Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, nickol-us είπε

Πέραν από τους καυστήρες, που δεν μπορώ να κάνω εύκολα κάτι, προσπαθώ να καταλάβω τι άλλο επηρεάζει στην κατασκευή.

Βλέπω τις ακριβές ψησταριές να έχουν όλες πλαϊνα, που ίσως έχει να κάνει κατά πόσο επηρεάζονται από τον αέρα.

Ίσως αν αντιληφθώ το "φταίει" να μπορώ να το μπαλώσω σχετικά οικονομικά και να βελτιώσω το ψήσιμο.

Από δύναμη δεν νομίζω οτι έχω θέμα, πάντα σε όλα τα ψησίματα μένω χαμηλά στον επιλογέα, προβλήματα κατανομής θερμότητας έχω κατά βάση

 

 

Noμιζω εχει να κανει με σχεδιασμο του καδου και υλικα καδου και καπακιου.

Πχ στη δικη μου ο καδος και το καπακι ειναι χοντρα οποτε κρατανε καλυτερα θερμοκρασια απο μια απλη λαμαρινα. Επισης εχει 2 σειρες απο ανακλασηρες, μια πανω και μια κατω απο καυστηρες, που φανταζομαι ο λογος υπαρξης ειναι η καλυτερη κατανομη θερμοτητας. Επισης οι σχαρες απο μαντεμι κρατανε καλυτερα θερμοκρασια απο αυτες τις ελαφριες που εχουν οι πιο φθηνες ψησταριες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2222

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, nickol-us είπε

Πέραν από τους καυστήρες, που δεν μπορώ να κάνω εύκολα κάτι, προσπαθώ να καταλάβω τι άλλο επηρεάζει στην κατασκευή.

Βλέπω τις ακριβές ψησταριές να έχουν όλες πλαϊνα, που ίσως έχει να κάνει κατά πόσο επηρεάζονται από τον αέρα.

Ίσως αν αντιληφθώ το "φταίει" να μπορώ να το μπαλώσω σχετικά οικονομικά και να βελτιώσω το ψήσιμο.

Από δύναμη δεν νομίζω οτι έχω θέμα, πάντα σε όλα τα ψησίματα μένω χαμηλά στον επιλογέα, προβλήματα κατανομής θερμότητας έχω κατά βάση

 

 

καλημέρα και καλή βδομάδα
όλες οι ψησταριές επηρεάζονται απο τον αέρα άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο  , έχει να κάνει με το σχεδιασμό
 κάτι που δεν έχει απαραίτητα σχέση με την τιμή , το τι πρέπει να έχει  μια ψησταριά  λοιπόν  είναι 
α)  σωστή κατανομή της θερμοκρασίας ,   πολύ σημαντικό ρόλο σ αυτό  παίζει ο αριθμός των καυστήρων  πάντα σε σχέση με τη διάσταση του κάδου  ( λ.χ  άλλο πράγμα οι 3 καυστήρες σε ένα κάδο  60χ40 και άλλο 6  καυστήρες για στην ίδια διάσταση )  όπως και απο ποιο σημείο και μετά ξεκινάν οι τρύπες του κάθε καυστήρα (και αυτό ελέγχεται  εαν σηκώσεις τον ανακλαστήρα απο πάνω του)
β) η διαχείριση  της θερμοκρασίας , το ψήσιμο στη σχάρα είναι διαφορετικό με αυτό του φούρνου , στη σχάρα  για να έχουμε  καλό αποτέλεσμα  χρειαζόμαστε  μεγαλύτερες θερμοκρασίες τέτοιες που θα ψήσουν γρήγορα   χωρίς να το κάψουν αλλα ούτε και να στεγνώσουν το ψητό , αλλα και  χωρίς τον κίνδυνο να πάρει φωτιά απο  τα λίπη
γ) τα υλικά  , τόσο σε πάχος   αλλά και σε υλικό κατασκευής  ,  σε μια σχάρα ας πούμε  το ιδανικό θα είναι μια  ανοξείδωτη με χοντρές και πυκνή διάταξη βέργες ,  το ίδιο πάνω κάτω ισχύει και για τα υπολοιπα μέρη  , γενικά το ανοξείδωτο σαν υλικό  είναι η καλύτερη λύση που υπάρχει αυτή τη στιγμή  για τις ψησταριές
δ) κατα τη γνώμη μου  είναι σημαντικό η ευκολία στον καθαρισμό όπως και οι απαιτήσεις   συντήρισης (λ.χ .μια μαντεμένια σχάρα   είχει περισσότερες απαιτήσεις απο μια ινοξ  όπως και ένας κάδος με κακή διαχείριση λίπους  που εαν δεν καθαριστεί μπορεί να πάρεις εως και φωτιά )

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nickol-us είπε

Κυριακούλα, συννεφιά, καλός καιρός για να ψήσεις και να μην ψηθείς.

2η φορά που ψήνω στην νέα ψησταριά b500, τα συναισθήματα ανάμεικτα καθώς περίμενα πιο καλές φωτιές από την προηγούμενη λόγω του τέταρτου καυστήρα τις οποίες δεν είδα ακόμα.

Βέβαια και τις 2 φορές έψησα με αεράκι, κάτι που με ταλαιπωρούσε και στην προηγούμενη ψησταριά.

Αλήθεια τι είναι αυτό που βελτιώνει τις φωτιές στις πιο ακριβές;

 

Και μια φωτό... θέλω να μοιάσω στον μπαμπά (χοιρινά, κεμπάπ, μπριζόλες και κοτόπουλο παϊδακια που μπήκε μετά)

IMG_20230528_130402.jpg.2192a4907c5cbc7bb7ba0377caa69d7b.jpg

Από ότι βλέπω οι καυστήρες έχουν μεταξύ τους πολύ μεγάλη απόσταση και ενδιάμεσα δεν έχει φλογοκρύπτες ώστε να ισομοιράζει την θερμότητα ακόμα και μεταξύ καυστήρων. Άρα έχει μεγάλη απώλεια από εκεί. ενδιάμεσα στους  καυστήρες έχει θέση για να μπουν φλογοκρύπτες; 

Για δοκιμή θα έβγαζα τις φλοκοκρύπτες από τον 3 & 4 καυστήρα και θα τις έβαζα μεταξύ 1 - 2 καυστήρα και 2-3 να δω πως θα συμπεριφερόταν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοξείδωτο κ καθαρίζεις κ με μωρομαντιλο 

σαν bonus στο επόμενο ανάμα σου ρχετε η χαρακτηριστική μυρωδιά καθαριότητας μωρού 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ηνίοχος είπε

καλημέρα και καλή βδομάδα
όλες οι ψησταριές επηρεάζονται απο τον αέρα άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο  , έχει να κάνει με το σχεδιασμό
 κάτι που δεν έχει απαραίτητα σχέση με την τιμή , το τι πρέπει να έχει  μια ψησταριά  λοιπόν  είναι 
α)  σωστή κατανομή της θερμοκρασίας ,   πολύ σημαντικό ρόλο σ αυτό  παίζει ο αριθμός των καυστήρων  πάντα σε σχέση με τη διάσταση του κάδου  ( λ.χ  άλλο πράγμα οι 3 καυστήρες σε ένα κάδο  60χ40 και άλλο 6  καυστήρες για στην ίδια διάσταση )  όπως και απο ποιο σημείο και μετά ξεκινάν οι τρύπες του κάθε καυστήρα (και αυτό ελέγχεται  εαν σηκώσεις τον ανακλαστήρα απο πάνω του)
β) η διαχείριση  της θερμοκρασίας , το ψήσιμο στη σχάρα είναι διαφορετικό με αυτό του φούρνου , στη σχάρα  για να έχουμε  καλό αποτέλεσμα  χρειαζόμαστε  μεγαλύτερες θερμοκρασίες τέτοιες που θα ψήσουν γρήγορα   χωρίς να το κάψουν αλλα ούτε και να στεγνώσουν το ψητό , αλλα και  χωρίς τον κίνδυνο να πάρει φωτιά απο  τα λίπη
γ) τα υλικά  , τόσο σε πάχος   αλλά και σε υλικό κατασκευής  ,  σε μια σχάρα ας πούμε  το ιδανικό θα είναι μια  ανοξείδωτη με χοντρές και πυκνή διάταξη βέργες ,  το ίδιο πάνω κάτω ισχύει και για τα υπολοιπα μέρη  , γενικά το ανοξείδωτο σαν υλικό  είναι η καλύτερη λύση που υπάρχει αυτή τη στιγμή  για τις ψησταριές
δ) κατα τη γνώμη μου  είναι σημαντικό η ευκολία στον καθαρισμό όπως και οι απαιτήσεις   συντήρισης (λ.χ .μια μαντεμένια σχάρα   είχει περισσότερες απαιτήσεις απο μια ινοξ  όπως και ένας κάδος με κακή διαχείριση λίπους  που εαν δεν καθαριστεί μπορεί να πάρεις εως και φωτιά )

Κάπου έχω δει τέτοιες ψησταριές...

με όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά...

Ακόμα και στην διαχείριση του λίπους έχουν κάνει μια μαγκιά και έχουν προσθέσει νερό στον κάδο...

 

Μου θυμίζει το...

Πες μου ότι λες...για την exivos χωρίς να λες... για την exivos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Noμιζω εχει να κανει με σχεδιασμο του καδου και υλικα καδου και καπακιου.

Πχ στη δικη μου ο καδος και το καπακι ειναι χοντρα οποτε κρατανε καλυτερα θερμοκρασια απο μια απλη λαμαρινα. Επισης εχει 2 σειρες απο ανακλασηρες, μια πανω και μια κατω απο καυστηρες, που φανταζομαι ο λογος υπαρξης ειναι η καλυτερη κατανομη θερμοτητας. Επισης οι σχαρες απο μαντεμι κρατανε καλυτερα θερμοκρασια απο αυτες τις ελαφριες που εχουν οι πιο φθηνες ψησταριες.

Ευτυχώς οι σχάρες της προηγούμενης ψησταριάς ήταν "σοβαρές" και αντικατέστησαν αυτής της ψησταριάς που πραγματικά ήταν της πλάκας

5 ώρες πριν, plasTOST είπε

Από ότι βλέπω οι καυστήρες έχουν μεταξύ τους πολύ μεγάλη απόσταση και ενδιάμεσα δεν έχει φλογοκρύπτες ώστε να ισομοιράζει την θερμότητα ακόμα και μεταξύ καυστήρων. Άρα έχει μεγάλη απώλεια από εκεί. ενδιάμεσα στους  καυστήρες έχει θέση για να μπουν φλογοκρύπτες; 

Για δοκιμή θα έβγαζα τις φλοκοκρύπτες από τον 3 & 4 καυστήρα και θα τις έβαζα μεταξύ 1 - 2 καυστήρα και 2-3 να δω πως θα συμπεριφερόταν.

Σίγουρα κάποια στιγμή στο μέλλον θα κλείσω τα πλαϊνά ώστε να περιορίσω τον αέρα.

Στα πλάγια του κάδου έχει τρύπα ακριβώς στο ύψος των καυστήρων και είδα να παίζει η φλόγα στους καυστήρες.

Αυτό με τις φλογοκρύπτες... προτείνεις να μπει μεγαλύτερη σε πλάτος φλογοκρύπτη και να βγαίνει η φωτιά από αεραγωγούς;

Θα το κοιτάξω, έχω τους παλιούς,  ίσως δοκιμάσω να κάνω εναλλαγή και να δω αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Κάπου έχω δει τέτοιες ψησταριές...

με όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά...

Ακόμα και στην διαχείριση του λίπους έχουν κάνει μια μαγκιά και έχουν προσθέσει νερό στον κάδο...

 

Μου θυμίζει το...

Πες μου ότι λες...για την exivos χωρίς να λες... για την exivos...

διαφωνείς κάπου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, sndev said:

Ανοξείδωτο κ καθαρίζεις κ με μωρομαντιλο 

σαν bonus στο επόμενο ανάμα σου ρχετε η χαρακτηριστική μυρωδιά καθαριότητας μωρού 

ρε μη γελατε σοβαρα το λεω, οντος αμα καψει κ τριφτει για τα χοντρα η σχαρα καθαρίζει με μωρομαντηλο , τουλάχιστον εγω αυτο κανω. 

1 hour ago, nickol-us said:

 

Σίγουρα κάποια στιγμή στο μέλλον θα κλείσω τα πλαϊνά ώστε να περιορίσω τον αέρα.

Στα πλάγια του κάδου έχει τρύπα ακριβώς στο ύψος των καυστήρων και είδα να παίζει η φλόγα στους καυστήρες.

 

μη κανεις πατέντες σε κακη κινεζια πιθανόν  θα το κάνεις χειρότερο

πχ τα πλαινα μπορεί να τα Θέλει να παίρνει αέρα για τη καύση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Ευτυχώς οι σχάρες της προηγούμενης ψησταριάς ήταν "σοβαρές" και αντικατέστησαν αυτής της ψησταριάς που πραγματικά ήταν της πλάκας

Σίγουρα κάποια στιγμή στο μέλλον θα κλείσω τα πλαϊνά ώστε να περιορίσω τον αέρα.

Στα πλάγια του κάδου έχει τρύπα ακριβώς στο ύψος των καυστήρων και είδα να παίζει η φλόγα στους καυστήρες.

Αυτό με τις φλογοκρύπτες... προτείνεις να μπει μεγαλύτερη σε πλάτος φλογοκρύπτη και να βγαίνει η φωτιά από αεραγωγούς;

Θα το κοιτάξω, έχω τους παλιούς,  ίσως δοκιμάσω να κάνω εναλλαγή και να δω αποτελέσματα.

Εγώ θα σου πρότεινα να βάζεις μικρές ποσότητες μόνο πάνω από τους καυστήρες στα σημεία που έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία δλδ και τα υπόλοιπα στη βοηθητική σχάρα , με αυτό το τρόπο η σχάρα δεν θα έχει λιγότερες απώλειες θερμοκρασίας και όταν θα έρθει η ώρα για τα δεύτερα θα έχουν ήδη ξεκινήσει το ψήσιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

διαφωνείς κάπου ;

ναι με τον τρόπο που προμοτάρεις/διαφημίζεις το προιόν exivos...σαν να ειναι δικό σου...

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Evgenios_V    μάλλον δεν κατάλαβες  αυτά που έγραψα  ( και το οποίο το εγραψα με αφορμή την απορία του @nickol  και  θέλοντας να το εξηγήσω  οτι ένα προιόν δεν χαρακτηρίζεται απο το πόσο κοστίζει αλλά απο τα χαρακτηριστικά του),  διάβασε το ξανά  λοιπόν και τα ξαναλέμε

καλημέρα και καλή βδομάδα
όλες οι ψησταριές επηρεάζονται απο τον αέρα άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο  , έχει να κάνει με το σχεδιασμό
 κάτι που δεν έχει απαραίτητα σχέση με την τιμή , το τι πρέπει να έχει  μια ψησταριά  λοιπόν  είναι 
α)  σωστή κατανομή της θερμοκρασίας ,   πολύ σημαντικό ρόλο σ αυτό  παίζει ο αριθμός των καυστήρων  πάντα σε σχέση με τη διάσταση του κάδου  ( λ.χ  άλλο πράγμα οι 3 καυστήρες σε ένα κάδο  60χ40 και άλλο 6  καυστήρες για στην ίδια διάσταση )  όπως και απο ποιο σημείο και μετά ξεκινάν οι τρύπες του κάθε καυστήρα (και αυτό ελέγχεται  εαν σηκώσεις τον ανακλαστήρα απο πάνω του)
β) η διαχείριση  της θερμοκρασίας , το ψήσιμο στη σχάρα είναι διαφορετικό με αυτό του φούρνου , στη σχάρα  για να έχουμε  καλό αποτέλεσμα  χρειαζόμαστε  μεγαλύτερες θερμοκρασίες τέτοιες που θα ψήσουν γρήγορα   χωρίς να το κάψουν αλλα ούτε και να στεγνώσουν το ψητό , αλλα και  χωρίς τον κίνδυνο να πάρει φωτιά απο  τα λίπη
γ) τα υλικά  , τόσο σε πάχος   αλλά και σε υλικό κατασκευής  ,  σε μια σχάρα ας πούμε  το ιδανικό θα είναι μια  ανοξείδωτη με χοντρές και πυκνή διάταξη βέργες ,  το ίδιο πάνω κάτω ισχύει και για τα υπολοιπα μέρη  , γενικά το ανοξείδωτο σαν υλικό  είναι η καλύτερη λύση που υπάρχει αυτή τη στιγμή  για τις ψησταριές
δ) κατα τη γνώμη μου  είναι σημαντικό η ευκολία στον καθαρισμό όπως και οι απαιτήσεις   συντήρισης (λ.χ .μια μαντεμένια σχάρα   είχει περισσότερες απαιτήσεις απο μια ινοξ  όπως και ένας κάδος με κακή διαχείριση λίπους  που εαν δεν καθαριστεί μπορεί να πάρεις εως και φωτιά )

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Πάντως μια Napoleon ανοιξείδωτη όντως τα αξίζει τα χρήματά της.

Νομιζω ολες τα αξιζουν τα λεφτα τους, αρκει να συμβιβαστουμε και με τα αρνητικα που εχουν, που δεν μπορουμε να τα δουμε πριν την αγορα ή απλα απο ενα βιντεο στο ιντερνετ.

Το να βλεπουμε απλα χαρακτηριστικα οπως το υλικο κατασκευης δεν λεει κατι.

Kαι οι δυο παρακατω σχαρες ειναι ανοξειδωτες:

image.png.95b341cf7b2bd54b5813351f2f5a1c61.png

image.png.8e2d16749590fd04fafd6fdae8196fef.png

 

Η μια μπορει να ζυγιζει 300γρ και η αλλη 1 κιλο με την ιδια διαμετρο.

Οποτε με ενα προσεκτικο ελεγχο απο κοντα, βλεπουμε και ποιοτητα κατασκευης, ποσο στιβαρη ειναι, ποιοτητα υλικων κλπ. τα οποια σχεδον ποτε δεν αναφερονται στα review, αφου τα πιο πολλα γινονται για διαφημιση με δωρεαν διαθεση προιοντων κλπ.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

 ένας κάδος με κακή διαχείριση λίπους  που εαν δεν καθαριστεί μπορεί να πάρεις εως και φωτιά 

Χε,ευτυχης κατοχος unimac με 3 καυστηρες,επειδη μου ξεφυγαν λιπη στο καθαρισμα περιμετρικα του καδου αρπαξε καλα.Βεβαια μετα απο αυτο δουλευει καλυτερα αλλα καλυτερα don't try this at home.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...