Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, vins said:

Ααα όλα κι όλα, από σούβλα ειδικά δεν κόβω. Πώς θα κάνω σωστά τα πρόβεια μου; Ποια εξέδρα; Άμα κατεβαινα, μόνο αρχική εντεκάδα θα δεχόμουν 😂

Στην prestige δε θα ‘χω και ταψι με νερό από κάτω όποτε θα τα βολέψω 🤣

Εντεκάδα με κάδο leroy δεν μπαίνεις, για κάνα καπνογόνο καλός είσαι 

Ταψάκι κόβεις, σούβλα δε κόβεις , υπάρχετε κ εσεις οι περίεργοι που σας αγαπάμε , ΟΚ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2223

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

14 minutes ago, sndev said:

Εντεκάδα με κάδο leroy δεν μπαίνεις, για κάνα καπνογόνο καλός είσαι 

Ταψάκι κόβεις, σούβλα δε κόβεις , υπάρχετε κ εσεις οι περίεργοι που σας αγαπάμε , ΟΚ

 

Να ρθεις χωριό καμία μέρα να σου κάνω αρνακι σε ανοιχτή φωτιά χωρίς κανένα συμπραγκαλο ή καμία φασολάδα στη μαρμίτα με πρόβειο λουκανίκι και θα δεις ότι δεν κάνουν μόνο τα εργαλεία το μάστορα 😁😁😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vins είπε

Να ρθεις χωριό καμία μέρα να σου κάνω αρνακι σε ανοιχτή φωτιά χωρίς κανένα συμπραγκαλο ή καμία φασολάδα στη μαρμίτα με πρόβειο λουκανίκι και θα δεις ότι δεν κάνουν μόνο τα εργαλεία το μάστορα 😁😁😁

Moνο τον @sndev θα καλεσεις; Εμας οχι;

@sndev ψησου να παμε! Θα φερω γεννητρια βενζινης για το τεσλα να φορτιζουμε εν κινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vins said:

Να ρθεις χωριό καμία μέρα να σου κάνω αρνακι σε ανοιχτή φωτιά χωρίς κανένα συμπραγκαλο ή καμία φασολάδα στη μαρμίτα με πρόβειο λουκανίκι και θα δεις ότι δεν κάνουν μόνο τα εργαλεία το μάστορα 😁😁😁

θα με παει αιμα κ θα μου μείνεις αξέχαστη εμπειρία ε μπαγάσα ? ❤️ 

 

1 minute ago, SagoniasSlutRos said:

@sndev ψησου να παμε! Θα φερω γεννητρια βενζινης για το τεσλα να φορτιζουμε εν κινηση.

 να σε δω να κουβαλας καροτσα με γενητρια μου αρκει ,   ελα κ φύγαμε θα χω κ μεζε κοντοσουβλια στη σοδα για το δρομο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SagoniasSlutRos said:

Moνο τον @sndev θα καλεσεις; Εμας οχι;

@sndev ψησου να παμε! Θα φερω γεννητρια βενζινης για το τεσλα να φορτιζουμε εν κινηση.

Χίλιοι καλοί χωράνε (δε θέλω όμως να περιμένετε λούσα ε;) Αμα φέρεις και γεννήτρια θα το κάψουμε κυρ Στέφανε 😂

1 hour ago, sndev said:

θα με παει αιμα κ θα μου μείνεις αξέχαστη εμπειρία ε μπαγάσα ? ❤️ 

 

 να σε δω να κουβαλας καροτσα με γενητρια μου αρκει ,   ελα κ φύγαμε θα χω κ μεζε κοντοσουβλια στη σοδα για το δρομο 

«Η ενδεχόμενη κωλοπιλάλα μπορεί να οφείλεται σε αδυναμία προσαρμογής στο νέο περιβάλλον»

Εκ της διευθύνσεως 

Έπος η συζήτηση ακόμα μια φορά 😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, skskre είπε

Να σας δω όμως να ανεβαίνετε εδώ πάνω αν γίνει κάνα event στη Θεσσαλονίκη....

Μην είστε μόνο λόγια @sndev & @SagoniasSlutRos 

 

Αν ψησουμε καλαμακια ερχομαι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 30/06/2023 at 22:43, ilpapacha said:

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

Πρώτα θα πρέπει να κάνεις έναν έλεγχο για διαρροή στις συνδέσεις. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις λίγο σαπουνόνερο. Εάν υπάρχει διαρροή, θα δεις φυσαλίδες.

Το πρώτο κάψιμο θα πρέπει να γίνει με φουλ τους καυστήρες για 20-25 λεπτά, ώστε να καούν όλα τα εργοστασιακά υπολείμματα/έλαια. Μετά τους κλείνεις και πριν κρυώσει εντελώς η σχάρα, την περνάς με ελάχιστο ηλιέλαιο/λαρδί και την καις ξανά για περίπου 30-40 λεπτά στους 180 για το seasoning. Το τελευταίο μπορείς να το επαναλάβεις 1-2 φορές ακόμα, εάν θέλεις για να γίνει καλύτερο seasoning.

Καλησπέρα,

αφού έκανα την διαδικασία πήγα σήμερα να ψήσω για 1η φορά. Όταν έβαλα τα κρέατα κόλλησαν πάνω στις σχάρες και δεν ξεκόλαγαν με τίποτα, έμεινε και λίγο κρέας πάνω στην σχάρα για να καταλάβετε, μετά από 1-2 φορές που τα γύρισα ίσιωσε η φάση.

Τι λάθος έχω κάνει; Τους έβαλα ελάχιστο λάδι όπως μου είπες.
Τι να κάνω τώρα; Γιατί θα είναι έτσι σίγουρα και οι άλλες πλάκες που έκανα

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μαλλον το λάδι που είχες βάλει ήταν Ελαχιστο μην αγχώνεσαι με τον καιρό θα δημιουργηθεί 'στρωμα' αντικολλητικό παίξε μπάλα και όλα καλά θα πάνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/06/2023 at 23:10, sndev said:

Κράτα την φώτο ενθύμιο κ μόλις παραλάβεις τις 2 Ναπολέον ξανά ψήσε το ίδιο κομμάτι κ ξαναστείλε 

Λοιπόν, είμαι στην χώνεψη από το ίδιο κομμάτι 🤣

Δοκιμασα πρώτη φορά indirect και έπαθα πλάκα, το κομμάτι έφτασε 45 βαθμούς σε χρόνο dt 

2 καυστήρες στο φουλ, η ψησταριά πήγαινε για 400 βαθμούς και την έκοψα 

Το πήγα 45 και μετά το έβαλα κάτω από τους 2 καυστήρες που δούλευαν για κανα δίλεπτο από κάθε πλευρά

το αποτέλεσμα θα έλεγα με άφησε αρκετά ικανοποιημένο, οι δε χρόνοι ασύγκριτοι 

 

IMG_2586.jpeg

IMG_2585.jpeg

IMG_2584.jpeg

IMG_2583.jpeg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, AristidisZ said:

Λοιπόν, είμαι στην χώνεψη από το ίδιο κομμάτι 🤣

Δοκιμασα πρώτη φορά indirect και έπαθα πλάκα, το κομμάτι έφτασε 45 βαθμούς σε χρόνο dt 

2 καυστήρες στο φουλ, η ψησταριά πήγαινε για 400 βαθμούς και την έκοψα 

Το πήγα 45 και μετά το έβαλα κάτω από τους 2 καυστήρες που δούλευαν για κανα δίλεπτο από κάθε πλευρά

το αποτέλεσμα θα έλεγα με άφησε αρκετά ικανοποιημένο, οι δε χρόνοι ασύγκριτοι 

 

IMG_2586.jpeg

IMG_2585.jpeg

IMG_2584.jpeg

IMG_2583.jpeg

ΜΠΡΆΒΟ είσαι άρχοντας. 

Ελπίζω να βαλές τα ταψάκια της να στη κρατήσει πιο καθαρή. Επόμενο τεστ δοκίμασε λιπαρά κρέατα κ θυμίσουν τι τραβούσες μέχρι να ψηθούν.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, sndev said:

ΜΠΡΆΒΟ είσαι άρχοντας. 

Ελπίζω να βαλές τα ταψάκια της να στη κρατήσει πιο καθαρή. Επόμενο τεστ δοκίμασε λιπαρά κρέατα κ θυμίσουν τι τραβούσες μέχρι να ψηθούν.. 

Φυσικά, πήρα 6 😄

Κοιτα, τρίτο ψήσιμο ήταν, τα δυο πρώτα ήταν εκπαιδευτικά, με καλαμάκια /  κοντοσούβλια / κεμπάπ, καθότι ειχα κόσμο που δε νιώθει 

επειδή ήταν και τα πρώτα μου ψησιματα, δεν έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος, σήμερα νομίζω ότι κατάλαβα την διαφορά 

μου έκανε φοβερή εντύπωση ο χρόνος, σε 20 λεπτά (μπορεί και λιγότερο) ήταν έτοιμο 

θα βάλω καμία προβατίνα να γουστάρουμε, και θα επανέλθω 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Καλησπέρα,

αφού έκανα την διαδικασία πήγα σήμερα να ψήσω για 1η φορά. Όταν έβαλα τα κρέατα κόλλησαν πάνω στις σχάρες και δεν ξεκόλαγαν με τίποτα, έμεινε και λίγο κρέας πάνω στην σχάρα για να καταλάβετε, μετά από 1-2 φορές που τα γύρισα ίσιωσε η φάση.

Τι λάθος έχω κάνει; Τους έβαλα ελάχιστο λάδι όπως μου είπες.
Τι να κάνω τώρα; Γιατί θα είναι έτσι σίγουρα και οι άλλες πλάκες που έκανα

Ευχαριστώ 

Εάν η διαδικασία έγινε σωστά, δεν θα έπρεπε να υπάρχει τέτοιο θέμα. Το κρέας πάντως για να το γυρίσεις, θέλει να ψηθεί λίγο ώστε να είναι πιο εύκολο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ομαδα, εχω μια Tepro απο το Lidl, και θα ηθελα να αλλαξω τους καυστηρες και να τους κανω ολους ιδιας δύναμης. Εργαστασιακά εχει 3 καυστηρες: 2 με ισχυ 3.3Kw εκαστος και αλλον ενα με ισχυ 4.2Kw. Θελω να τους κανω ολους ιδιους δηλ ολους 3.3Kw. Θα πρεπει να αλλαξω το πρώτα μπεκ σε αυτον που ειναι 4.2 και και μετα και τον καυστηρα του,σωστα; Ειναι ευκολο να αλλαξεις το μπεκ (επικινδυνο); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...