Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 minutes ago, sndev said:

ετσι απο περίεργα στο φουλ σε πόση ωρα τερματιζει η βελονα σε εσένα?

Φοβηθηκα να την πάω τέρμα, όταν έφτασε 380 την φρέναρα λίγο 

τωρα καίω το sizzle zone, περιμένω αύριο τα ωραία ταψακια για τον λιποσυλλέκτη

πρεπει να κάνω season και τις σχάρες

λογικα Σάββατο δοκιμή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2223

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

Να του πει τι ακριβως το καταστημα? Οτι πληρωσε, αυτο πηρε. Μια 300 ευρω ψησταριά. 

Το νερο στο ταψι τι ειναι ακριβως?

το νερό μπάινει κυρίως για δυο λόγους  , πρώτα για την αποφυγή τον αναφλέξεων απο τα λίπη που συσσωρεύονται στο κάδο  απο τα οποία μπορεί λίπη να υπάρξει φωτιά με μεγάλη ένταση , αλλά και γιατί προσδίδει στα ψητά  υγρασία που γίνονται ποιο ζουμερά, κάτι που έχουν όλες οι επαγγελματικές ψησταριές

11 ώρες πριν, sndev είπε

 

ρε παιδιά αλήθειά εσεις που βαζετε νερα στο ταψι μόνο εμενα μου μύριζαν παράξενα προηγούμενά φαγητά οταν εβαζα νερο στο ταψί?

rib eye με εσανς τσιπούρας  

 

 

μόνο σε σένα μάλλον μυρίζει παράξενα  , το 99,99% τον επαγγελματικών ψησταριών (σε υγραερίου και ρευματος σε ελλάδα και ιταλία ) έχουν συρτάρι με νερό  εαν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα  θα ήταν γνώστο εδώ και χρόνια

* σε ποια ψησταριά χρησιμοποίησες συρτάρι με νερό  ;

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, ηνίοχος said:

το νερό μπάινει κυρίως για δυο λόγους  , πρώτα για την αποφυγή τον αναφλέξεων απο τα λίπη που συσσωρεύονται στο κάδο  απο τα οποία μπορεί λίπη να υπάρξει φωτιά με μεγάλη ένταση , αλλά και γιατί προσδίδει στα ψητά  υγρασία που γίνονται ποιο ζουμερά, κάτι που έχουν όλες οι επαγγελματικές ψησταριές

μόνο σε σένα μάλλον μυρίζει παράξενα  , το 99,99% τον επαγγελματικών ψησταριών (σε υγραερίου και ρευματος σε ελλάδα και ιταλία ) έχουν συρτάρι με νερό  εαν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα  θα ήταν γνώστο εδώ και χρόνια

* σε ποια ψησταριά χρησιμοποίησες συρτάρι με νερό  ;

Και να τι γινεται οταν εχεις νερο στο συρταρι και αφου ψησεις, σβησεις τους καυστηρες και αφησεις την ψησταρια:

Οσο ψηνεις ο αναμενος καυστηρας εξατμιζει το νερο το οποιο στην ουσια υγραινει το κρεας και καιγεται ή απελευθερωνεται στον αερα οταν ανοιγεις στο καπακι. Οταν σβησεις τους καυστηρες υπαρχει μια περιοδος αρκετων λεπτων που το νερο συνεχιζει να εξατμιζεται γρηγορα, ενω αν μεινει ετσι η ψησταρια εξατμιζεται με μικρους ρυθμους ολη την ημερα και νυχτα. Οι υδρατμοι αυτοι αρχικως ανεβαζουν την υγρασια αερα στο εσωτερικο της σβηστης ψησταριάς αλλα στο τελος της ημερας και ιδιαιτερα την νυχτα υγροποιούνται στο ψυχροτερο σημειο της που πιθανώς λογω υλικου να ειναι σε μεγαλο ποσοστο οι καυστηρες.

Αν λοιπον με το περας του ψησιματος δεν αφησεις το καπακι ανοιχτο να ερθει η ψησταρια σε θερμοκρασια περιβαλοντος και στη συνεχεια εντος μερικων ωρων να αφαιρεσεις ολο το νερο και να σκουπισεις την ψησταρια που ειναι γεματη με νεροεμπλουτισμενα λιπη τοτε καταληγεις να σαπιζουν οι καυστηρες εντος ετους.

Ετσι για την πληροφορια και επειδη ημουν σε καποια κομματια κατασκευης των πλατφορμων συντηρησης που "τρέχουν" κατω απο την γέφυρα του  Ρίο, οι κοινοπραξια των Γαλλών απαιτουσε και εκανε ελεγχους ωστε ολα τα ανοξειδωτα AISI 316 υλικα οπου δεχονταν κατεργασια, δηλαδη κοψιμο ή τρυπημα να τους γινεται χημικη προσβολη (φορουσαν μασκες) ωστε να μειωθει η ευπαθεια σκουριας σε αυτα τα σημεια. Πραγμα που αποδεικνυει οτι υπο συνθηκες (αλατα + επιφανειακη ευπαθεια) ακομα και το ανοξειδωτο 316 δεν αντεχει.

Η συγκεκριμενη εχει απλους καυστηρες, σε καμμια περιπτωση δεν θα αντεχε λειτουργια με νερο αν δεν γινοταν απολυτος καθαρισμος μετα απο καθε ψησιμο.

Επεξ/σία από johnniek13
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Και να τι γινεται οταν εχεις νερο στο συρταρι και αφου ψησεις, σβησεις τους καυστηρες και αφησεις την ψησταρια:

Οσο ψηνεις ο αναμενος καυστηρας εξατμιζει το νερο το οποιο στην ουσια υγραινει το κρεας και καιγεται ή απελευθερωνεται στον αερα οταν ανοιγεις στο καπακι. Οταν σβησεις τους καυστηρες υπαρχει μια περιοδος αρκετων λεπτων που το νερο συνεχιζει να εξατμιζεται γρηγορα, ενω αν μεινει ετσι η ψησταρια εξατμιζεται με μικρους ρυθμους ολη την ημερα και νυχτα. Οι υδρατμοι αυτοι αρχικως ανεβαζουν την υγρασια αερα στο εσωτερικο της σβηστης ψησταριάς αλλα στο τελος της ημερας και ιδιαιτερα την νυχτα υγροποιούνται στο ψυχροτερο σημειο της που πιθανώς λογω υλικου να ειναι σε μεγαλο ποσοστο οι καυστηρες.

Αν λοιπον με το περας του ψησιματος δεν αφησεις το καπακι ανοιχτο να ερθει η ψησταρια σε θερμοκρασια περιβαλοντος και στη συνεχεια εντος μερικων ωρων να αφαιρεσεις ολο το νερο και να σκουπισεις την ψησταρια που ειναι γεματη με νεροεμπλουτισμενα λιπη τοτε καταληγεις να σαπιζουν οι καυστηρες εντος ετους.

Ετσι για την πληροφορια και επειδη ημουν σε καποια κομματια κατασκευης των πλατφορμων συντηρησης που "τρέχουν" κατω απο την γέφυρα του  Ρίο, οι κοινοπραξια των Γαλλών απαιτουσε και εκανε ελεγχους ωστε ολα τα ανοξειδωτα AISI 316 υλικα οπου δεχονταν κατεργασια, δηλαδη κοψιμο ή τρυπημα να τους γινεται χημικη προσβολη (φορουσαν μασκες) ωστε να μειωθει η ευπαθεια σκουριας σε αυτα τα σημεια. Πραγμα που αποδεικνυει οτι υπο συνθηκες (αλατα + επιφανειακη ευπαθεια) ακομα και το ανοξειδωτο 316 δεν αντεχει.

Η συγκεκριμενη εχει απλους καυστηρες, σε καμμια περιπτωση δεν θα αντεχε λειτουργια με νερο αν δεν γινοταν απολυτος καθαρισμος μετα απο καθε ψησιμο.

αυτές είναι  απορίες η συμπεράσματα ;
σε κάθε περιπτωση  αυτό που μπορώ να πω έχει να κάνει με την εμπειρία απο τη δική μου ψησταριά  ,  την οποία την χρησιμοποιώ  για πάνω απο δυο χρόνια   και παρότι  οι καυστήρες δεν είναι ανοξείδωτοι  δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ,  και μπορεί να υπάρχει μεν σκουριά  αλλά πλήρως λειτουργικοί  , προφανώς  για το λόγο οτι είναι κατασκευασμένοι  απο παχύτερους σωλήνες  
 όλα αυτά για την   exivos  harmony     που έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

αυτές είναι  απορίες η συμπεράσματα ;
σε κάθε περιπτωση  αυτό που μπορώ να πω έχει να κάνει με την εμπειρία απο τη δική μου ψησταριά  ,  την οποία την χρησιμοποιώ  για πάνω απο δυο χρόνια   και παρότι  οι καυστήρες δεν είναι ανοξείδωτοι  δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ,  και μπορεί να υπάρχει μεν σκουριά  αλλά πλήρως λειτουργικοί  , προφανώς  για το λόγο οτι είναι κατασκευασμένοι  απο παχύτερους σωλήνες  
 όλα αυτά για την   exivos  harmony     που έχω

Καλά γιατί δεν έβαζες ανοξείδωτους σε αυτή που χρησιμοποιείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, ηνίοχος said:

μόνο σε σένα μάλλον μυρίζει παράξενα  , το 99,99% τον επαγγελματικών ψησταριών (σε υγραερίου και ρευματος σε ελλάδα και ιταλία ) έχουν συρτάρι με νερό  εαν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα  θα ήταν γνώστο εδώ και χρόνια

* σε ποια ψησταριά χρησιμοποίησες συρτάρι με νερό  ;

ειδες για ναμε γερο παράξενος γκουρμεδιαρης?

Πέρα απο τη πλάκα, την αίσθηση της γεύσης κ τη μυρωδιά την εχω πολυ έντονα κ πιάνω το παραμικρό, ειδικά οταν παίρνω κατι πολυ συγκεκριμενο τυπου 60ε το κιλο που χω επενδυσει εργατοωρες μασήματος μου χτυπάει αμέσως.

 

Τελευταία ηταν η campigaz αλλά δεν εχει σημασια το εχω δοκιμάσει σε 2 3ς που χαν συρτάρι κ περάσανε απ οτα χέρια μου το ιδιο σε ολες. Δεν αμφιβάλω οτι ειναι πιο ζουμερα το πιστευω κιολας καθως το υγραέριο ξηρενει την ατμοσφαίρα οποτε το νερο βοηθάει θεωρητικά  

ομως! εμεις στις οικιακες μας συσκευές δεν έχουμε τον εξαερισμο που εχουν οι "επαγγελματικές" για τα αερια οποτε οι υδρατμοί δεν εχουν τροπο διαφυγης οποτε εχω καταληξει εμπειρικα οτι ποτιζεται η γευση της μπιχλας του καδου. 

την harmony οταν την μπάνισα δεν είδα να εχει εξαερισμό , δε το παρατήρησα σωστά?  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω καταλάβει την ροή της κουβέντας και έχω προβληματιστεί. Το πρόβλημα το ανέφερα για τον σχολιασμό περί ποιότητας κατασκευής. Ναι, σε μια ψησταριά των 300 ευρώ, τόσο ήταν το budget. Ο συμφορουμίτης @johnniek13 έχει δίκιο αναφορικά με τη διαδικασία χειρισμού της συγκεκριμένης μορφής ψησταριάς και επιβεβαιώνω ότι με τον ίδιο τρόπο την χειριζόμαστε και εμείς. Να είναι κάποια αστοχία υλικού? Πιθανό, έχει συμβεί και στις καλύτερες μάρκες. Προσωπικά έχω φίλο που έχει ΤΗΝ ΙΔΙΑ ψησταριά ακριβώς και με ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ χειρισμό και δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα. Μήπως δεν την έχει χρησιμοποιήσει το ίδιο πλήθος ψησιμάτων? Πιθανό και αυτό.

Σε κάθε περίπτωση, εδώ είμαι για απευθείας ερωτήσεις, δεν χρειάζεται να γίνεται αναφορά μου ως τρίτος.

7 hours ago, johnniek13 said:

Ετσι για την πληροφορια και επειδη ημουν σε καποια κομματια κατασκευης των πλατφορμων συντηρησης που "τρέχουν" κατω απο την γέφυρα του  Ρίο, οι κοινοπραξια των Γαλλών απαιτουσε και εκανε ελεγχους ωστε ολα τα ανοξειδωτα AISI 316 υλικα οπου δεχονταν κατεργασια, δηλαδη κοψιμο ή τρυπημα να τους γινεται χημικη προσβολη (φορουσαν μασκες) ωστε να μειωθει η ευπαθεια σκουριας σε αυτα τα σημεια. Πραγμα που αποδεικνυει οτι υπο συνθηκες (αλατα + επιφανειακη ευπαθεια) ακομα και το ανοξειδωτο 316 δεν αντεχει.

Αυτό ωραίο σχόλιο (αν και ομολογουμένως εκτός θέματος) αλλά γενικά το "ανοξείδωτο" έχει και χαρακτηρα βαφής, όχι μονο ποιότητα κράματος. Για αυτό και στις κατεργασίες που φεύγει αυτός ο επιφανειακός χαρακτήρας βαφής γίνεται η χημική επεξεργασία που αναφέρεις, ώστε να "κλείσει" η επιφάνεια.

Και για να επιστρέψω στο θέμα μας, για αυτό και οι ανοξείδωτοι καυστήρες ήταν και είναι ορόσημο στις ποιοτικές ψησταριές και για αυτό μετά και από 10+ χρόνια χρήσης (me included με την Broil King που έχω και πραγματικά δεν καθαρίζω ποτέ όπως πρέπει) ότι διάβρωση/σκουριά έχουν είναι επιφανειακή, αλλά όχι ότι δεν έχουν και καθόλου.

(Edited γιατί έγραψα βλακεια για το ανοξειδωτο και προσπάθησα να διορθωσω)

Επεξ/σία από screwman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, sndev είπε

ειδες για ναμε γερο παράξενος γκουρμεδιαρης?

Πέρα απο τη πλάκα, την αίσθηση της γεύσης κ τη μυρωδιά την εχω πολυ έντονα κ πιάνω το παραμικρό, ειδικά οταν παίρνω κατι πολυ συγκεκριμενο τυπου 60ε το κιλο που χω επενδυσει εργατοωρες μασήματος μου χτυπάει αμέσως.

 

Τελευταία ηταν η campigaz αλλά δεν εχει σημασια το εχω δοκιμάσει σε 2 3ς που χαν συρτάρι κ περάσανε απ οτα χέρια μου το ιδιο σε ολες. Δεν αμφιβάλω οτι ειναι πιο ζουμερα το πιστευω κιολας καθως το υγραέριο ξηρενει την ατμοσφαίρα οποτε το νερο βοηθάει θεωρητικά  

ομως! εμεις στις οικιακες μας συσκευές δεν έχουμε τον εξαερισμο που εχουν οι "επαγγελματικές" για τα αερια οποτε οι υδρατμοί δεν εχουν τροπο διαφυγης οποτε εχω καταληξει εμπειρικα οτι ποτιζεται η γευση της μπιχλας του καδου. 

την harmony οταν την μπάνισα δεν είδα να εχει εξαερισμό , δε το παρατήρησα σωστά?  

 

ε καλά υπερβολές  θα λεγα  μάλλον η ίδεα  σου ειναι περισσότερο   ,  τα λίπη που πεφτουν στο νερό ουσιαστικά αδρανοποιούνται  αφου έχουν  διαφορετικό σημείο βρασμού  απο το νερό , πέρα απ αυτό  κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και οταν  μαγειρεύουμε στο φούρνο , λίπη και νερό  στο ίδιο ταψί η  στη γάστρα   να μαγειρεύετε για ώρα  γεμίζοντας την ατμόσφαιρα με όμορφες μυρουδιές , τωρα αν εσύ  επέμενες να ψήνεις χωρίς ποτέ να καθαρίζεις το συρτάρι με  λίπη  απο προηγούμενα  ψησίματα ,- κάτι που είναι πάρα πολυ ευκολο  και γρήγορο  για να γίνει - είναι καθαρά δική σου απόφαση , η στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής θα πρέπει να τηρούνται  σε κάθε περίπτωση όχι μόνο όταν μαγειρεύουμε αλλά σε κάθε φάση της ζωής μας

αυτό με τον εξαερισμό δεν το καταλαβα  ,  στο πίσω μέρος  απο το καπάκι υπάρχει άνοιγμα  για να βγαίνει ο καπνός , αν αυτό ρωτάς

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την Kenton την Naterial με τους 4 καυστηρες και μου εχει μπει στο μυαλο να παρω ενα καλυμμα καυστηρα και να παω να το φτιαξω Inox. Το εχει κανει κανεις? σιγουρα θα βοηθησει στο να τρεχουν τα λιπη καλυτερα προς τα κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ZELDA είπε

Καλησπέρα στην πολύ όμορφη παρέα, υπάρχει περίπτωση να πουλάει κανείς ooni Koda?

Νομίζω ο @alimentasπούλαγε ένα κάποια στιγμή. Δεν γνωρίζω αν είναι ακόμα διαθέσιμο.

Υπάρχουν και οι παρακάτω αγγελίες από Facebook 

https://www.facebook.com/marketplace/item/984836946218403
 

https://www.facebook.com/marketplace/item/866665351043398/

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Εχω την Kenton την Naterial με τους 4 καυστηρες και μου εχει μπει στο μυαλο να παρω ενα καλυμμα καυστηρα και να παω να το φτιαξω Inox. Το εχει κανει κανεις? σιγουρα θα βοηθησει στο να τρεχουν τα λιπη καλυτερα προς τα κατω.

Το έχουν κάνει αρκετά παιδιά. Πριν λίγο  καιρό το είχα κάνει ο @vins, εάν θυμάμαι καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Το έχουν κάνει αρκετά παιδιά. Πριν λίγο  καιρό το είχα κάνει ο @vins, εάν θυμάμαι καλά.

Και ? πραγματι βελτιωνεται η κατασταση με αναφλεξεις ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Και ? πραγματι βελτιωνεται η κατασταση με αναφλεξεις ?

 

Δεν το γνωρίζω, γι αυτό ανέφερα συγκεκριμένο μέλος που το έχει κάνει, ώστε να μπορέσει να σου απαντήσει. Το σίγουρο είναι ότι θα καθαρίζεται πιο εύκολα. Οι αναφλέξεις, από τα flavoriser bars, έχουν να κάνουν με την καθαριότητα και την γωνία κλίσης, κατά κύριο λόγο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, andreaspA said:

Και ? πραγματι βελτιωνεται η κατασταση με αναφλεξεις ?

 

Ναι βελτιώνονται, αλλά όχι δραματικά. Ο συνδυασμός με το ταψί νερού από κάτω όντως τις μειώνει αρκετά αλλά θα έχεις βρωμονερα κλπ μετά από κάτω που πρέπει να ξεφορτώνεσαι. Αν δε σε απασχολεί αυτό, μπορείς να το δοκιμάσεις.

Αρχικά φρόντισε να έχεις καθαρή την ψησταριά και να ψήνεις με τους καυστήρες στο τέρμα χαμηλό αφου την έχεις προθερμάνει καλά (να φτάσει 250-280 βαθμούς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, andreaspA είπε

Εχω την Kenton την Naterial με τους 4 καυστηρες και μου εχει μπει στο μυαλο να παρω ενα καλυμμα καυστηρα και να παω να το φτιαξω Inox. Το εχει κανει κανεις? σιγουρα θα βοηθησει στο να τρεχουν τα λιπη καλυτερα προς τα κατω.

Υπάρχει ομάδα στο fb  που πολλοί αναφέρουν ότι προμηθεύτηκαν από συγκεκριμένο κατασκευαστή και έχουν μείνει ευχαριστημένοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...