Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Νομιζω ολες τα αξιζουν τα λεφτα τους, αρκει να συμβιβαστουμε και με τα αρνητικα που εχουν, που δεν μπορουμε να τα δουμε πριν την αγορα ή απλα απο ενα βιντεο στο ιντερνετ.

Το να βλεπουμε απλα χαρακτηριστικα οπως το υλικο κατασκευης δεν λεει κατι.

Kαι οι δυο παρακατω σχαρες ειναι ανοξειδωτες:

image.png.95b341cf7b2bd54b5813351f2f5a1c61.png

image.png.8e2d16749590fd04fafd6fdae8196fef.png

 

Η μια μπορει να ζυγιζει 300γρ και η αλλη 1 κιλο με την ιδια διαμετρο.

Οποτε με ενα προσεκτικο ελεγχο απο κοντα, βλεπουμε και ποιοτητα κατασκευης, ποσο στιβαρη ειναι, ποιοτητα υλικων κλπ. τα οποια σχεδον ποτε δεν αναφερονται στα review, αφου τα πιο πολλα γινονται για διαφημιση με δωρεαν διαθεση προιοντων κλπ.

Έχεις δίκιο σε αυτό. Ιδίως με τις σχάρες παίζει ρόλο και το πάχος και η πυκνότητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2222

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

5 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό. Ιδίως με τις σχάρες παίζει ρόλο και το πάχος και η πυκνότητα.

Οχι μονο στη σχαρα, παντου πρεπει να υπαρχει το σωστο παχος υλικων. 

Ειχα συναρμολογησει πριν 2 χρονια στη Σκωτια μια ψησταρια που πηρε η αδερφη μου με £120 ενω την παρακαλαγα να παρει Genesis σαν τη δικη μου με £650 που ειχε μπει προσφορα τοτε. Το καπακι αν δεν το επιανες να το ανοιξεις απο το κεντρο στραβωνε και εβρισκε αριστερα-δεξια. Το ανοιγες απο την αριστερη πλευρα και εβρισκε στα δεξια. Το ανοιγες απο δεξια και εβρισκε στα αριστερα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σας πω κι εγώ για τα υλικά της σχάρας τώρα που την έχω δουλέψει τη naterial. Οι ινοξ σχάρες σε ο,τι αφορά καθάρισμα και συντήρηση/ευκολία, δε συγκρίνονται με το μαντεμι. Πραγματικά τελειως άλλος κόσμος…

ΑΛΛΑ, σε φθηνές ψησταριές όπως η δικη μου (και αλλες), λόγω μη ομοιομορφίας στο ψήσιμο, τα μαντέμια (ακόμη και τα φθηνά μανισια) συμπεριφέρονται ελαφρώς καλύτερα σε απόδοση.

Αν με ρωτούσαν αν θα ξαναέβαζα ινοξ σχάρες σε αυτήν, θα απαντούσα πως για τη δικη μου χρήση (που είναι σχεδόν καθημερινή) ναι θα το έκανα. Ή για να μιλησω πιο σωστά, θα αγόραζα μια καλύτερη με ινοξ σχάρες από μαμά εξαρχής. 

Απο την άλλη, επειδή κι εγώ αυτό έκανα, αν μου έλεγε κάποιος να σκάσω 1-1,5κ + για αερίου χωρίς να έχω εμπειρία, δεν θα τον πίστευα…Όποτε το καταλαβαίνω κι αυτό.

Αν ψήνετε γενικά, βρείτε κάποιον που να έχει της σειράς κι έναν που να έχει ποιοτικό εργαλείο και πηγαίνετε να τις δείτε/ψήσετε/δοκιμάσετε προτού αγοράσετε. Είναι εμφανής η διαφορα από το πρώτο λεπτό.

Και αν είναι όντως να τα σκάσετε, δείτε την εγγύηση, ποσο διαρκεί και τι καλύπτει, καθώς και τις συμπεριφορές της εκάστοτε αντιπροσωπείας στο πώς και κατά ποσο την τιμούν αυτήν την εγγύηση. Αν πάρετε κάτι για 15 χρόνια και κάνετε τον επιμερισμό, σας βγαίνει πχ 100€ το χρόνο. Έχουν δίκιο τα παιδιά εδώ μέσα που ωθούν σε πιο ποιοτικές αγορές εξαρχής.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vins είπε

Ας σας πω κι εγώ για τα υλικά της σχάρας τώρα που την έχω δουλέψει τη naterial. Οι ινοξ σχάρες σε ο,τι αφορά καθάρισμα και συντήρηση/ευκολία, δε συγκρίνονται με το μαντεμι. Πραγματικά τελειως άλλος κόσμος…

Και γω ανοξειδωτες θα παρω οοοοοταν χαλασει το μαντεμι. Αλλα κατι καλο και ποιοτικο, γι αυτο εβαλα και τις φωτο πριν. Μπορεις να βρεις σχαρα με 50ευρω και μπορεις να βρεις και με 150€ και οσο θες.

Σημαντικο να ειναι χοντρη, πυκνη διαταξη και να ειναι δλδ το καλο ανοξειδωτο καταλληλο για φαγητο (να μην μαγνητιζει).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, vins said:

Οι ινοξ σχάρες σε ο,τι αφορά καθάρισμα και συντήρηση/ευκολία, δε συγκρίνονται με το μαντεμι. Πραγματικά τελειως άλλος κόσμος

Χρησιμοποιείς κ εσύ μωρομαντηλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Και γω ανοξειδωτες θα παρω οοοοοταν χαλασει το μαντεμι. Αλλα κατι καλο και ποιοτικο, γι αυτο εβαλα και τις φωτο πριν. Μπορεις να βρεις σχαρα με 50ευρω και μπορεις να βρεις και με 150€ και οσο θες.

Σημαντικο να ειναι χοντρη, πυκνη διαταξη και να ειναι δλδ το καλο ανοξειδωτο καταλληλο για φαγητο (να μην μαγνητιζει).

αρα να ειναι χοντρη και να κραταμε ενα μαγνητη για επιβεβαιωση; (φαινεται λιγο αστειο αλλα ρωταω για να μαθω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 minutes ago, vins said:

Αν πάρετε κάτι για 15 χρόνια και κάνετε τον επιμερισμό, σας βγαίνει πχ 100€ το χρόνο.

Θεωρώ ειναι ψιλο λάθος το σκεπτικό , δεν σπάει το ποσο σε φαση δόσεων , δε παίρνεις σπιτι που δε θα πληρώνεις νοίκι. 

η αξια ειναι ανεκτίμητη κυρίως λόγο ευκολίας. το ανεκτιμιτο ομως μπορω να το καταλαβω εγω κ εσυ που την φουντωνεις καθημερινα , μπορει να το καταλαβει ο Φάνης που την ανάβει για τοστ ,σε καποιον κομήτη ομως του 1 φορα στις 2 βδομαδες ειναι υπερβολη το 1000ρικο . Είναι δεδομένο οτι κ του 1500 θα σκουριάσει θα κανει θα δειξει που κ η εγγύηση να μη σου καλύψει 5-10 χρονια μετά,  1 2 3 φλογοκρυπτες  που λεει ο λόγος σε βάθος χρονου λες χαλάλι. το πόσο έχω χαρεί την phantom με τις μη αναφλέξεις κ με καθαρισμό του inox δεν περιγράφετε 

ομως..  

Βασική προϋπόθεση να τη χρησιμοποιείς κ να μην είναι παροπλισμένη απλα δε μπορείς να ξερεις τα χουγια του καθενα για να του προτείνεις κάτι 700+. Και  με την κεντον μια Χαρά δουλειά κάνεις αν είσαι περαστικός .. 

4 minutes ago, Titos301 said:

αρα να ειναι χοντρη και να κραταμε ενα μαγνητη για επιβεβαιωση; (φαινεται λιγο αστειο αλλα ρωταω για να μαθω)

σαν σκηνή απο τσοντα... ❤️ 

6 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Και στο στρατο με μωρομαντηλα καναμε τις αρβυλες και τα G3. 

Pass -  partou

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση προς τους έμπειρους:

Υπάρχουν ποιότητες στα προπάνια ή οτι φιάλη και να μπει κάνει την ίδια δουλειά;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Titos301 είπε

αρα να ειναι χοντρη και να κραταμε ενα μαγνητη για επιβεβαιωση; (φαινεται λιγο αστειο αλλα ρωταω για να μαθω)

κοιτα, οσο πιο χοντρες ειναι οι βεργες, και οσο πιο κοντα ειναι μεταξυ τους, τοσο το καλυτερο. Βεβαια οπως καταλαβαινεις ανεβαινει και το κοστος, γιατι λογικα παει με το κιλο. Το ανοξειδωτο (304 & 316) δεν μαγνητιζει εφοσον ειναι και καθαρο. Οποτε ενας καλος τροπος να το ελεγξεις ειναι να εχεις ενα μαγνητη.

9 λεπτά πριν, sndev είπε

το πόσο έχω χαρεί την phantom με τις μη αναφλέξεις κ με καθαρισμό του inox δεν περιγράφετε

Την εχεις χαρει αλλα δεν βαζεις και καμια φωτο να τη δουμε στην πραξη.

Περα απο την πλακα, τα μωρομαντηλα εχουν φουλ χημικα πανω. Παρε τουλαχιστον αυτα που εχουν λιγοτερα.

https://www.skroutz.gr/s/22404772/Pampers-Pure-Aqua-Υποαλλεργικά-Μωρομάντηλα-με-99-Νερό-χωρίς-Οινόπνευμα-Άρωμα-2x48τμχ.html

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το ανοξειδωτο (304 & 316) δεν μαγνητιζει εφοσον ειναι και καθαρο. Οποτε ενας καλος τροπος να το ελεγξεις ειναι να εχεις ενα μαγνητη.

Αυτό ισχύει. Το έκανε δοκιμή και γνωστός youtuber (Mike The Scavenger) :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Αυτό ισχύει. Το έκανε δοκιμή και γνωστός youtuber (Mike The Scavenger) :D 

οτι πρεπει τα βιντεακια του για οταν υπαρχει χρονος για χασιμο, δεν τον ηξερα, καλη φαση απο οτι φαινεται γυρναει και μαζευει πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Περα απο την πλακα, τα μωρομαντηλα εχουν φουλ χημικα πανω. Παρε τουλαχιστον αυτα που εχουν λιγοτερα.

Παίρνω τον ελληνα ανταγωνιστή οταν τα βρίσκω προσφορά 0.01 το τεμάχιο νομίζω είναι οκ ..https://www.skroutz.gr/s/19367589/Septona-Calm-N-Care-Aloe-Vera-Μωρομάντηλα-χωρίς-Οινόπνευμα-Parabens-με-Aloe-Vera-3x57τμχ.html

 

15 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Την εχεις χαρει αλλα δεν βαζεις και καμια φωτο να τη δουμε στην πραξη.

βαριεμαι ρε, μετα απο τοσα χρονια δε μου κανει αίσθηση οπότε πάω κατευθείαν στο αποτέλεσμα (φαι) κ το εξαφανίζω.

ολη η χαρά είναι ο καθαρισμός στη συγκεκριμένη , μηδεν πονος. Πετάς τις σχάρες σε κουβα με ζεστό νερό κ σαπούνι κ μετα στον αυτοματο.. 

περιμενω τη σούβλα.. αν ερθει κ ειναι οκ, πρώτο πραγμα θα νε πικανια κ εκει θα βγάλω φωτο - ισως αν δε φαγωθεί οσο ψηνετε - . Δε θυμάμαι αν πήρα κ το καλαθάκι..

καποια στιγμη εχω πει οτι πρεπει να φτιαξω κ κοπανακια στο rack 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

Παίρνω τον ελληνα ανταγωνιστή οταν τα βρίσκω προσφορά 0.01 το τεμάχιο νομίζω είναι οκ ..https://www.skroutz.gr/s/19367589/Septona-Calm-N-Care-Aloe-Vera-Μωρομάντηλα-χωρίς-Οινόπνευμα-Parabens-με-Aloe-Vera-3x57τμχ.html

Δεν τα ηξερα θα τα ψαξω! (το οτι θα συζητουσαμε για μωρομαντηλα στο θεμα των ψησταριων δεν το περιμενα χαχα)

3 λεπτά πριν, sndev είπε

ολη η χαρά είναι ο καθαρισμός στη συγκεκριμένη , μηδεν πονος. Πετάς τις σχάρες σε κουβα με ζεστό νερό κ σαπούνι κ μετα στον αυτοματο.. 

την αλλη την εβαζες πλυντηριο πιατων ολοκληρη ομως. Ακομα πιο ευκολο εκεινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Δεν τα ηξερα θα τα ψαξω! (το οτι θα συζητουσαμε για μωρομαντηλα στο θεμα των ψησταριων δεν το περιμενα χαχα)

την αλλη την εβαζες πλυντηριο πιατων ολοκληρη ομως. Ακομα πιο ευκολο εκεινο.

κ αυτες μπαίνουν ειναι πολύ έξυπνος ο ογκος τους κ ο σχηματισμός τους. ο κάδος δε μπαίνει οπως έμπαινε στην αλλη   όμως σε καμία περίπτωση δε θα ελεγα αποτελεσματικό το αποτέλεσμά του πλυντηρίου.. μονο αεροκαθαριστής 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...