Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι είναι σωστότερο, αλλά σε μαγαζιά στυλ goody's Mc Donald κλπ τα μπιφτέκια και τα κοτόπουλα κατευθείαν από την κατάψυξη τα ρίχνουν για ψήσιμο. 

Προσωπικά το έχω κάνει και σε μπιφτέκια και σε μπριζόλες. Στις μπριζόλες δεν μου αρέσει η γεύση που βγαίνουν, παρόλο που τις ξεκινάει με πολύ χαμηλή θερμοκρασία, κάτι με χαλάει μετά. Ίσως να είναι η ιδέα μου. 

Στα μπιφτέκια, λουκάνικα κεμπαπάκια κλπ από την άλλη δεν έχω δει κάποια διαφορά. Απλά δεν θέλει από την αρχή δυνατή φωτιά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2222

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, gktriant είπε

Για να κλείσουμε το θέμα εγώ αρχικά έγραψα ότι «αποφεύγουμε», όχι ότι δεν γίνεται. Με το αποφεύγουμε προλαβαίνουμε καταστάσεις που κάποιοι μπορεί να μην γνωριζουν ή να μην χρησιμοποιούν για παράδειγμα θερμόμετρο. 

Απλά να θυμίσω ή να σας πω αν δεν γνωρίζεται οτι οι αλυσίδες FAST FOOD, ψήνουν απο κατεψυγμένα τα μπιφτέκια τους.

 

edit: - είδα οτι το ίδιο ανέφερε ο συνφουρμίτης απο πάνω

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, plasTOST είπε

Δεν ξέρω τι είναι σωστότερο, αλλά σε μαγαζιά στυλ goody's Mc Donald κλπ τα μπιφτέκια και τα κοτόπουλα κατευθείαν από την κατάψυξη τα ρίχνουν για ψήσιμο. 

Προσωπικά το έχω κάνει και σε μπιφτέκια και σε μπριζόλες. Στις μπριζόλες δεν μου αρέσει η γεύση που βγαίνουν, παρόλο που τις ξεκινάει με πολύ χαμηλή θερμοκρασία, κάτι με χαλάει μετά. Ίσως να είναι η ιδέα μου. 

Στα μπιφτέκια, λουκάνικα κεμπαπάκια κλπ από την άλλη δεν έχω δει κάποια διαφορά. Απλά δεν θέλει από την αρχή δυνατή φωτιά.

Σε αυτα τα μαγαζια το μπιφτεκι ειναι 40% κρεας και ειναι και προψημενα. Δεν τα ψηνουν τα ζεσταινουν.

Στην πραγματικοτητα μπορεις να τα φας κατεψυγμενα και να ειναι πιο ασφαλες απο το να αποψυξεις και ζεστανεις.

Αν τα αποψυξεις αρχιζει η παραγωγη μικροβιων η οποια εκτος απο το υλικο μπορει να περασει και σε παγκους. Τοτε το ζεσταμα δεν αρκει και θα πρεπει να ανεβει σε πιο μεγαλες θερμοκρασιες για να φαγωθει.

Αρα το ζεσταμενο απο την ψυξη ειναι ασφαλες, το ζεσταμενο μετα απο 1 ωρα σε θερμοκρασια δωματιου οχι και τοσο σιγουρο.

Επειδη λοιπον αυτοι θελουν ταχυτητα, η προτιμοτερη μεθοδος ειναι απο ψυξη σε ζεσταμα να το φας.

Επεξ/σία από johnniek13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο τα μπιφτέκια, αλλα πάρα πολλά υλικά είναι προβρασμένα η προψημενα η προτηγανισμενα. Από κοτομπουκιες μέχρι μακαρόνια, πατάτες και κρέας.Απο τη κατάψυξη στο καυτό λάδι η τη ψηστιερα και κατανάλωση. Με αυτό τον τρόπο όλα σερβιρονται πολύ γρήγορα και χωρίς πολλές γνώσεις ψησιματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως σαν φοιτητης,στην κουζινα βεβαια,εκανα το εξης: Εφτιαχνε η μανα μου μπιφτεκια(παραδοσιακη συνταγη με σκορδακι,δυοσμο κλπ κλπ) και τα εριχνε καταψυξη(μικρες ποσοτητες βεβαια γιατι δεν πηγαιναμε για να τροφοδοτησουμε ταβερνα),εκει μου ηρθε κ εμενα η εμπνευση,τις Δευτερες ειχα 2ωρο εργαστηριο και μετα πισω σπιτι,πριν φυγω λοιπον αναβα φουρνο στους 140-150 και εριχνα 2 μπιφτεκια παγωμενα στη σχαρα κατ'ευθειαν τα αφηνα και εφευγα για μαθημα.2 ωρες μετα λοιπον ειχαν ψηθει στην εντελεια και ηταν και απιστευτα αφρατα.Τωρα ηταν καλο,κακο παντως να παθω κατι δεν επαθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnniek13 είπε

Σε αυτα τα μαγαζια το μπιφτεκι ειναι 40% κρεας και ειναι και προψημενα. Δεν τα ψηνουν τα ζεσταινουν.

Στην πραγματικοτητα μπορεις να τα φας κατεψυγμενα και να ειναι πιο ασφαλες απο το να αποψυξεις και ζεστανεις.

Αν τα αποψυξεις αρχιζει η παραγωγη μικροβιων η οποια εκτος απο το υλικο μπορει να περασει και σε παγκους. Τοτε το ζεσταμα δεν αρκει και θα πρεπει να ανεβει σε πιο μεγαλες θερμοκρασιες για να φαγωθει.

Αρα το ζεσταμενο απο την ψυξη ειναι ασφαλες, το ζεσταμενο μετα απο 1 ωρα σε θερμοκρασια δωματιου οχι και τοσο σιγουρο.

Επειδη λοιπον αυτοι θελουν ταχυτητα, η προτιμοτερη μεθοδος ειναι απο ψυξη σε ζεσταμα να το φας.

όχι δεν ισχύει αυτό

McDonald's burgers are made of 100% ground beef, formed into hamburger patties, and then quickly frozen at our suppliers to seal in great fresh flavor. We add salt and pepper to our burgers when they are cooked on the grill at our restaurants to bring out all that great beef taste. * Weight before cooking 4 oz. (ea.)

 

“Flash freezing helps ensure the quality and flavor of our burgers when they are cooked in our restaurants,” the company says.

 

το γεγονος οτι ψήνουν γρήγορα δεν εχει να κάνει με την πρόψηση αλλά με την μέθοδο που χρήσιμοποιούν.

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης όλα τα ψωμιά είναι  κατάλογο των προψημενων και κατεψυγμένων.

39 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

McDonald's burgers are made of 100% ground beef, formed into hamburger patties, and then quickly frozen at our suppliers to seal in great fresh flavor. We add salt and pepper to our burgers when they are cooked on the grill at our restaurants to bring out all that great beef taste. * Weight before cooking 4 oz. (ea.)

 

“Flash freezing helps ensure the quality and flavor of our burgers when they are cooked in our restaurants,” the company says.

 

το γεγονος οτι ψήνουν γρήγορα δεν εχει να κάνει με την πρόψηση αλλά με την μέθοδο που χρήσιμοποιούν.

Επεξ/σία πριν από 24 λεπτά από Evgenios_V

Προμαγειρεμένο ακούγεται καλύτερα. Μιλάω για τα goodys. Σχεδόν όλα προμαγειρεμένα και κατεψυγμένα. Σε 1,5 λεπτό δεν ψήνεται μοσχαρίσιο μπιφτέκι που βγαίνει από κατάψυξη. Για Μc δεν γνωρίζω τι ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maqqis είπε

Επίσης όλα τα ψωμιά είναι  κατάλογο των προψημενων και κατεψυγμένων.

Προμαγειρεμένο ακούγεται καλύτερα. Μιλάω για τα goodys. Σχεδόν όλα προμαγειρεμένα και κατεψυγμένα. Σε 1,5 λεπτό δεν ψήνεται μοσχαρίσιο μπιφτέκι που βγαίνει από κατάψυξη. Για Μc δεν γνωρίζω τι ισχυει.

Αγαπητέ το ίδιο ισχύει και στα Goody's και όλες τις αλυσίδες, είναι η μέθοδος τόσο στον εξοπλισμό όσο και στο σχεδιασμό του προιοντος (μεγεθος, πάχος κτλ) που τους επιτρέπει να ψήσουν σε 1λεπτό και παρακάτω τα μπιφτέκια τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο καταψυξη βαζω απευθειας μπιφτεκια, λουκανικα, σουβλακια. Μπιφτεκια ολο το μαγειρεμα indirect, σουβλακια και λουκανικα πρωτα indirect μεχρι να ξεπαγωσουν και μετα direct για εξτρα χρωμα. Μια χαρα βγαινουν, αρκει να μην ειναι καταψυξη κανα δυο χρονια :P 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Αγαπητέ το ίδιο ισχύει και στα Goody's και όλες τις αλυσίδες, είναι η μέθοδος τόσο στον εξοπλισμό όσο και στο σχεδιασμό του προιοντος (μεγεθος, πάχος κτλ) που τους επιτρέπει να ψήσουν σε 1λεπτό και παρακάτω τα μπιφτέκια τους...

Δηλαδη πιστευεις οτι σε 1 λεπτο ψηνουν απο την ψυξη μπιφτεκι στα goodies να φτασει εσωτερικη 65-70 βαθμους χωρις να καει απ' εξω και ταυτοχρονα με το που το βαζουν στο ψωμακι και σου ερχεται 1 λεπτο μετα το ψησιμο εχει θερμοκρασια 30 βαθμους. Γιατι δεν θυμαμαι ποτε να εφαγα μπιφτεκι που ουτε κατα διανοια να ειναι ζεστο. Παντα χλιαρα ειναι, γιατι πολυ απλα μονο τα ζεσταινουν. 

Στην πραγματικοτητα πιθανως κανουν θερμικη παστεριωση στον κιμα και μετα συνθετουν και καταψυχουν σε μπιφτεκια. Ετσι ενω ειναι ετοιμα προς βρωση ακομα και ετσι, μπορουν να δηλωνουν οτι τα μαγειρευουν επι τοπου ενω απλα τα ζεσταινουν για να ερθουν σε ευχαριστη θερμοκρασια και να λιωσουν τα προσθετα λιπαρα, MSG και αρωματικα. Ειναι και ο λογος που εξωτερικα εχει μια στρωση λιπους και υγρασιας ενω μεσα ειναι ομοιογενες σαν MDF.

Και αν ψαξεις λιγο στο διαδικτυο θα δεις οτι αυτα που ψηνει φρεσκα δεν γινονται σε 1 λεπτο αλλα μαλλον σε 10 (quarter pounders) και μαλλον ειναι αποψυγμενα Απο πριν. Πρωτα ολα ηταν προψημενα...

 

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι προψημένα κλπ, αυτο που ξέρω ειναι ότι από τότε που τα έκοψα και κάνω τα δικά μου σπίτι ξεπρηστηκα σε 1 μήνα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vins είπε

Δεν ξέρω αν είναι προψημένα κλπ, αυτο που ξέρω ειναι ότι από τότε που τα έκοψα και κάνω τα δικά μου σπίτι ξεπρηστηκα σε 1 μήνα 😂

Μακντοναλντς και Γκουντις ετρωγες μωρε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μακντοναλντς και Γκουντις ετρωγες μωρε;

Μακ ποτέ, Γκουντις αραιά και πού. Υποτίθεται έτρωγα από τα «καλά/ποιοτικά» 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...