία.

Δώσε κάνα update, είμαι στην πισίνα κι έχω το νου μου στο brisket 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, vins said:

είμαι στην πισίνα

σου χω πει οταν χαλαρώνεις να στελνεις  το παιδι να βοηθάει στο φανη. Τώρα δε θα χες το νου σου τι συμβαίνει στην αττικη εαν φροντιζε ο πουλ μποι την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, sndev said:

σου χω πει οταν χαλαρώνεις να στελνεις  το παιδι να βοηθάει στο φανη. Τώρα δε θα χες το νου σου τι συμβαίνει στην αττικη εαν φροντιζε ο πουλ μποι την κατάσταση.

Έχει σφήκα φέτος και το παιδι είναι σε επιφυλακη. Έξοδος απο την περιφερεια δεν παίζει οταν είναι εφημέριος 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, vins said:

Έχει σφήκα φέτος και το παιδι είναι σε επιφυλακη. Έξοδος απο την περιφερεια δεν παίζει οταν είναι εφημέριος 😂

Τελικά είσαι σκληρός.. 

Τρως αγελάδες ωμές να με κόκκινο το κρεατάκι.. 

Πετάς προβατίνες στα κάρβουνα 

Κάτι για ζυγούρια έλεγες τις προάλλες..

Καπνίζεις νεκρό κρέας.. 

Τώρα σκοτώνεις κ Σφήκες κ μάλιστα υποχρεώνεις κ κάποιον εργαζόμενο που χει ανάγκη τον οβολό σου να γίνει συνενοχος. 

Η καταγγελία στο wwf ήταν το λιγότερο εντελη.. Ίσως Χρειαστεί κ καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας μπας κ συνέλθεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, πήγε πολύ πολύ καλύτερα απ' ότι περίμενα. Πρώτη φορά έφτιαξα και πρώτη φορά έφαγα καπνιστό brisket. 

Έχει δύο κομμάτια το brisket, το flat που είναι πιο άπαχο και το point που είναι πιο λιπαρό.

Το κομμάτι που διάλεξα ήταν Angus Αργεντινής devesa 3.6κιλά και ήταν το μικρότερο που βρήκα, γιατί το πήρα να φάμε δύο άτομα. Είχαν τριμαρει σχεδόν όλο το εξωτερικό λίπος, οπότε το flat δεν βγήκε ζουμερό. Το point είχε αρκετό ενδομυικο και βγήκε φοβερά ζουμερό.

Μετά το ψήσιμο έμεινε ακριβώς 2 κιλά.

Αξίζει με τα χίλια για όποιον γουστάρει να το κάνει. Απλά προσοχή στους χρόνους. Στις 07:00 μπήκε στη φωτιά, στις 18:30 βγήκε, και στις 21:00 τεμαχιστηκε. Μιλάμε για 14 ώρες. 

PhotoCollage_20230709_234624586_1500.0.jpg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...