Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, vins said:

Πολύ δυνατός! Σούστα βαλβίδα βλέπω την πας την φαντόμισσα! Κι εγώ προβατάκι σήμερα στον Κινέζο, έφαγα αρκετο βέβαια και με βουίζουν τα αυτιά 😄

IMG_2652.jpeg

Μου πέφτει βαρύ το πρόβατο γμτ κ είναι πολύ καθαρό κ νόστιμο κρέας 

Φαε όσο αντέχεις ακόμα και μη παραπονιεσαι θα έρθει ο καιρός που θα φοβάσαι να δεις τις γενικές αίματος κ θα στερείσαι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2222

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

20 λεπτά πριν, sndev είπε

Μου πέφτει βαρύ το πρόβατο γμτ κ είναι πολύ καθαρό κ νόστιμο κρέας 

Φαε όσο αντέχεις ακόμα και μη παραπονιεσαι θα έρθει ο καιρός που θα φοβάσαι να δεις τις γενικές αίματος κ θα στερείσαι 

Πάρε «φιλέτο» μπουτι προβατίνα σιτεμένο 2 βδομαδες άμα βρεις. Μόνο ανθό αλατιού από πάνω. Καθόλου βαρύ και πεντανοστιμο. Το καλύτερο κρέας φίλε. 

Κανω κάθε εξάμηνο να τα κοντρολάρω γιατί μεγαλώνω κι εγώ σιγά-σιγά 😃Είναι και στον οργανισμό.. Τα παππουδια της γυναίκας μου από Θεσσαλία δεν έχουν χοληστερίνη, 4 φορές την εβδομάδα αρνιά και προβατίνες από μικρά τρώνε 😁 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, vins said:

άμα βρεις

Αυτό. Εγω μάνα μου Αθήνα είμαι δεν έχω τέτοιες πολυτέλειες. 

 

6 minutes ago, vins said:

Τα παππουδια της γυναίκας μου από Θεσσαλία δεν έχουν χοληστερίνη

Περπατούσαν, κάνανε χειρονακτικες δουλειές κουνιόταν το κορμί κ δεν τρώγανε τυποποιημένες σαχλαμαδες. Δεν έχει να κάνει ο οργανισμός αλλα ο τρόπος ζωής κ οι συνήθειες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sndev είπε

Αυτό. Εγω μάνα μου Αθήνα είμαι δεν έχω τέτοιες πολυτέλειες. 

 

Περπατούσαν, κάνανε χειρονακτικες δουλειές κουνιόταν το κορμί κ δεν τρώγανε τυποποιημένες σαχλαμαδες. Δεν έχει να κάνει ο οργανισμός αλλα ο τρόπος ζωής κ οι συνήθειες. 

Εμ τι να σας κάνουμε, πρωτεύουσες μου θέλατε 🤣

Αυτο είναι φίλε, εμείς το σκεφτόμαστε τώρα να φύγουμε κι από τη συμπρωτεύουσα να πάμε στο χωριό.. Άλλη ποιότητα ζωής. Να βγαίνεις πίσω στον μπαχτσέ και να βγάζεις κρεμμυδάκια και σκορδα εκείνη την ώρα. Έτσι μεγάλωσα και μου λείπουν πλέον  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vins said:

 να φύγουμε κι από τη συμπρωτεύουσα   

Σωστή η σκέψη σου, αλλά αυτός ο χαρακτηρισμός για την πόλη που ζούμε είναι η μεγαλύτερη π@π@ρι@ που υπάρχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, skskre είπε

Σωστή η σκέψη σου, αλλά αυτός ο χαρακτηρισμός για την πόλη που ζούμε είναι η μεγαλύτερη π@π@ρι@ που υπάρχει....

Συμφωνώ απολύτως, απλώς το προτιμώ από το «φτωχομάνα» 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/06/2023 at 13:48, ilpapacha said:

Πάντως η τεχνολογία του infrared είναι παλιά. Η Napoleon την χρησιμοποεί εδώ και 20 χρόνια 

https://www.napoleon.com/en/20-years-sizzle-zone

Οπότε δεν ξέρω αν τελικά ο @sndev είναι  τόσο μπροστά ή τόσο πίσω 😁

Ε με αδικείς.. Πρέπει να κοιτάμε πόσα χρόνια γνωρίζουμε για αυτή τη τεχνολογία στην Ελλάδα κ ποσο γνωστή ήταν εδώ η Ναπολέον μια 4ετια πίσω μαζί με αυτή τη τεχνολογία :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sndev είπε

@vinsεπειδή σε κόβω μερακλή, καμία σαλάτα φτιάχνεις που θέλω καμία σως της προκοπής για συνοδευτικό; 

Χαχαχαχαχα είμαι πανάθεμά με 😁

Κοιτα κάνω μια πολύ καλή αλλά είναι λίγο ιδιαίτερη. Βάζω διαφορεσ πρασινάδες, «σαλάμι» από σύκο που κάνω εγώ και μια σως ροκφόρ (ή blue cheese) που κάνω με γιαούρτι κατσικίσιο, ροκφόρ, νερό, λίγο λαδι, φρεσκοτριμμένο πιπερι, λίγο μπαλσαμικο με σύκο και λίγο λάιμ στο μπλέντερ. Προσοχή με το αλάτι γιατί το τυρί είναι αλμυρό.

Μια σως που θεωρώ πασπαρτού είναι η Caesar’s αλλά είναι κι αυτή λίγο μανικάκι να την κανεις. 

Επίσης κάνω μια  σως γιαουρτιού που έμαθα στην Γερμανία, μπορείς να τη δεις εδώ: https://www.thespruceeats.com/german-yogurt-salad-dressing-recipe-1447304 

Μη βάζεις ζάχαρη που λέει, αν θες βάλε λίγο μέλι.

Τελος πολλες φορές παίζω απλώς λάδι, μηλοξιδο ή λάιμ, γιαούρτι και νερό στο μπλέντερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, vins said:

Χαχαχαχαχα είμαι πανάθεμά με 😁

Κοιτα κάνω μια πολύ καλή αλλά είναι λίγο ιδιαίτερη. Βάζω διαφορεσ πρασινάδες, «σαλάμι» από σύκο που κάνω εγώ και μια σως ροκφόρ (ή blue cheese) που κάνω με γιαούρτι κατσικίσιο, ροκφόρ, νερό, λίγο λαδι, φρεσκοτριμμένο πιπερι, λίγο μπαλσαμικο με σύκο και λίγο λάιμ στο μπλέντερ. Προσοχή με το αλάτι γιατί το τυρί είναι αλμυρό.

Μια σως που θεωρώ πασπαρτού είναι η Caesar’s αλλά είναι κι αυτή λίγο μανικάκι να την κανεις. 

Επίσης κάνω μια  σως γιαουρτιού που έμαθα στην Γερμανία, μπορείς να τη δεις εδώ: https://www.thespruceeats.com/german-yogurt-salad-dressing-recipe-1447304 

Μη βάζεις ζάχαρη που λέει, αν θες βάλε λίγο μέλι.

Τελος πολλες φορές παίζω απλώς λάδι, μηλοξιδο ή λάιμ, γιαούρτι και νερό στο μπλέντερ.

ηξερα οτι μπορω να βασιστω στο παιδι της πισω αυλης!

πολυ γκουρμεδια ομως για να χανω χρονο δλδ τωρα τι σαλαμι απο συκο, η νιτσα διπλα σιγα μην εχει αμα τις χτυπησω να δανειστω 

θα κρατησω την γερμανικη !

χρονια κανω μια κλασικη που παει πολυ με κρεας αλλα τη βαρεθηκα

Ελαιόλαδο βαλσαμικο μουστάρδα αλάτι λιγο μελι - μιξερ -/ προσθετεις παρμεζανα στη σαλατα .  Γρηγορά κ απλα ψαχνω κατι παρομοιο κ μοιαζει καπως ανετη η γερμανική 

(στην παραπανω αν αλαξεις αναλογίες κ προσθεσεις σαλτσα φραουλας γινετε αντε γεια για καλοκαιρι αλλα είπαμε οχι γκουρμεδιες

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sndev είπε

ηξερα οτι μπορω να βασιστω στο παιδι της πισω αυλης!

πολυ γκουρμεδια ομως για να χανω χρονο δλδ τωρα τι σαλαμι απο συκο, η νιτσα διπλα σιγα μην εχει αμα τις χτυπησω να δανειστω 

θα κρατησω την γερμανικη !

χρονια κανω μια κλασικη που παει πολυ με κρεας αλλα τη βαρεθηκα

Ελαιόλαδο βαλσαμικο μουστάρδα αλάτι λιγο μελι - μιξερ -/ προσθετεις παρμεζανα στη σαλατα .  Γρηγορά κ απλα ψαχνω κατι παρομοιο κ μοιαζει καπως ανετη η γερμανική 

(στην παραπανω αν αλαξεις αναλογίες κ προσθεσεις σαλτσα φραουλας γινετε αντε γεια για καλοκαιρι αλλα είπαμε οχι γκουρμεδιες

Έκλαψα για την κυρα Νίτσα να ξέρεις! Είχα παλιά όταν ήμουν φοιτητής γειτόνισσα κυρα Νίτσα. 85 χρόνων, σχεδον κουφή (ό,τι έπρεπε για γειτόνισσα φοιτητή) και πολυ καλή κυρια 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, vins said:

Έκλαψα για την κυρα Νίτσα να ξέρεις! Είχα παλιά όταν ήμουν φοιτητής γειτόνισσα κυρα Νίτσα. 85 χρόνων, σχεδον κουφή (ό,τι έπρεπε για γειτόνισσα φοιτητή) και πολυ καλή κυρια 😅

τι να σου πω.. Εγώ φοιτητής ήθελα αλλες νιτσες για  γειτόνισσες 

 

Spoiler

image.png.9e218bfc174a8b059e55fb5e0286e14a.png

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους,

Χθες η καλη μου αγορασε ετοιμα μαριναρισμενα σουβλακια απο στηθος κοτοπουλο. Περασμενα σε πολυ μεγαλα ξυλακια.  250 γρ. το καθενα..

Ετσι που τα ειδα μεγαλα σκεφτηκα να τα βγαλω απο τα ξυλακια και να τα περασω στις ανοξειδωτες σουβλες που ειχε το Starter Kit Healthy της Napoleon και που δεν ειχα χρησιμοποιησει ποτε μεχρι τωρα. Το ειχα παρει λιγο μετα που πηρα την ψησταρια (πριν 6 μηνες)  Σκεφτηκα οτι ετσι θα γλυτωνα και με το καβουρνιασμα στις ακρες στα ξυλακια.

Αξιζε με το παραπανω.  Η διαδικασια μου πηρε λιγα λεπτα.

Το γυρισμα πανευκολο με γυμνο χερι. Και ευκολο να παρατηρεις σε ποια πλευρα εισαι στο καθενα, παρατηρωντας τη θεση της λαβης! Με τον μεσαιο και τον δεξιο καυστηρα στο ελαχιστο και γυρω στους 200 βαθμους.

Με 2 γυρισματα απο καθε πλευρα και σε περιπου 10 λεπτα ηταν ετοιμα. Με το ματι φαινοντουσαν ποτε ηταν ψημενα αλλα καλου κακου τσεκαρα με ενα θερμομετρο ακιδας το οποιο σε 1-2 " μου εδειχνε τη θερμοκρασια. Ημουν γυρω στους 70 βαθμους (αναλογα με το κομματι).

Πεντανοστιμα !!

Ειχε παρει 7 σουβλακια και εψησα τα 3. Τα υπολοιπα τα εβγαλα απο τα ξυλακια και τα εβαλα σε σακουλακια κενου αερα και μετα στην καταψυξη. Ισως για αλλαγη τα βαλω σε ενα μαντεμενιο τηγανι που εχω!

Οι τηγανητες πατατες δεν φαινονται στη φωτο αφου ψηθηκαν στο air fryer... Μπας και γλυτωσουμε καμια θερμιδα γιατι τα ψωμακια με τη λαδο-ριγανη δεν μπορουσαν να λειπουν απο το μενου!

Συμπερασμα. Τα ανοξειδωτα καλαμια της Napoleon θα χρησιμοποιηθουν πολλες φορες ακομα!

20230603_150154.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ppetros είπε

Γεια χαρα σε ολους,

Χθες η καλη μου αγορασε ετοιμα μαριναρισμενα σουβλακια απο στηθος κοτοπουλο. Περασμενα σε πολυ μεγαλα ξυλακια.  250 γρ. το καθενα..

Ετσι που τα ειδα μεγαλα σκεφτηκα να τα βγαλω απο τα ξυλακια και να τα περασω στις ανοξειδωτες σουβλες που ειχε το Starter Kit Healthy της Napoleon και που δεν ειχα χρησιμοποιησει ποτε μεχρι τωρα. Το ειχα παρει λιγο μετα που πηρα την ψησταρια (πριν 6 μηνες)  Σκεφτηκα οτι ετσι θα γλυτωνα και με το καβουρνιασμα στις ακρες στα ξυλακια.

Αξιζε με το παραπανω.  Η διαδικασια μου πηρε λιγα λεπτα.

Το γυρισμα πανευκολο με γυμνο χερι. Και ευκολο να παρατηρεις σε ποια πλευρα εισαι στο καθενα, παρατηρωντας τη θεση της λαβης! Με τον μεσαιο και τον δεξιο καυστηρα στο ελαχιστο και γυρω στους 200 βαθμους.

Με 2 γυρισματα απο καθε πλευρα και σε περιπου 10 λεπτα ηταν ετοιμα. Με το ματι φαινοντουσαν ποτε ηταν ψημενα αλλα καλου κακου τσεκαρα με ενα θερμομετρο ακιδας το οποιο σε 1-2 " μου εδειχνε τη θερμοκρασια. Ημουν γυρω στους 70 βαθμους (αναλογα με το κομματι).

Πεντανοστιμα !!

Ειχε παρει 7 σουβλακια και εψησα τα 3. Τα υπολοιπα τα εβγαλα απο τα ξυλακια και τα εβαλα σε σακουλακια κενου αερα και μετα στην καταψυξη. Ισως για αλλαγη τα βαλω σε ενα μαντεμενιο τηγανι που εχω!

Οι τηγανητες πατατες δεν φαινονται στη φωτο αφου ψηθηκαν στο air fryer... Μπας και γλυτωσουμε καμια θερμιδα γιατι τα ψωμακια με τη λαδο-ριγανη δεν μπορουσαν να λειπουν απο το μενου!

Συμπερασμα. Τα ανοξειδωτα καλαμια της Napoleon θα χρησιμοποιηθουν πολλες φορες ακομα!

20230603_150154.jpg

Ωπ, κι άλλος φαντομάς; @sndev έχουμε κοντριτσα 😄😄😄

Ωραιος φίλε μου, καλά ψησιματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...