Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, vins είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται, αύριο το Lidl θα έχει τη συσκευή vacuum silvercrest στα 30€ 

Επισης διάβασα και μεταφέρω με επιφύλαξη ότι τρέχει «προσφορά» για τη φιάλη eko gas easy, όπου πας οποιαδήποτε κενή φιάλη και στην αλλάζουν χωρίς κόστος με τη νέα, πληρώνοντας μόνο περιεχόμενο. Έχω την αίσθηση πως είναι χωρητικότητας 7,5kg. Επίσης λέει πως δίνεται δώρο και ο αντίστοιχος ρυθμιστής. Πριν πάτε κάντε κάνα τηλεφωνο για σιγουριά αν ενδιαφέρεστε.

Το vaccum το χρισημοποιεις στην συντηρηση και στην καταψυξη?

Αν παρω νωπο κρεας, πχ χοιρινα παιδακια (spare ribs) που βγαινουν σε προσφορα και τα βαλω σε vacuum θα μπορεσω να τα εχω συντηρηση π.χ. 4 μερες? Αντιστοιχα ανεβαινει ο χρονος καταψυξης ή απλως εκμηδενιζεις τις μυρωδιές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2222

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

38 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Το vaccum το χρισημοποιεις στην συντηρηση και στην καταψυξη?

Αν παρω νωπο κρεας, πχ χοιρινα παιδακια (spare ribs) που βγαινουν σε προσφορα και τα βαλω σε vacuum θα μπορεσω να τα εχω συντηρηση π.χ. 4 μερες? Αντιστοιχα ανεβαινει ο χρονος καταψυξης ή απλως εκμηδενιζεις τις μυρωδιές?

Σιγουρα για μπορει να αντεξει πολυ περισσοτερο σε συντηρηση και σε καταψυξη. Το μονο θεμα ειναι οτι πρεπει να αφιερωσεις καποιο χρονο για να κανεις τη διαδικασια. π.χ. αν εχεις παρει ρολο να κοψεις ναι να κολλησεις τα σακουλακια στο μεγεθος που χρειαζεσαι. Υπαρχουν και ετοιμες σακουλες σε διαφορα μεγεθη αλλα κοστιζουν περισσοτερο.

Εγω οταν βρω μια καλη προσφορα π.χ. σε μοτσαρελα αγοραζω κοματι και το κοβω σε μικροτερα κοματια περιπου στα 70-80 γρ. που χρειαζομαι για μια πιτσα.

Θεωρω οτι αξιζει σαν αγορα!

Για να παρεις μια ιδεα για τους χρονους συντηρησης δες την παρακατω σελιδα.

https://www.foodvacuumsealers.com.au/blogs/vacuum-sealing-food-items/how-long-does-vacuum-sealed-meat-last-in-the-fridge-and-how-do-you-properly-pack-it

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ppetros είπε

Σιγουρα για μπορει να αντεξει πολυ περισσοτερο σε συντηρηση και σε καταψυξη. Το μονο θεμα ειναι οτι πρεπει να αφιερωσεις καποιο χρονο για να κανεις τη διαδικασια. π.χ. αν εχεις παρει ρολο να κοψεις ναι να κολλησεις τα σακουλακια στο μεγεθος που χρειαζεσαι. Υπαρχουν και ετοιμες σακουλες σε διαφορα μεγεθη αλλα κοστιζουν περισσοτερο.

Εγω οταν βρω μια καλη προσφορα π.χ. σε μοτσαρελα αγοραζω κοματι και το κοβω σε μικροτερα κοματια περιπου στα 70-80 γρ. που χρειαζομαι για μια πιτσα.

Θεωρω οτι αξιζει σαν αγορα!

Για να παρεις μια ιδεα για τους χρονους συντηρησης δες την παρακατω σελιδα.

https://www.foodvacuumsealers.com.au/blogs/vacuum-sealing-food-items/how-long-does-vacuum-sealed-meat-last-in-the-fridge-and-how-do-you-properly-pack-it

Εφυγα απο δουλεια και μολις γυρισα απο lidl. Το πήρα. εχουν μεινει περι τα 10 κομματια στην Τρίπολη. 

Σακουλες δεν ειχε ομως. Ποιες παιρνει. Λειες ή σαγρε?

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnniek13 είπε

Εφυγα απο δουλεια και μολις γυρισα απο lidl. Το πήρα. εχουν μεινει περι τα 10 κομματια στην Τρίπολη. 

Σακουλες δεν ειχε ομως. Ποιες παιρνει. Λειες ή σαγρε?

Αυτες που εχω βρει τελευταια ειναι μονο οι σαγρε. Πιστευω οτι ειναι καλυτερες. Οι λειες υπηρχαν παλαιοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vins είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται, αύριο το Lidl θα έχει τη συσκευή vacuum silvercrest στα 30€ 

Επισης διάβασα και μεταφέρω με επιφύλαξη ότι τρέχει «προσφορά» για τη φιάλη eko gas easy, όπου πας οποιαδήποτε κενή φιάλη και στην αλλάζουν χωρίς κόστος με τη νέα, πληρώνοντας μόνο περιεχόμενο. Έχω την αίσθηση πως είναι χωρητικότητας 7,5kg. Επίσης λέει πως δίνεται δώρο και ο αντίστοιχος ρυθμιστής. Πριν πάτε κάντε κάνα τηλεφωνο για σιγουριά αν ενδιαφέρεστε.

Η συγκεκριμένη μπουκάλα της EKO είναι στα 7,5 κιλά και περιέχει μείγμα. Ο ρυθμιστής της είναι στα 2kg/h

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Και για αυτο χρειαζεσαι ψησταρια? Νομιζω πως χανεται το νοημα πλεον. Οταν χρησιμοποιεις την ψησταρια σαν φουρνο  και την σχαρα απλως  για να στηριζεις τα μπιφτεκια μεσα σε αυτον, τοτε τα μπιφτεκια σου δεν ειναι σχαρας αλλα φουρνου... και σιγουρα διαφερουν σε γευση.

Εκτος και αν επιμενετε οτι ενα μπιφτεκι με αμεσο ψησιμο σε 8 λεπτα σε καυτη σχαρα βγαινει το ιδιο με ενα βρασμενο στον παγο για 25 λεπτα.

Αρχικα να πουμε οτι μπιφτεκια 350-360γρ (οπως και χοντρες μπριζολες) για να ψηθουν ομοιομορφα πρεπει να μπουνε σε εμμεσο ψησιμο, ειτε στην αρχη ειτε στο τελος.

Το να ψησεις ενα τετοιο μπιφτεκι σε 8 λεπτα δεν γινεται, ακομα και σε θερμοκρασια δωματιου να ειναι. Μην ξεχναμε οτι τα μπιφτεκια πρεπει να ψηθουν καλα, μιας και το medium/medium rare δεν ειναι ασφαλη στους κιμαδες. Οποτε τα 8 λεπτα τα ξεχνας, εκτος και αν εχεις μπιφτεκι που το εχεις απλωσει οσο δεν παει για να γινει λεπτο. Οταν ειναι κατεψυγμενο λοιπον, πρεπει να μπει σε εμμεσο ψησιμο, αλλιως θα γινει χαλια. Τα εξωτερικα στρωματα θα στεγνωσουν παρα πολυ μεχρι να φτασει στο κεντρο 73-75κελσιου. Στη δικη μου ψησταρια εχω δοκιμασει 10αδες φορες τον συγκεκριμενο τροπο που ψηνω μπιφτεκια εμμεσα στους 250 και βγαινουν τελεια για μενα. Οπως ειδες στις φωτογραφιες εχουν κανει και αντιδρασεις μαγιαρ στην επιφανεια, μιας και η θερμοκρασια του καδου αρκει για να το πετυχουμε ακομα και με εμμεσο ψησιμο.

Οσον αφορα το φουρνο τωρα, ναι η συγκεκριμενη διαδικασια γινεται και σε φουρνο, αρκει να το βαλεις πανω στη σχαρα και οχι σε ταψι. Ο φουρνος μου βεβαια χρησιμοποιειται για κανενα κεικ ή να ζεστανω φαγητο μιας και δεν εχω μικροκυμματων.

Στην ψησταρια παντως με τις συνθηκες που σου εγραψα δεν βραζει 25λεπτα στο παγο, νομιζω φαινεται και στις φωτο.

Και για να κλεισω, προφανως και το κατεψυγμενο μπιφτεκι ειναι θεμα ευκολιας. Δεν μπορω να τρεχω ανα πασα στιγμη στον χασαπη να ψωνιζω φρεσκο κρεας και ειδικα αν ειναι μακρια. Σκεψου αυτα τα συγκεκριμενα φερνω απο Ωρωπο οταν πηγαινω.

YΓ παρομοια τεχνικη χρησιμοποιω και στο tritip νωπο. Μπαινει εμμεσα και αν ειναι μεγαλο κομματι προλαβαινει και κανει μαγιαρ, οποτε δεν χρειαζεται ουτε searing στο τελος.

11 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

μπιφτέκια (μέτρια σε μέγεθος )

εδω ειναι το θεμα, αν ειναι μετρια ψηνονται αμεσα, αν ειναι μεγαλα και χοντρα θελουν εμμεσο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αρχικα να πουμε οτι μπιφτεκια 350-360γρ (οπως και χοντρες μπριζολες) για να ψηθουν ομοιομορφα πρεπει να μπουνε σε εμμεσο ψησιμο, ειτε στην αρχη ειτε στο τελος.

Το να ψησεις ενα τετοιο μπιφτεκι σε 8 λεπτα δεν γινεται, ακομα και σε θερμοκρασια δωματιου να ειναι. Μην ξεχναμε οτι τα μπιφτεκια πρεπει να ψηθουν καλα, μιας και το medium/medium rare δεν ειναι ασφαλη στους κιμαδες. Οποτε τα 8 λεπτα τα ξεχνας, εκτος και αν εχεις μπιφτεκι που το εχεις απλωσει οσο δεν παει για να γινει λεπτο. Οταν ειναι κατεψυγμενο λοιπον, πρεπει να μπει σε εμμεσο ψησιμο, αλλιως θα γινει χαλια. Τα εξωτερικα στρωματα θα στεγνωσουν παρα πολυ μεχρι να φτασει στο κεντρο 73-75κελσιου. Στη δικη μου ψησταρια εχω δοκιμασει 10αδες φορες τον συγκεκριμενο τροπο που ψηνω μπιφτεκια εμμεσα στους 250 και βγαινουν τελεια για μενα. Οπως ειδες στις φωτογραφιες εχουν κανει και αντιδρασεις μαγιαρ στην επιφανεια, μιας και η θερμοκρασια του καδου αρκει για να το πετυχουμε ακομα και με εμμεσο ψησιμο.

Οσον αφορα το φουρνο τωρα, ναι η συγκεκριμενη διαδικασια γινεται και σε φουρνο, αρκει να το βαλεις πανω στη σχαρα και οχι σε ταψι. Ο φουρνος μου βεβαια χρησιμοποιειται για κανενα κεικ ή να ζεστανω φαγητο μιας και δεν εχω μικροκυμματων.

Στην ψησταρια παντως με τις συνθηκες που σου εγραψα δεν βραζει 25λεπτα στο παγο, νομιζω φαινεται και στις φωτο.

Και για να κλεισω, προφανως και το κατεψυγμενο μπιφτεκι ειναι θεμα ευκολιας. Δεν μπορω να τρεχω ανα πασα στιγμη στον χασαπη να ψωνιζω φρεσκο κρεας και ειδικα αν ειναι μακρια. Σκεψου αυτα τα συγκεκριμενα φερνω απο Ωρωπο οταν πηγαινω.

YΓ παρομοια τεχνικη χρησιμοποιω και στο tritip νωπο. Μπαινει εμμεσα και αν ειναι μεγαλο κομματι προλαβαινει και κανει μαγιαρ, οποτε δεν χρειαζεται ουτε searing στο τελος.

εδω ειναι το θεμα, αν ειναι μετρια ψηνονται αμεσα, αν ειναι μεγαλα και χοντρα θελουν εμμεσο.

Εγω προσωπικα ψηνω σε προθερμασμενη 10-12 λεπτα ψησταρια με καυτες σχαρες που εχει εσωτ. περιπου 250 βαθμους μπιφτεκι για burger 200 γραμ. απο θερμοκρασια δωματιου σε περιπου 8-10 λεπτα με θερμομετρο. το παχος του ειναι 13-15 mm και διαμετρος 11cm. Με το που το ριξω χαμηλωνω τους καυστηρες περιπου λιγο κατω απο την μεση και το γυριζω σε 4-5 λεπτα.

Πριν την ψησταρια το ιδιο αποψυγμενο μπιφτεκι στους 200 στο φουρνο σε ταψακι κρυο επιανε 80 βαθμους εσωτερικα σε 15 λεπτα και το αφηνα αλλα 3 λεπτα επειδη δεν ειχε ροδισει. Αυτο προφανως δεν χρειαζεται στις σχαρες της napoleon που ειναι καυτες γιατι παιρνει χρωμα αμεσα αλλα και σε 8-10 λεπτα εχει πιασει εσωτ. 72+

Το κατεψυγμενο μπιφτεκι ειναι θεμα ευκολιας στην αποθηκευση για να φτιαξεις πολλα. Μπορεις ομως να το αποψυξεις και να το ψησεις οπως ειναι το σωστο, δεν ειναι υποχρεωτικο επειδη το κατεψυξες να το ψησεις και κατεψυγμενο. Και εγω 12 φτιαχνω καθε φορα και βγαζω 4 απο καταψυξη απο το πρωι για το βραδυ.

Ακομα και τα μεγαλυτερα που αναφερεις ψηνονται οταν ειναι αποψυγμενα με αμεσο, αρκει να χαμηλωσεις τους καυστηρες στο min για να μην αρπαξουν τοσο γρηγορα. Φερνω σαν παραδειγμα παρα πολλα ολοκληρα κοτοπουλα 1.5+ κιλα που εχω ψησει σε ψησταρια με 2 καυστηρες ανοιγμενα πεταλουδα που σε 70 λεπτα εχουν τελεια κρουστα και εχουν πιασει και παντου την σωστη θερμοκρασια.

Στην πραγματικοτητα αυτο που αναφερεις ως εμμεσο ψησιμο σε κατεψυγμενο κρεας, δεν ειναι ψησιμο αλλα ξεπαγωμα. Απο -6 σε +50 που θα κανει παρα πολλα λεπτα να φτασει, δεν ψηνεις αλλα ξεπαγωνεις... 

 

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Το κατεψυγμενο μπιφτεκι ειναι θεμα ευκολιας στην αποθηκευση για να φτιαξεις πολλα. Μπορεις ομως να το αποψυξεις και να το ψησεις οπως ειναι το σωστο, δεν ειναι υποχρεωτικο επειδη το κατεψυξες να το ψησεις και κατεψυγμενο.

Το θεμα με μενα ειναι οτι μεχρι τελευται στιγμη δεν ξερω τι θα φαω. Με ρωταει η γυναικα μου συνεχεια τι θα φαμε αυριο για να κανει προετοιμασια απο το βραδυ και της λεω συνεχεια "δεν ξερω, θα ψησουμε κατι". Και οντως μεχρι τελευταια στιγμη αυτο το κατι δεν ξερω τι ειναι. Μπορει να ειναι μπριζολα που εχω σε vacuum στη συντηρηση, αλλα μπορει να ειναι μπιφτεκι ή καλαμακια στην καταψυξη.

8 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Στην πραγματικοτητα αυτο που αναφερεις ως εμμεσο ψησιμο σε κατεψυγμενο κρεας, δεν ειναι ψησιμο αλλα ξεπαγωμα. Απο -6 σε +50 που θα κανει παρα πολλα λεπτα να φτασει, δεν ψηνεις αλλα ξεπαγωνεις...

Πες το ξεπαγωμα, πες στο βρασιμο, πες το οπως θες, αρκει το αποτελεσμα να ειναι αυτο που θες.

Και το sous vide θα το πει καποιος βρασιμο, δεν ειναι ομως. Αντιθετως ειναι ο καλυτερος και πιο ασφαλης τροπος να φας τελεια μπριζολα σωστα ψημενη χωρις κινδυνο να παθεις κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ηρθε σημερα αυτο , θα ριξω το πρωτο καθαρισμα και θα πω εντυπωσεις.

Το εχει δοκιμασει κανεις?

 

20200304140759_traeger_fysiko_gia_lipi_bac576.jpeg

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, plasTOST είπε

Γιατί χάνεις σε γεύση με το έμμεσο; Αναφέρεσαι γενικά ή μόνο σε όσα βγαίνουν από κατάψυξη?

Όχι αναφέρομαι σε μικρού μεγέθους όπως σουτζουκάκια σουβλάκια κ.α. ανεξάρτητα από το εάν είναι κατεψυγμένα 

6 ώρες πριν, plasTOST είπε

Γιατί χάνεις σε γεύση με το έμμεσο; Αναφέρεσαι γενικά ή μόνο σε όσα βγαίνουν από κατάψυξη?

Όχι αναφέρομαι σε μικρού μεγέθους όπως σουτζουκάκια σουβλάκια κ.α. ανεξάρτητα από το εάν είναι κατεψυγμένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Μου ηρθε σημερα αυτο , θα ριξω το πρωτο καθαρισμα και θα πω εντυπωσεις.

Το εχει δοκιμασει κανεις?

 

20200304140759_traeger_fysiko_gia_lipi_bac576.jpeg

Δεν το έχω δοκιμάσει, όμως έχω δει θετικές αναφορές από αρκετούς, στο εξωτερικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δώστε τα φώτα σας, lodge dutch oven ή το combo που δίνει λίγο ύψος ακόμα ?  Στα 4.7lt και τα δύο. 

Στην περιγραφή η lodge λέει ότι το καπάκι του oven είναι σχεδιασμένο για καλύτερο ψήσιμο στην γαστρα αλλά μου κάνει πιο πολύ για marketing φάση. Απο την άλλη τηγάνια μαντεμένια έχω δεν θα κερδίσω κάτι. 

Ακούω γνώμες. Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, sndev είπε

@vins ακόμα με τη νατεριαλ είσαι;

SmartSelect_20230601_221440_Gallery.jpg.03fc76641a3a4140e624b3a17c3c3a6e.jpg

 

Ναι έκανα «γυράκι» από rib-eye με χειροποίητη πιτούλα 😄 Άμα πάρω prestige δλδ ρε γμτ αστέρι Michelin θα μου δώσετε; 😂

IMG_2638.jpeg

IMG_2639.jpeg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...