Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

1 minute ago, vins said:

Μακ ποτέ, Γκουντις αραιά και πού. Υποτίθεται έτρωγα από τα «καλά/ποιοτικά» 😂

αν θες να θυμιθεις το αίσθημα βαλε μαγειρική σόδα κ στα δικά σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2222

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

8 λεπτά πριν, sndev είπε

 

αν θες να θυμιθεις το αίσθημα βαλε μαγειρική σόδα κ στα δικά σου

Το φούσκωμα είναι από τη σόδα. Το καπως πιο μόνιμο πρήξιμο είναι από msg, έτσι μου είπαν δλδ. Α και δε θέλω να το ξαναθυμηθώ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, vins said:

Το φούσκωμα είναι από τη σόδα. Το καπως πιο μόνιμο πρήξιμο είναι από msg, έτσι μου είπαν δλδ. Α και δε θέλω να το ξαναθυμηθώ 😂

Καλα στο είπαν όταν κόβεις το γλουταμινικο νάτριο μπαίνεις σε πόντους βολεύει για εκδηλώσεις όταν  βιάζεσαι να μπεις στα ρούχα σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρεμπιπτόντως έστειλα μαγαζί από Γερμανία τι παίζει με εγγύηση απο τη στιγμή που θα έρθει Ελλάδα…

Στο πρώτο email μου απάντησαν «θα το αναλαβουμε εμείς εφόσον χρειαστεί».

Μπραβο λέω εξυπηρετηση. Τους ρωτάω λοιπόν στα καπάκια τι ακριβως θα αναλαβετε εσείς; Θα καλύψετε δλδ την εγγύηση της Napoleon εφόσον χρειαστεί καθώς και τυχόν μεταφορικα για Ελλάδα;
 

Και μου απαντάνε θα αναλάβουμε να μεταφέρουμε το complaint στη Napoleon 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, vins said:

Παρεμπιπτόντως έστειλα μαγαζί από Γερμανία τι παίζει με εγγύηση απο τη στιγμή που είναι Ελλάδα…

Στο πρώτο email μου απάντησαν «θα το αναλαβουμε εμείς εφόσον χρειαστεί».

Μπραβο λέω εξυπηρετηση. Τους ρωτάω λοιπόν στα καπάκια τι ακριβως θα αναλαβετε εσείς; Θα καλύψετε δλδ την εγγύηση της Napoleon εφόσον χρειαστεί καθώς και τυχόν μεταφορικα για Ελλάδα;
 

Και μου απαντάνε θα αναλάβουμε να μεταφέρουμε το complaint στη Napoleon 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Ωχ, θα κρατηθω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, john_shadow είπε

ορειχάλκινη να είναι και πάρε ότι βρεις

Αυτό έχω καταλάβει, οτι δεν κάνει η ανοιξείδωτη αλλά δεν έχω βρει κάποια με καλές αξιολογήσεις ορειχάλκινη να επιλέξω...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αυτό έχω καταλάβει, οτι δεν κάνει η ανοιξείδωτη αλλά δεν έχω βρει κάποια με καλές αξιολογήσεις ορειχάλκινη να επιλέξω...

Αυτή η κλασική που μπορείς να βρεις και σε σουπερμάρκετ νομίζω είναι μια χαρά:

https://www.skroutz.gr/s/21385065/Βούρτσα-Καθαρισμού-για-BBQ-Ορειχάλκινη-35614.html

Και είναι οικονομική οπότε και εύκολα να χαλάει (που δε νομίζω) παίρνεις πολλές να έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα πάρει αυτήν στην αρχή αλλά άφησε τρίχες μετά από 4-5 καθαρίσματα… 

Μετα έβαλα ινοξ σχάρες και καθάρισα γενικά.

Εχει η Napoleon μια που είναι ακριβούτσικη στο 20ρικο, αλλά έχει μακρύ χερούλι που βοηθάει γενικά. Ψάξε Napoleon 62056 αν ενδιαφέρεσαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Δηλαδη πιστευεις οτι σε 1 λεπτο ψηνουν απο την ψυξη μπιφτεκι στα goodies να φτασει εσωτερικη 65-70 βαθμους χωρις να καει απ' εξω και ταυτοχρονα με το που το βαζουν στο ψωμακι και σου ερχεται 1 λεπτο μετα το ψησιμο εχει θερμοκρασια 30 βαθμους. Γιατι δεν θυμαμαι ποτε να εφαγα μπιφτεκι που ουτε κατα διανοια να ειναι ζεστο. Παντα χλιαρα ειναι, γιατι πολυ απλα μονο τα ζεσταινουν. 

Στην πραγματικοτητα πιθανως κανουν θερμικη παστεριωση στον κιμα και μετα συνθετουν και καταψυχουν σε μπιφτεκια. Ετσι ενω ειναι ετοιμα προς βρωση ακομα και ετσι, μπορουν να δηλωνουν οτι τα μαγειρευουν επι τοπου ενω απλα τα ζεσταινουν για να ερθουν σε ευχαριστη θερμοκρασια και να λιωσουν τα προσθετα λιπαρα, MSG και αρωματικα. Ειναι και ο λογος που εξωτερικα εχει μια στρωση λιπους και υγρασιας ενω μεσα ειναι ομοιογενες σαν MDF.

Και αν ψαξεις λιγο στο διαδικτυο θα δεις οτι αυτα που ψηνει φρεσκα δεν γινονται σε 1 λεπτο αλλα μαλλον σε 10 (quarter pounders) και μαλλον ειναι αποψυγμενα Απο πριν. Πρωτα ολα ηταν προψημενα...

 

Αγαπητέ καλημέρα,

τα μπιφτέκια κτλ οντως ψήνονται απο κατεψυγμένα ή ημιαποψυγμένα (στην περίπτωση των quarter pounders), το γνωρίζω και ο ίδιος μιας και έχω συνεργαστεί στο παρελθόν και με τις δυο εταιρίες (McDonalds, Goody's).

Ανάλογα το μπεργκερ (πάχος κρέατος κτλ) ειναι και ανάλογος ο χρόνος που ψήνουν...

10λεπτά δεν ψήνουν κανένα μπεργκερ διαφορετικά δεν θα ήταν fast...

τα λεπτά τους μπεργκερ τα ψήνουν απο κατεψυγμένα για αυτό και στο εξωτερικό τους αναφέρονται ως pucks (απο τα pucks του Ice hockey) 

ψήνουν ταυτόχρονα πάνω κάτω με custom ηλεκτρικές ψησταριές (Δες παρακάτω video) που έχουν timers και ανοίγουn κλείνουν μόνες τους (άρα δεν κινδυνεύει κανείς απο τροφική δηλιτηρίαση κτλ).

Κοτόπουλο κτλ ειναι άλλη ιστορία...πχ nuggets παρασκευάζονται...προμαγειρεύονται και άμεσα καταψύχονται και μετά μαγειρευονται στο κατάστημα.

επίσης το γεγονός οτι τρώς χλιαρά μπιφτέκια ειναι γιατί λειτουργούν με την μέθοδο dynamic KANBAN αρα ανάλογα την ώρα κρατάνε συγκεκριμένο αριθμό ετοιμων μπέργκερ πίσω απο το counter σε θερμοθάλαμο ωστε να μπορείς να εξυπηρετήσε το δυνατόν συντομότερα...

επίσης ακόμα και βγαίνοντας απο την γκριλιέρα και κάνοντας την τελική συνθεση του burger, wrapping, πατατες, πληρώνεις μέχρι να πας να κάτσεις κτλ. περνάει το 5λεπτο που σε συνδιασμό με το ότι το burger ειχε 68-70 εσωτερική, τα λεπτά μπεργκερ (ακόμα και τα quarter pounders λεπτά βγαίνουν απο τις γκριλίερες τους μιας και είναι οι ιδιες που ψήνουν ειτε τα λεπτά είτε τα χοντρίτερα μπεργκερ) οπότε το φαγητό σου φτάνει στο χλιαρό...

ΔΕΝ θελουν άλλωστε και να καείς...

για να επιτυχουν τόσο χαμηλούς χρόνους λειτουργούν με Lean (βλέπε Toyota Production) και ετσί κατάφερα κάποια στιγμή να συνεργαστώ μαζί τους...σε όλα τους τα στάδια παραγωγής και παρασκευής των προιόντων τους.

 

Fresh Quarter Pounders...προσεξε στο 00.58 ειναι ημι-αποψυγμένα και τα βάζει στην γκριλιέρα...

καλημέρα σε ολους...!!!

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

έχω συνεργαστεί στο παρελθόν και με τις δυο εταιρίες (McDonalds, Goody's).

Ρε συ το macdonalds γιατι δεν κανει τα πρωινα που εχει στο εξωτερικο; Δυο φορες εχω φαει Maccy's, ενα big mac που ηταν αθλιο και μια φορα ενα πρωινο https://www.mcdonalds.com/us/en-us/product/sausage-mcmuffin.html που ηταν τρομερο, αλλα δεν το εχουν στην Ελλαδα

16 ώρες πριν, sndev είπε

Καλα στο είπαν όταν κόβεις το γλουταμινικο νάτριο μπαίνεις σε πόντους βολεύει για εκδηλώσεις όταν  βιάζεσαι να μπεις στα ρούχα σου

Καλα ρε, γιατι δεν το λες τοσο καιρο και καθομαι και ανεβαινω ανηφορες στο διαδρομο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

 

Καλα ρε, γιατι δεν το λες τοσο καιρο και καθομαι και ανεβαινω ανηφορες στο διαδρομο;

Γιατί άλλο το να πας σε εκδήλωση οπότε θες να μπεις λίγο κ αλλο να είσαι η εκδήλωση που θα σε ματιαζουν όλοι :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιά φορά και έναν καιρό, τα μπιφτέκια στα goodys τα έφερναν σε χάρτινες κούτες κατεψυγμένα απο Σίνδο Θεσσαλονίκη και ήταν προμαγειρεμένα και κατεψυγμένα όσο δεν πήγαινε άλλο. Τρέχαμε να τα βάλουμε απο το φορτηγό στη κατάψυξη.  Η γκριλιέρα nieko για τους γνώστες, πέταγε το κατεψυγμένο μπιφτέκι σε κατάσταση κατανάλωσης σε max 1,5 λεπτό.

Το να φτιάξεις ένα cheeseburger μέχρι να το πάρει ο πελάτης ήθελε άλλο ένα λεπτό. Παραπάνω χρόνος σημαίνει οτι δέν είσαι καλός για τη κουζίνα ή το ταμείο αντίστοιχα. Δεν υπήρχαν χρόνοι 5 λεπτών αναμονής. Σε φαστ φούντ πήγαινες. 

Μιλάω για goodys, μπιφτέκια ήταν ΠΡΟΜΑΓΕΙΡΕΜΕΝΑ και κατεψυγμένα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...