Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 minutes ago, ppetros said:

Γεια χαρα σε ολους,

Χθες η καλη μου αγορασε ετοιμα μαριναρισμενα σουβλακια απο στηθος κοτοπουλο. Περασμενα σε πολυ μεγαλα ξυλακια.  250 γρ. το καθενα..

Ετσι που τα ειδα μεγαλα σκεφτηκα να τα βγαλω απο τα ξυλακια και να τα περασω στις ανοξειδωτες σουβλες που ειχε το Starter Kit Healthy της Napoleon και που δεν ειχα χρησιμοποιησει ποτε μεχρι τωρα. Το ειχα παρει λιγο μετα που πηρα την ψησταρια (πριν 6 μηνες)  Σκεφτηκα οτι ετσι θα γλυτωνα και με το καβουρνιασμα στις ακρες στα ξυλακια.

Αξιζε με το παραπανω.  Η διαδικασια μου πηρε λιγα λεπτα.

Το γυρισμα πανευκολο με γυμνο χερι. Και ευκολο να παρατηρεις σε ποια πλευρα εισαι στο καθενα, παρατηρωντας τη θεση της λαβης! Με τον μεσαιο και τον δεξιο καυστηρα στο ελαχιστο και γυρω στους 200 βαθμους.

Με 2 γυρισματα απο καθε πλευρα και σε περιπου 10 λεπτα ηταν ετοιμα. Με το ματι φαινοντουσαν ποτε ηταν ψημενα αλλα καλου κακου τσεκαρα με ενα θερμομετρο ακιδας το οποιο σε 1-2 " μου εδειχνε τη θερμοκρασια. Ημουν γυρω στους 70 βαθμους (αναλογα με το κομματι).

Πεντανοστιμα !!

Ειχε παρει 7 σουβλακια και εψησα τα 3. Τα υπολοιπα τα εβγαλα απο τα ξυλακια και τα εβαλα σε σακουλακια κενου αερα και μετα στην καταψυξη. Ισως για αλλαγη τα βαλω σε ενα μαντεμενιο τηγανι που εχω!

Οι τηγανητες πατατες δεν φαινονται στη φωτο αφου ψηθηκαν στο air fryer... Μπας και γλυτωσουμε καμια θερμιδα γιατι τα ψωμακια με τη λαδο-ριγανη δεν μπορουσαν να λειπουν απο το μενου!

Συμπερασμα. Τα ανοξειδωτα καλαμια της Napoleon θα χρησιμοποιηθουν πολλες φορες ακομα!

20230603_150154.jpg

1. μαρεσεις γτ εχεις κ ναπολεον κ phantom αλλα ΚΑΙ vacuum  ΚΑΙ πατάτες στον airfyer (ΚΑΝΩ ακριβώς τα ιδια ) αν μου πεις οτι εχεις κ sous vide θα σε στειλω στον vins να τον εκπαιδευσεις.

2. που εισαι κρυμενος τοσο καιρο

3. δεν ειχα δει αυτό με τις σούβλες σχεδόν με έσωσες αλλα κ μόλις με έβαλες σε έξτρα έξοδα. 

να σε καλα να τη χαιρεσε κ να ψηνεις και επειδή εισαι αδερφός σημερινό, αν δε το δες ηδη

https://1drv.ms/v/s!AnS3gkk2MBRhgfYPCFokBrV1gMvvsQ?e=Lk1ehA

@vins δεν υπάρχει κόντρα δε ξέρεις ποσο χαίρομε που υπάρχουν αδερφια να λέμε το πονο μας κ της Χαρές μας. γτ πιστεύεις σε περιμένω στην οικογένεια? 

@panosfl22 οι φώτο  δεν ανοίγουν 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2222

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

12 minutes ago, panosfl22 said:

Ευχαριστώ! Διορθώθηκε! 

Ανοίγουν με πολύ χάλια ποιότητα κ. Μικρές. 

Κάνε print screen Την εικόνα απο το κινητό κ ανέβασε αυτή για καλύτερα 

Είναι κρίμα δείχνει πολλά υποσχόμενο όσο ζουμαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ppetros είπε

στις ανοξειδωτες σουβλες που ειχε το Starter Kit Healthy της Napoleon και που δεν ειχα χρησιμοποιησει ποτε μεχρι τωρα. Το ειχα παρει λιγο μετα που πηρα την ψησταρια (πριν 6 μηνες) 

Έτσι την πάτησα εγώ με μια σχάρα napoleon 64005. Την έχω 1½ χρόνο στο κουτί και όταν την άνοιξα για να τη χρησιμοποιήσω διαπίστωσα ότι έχει κατασκευαστικό ελάττωμα. Τώρα πρέπει να επικοινωνήσω με την αντιπροσωπία να δω τί θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα κι εγώ με την freestyle 365. Δεύτερο ψήσιμο σε κρέας. Συμβουλες-προτασεις δέκτες. Τις σχάρες τις λαδωνετε κάθε φορά μετά το ψήσιμο; Έβαλα πανσετες, και μπιφτέκια κοτόπουλου συν τα εξτραδακια

IMG_20230604_140434_copy_1312x1750.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, tkappas said:

Ξεκίνησα κι εγώ με την freestyle 365. Δεύτερο ψήσιμο σε κρέας. Συμβουλες-προτασεις δέκτες. Τις σχάρες τις λαδωνετε κάθε φορά μετά το ψήσιμο; Έβαλα πανσετες, και μπιφτέκια κοτόπουλου συν τα εξτραδακια

IMG_20230604_140434_copy_1312x1750.jpg

Στο επόμενο ψήσιμο θα τη κάψεις ούτως ή άλλως για να παρει θερμοκρασία. Τότε θα τριψεις τα τωρινά ξεραμένα. Λάδωμα σε φάση συντήρησης καθαρισμού θα σου λεγα 1 φορα το μήνα αλλά εξαρτάται από το τι ψήνεις κ ποσο συχνά.. 

Τώρα αν κάνεις ψάρι ε.. Μετά μη πετάξεις μοσχάρι πάνω καθάρισε την κ λάδωσε την 

Just now, sndev said:

Στο επόμενο ψήσιμο θα τη κάψεις ούτως ή άλλως για να παρει θερμοκρασία. Τότε θα τριψεις τα τωρινά ξεραμένα. Λάδωμα σε φάση συντήρησης καθαρισμού θα σου λεγα 1 φορα το μήνα αλλά εξαρτάται από το τι ψήνεις κ ποσο συχνά.. 

Τώρα αν κάνεις ψάρι ε.. Μετά μη πετάξεις μοσχάρι πάνω καθάρισε την κ λάδωσε την 

*σε μαντεμι εγώ πχ δε λάδωνα ποτέ κ κάθε 2 χρονια η όταν χρειαζόταν άλλαζα σχαρα. *

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sndev είπε

Ε με αδικείς.. Πρέπει να κοιτάμε πόσα χρόνια γνωρίζουμε για αυτή τη τεχνολογία στην Ελλάδα κ ποσο γνωστή ήταν εδώ η Ναπολέον μια 4ετια πίσω μαζί με αυτή τη τεχνολογία :(

Από την στιγμή που το «ψάχνεις» αρκετά σε ότι έχει να κάνει με τα ψησίματα και τις ψησταριές, θα έπρεπε να το γνωρίζεις, ανεξαρτήτως εάν υπήρχε στην Ελλάδα ή όχι. Δηλαδή ότι αγοράζεις περιμένεις να έρθει πρώτα στην Ελλάδα για να το μάθεις;

10 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

Έτσι την πάτησα εγώ με μια σχάρα napoleon 64005. Την έχω 1½ χρόνο στο κουτί και όταν την άνοιξα για να τη χρησιμοποιήσω διαπίστωσα ότι έχει κατασκευαστικό ελάττωμα. Τώρα πρέπει να επικοινωνήσω με την αντιπροσωπία να δω τί θα γίνει.

Τι πρόβλημα έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, sndev είπε

1. μαρεσεις γτ εχεις κ ναπολεον κ phantom αλλα ΚΑΙ vacuum  ΚΑΙ πατάτες στον airfyer (ΚΑΝΩ ακριβώς τα ιδια ) αν μου πεις οτι εχεις κ sous vide θα σε στειλω στον vins να τον εκπαιδευσεις.

2. που εισαι κρυμενος τοσο καιρο

3. δεν ειχα δει αυτό με τις σούβλες σχεδόν με έσωσες αλλα κ μόλις με έβαλες σε έξτρα έξοδα. 

να σε καλα να τη χαιρεσε κ να ψηνεις και επειδή εισαι αδερφός σημερινό, αν δε το δες ηδη

https://1drv.ms/v/s!AnS3gkk2MBRhgfYPCFokBrV1gMvvsQ?e=Lk1ehA

@vins δεν υπάρχει κόντρα δε ξέρεις ποσο χαίρομε που υπάρχουν αδερφια να λέμε το πονο μας κ της Χαρές μας. γτ πιστεύεις σε περιμένω στην οικογένεια? 

@panosfl22

Γεια και χαρα φιλε μου,

1. Η phantom ηταν "love in the first site".

Vacum εχω εδω και πολλα χρονια και εχω αλλαξει μερικα..  Προσφατα πηρα ενα που τραβει σφραγιζει και βγαζει τη σακουλα (CalmDo V77) αλλα δεν βολευει τελικα (αργει και χρειαζεται μαγαλο κενο απο σακουλα και δεν συμφερει..  οποτε χρησιμοποιω ενα παλαιοτερο του lidl...  

Airfryer εχω αλλαξει αρκετα και εχω καταληξει στο μεγαλο της. (Philips HD9650).  sous vide οχι ακομα...

2. Εχω κανει μερικα ποστ ειδικα μετα που πηρα τη phantom... Οχι πολλα αλλα εχω κανει..

3. Ειχα βρει καλη προσφορα απο Γερμανικο μαγαζι και πηρα διαφορα αξεσουαρ της Napoleon..Τη σουβλα π.χ. ακομα δεν εχω αξιωθει να τη χρησιμοποιησω... Ετσι τωρα που δοκιμασα τις σουβλες ειπα να μοιραστω τις εντυπωσεις μου.. Γιατι η αληθεια ειναι οτι  οταν τις παρελαβα μου ειχαν φανει λιγο "γκουμουτσες" :P ... Και ημουν επιφυλακτικος για την πρακτικοτητα... Αλλα αξιζουν!

Το ειδα το βιντεο! Αψογος!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ppetros είπε

Γεια και χαρα φιλε μου,

1. Η phantom ηταν "love in the first site".

Vacum εχω εδω και πολλα χρονια και εχω αλλαξει μερικα..  Προσφατα πηρα ενα που τραβει σφραγιζει και βγαζει τη σακουλα (CalmDo V77) αλλα δεν βολευει τελικα (αργει και χρειαζεται μαγαλο κενο απο σακουλα και δεν συμφερει..  οποτε χρησιμοποιω ενα παλαιοτερο του lidl...  

Airfryer εχω αλλαξει αρκετα και εχω καταληξει στο μεγαλο της. (Philips HD9650).  sous vide οχι ακομα...

2. Εχω κανει μερικα ποστ ειδικα μετα που πηρα τη phantom... Οχι πολλα αλλα εχω κανει..

3. Ειχα βρει καλη προσφορα απο Γερμανικο μαγαζι και πηρα διαφορα αξεσουαρ της Napoleon..Τη σουβλα π.χ. ακομα δεν εχω αξιωθει να τη χρησιμοποιησω... Ετσι τωρα που δοκιμασα τις σουβλες ειπα να μοιραστω τις εντυπωσεις μου.. Γιατι η αληθεια ειναι οτι  οταν τις παρελαβα μου ειχαν φανει λιγο "γκουμουτσες" :P ... Και ημουν επιφυλακτικος για την πρακτικοτητα... Αλλα αξιζουν!

Το ειδα το βιντεο! Αψογος!

Αν θέλεις γράψε το μαγαζί που είχες πάρει προσφορά τα παρελκόμενα (αν στέλνει ακόμα Ελλάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ilpapacha said:

Από την στιγμή που το «ψάχνεις» αρκετά σε ότι έχει να κάνει με τα ψησίματα και τις ψησταριές, θα έπρεπε να το γνωρίζεις, ανεξαρτήτως εάν υπήρχε στην Ελλάδα ή όχι. Δηλαδή ότι αγοράζεις περιμένεις να έρθει πρώτα στην Ελλάδα για να το μάθεις;

Φυσικά ρε συ, όταν αφορά για κάτι θα πιάσει σεβαστό χώρο στο σπίτι μου κ κοστίζει έναν μισθό θα ψαχτώ αφού το δω μπροστά μου και μου κινήσει το ενδιαφέρον. Προσωπικά το θεωρώ χάσιμο χρονο να χαζεύω κ να ενημερώνομαι κατι που δε μπορω να αποκτήσω άμεσα καθως μεχρι να ερθει θα εχει εξελιχθει κ πιθανόν αλλαξει.  Εάν δε δω στο μαγαζί δίπλα μου η σε ανθρώπους που εμπιστεύομαι κ το εχουν ,οτιδήποτε σα τεχνολογία ,δε θα ασχοληθώ. ακομα κ σε βιντεο να πέσω συνήθως θα το προσπεράσω.

Εδώ κάποιος έγραψε για νερό στο ταψακι σα πατέντα σε ψησταριά. ε ρε φίλε μπορεί νανε γαμάτο δε ξέρω δε μπορω να πισθω ετσι στα κουτουρου, πρεπει να  το δω σε μαγαζι να  το δω σε event να ψήνουν , να φαω από φιλο να εκστασιαστώ δε θα ασχοληθώ αλλιως να μάθω, πόσο μαλλον να σκάσω 1000 ευρώ. το οτι το ξέρω ειναι γτ γραφτηκε εδω σε ελληνικό φορουμ.

κατα τη γνωμη μου λοιπον όχι, δεν θα έπρεπε να το γνωρίζω εγώ, το θεωρω λαθος. Αυτοί θα έπρεπε να υπάρχουν στη χώρα οπού ζω να με ενημερώνουν ώστε να μου το πουλήσουν ,όχι εγώ να σκάω πολλά λευτα στα τυφλά επειδη καπου το ειδα τυχαια (ΚΑΙ ειναι η μονη που το εχει - τοτε-) , άσχετος εαν αποδώσει η οχι.

θα μου πει κάποιος τώρα να σου φέρουν υπέρυθρο ματι το 2018 για την σπαλοπριζολα που θα σου πασάρει ο κρεωπολης επειδη του ζήτησες ribeye k σου απαντησε σε κιμα εχω λαπα η ελια? καταλαβαίνεις λοιπόν οτι είναι πολύ πιο σύνθετο ολο αυτο. θα ψαχτείς συνήθως όταν σου δημιουργηθεί ανάγκη . Τουλάχιστον εγώ :) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2023 στις 11:12 ΠΜ, sndev είπε

ρε συ πραγματικά αυτο κατάλαβες απο το κατεβατό?

πιστεύεις σε μια ψησταριά που μπορώ εχω τη δυνατότητά να πιάσω στο καδο 400+ (για επιφάνεια δε το συζητάω χαζος δεν εισαι )ότι εχω αποτέλεσμά φούρνου?  προσπάθησα να σου περιγράψω με παραδειγμα για να καταλαβεις τη διαφορα του αποτελέσματος στον υπερυθρο κ συναρτηση του χρονου σε καποιες περιπτωσεις.  με κανεις κ μετανιωνω που μετα απο τοσα χρονια καθομαι κ γραφω κατεβατα μιλωντας σοβαρα. επισης προσπερνας παρα πολλα γραφομενα για να απομωνωσεις κ να σχολιασεις αλλο κακο κ αυτο..

τωρα μιλοντας γενικα στο συνολο παρουσιας ο τρόπος που απομονώνεις προτάσεις για να αποτυπώσεις συμπεράσματα   αλλάζοντάς την ουσία είναι κακός αν όχι προσβλητικός . Όχι γτ έχει η δεν εχει κάποιος "προβλημα" το οποιο στέλνει το αποτέλεσμα στον "Ενθουσιασμο" (χειραγώγηση κοινου λέγεται ) η κάνει τον άλλον να πει γτ έχασα τόσο χρονο να γραψω σοβαρα αλλα κυρίως γτ προσβάλει τη νοημοσύνη. Ξέρεις εχω κ εγω την ικανότητα να πηγαίνω την κουβέντα εκεί που Θέλω  οπως κ το χαρισμα να αλλάζω τα λεγομενα αλλα το θεωρω ηλίθιο να συμβαίνει σε κουβέντα για ψησταριές κ φαι. ειναι σαν τις γκομενες που λες 10 πραγματα κ θα πιασουν το μισο απο το 1 κ θα επιμενουν ωστε να πεισουν οτι εχεις άδικο κ τον εαυτο τους οτι αδικούνται. 

 

οποτε για να ξεκαθαρίσω οχι δεν ψηνω σαν φούρνου ουτε έψηνα ακόμα κ με τη νατεριαλ του vins. ξερω πολυ καλα να ξεχωριζω τη διάφορα ωστε να νιωσω ενθουσιασμενος. 

εν παση περιπτωση το αποτέλεσμα γευστικά δεν ειναι το ιδιο ειτε θες να το παραδεχτείς είτε οχι δικο σου θέμα κ δικό σου κ οχι δεν ειναι υποκειμενικό καθώς γνωρίζεις καλα οτι δεν πήρα πριν 1 ετος 1 ψησταρια κ οτι νανε πεταω αρλουμπες.

 

image.png.fef904b03fa69c96e0b99948e1802ef3.png

 

για βαλε μας κανα κοτοπουλακι να δουμε  γτ οντος είναι λιγο ιδιαίτερο,  δεν εχεις σηκώσει καμια φωτο τελευταία η γενικά δε θυμάμαι.

ειμαι σιγουρος οτι τη κρουστα αυτη κ τα εκατοστα ΜΗ εντονου ψησιματος απο το την επιφανια του στηθους μεχρι το βαθος ειναι πολυ μικροτερα ακομα κ αν βαζεις νερο στο ταψακι. 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά 

Κάνεις λάθος φίλε μου , (στην αερίου ψήνεις σε φάση κλειστού φούρνου ) έγραψες τι ήθελες να καταλάβω ότι χρησιμοποιείς το υπέρυθρο για την φάση 

Μέχρι εδώ καλά , από που προκύπτει όλο αυτό το παραλήρημα ότι τάχα μου προσβάλλω τα μέλη  όχι μόνο από σένα αλλά και δύο αλλά μέλη ;Μάλλον δεν θα διάβασες τα αμέσως επόμενα σχόλια

Εδώ φίλε μου γράφουμε πέντε κουβέντες για το ψήσιμο , είτε σου αρέσει είτε όχι ,το να  προσβάλεσαι ότι τάχα μου σου εθιξα την οικιακή σου συσκευή δεν έχει καμία θέση 

Κοτοπουλακι δεν έχω να σου δείξω βολεψου προς το παρόν με ένα μισοκιλο κοντοσούβλι που ψήθικε άμεσα σε χαμηλή φωτιά για ένα 20' περίπου λίγες πατάτες και μια τσιπούρα 650gr που ψήθικε άμεσα σε 7' συνολικά 

 

Screenshot_20230603-222014~3.png

Screenshot_20230605-151039.png

Screenshot_20230605-151113~2.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, ηνίοχος said:

είτε σου αρέσει είτε όχι ,το να  προσβάλεσαι ότι τάχα μου σου εθιξα την οικιακή σου συσκευή δεν έχει καμία θέση 

Εντάξει! Καλές γιορτές καλή σαρακοστή ευτυχίσμενος ο καινούριος Πάσχας. 

Να μαστε γέροι να ψήνουμε να τα μοίραζομαστε 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, est said:

Πραγματικά, θα ήθελα κάποιος δυνατός από εδώ μέσα να κανονίσει μια συγκέντρωση μελών 🫥

Εννωεις να χει μπράτσα γυμνασμένος να καθετε κάτω από τη μπάρα ;:wub:

λόγω του νήματος υποθέτω ο καλυτερος μας αντε να έχει ένα γυμνάστηριο απέναντι από το μπαλκόνι του να χάζευει όσο τρώει καλαμάκια.. :D

Μεχρι εκεί η δύναμη :P

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sndev είπε

Εννωεις να χει μπράτσα γυμνασμένος να καθετε κάτω από τη μπάρα ;:wub:

λόγω του νήματος υποθέτω ο καλυτερος μας αντε να έχει ένα γυμνάστηριο απέναντι από το μπαλκόνι του να χάζευει όσο τρώει καλαμάκια.. :D

Μεχρι εκεί η δύναμη :P

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Ποτέ μη λες ποτέ. Έχει ο καιρός γυρίσματα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...