Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, john_shadow είπε

Μετά από 4 ψησίματα η σχάρα είναι έτσι μετά το τρίψιμο που της κάνω με την ορειχαλκινη βούρτσα

received_1424377788305685.jpeg.9aa5f93f2ea2711880ec56d7a04c5973.jpeg

Είναι οκ η πρέπει να την τρίψω κ άλλο;

Μην καθαριζεις πολλα πολλα. Μονο οτι ειναι αναγκαιο για να μην βγαινουν πολλες φλογες. Το καλυτερο σουβλακι το τρωω απο σουβλατζιδικο που δεν εχει καθαρισει τις σχαρες ποτε! Ουτε εχει αδειασει σταχτες ποτε. Ειναι βουνο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2222

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από ένα μήνα με πολύ κρέας, λέω να πάρω πλάκα για πίτσα 

https://www.skroutz.gr/s/29905314/Navaris-XL-Set-for-Baking-Πλάκα-Ψησίματος-Πίτσας-με-Πέτρινη-Λεία-Επιφάνεια-38x30x1-5εκ-53326-01.html

https://www.skroutz.gr/s/40865291/Napoleon-Πλάκα-Ψησίματος-Πίτσας-με-Πέτρινη-Λεία-Επιφάνεια-38x38εκ-70084.html

 

κοιτάω αυτά τα 2 και μάλλον λέω να πάρω το πρώτο που έχει και φτυάρι αν και της Napoleon θα βγάζει μεγαλύτερη πίτσα.

έχετε να προτείνετε κάτι ; 

θα μπορώ να ψήνω και ψωμί πάνω ;

 

Επεξ/σία από marksk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, andreaspA said:

Μην καθαριζεις πολλα πολλα. Μονο οτι ειναι αναγκαιο για να μην βγαινουν πολλες φλογες. Το καλυτερο σουβλακι το τρωω απο σουβλατζιδικο που δεν εχει καθαρισει τις σχαρες ποτε! Ουτε εχει αδειασει σταχτες ποτε. Ειναι βουνο!

το βασικο μυστικό δεν είπες

να έχει στάξει κ η τίμια σταγόνα ίδρωτα του τυλιχτή!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, sndev είπε

το βασικο μυστικό δεν είπες

να έχει στάξει κ η τίμια σταγόνα ίδρωτα του τυλιχτή!

γελας το ξερω... αλλα οταν το κρεας ειναι απο το διπλανο χασαπικο, και τα φτιαχνει ολα μονος του, και κλεινει στις 1 το βραδυ και καθεται και μαριναρει χοιρινο και κοτοπουλο... το αποτέλεσμα ειναι άριστο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, andreaspA said:

γελας το ξερω... αλλα οταν το κρεας ειναι απο το διπλανο χασαπικο, και τα φτιαχνει ολα μονος του, και κλεινει στις 1 το βραδυ και καθεται και μαριναρει χοιρινο και κοτοπουλο... το αποτέλεσμα ειναι άριστο!

Γελάω με την εικόνα αλλά δε σημαίνει  ότι έχεις άδικο η διαφωνώ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, john_shadow είπε

Μετά από 4 ψησίματα η σχάρα είναι έτσι μετά το τρίψιμο που της κάνω με την ορειχαλκινη βούρτσα

received_1424377788305685.jpeg.9aa5f93f2ea2711880ec56d7a04c5973.jpeg

Είναι οκ η πρέπει να την τρίψω κ άλλο;

Εντάξει είσαι μην περιμένεις ποτέ να γίνει χαρτί όπως ήταν :) αν σε ενοχλούν αυτά παρ.εμια ξύλινη σπάτουλα από σούπερ μάρκετ και τα ξύνεις και φεύγουν αμέσως αλλά μετά από λίγους μήνες δεν θα ασχολείσαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marksk είπε

Μετά από ένα μήνα με πολύ κρέας, λέω να πάρω πλάκα για πίτσα 

https://www.skroutz.gr/s/29905314/Navaris-XL-Set-for-Baking-Πλάκα-Ψησίματος-Πίτσας-με-Πέτρινη-Λεία-Επιφάνεια-38x30x1-5εκ-53326-01.html

https://www.skroutz.gr/s/40865291/Napoleon-Πλάκα-Ψησίματος-Πίτσας-με-Πέτρινη-Λεία-Επιφάνεια-38x38εκ-70084.html

 

κοιτάω αυτά τα 2 και μάλλον λέω να πάρω το πρώτο που έχει και φτυάρι αν και της Napoleon θα βγάζει μεγαλύτερη πίτσα.

έχετε να προτείνετε κάτι ; 

θα μπορώ να ψήνω και ψωμί πάνω ;

 

Έχω πάρει της Navaris, μια χαρά είναι, το φτυάρι είναι απαραίτητο. Εγώ εχω και ένα μεταλλικό για να τη γυρίζω και να τη βγάζω.
Το μέγεθος είναι ΟΚ για 30-32 εκατοστά, που είναι και το συνήθες μέγεθοςστις συνταγές.
Η πίτσα είναι ένας νέος κόσμος, μόλις μάθεις να την κάνεις, δε θα ξαναπαραγγείλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, john_shadow είπε

Μετά από 4 ψησίματα η σχάρα είναι έτσι μετά το τρίψιμο που της κάνω με την ορειχαλκινη βούρτσα

received_1424377788305685.jpeg.9aa5f93f2ea2711880ec56d7a04c5973.jpeg

Είναι οκ η πρέπει να την τρίψω κ άλλο;

Τι ψησταρια ειναι αυτη και τι σχαρα.? Μαντέμι? 

Στη napoleon που πηρα και εχω ψησει περιπου 15 φορες (κοτοπουλα σουβλα, κοντοσουβλια, πανσετες, ψαρια, θραψαλα μπιφτεκια) η σχαρα ειναι οπως την αγορασα, καταμαυρη και λεια. 

Μαντεμι χωρις εμαγιε. Το μονο που κανω ειναι οταν τελειωσω το ψησιμο, περναω την ορειχ. βουρτσα 10-15 φορες πανω κατω επι τοπου πριν φυγω. Καθε 4-5 ψησιματα βγαζω τις σχαρες, σκουπιζω απο κατω το λιπος που μενει με ενα πανι (σκοπος ειναι να μεινει λιγο λιπαροτητα) και απο πανω παλι λιγο με βουρτσα και με πανι να φυγει το μαυρισμενο λιπος. μετα με πανακι λιγο ηλιελαιο.

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, marksk είπε

Μετά από ένα μήνα με πολύ κρέας, λέω να πάρω πλάκα για πίτσα 

https://www.skroutz.gr/s/29905314/Navaris-XL-Set-for-Baking-Πλάκα-Ψησίματος-Πίτσας-με-Πέτρινη-Λεία-Επιφάνεια-38x30x1-5εκ-53326-01.html

https://www.skroutz.gr/s/40865291/Napoleon-Πλάκα-Ψησίματος-Πίτσας-με-Πέτρινη-Λεία-Επιφάνεια-38x38εκ-70084.html

 

κοιτάω αυτά τα 2 και μάλλον λέω να πάρω το πρώτο που έχει και φτυάρι αν και της Napoleon θα βγάζει μεγαλύτερη πίτσα.

έχετε να προτείνετε κάτι ; 

θα μπορώ να ψήνω και ψωμί πάνω ;

 

Και με τις 2, θα μπορέσεις να ψήσεις πίτσα, ψωμί κτλ. Προσωπικά, έχω της Napoleon, όπου είναι στα 38εκ ώστε να έχω «αέρα» όταν τοποθετώ πάνω την πίτσα και την γυρνάω. Φτυάρι χρειάζεσαι, ώστε να είναι πιο εύκολη η μεταφορά και η τοποθέτηση της πίτσας πάνω στη πέτρα. Προφανώς μπορείς να αγοράσεις και ξεχωριστά. Μια καλή επιλογή είναι το παρακάτω https://www.skroutz.gr/c/3995/ftyaria-pitsas/m/42393/Eppicotispai.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vins said:

Στα 389€ η Jamestown Knox 3.2 για όποιον ενδιαφέρεται

(Γενικά το αναφέρω @sndev μη μου αγχωθείς 😅 )

Μπα κάνε ότι θες δεν ξανά αναφέρω τπτ για το θέμα ξανά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριακούλα, συννεφιά, καλός καιρός για να ψήσεις και να μην ψηθείς.

2η φορά που ψήνω στην νέα ψησταριά b500, τα συναισθήματα ανάμεικτα καθώς περίμενα πιο καλές φωτιές από την προηγούμενη λόγω του τέταρτου καυστήρα τις οποίες δεν είδα ακόμα.

Βέβαια και τις 2 φορές έψησα με αεράκι, κάτι που με ταλαιπωρούσε και στην προηγούμενη ψησταριά.

Αλήθεια τι είναι αυτό που βελτιώνει τις φωτιές στις πιο ακριβές;

 

Και μια φωτό... θέλω να μοιάσω στον μπαμπά (χοιρινά, κεμπάπ, μπριζόλες και κοτόπουλο παϊδακια που μπήκε μετά)

IMG_20230528_130402.jpg.2192a4907c5cbc7bb7ba0377caa69d7b.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickol-us είπε

Αλήθεια τι είναι αυτό που βελτιώνει τις φωτιές στις πιο ακριβές;

IMG_20230528_130402.jpg.2192a4907c5cbc7bb7ba0377caa69d7b.jpg

Μεγαλύτερη «δύναμη» καυστήρων, σχεδιασμός ψησταριάς και υλικά κατασκευής.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Μεγαλύτερη «δύναμη» καυστήρων, σχεδιασμός ψησταριάς και υλικά κατασκευής.

Πέραν από τους καυστήρες, που δεν μπορώ να κάνω εύκολα κάτι, προσπαθώ να καταλάβω τι άλλο επηρεάζει στην κατασκευή.

Βλέπω τις ακριβές ψησταριές να έχουν όλες πλαϊνα, που ίσως έχει να κάνει κατά πόσο επηρεάζονται από τον αέρα.

Ίσως αν αντιληφθώ το "φταίει" να μπορώ να το μπαλώσω σχετικά οικονομικά και να βελτιώσω το ψήσιμο.

Από δύναμη δεν νομίζω οτι έχω θέμα, πάντα σε όλα τα ψησίματα μένω χαμηλά στον επιλογέα, προβλήματα κατανομής θερμότητας έχω κατά βάση

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...