Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, torrero007 είπε

Καλησπερα ομαδα, εχω μια Tepro απο το Lidl, και θα ηθελα να αλλαξω τους καυστηρες και να τους κανω ολους ιδιας δύναμης. Εργαστασιακά εχει 3 καυστηρες: 2 με ισχυ 3.3Kw εκαστος και αλλον ενα με ισχυ 4.2Kw. Θελω να τους κανω ολους ιδιους δηλ ολους 3.3Kw. Θα πρεπει να αλλαξω το πρώτα μπεκ σε αυτον που ειναι 4.2 και και μετα και τον καυστηρα του,σωστα; Ειναι ευκολο να αλλαξεις το μπεκ (επικινδυνο); 

Δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορει να σου πει καποιος εδω μεσα με σιγουρια και ασφαλεια τι να κανεις.

Ενα μελος εχω στο μυαλο μου μονο που ΙΣΩΣ εχει εμπειρια απο αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2223

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

1 ώρα πριν, torrero007 είπε

Καλησπερα ομαδα, εχω μια Tepro απο το Lidl, και θα ηθελα να αλλαξω τους καυστηρες και να τους κανω ολους ιδιας δύναμης. Εργαστασιακά εχει 3 καυστηρες: 2 με ισχυ 3.3Kw εκαστος και αλλον ενα με ισχυ 4.2Kw. Θελω να τους κανω ολους ιδιους δηλ ολους 3.3Kw. Θα πρεπει να αλλαξω το πρώτα μπεκ σε αυτον που ειναι 4.2 και και μετα και τον καυστηρα του,σωστα; Ειναι ευκολο να αλλαξεις το μπεκ (επικινδυνο); 

Είναι δύσκολο να επιτύχεις ακριβή ρύθμιση στην απόδοση με custom υλικά που θα βρεις στην αγορά. Σε τέτοιες λύσεις καταφεύγεις μόνο από ανάγκη. Αλλά αναρωτιέμαι γιατί θες να καταργήσεις ένα υποτιθέμενο πλεονέκτημα της ψησταριάς, την ύπαρξη δηλαδή μιας περιοχής ισχυρής καύσης; Στο κάτω-κάτω αν θες ισοδυναμία, μπορείς απλά να ρυθμίζεις τον συγκεκριμένο καυστήρα κατά 1/5 λιγότερο από τους άλλους δύο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Θα παει κανεις απο εδω στο event της weber? Δεν εχω βρει ακομα παρεα... Πηγαν κι αυτοι και το εκαναν Τεταρτη...

Εγώ λέω να ψήσω καμία χοιρινή, όχι λαιμού αλλά από τις "άλλες" που έλεγε ο "Τέλης" ότι είναι το.κρεας με το λιγότερο λίπος. Με μια σαλάτα και χαλαρό κλιματισμό, θα κάνω το event στο καθιστικό μου.

Να δω και ποιος θα γίνει σήμερα "εκατομμυριούχος". 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, est είπε

Εγώ λέω να ψήσω καμία χοιρινή, όχι λαιμού αλλά από τις "άλλες" που έλεγε ο "Τέλης" ότι είναι το.κρεας με το λιγότερο λίπος. Με μια σαλάτα και χαλαρό κλιματισμό, θα κάνω το event στο καθιστικό μου.

Να δω και ποιος θα γίνει σήμερα "εκατομμυριούχος". 😁

Εγώ πιο πολύ έλεγα να μαζευόμασταν κάποιοι από εδώ να γνωριστούμε κιόλας.

Θέλω να πάρω και πελετ που μου τελείωσαν και ήταν ευκαιρία να πάω μέχρι εκεί. Είχα πάρει oak traeger αλλά το σταμάτησαν. Και είδα ότι έχει η Weber 50-50 oak-beech νομίζω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, torrero007 είπε

Καλησπερα ομαδα, εχω μια Tepro απο το Lidl, και θα ηθελα να αλλαξω τους καυστηρες και να τους κανω ολους ιδιας δύναμης. Εργαστασιακά εχει 3 καυστηρες: 2 με ισχυ 3.3Kw εκαστος και αλλον ενα με ισχυ 4.2Kw. Θελω να τους κανω ολους ιδιους δηλ ολους 3.3Kw. Θα πρεπει να αλλαξω το πρώτα μπεκ σε αυτον που ειναι 4.2 και και μετα και τον καυστηρα του,σωστα; Ειναι ευκολο να αλλαξεις το μπεκ (επικινδυνο); 

Ενδεχομένως να είναι κι άλλες «συνιστώσες» για μια αλλαγή σε kw, πχ διάμετρος καυστήρων, διάμετρος των οπών του, «πολλαπλή» (manifold), πέραν από την διάμετρο της οπής του μπεκ. Η αντίστοιχη ρύθμισή του, όπως αναφέρει και ο @est είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εγώ πιο πολύ έλεγα να μαζευόμασταν κάποιοι από εδώ να γνωριστούμε κιόλας.

Θέλω να πάρω και πελετ που μου τελείωσαν και ήταν ευκαιρία να πάω μέχρι εκεί. Είχα πάρει oak traeger αλλά το σταμάτησαν. Και είδα ότι έχει η Weber 50-50 oak-beech νομίζω.

Και εγώ θα πήγαινα ευχαρίστως για το happening άντε και να έπαιρνα κάτι τις. Αλλά φοβάμαι μην έφευγα τελικά με Genesis 🤩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς σήμερα δεν μπορούσα να παρευρεθώ λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων. Ελπίζω πάντως να πάει αρκετός κόσμος και να έχει επιτυχία το event. Αυτό θα δείξει πόσο πολύ το ήθελε ο κόσμος να γίνει και σίγουρα θα βοηθήσει ώστε να ακολουθήσουν κι αλλά από την KYSO/Weber κι ευελπιστώ κι από άλλες εταιρείες του χώρου.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 4 ψησίματα ξεθάρρεψα κι εγώ…

1.5 kg Χοιρινή πανσέτα με 4 ώρες έμμεσο ψήσιμο στους 140-150 βαθμούς. Με ψέκασμα μείγμα από χυμό μήλου και μηλόξυδο ανα 45 λεπτά και γλασαρισμενη με bbq sauce. 
 

IMG_2773.jpeg

IMG_2774.jpeg

IMG_2776.jpeg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, torrero007 είπε

Καλησπερα ομαδα, εχω μια Tepro απο το Lidl, και θα ηθελα να αλλαξω τους καυστηρες και να τους κανω ολους ιδιας δύναμης. Εργαστασιακά εχει 3 καυστηρες: 2 με ισχυ 3.3Kw εκαστος και αλλον ενα με ισχυ 4.2Kw. Θελω να τους κανω ολους ιδιους δηλ ολους 3.3Kw. Θα πρεπει να αλλαξω το πρώτα μπεκ σε αυτον που ειναι 4.2 και και μετα και τον καυστηρα του,σωστα; Ειναι ευκολο να αλλαξεις το μπεκ (επικινδυνο); 

Όπως έγραψα και νωρίτερα, εάν η διαφορά είναι μόνο το μπεκ , μπορείς να πας σε κάποιο μαγαζί με συσκευές υγραερίου που έχουν τμήμα επισκευών αν και κατά βάση συμφωνώ με τον @est αφού μπορείς να  ρυθμίσεις την ισχύ προς τα κάτω από τον διακόπτη 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι γίνεται με την ναπολεων είναι λογικό να γίνονται έτσι οι φλογοκρυπτες μετά από 4 ψησίματα ; Πόσο μάλλον όταν υπόσχονται 15ετη εγγύηση;

Screenshot_20230705-203709~3.png

Screenshot_20230705-203628~2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Ήρθα weber, γίνεται χαμός. Έχει 15% έκπτωση σε όλα

Δώσε live 

 

2 minutes ago, ηνίοχος said:

Ρε παιδιά τι γίνεται με την ναπολεων είναι λογικό να γίνονται έτσι οι φλογοκρυπτες μετά από 4 ψησίματα ; Πόσο μάλλον όταν υπόσχονται 15ετη εγγύηση;

Screenshot_20230705-203709~3.png

Screenshot_20230705-203628~2.png

Η εγγύηση δεν έχει να λέει αφού τις αλλάζουν αν έχουν θεμα. Ευτυχώς ο τύπος που χει την αντιπροσωπεία δε βρίσκει δικαιολογιες να αποφύγει το έξοδο 

Τώρα στη πραξη αν γίνονται έτσι δεν ξέρω, προσωπικά τις έχω λιώσει σε τρελές θερμοκρασίες κ δεν έχουν πάθει τπτ βέβαια είναι inox οι δικές μου, αυτές δεν είναι. 

@AristidisZ εσύ που πήρες πρόσφατα το μοντέλο σου έχει inox η τέτοιες; έχεις δει κάποιο θέμα; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό με την Ναπολεον είναι ότι, ότι και να πάθει θα την βρεις την άκρη με την αντιπροσωπεία...

Άντε να πάρεις καμία ψησταριά που τις φτιάχνουν σε καμία πίσω αυλή στον ελεύθερο τους χρόνο και να πάθει τίποτα εκεί να δεις τι σημαίνει customer service...!!!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...