Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ηνίοχος είπε

Το έγραψα και ποιο πάνω :)

Σωστά, δεν είχα δει το edit που έκανες. 

Άρα, απ'όλα όσα έγραψα, η ένσταση σου είναι ότι εσύ ΠΟΤΈ δεν είχες θέματα με αναφλεξεις. 

Πάντως στο fb που βλέπω βιντεάκια με exivos υπάρχουν αμαφλεξεις κανονικά, όπως σε όλες τις ψησταριές. Μέχρι και χιουμοριστικά σχόλια έχουν κάνει ό,τι πρέπει να έχεις πυροσβεστήρα δίπλα.

Εκτός αν ψήνεις μόνο στήθος κοτόπουλο ή έμμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2223

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

9 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

Ένα σχόλιο μέτα από 2 χρόνια Weber. Ψήνονται όλα καλύτερα αν είναι στον κύκλο στη μέση. Ότι βάλεις γύρο γύρο έχει θέματα , όταν ψήνω για πολλά άτομα έχω θέματα , πχ λιγάκι ώμο ψαρι

Πιθανόν θέλουν καθαρισμό οι καυστήρες μέσα. Προσωπικά δεν έχω τέτοιο θέμα παρά μία μικρή υστέρηση στον τέρμα δεξιά που αποδίδει λίγο χαμηλότερα αλλά αυτό λύνεται με το αναβάζω λίγο παραπάνω την έντασή του από τους υπόλοιπους καυστήρες

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως αν ψηνεις κατι λιπαρο θα εχεις και αναφλεξεις. Για να μειωσεις τις αναφλεξεις πρεπει να ψηνεις σε μικροτερη θερμοκρασια ωστε το σημειο που σταζει να μην εχει συνεχη ροη λιπους.

Εγω μεχρι στιγμης εχοντας καταναλωσει 2 φιαλες στην Napoleon 525 δεν ειχα ποτε αναφλεξεις σε κοτοπουλο, χοιρινο ψαρι ή μπιφτεκι. Σε αρνι ειχα καποιες και σε προβατινα πιο πολλες, αλλα με τους καυστηρες στο Min αυτες ηταν πολυ λιγες και διαρκουν δευτερολεπτα. Οι αναφλεξεις που αναφερομαι γινονται πανω στα ανοξειδωτα flavorizers στιγμιαια και οχι στο ταψακι που αποστραγγιζει τα λιπη. Αρα κατα την αποψη μου το νερο σε ενα τετοιο ταψακι δεν προσφερει και πολλα πραγματα για τις αναφλεξεις γιατι πολυ απλα αν φτασεις να εχεις λιπος που καιγεται σταθερα στο ταψακι, σημαινει οτι εχεις και τεραστια ποσοτητα  (συνεχη ροη) που καιγεται στους φλογοκρυπτες. Αρα τι να το κανεις το νερο στο ταψακι αν απο πανω γινεται κολαση και τα παντα μαυριζουν απο την καπνα?

 

Επεξ/σία από johnniek13
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Παντως αν ψηνεις κατι λιπαρο θα εχεις και αναφλεξεις. Για να μειωσεις τις αναφλεξεις πρεπει να ψηνεις σε μικροτερη θερμοκρασια ωστε το σημειο που σταζει να μην εχει συνεχη ροη λιπους.

Εγω μεχρι στιγμης εχοντας καταναλωσει 2 φιαλες στην Napoleon 525 δεν ειχα ποτε αναφλεξεις σε κοτοπουλο, χοιρινο ψαρι ή μπιφτεκι. Σε αρνι ειχα καποιες και σε προβατινα πιο πολλες, αλλα με τους καυστηρες στο Min αυτες ηταν πολυ λιγες και διαρκουν δευτερολεπτα. Οι αναφλεξεις που αναφερομαι γινονται πανω στα ανοξειδωτα flavorizers στιγμιαια και οχι στο ταψακι που αποστραγγιζει τα λιπη. Αρα κατα την αποψη μου το νερο σε ενα τετοιο ταψακι δεν προσφερει και πολλα πραγματα για τις αναφλεξεις γιατι πολυ απλα αν φτασεις να εχεις λιπος που καιγεται σταθερα στο ταψακι, σημαινει οτι εχεις και τεραστια ποσοτητα  (συνεχη ροη) που καιγεται στους φλογοκρυπτες. Αρα τι να το κανεις το νερο στο ταψακι αν απο πανω γινεται κολαση και τα παντα μαυριζουν απο την καπνα?

 

Αυτό ακριβώς! Το περιέγραψες όσο καλύτερα γίνεται.

Επιβεβαιώνω ότι το ίδιο ισχύει και στη Weber που έχω. Θέλει να βρεις τον τρόπο. Αν ψήνεις λιπαρά κρέατα στη σχάρα στο φουλ θα έχεις αναφλεξεις. Οπότε χαμηλώνουμε την ένταση και ψήνουμε με ελαχιστες και στιγμιαίες αναφλεξεις. Επίσης καθαροί φλογοκρυπτες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ κάνουμε λες και δεν έχουμε αναφλέξεις όταν ψήνουμε στα κάρβουνα :) 

Πρέπει να επισυμάνουμε 2 πράγματα ώστε να υπάρχει μια σφαιρική εικόνα: Αναφλέξεις έχουμε είτε από τις φλογοκρύπτες, είτε από το ταψάκι συλλογής λίπους. Στις φλογοκρύπτες κωνικού σχεδιασμού με αρκετή κλήση και ιδιαίτερα αν είναι αανοξείδωτες οι αναφλέξεις είναι αμελητέες. Ίσως σε πάρα πολύ λιπαρά κρέατα έχουν μία διάρκεια λίγο παραπάνω.

Οι αερίου τύπου weber/napoleon κλπ που ο κάδος τους είναι κωνικός και καταλήγει στο κέντρο και κάτω από τον κάδο να έχει το ταψάκι για την συλλογή λίπους κλπ δεν διατρέχουν τέτοιο κίνδυνο για αυτό και δεν βάζουν και νερό. Όπως είπε και παραπάνω ο συνψήστης αν είναι γεμάτο το ταψάκι ίσως πάρουν φωτιά αλλά αυτό θα είναι από αμέλια του κατόχου. Μιλάμε για μία απόσταση καυστήρα με ταψάκι πάνω από 2 παλάμες.

Από την άλλη οι τετράγωνισμένες αερίου στύλ επαγγελματικές που η απόσταση του πάτου από τους καυστήρες είναι πολύ κοντά οι κατασκευαστές τους κάνουν χρήση νερού στο ταψάκι και για αυτόν τον λόγο αναφέρουν ότι δεν έχουν αναφλέξεις. 

Το κατά πόσο επηρρεάζει γευστικά το αποτέλεσμα αυτό είναι υποκειμενικό.

Σχετικά με τις weber: ποτέ μα ποτέ δεν είχα αναφλέξεις σε τέτοιο βαθμό ώστε να τρομάξω.

 

Επεξ/σία από plasTOST
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δε θα πω τπτ καθώς αν πω ότι στην νεα μου έχω ελάχιστες θα ακούσω το μαγικό ότι είναι καθαρή ακόμα 

Για πάμε δυνατά @vins  που είσαι

FB_IMG_1686343050951.jpg.7ec88cd1d72765d200ab5541ebd49324.jpg

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σωστά, δεν είχα δει το edit που έκανες. 

Άρα, απ'όλα όσα έγραψα, η ένσταση σου είναι ότι εσύ ΠΟΤΈ δεν είχες θέματα με αναφλεξεις. 

Πάντως στο fb που βλέπω βιντεάκια με exivos υπάρχουν αμαφλεξεις κανονικά, όπως σε όλες τις ψησταριές. Μέχρι και χιουμοριστικά σχόλια έχουν κάνει ό,τι πρέπει να έχεις πυροσβεστήρα δίπλα.

Εκτός αν ψήνεις μόνο στήθος κοτόπουλο ή έμμεσα.

   να ξεκαθαρίσουμε κάτι πρώτα , αναφλέξεις  υπάρχουν  ακόμη και αν ψήνουμε με κάρβουνο ,  αν υπάρχει μεγάλη θερμοκρασία και ψήνουμε λιπαρά τότε σίγουρα θα έχουμε αναφλέξεις , το θέμα είναι πόσο αυτές ελέγχονται , και εκεί ακριβώς αναφέρομαι όταν λέω οτι δεν έχω πρόβλημα  , στις φωτογραφίες που ανέβασα τελευταία εαν προσεξεις στην πρωτη  το κοτόπουλο -που ηταν απο τα ποιο λιπαρα που εψησα -  έχει μικρό μαυρισμα σημαδι οτι ειχε ανάφλεξη μόλις όμως χαμήλωσα την ένταση τέλος όλα  κάτι που να το δεις στη δευτερη φωτογραφία
Σε ότι αφορά τα βίντεο που αναφέρεις  απ όσα εχω δει  σ αυτά οι αναφλέξεις κρατάνε ένα κλάσμα   Αν  εσυ θεωρείς οτι αυτές οι αναφλέξεις δημιουργούν πρόβλημα   στο ψήσιμο  δεν μπορώ να κάνω κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

   να ξεκαθαρίσουμε κάτι πρώτα , αναφλέξεις  υπάρχουν  ακόμη και αν ψήνουμε με κάρβουνο ,  αν υπάρχει μεγάλη θερμοκρασία και ψήνουμε λιπαρά τότε σίγουρα θα έχουμε αναφλέξεις , το θέμα είναι πόσο αυτές ελέγχονται , και εκεί ακριβώς αναφέρομαι όταν λέω οτι δεν έχω πρόβλημα  , στις φωτογραφίες που ανέβασα τελευταία εαν προσεξεις στην πρωτη  το κοτόπουλο -που ηταν απο τα ποιο λιπαρα που εψησα -  έχει μικρό μαυρισμα σημαδι οτι ειχε ανάφλεξη μόλις όμως χαμήλωσα την ένταση τέλος όλα  κάτι που να το δεις στη δευτερη φωτογραφία
Σε ότι αφορά τα βίντεο που αναφέρεις  απ όσα εχω δει  σ αυτά οι αναφλέξεις κρατάνε ένα κλάσμα   Αν  εσυ θεωρείς οτι αυτές οι αναφλέξεις δημιουργούν πρόβλημα   στο ψήσιμο  δεν μπορώ να κάνω κάτι

Εντάξει υπάρχουν βίντεο με αναφλεξεις διαρκείας, αλλά δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε.

Στη Weber υπάρχουν κατά κύριο λόγο στιγμιαίες, αλλά και διαρκείας σε ορισμένες περιπτώσεις, που βέβαια μπορείς να τις διαχειριστείς πολύ εύκολα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, sndev said:

Εγώ δε θα πω τπτ καθώς αν πω ότι στην νεα μου έχω ελάχιστες θα ακούσω το μαγικό ότι είναι καθαρή ακόμα 

Για πάμε δυνατά @vins  που είσαι

FB_IMG_1686343050951.jpg.7ec88cd1d72765d200ab5541ebd49324.jpg

Διονυσηηηηηηηηη πιάσε μια μπυρα 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εντάξει υπάρχουν βίντεο με αναφλεξεις διαρκείας, αλλά δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε.

Στη Weber υπάρχουν κατά κύριο λόγο στιγμιαίες, αλλά και διαρκείας σε ορισμένες περιπτώσεις, που βέβαια μπορείς να τις διαχειριστείς πολύ εύκολα.

Θαυμάζω την υπομονή σου...!!!

 

Προσωπικά στον Θανάση/exivos δεν θα καθόμουν να ασχοληθώ να σχολιάσω τίποτα...

Να θυμασαι...

Ο νεκρός δεν ξέρει ότι είναι νεκρός δεν νιώθει τίποτα...οι γύρω του υποφέρουν...

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Θαυμάζω την υπομονή σου...!!!

 

Προσωπικά στον Θανάση/exivos δεν θα καθόμουν να ασχοληθώ να σχολιάσω τίποτα...

Να θυμασαι...

Ο νεκρός δεν ξέρει ότι είναι νεκρός δεν νιώθει τίποτα...οι γύρω του υποφέρουν...

χαχαχαχαχ
ξέρεις  λένε οτι πολλές φορές το μεγάλο μίσος κρυβει έρωτα ,,,,,,,    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

πήρα την παρακάτω ψησταριά και αφού τελείωσα με την συναρμολόγηση, ήρθε η ώρα να συνδέσω μπουκάλα και να κάνω season την ψησταριά.

Αυτό που είδα σε βιντέκια στο youtube είναι

  1. πλένω πρώτα τις σχάρες/πλάκες και τις φλογοκρύπτες και σαπούνι και νεράκι, τα στεγνώνω με μια πετσέτα και μετά για 30 λεπτά στο φουλ οι καυστήρες, με ανοιχτό το καπάκι, ανάβω το bbq
  2. μετά αλοίφω με λαδάκι (ηλιέλαιο;;) και από τις 2 μεριές τις σχάρες/πλάκες και το εσωτερικό από το καπάκι της ψησταριάς και μετά πάλι για 30 λεπτά στο φουλ οι καυστήρες, με κλειστό το καπάκι, ανάβω το bbq

Καλά τα λέω; Είναι κάτι άλλο;

Ευχαριστώ,
Βασίλης

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...