Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, sndev είπε

Όχι να τη πάρεις τώρα να δεις το φως το αληθινό κ Μη μαζεύεις σαβούρες 

Για σένα το έγραψα κυρίως, ήξερα ότι δε θα με απογοητεύσεις, ευχαριστώ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2222

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Just now, vins said:

Για σένα το έγραψα κυρίως, ήξερα ότι δε θα με απογοητεύσεις, ευχαριστώ 😂

εισαι πονηρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, vins said:

Σε πειράζω (ειπαμε δεν θα πάρω Jamestown)

μια χαρά τη λιγουρεύεσαι 

Spoiler

image.png.654729da4dcf48823b6c32d1f52c94bb.png

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, vins είπε

Για πείτε τώρα, να μεταθέσω για ακόμη αργότερα την αγορά νέας υγραερίου και να πάρω την πελετ Jamestown;
Αποτρεψτε με σας παρακαλώ 🤣🤣🤣

Παρε τωρα την αεριου που λιγουρευεσαι και μετεθεσε για αργοτερα την αγορα μιας σοβαρης με πελετ. Πεταξες τα 300€ στη Naterial, ενω θα μπορουσες να ειχες παρει Napoleon εξ αρχης. Μην πεταξεις στην Jamestown κι αλλα λεφτα και μετα να ψαχνεις Traeger κλπ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, SagoniasSlutRos said:

Παρε τωρα την αεριου που λιγουρευεσαι και μετεθεσε για αργοτερα την αγορα μιας σοβαρης με πελετ. Πεταξες τα 300€ στη Naterial, ενω θα μπορουσες να ειχες παρει Napoleon εξ αρχης. Μην πεταξεις στην Jamestown κι αλλα λεφτα και μετα να ψαχνεις Traeger κλπ.

Αυτό ακριβώς τίποτα άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Παρε τωρα την αεριου που λιγουρευεσαι και μετεθεσε για αργοτερα την αγορα μιας σοβαρης με πελετ. Πεταξες τα 300€ στη Naterial, ενω θα μπορουσες να ειχες παρει Napoleon εξ αρχης. Μην πεταξεις στην Jamestown κι αλλα λεφτα και μετα να ψαχνεις Traeger κλπ.

Ναι ρε συ εννοείται. Ούτως ή άλλως δεν έχω χώρο ούτε εδώ, ούτε εκεί που θα πάω για 2 bbq. 

Δεν τα πέταξα τα 300€ πάντως. Αν εξαιρέσεις ότι δεν έχει την απόλυτη ομοιομορφία στην επιφάνεια (που οκ το μαθαίνεις και κανονίζεις ανάλογα), έχω αντίστοιχο αποτέλεσμα με τη spirit που κοστίζει υπερδιπλάσια  καθως και εύκολο καθάρισμα με τα ινοξ (τα οποία και θα μου μείνουν και θα χρησιμοποιω ούτως ή άλλως).

Το λέω πολύ συνειδητά αυτό γιατί τη δούλεψα αρκετά και συνεχόμενα τελευταία σε φίλο. Σαφώς και έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής και εγγύηση που τα λαμβάνεις σοβαρά υπόψιν.

Ουτε οι spirit, ούτε οι freestyle ομως με έκαναν να πω wow. Genesis και rogue ναι, μιλάμε για τελείως διαφορετικά επίπεδα, άλλος κόσμος θα έλεγα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.. έχω την naterial 4 καυστήρων 1+ χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος.. θέλω να αλλαξω τις φλογοκρυπτες με νέες inox.. υπάρχει καμία σύσταση για το πού μπορώ να πάω στην Αττική να μου φτιάξουν  ?? Για νότια προάστια/ κέντρο.. ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tounion είπε

Καλησπέρα στην παρέα.. έχω την naterial 4 καυστήρων 1+ χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος.. θέλω να αλλαξω τις φλογοκρυπτες με νέες inox.. υπάρχει καμία σύσταση για το πού μπορώ να πάω στην Αττική να μου φτιάξουν  ?? Για νότια προάστια/ κέντρο.. ευχαριστώ 

Αττική δεν ξέρω, ψάξε για καμία στραντζα κοντά σου και πήγαινε ένα μανισιο για δείγμα. 

Ξερω και έχω πάρει από την GBG Inox στην Καστοριά, καθώς και το Μητσόπουλο στη Θεσσαλονίκη. Και οι 2 στέλνουν κιόλας αλλά δεν ξέρω αν σε συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gktriant είπε

Τα κρεατικά αποφεύγουμε να τα βάζουμε κατευθείαν από τη συντήρηση, πόσο μάλλον κατεψυγμένα!!

 

2 ώρες πριν, vins είπε

Δεν ισχύει αυτό. Έχω βάλει άπειρες φορές μπιφτέκια κλπ χωρίς κανένα απολύτως θέμα. Ο Guga μάλιστα είχε κάνει και ένα βίντεο από όσο θυμάμαι που ουσιαστικά κατέλυε και το «τα αφήνουμε να πάρουν θερμοκρασια δωματιου».

 

Ανοιξα συζητηση μου φαινεται...καποιος αλλος αποψη, τι ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, energy52 είπε

 

Ανοιξα συζητηση μου φαινεται...καποιος αλλος αποψη, τι ισχυει;

Εγώ δεν σας λέω την προσωπική μου γνώμη ή ότι δεν μπορεί να γίνει αλλά τι συστήνει ο αρμόδιος φορέας ελέγχου για την ασφάλεια τροφίμων στη χώρα μας (και κατ  επέκταση στη Ε.Ε. αφού η νομοθεσία είναι κοινή). Στη φωτογραφία εγώ το διάγραμμα ροής της διαδικασίας από τον οδηγό που έχει εκπονήσει για τις ξενοδοχειακές μονάδες. Στο σπίτι του ο καθένας μπορεί να εφαρμόσει ότι θέλει. Όταν όμως πρόκειται να μαγειρέψει σε χώρο εστίασης θα πρέπει να ακολουθεί τις οδηγίες ασφαλείας που επιβάλουν απόψυξη και μετά μαγείρεμα 

IMG_0124.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, gktriant είπε

Εγώ δεν σας λέω την προσωπική μου γνώμη ή ότι δεν μπορεί να γίνει αλλά τι συστήνει ο αρμόδιος φορέας ελέγχου για την ασφάλεια τροφίμων στη χώρα μας (και κατ  επέκταση στη Ε.Ε. αφού η νομοθεσία είναι κοινή). Στη φωτογραφία εγώ το διάγραμμα ροής της διαδικασίας από τον οδηγό που έχει εκπονήσει για τις ξενοδοχειακές μονάδες. Στο σπίτι του ο καθένας μπορεί να εφαρμόσει ότι θέλει. Όταν όμως πρόκειται να μαγειρέψει σε χώρο εστίασης θα πρέπει να ακολουθεί τις οδηγίες ασφαλείας που επιβάλουν απόψυξη και μετά μαγείρεμα 

IMG_0124.png

Επειδή δε μου αρέσει ο τρόπος που το ξεκίνησες και επειδή προτού πω ή κάνω κάτι, προσωπικά το ψάχνω, ορίστε και μια εξαιρετικά αξιόπιστη πηγή και όχι γνώμη:

https://ask.usda.gov/s/article/Can-you-grill-frozen-meat-or-poultry#:~:text=Yes%2C but it will take,grills can vary in heat.

Μια χαρά safe είναι, αρκεί να έχεις θερμόμετρο ώστε να βεβαιωθείς ότι έχει φτάσει ασφαλή θερμοκρασία το κρέας εσωτερικά. 

Αν θέλεις μπορώ να σου παραθέσω κι άλλες πηγές, ή ακόμη καλύτερα να τις ψάξεις και να τις βρεις online.

Επίσης το ότι κάτι είναι πιο σφιχτό όταν αφορά commercial/professional γραμμές παραγωγής και παρασκευής, τις περισσότερες φορές γίνεται ως ασφαλιστική δικλείδα για το ανθρώπινο λάθος. Είναι διαφορετικό να κανεις  κάτι για σένα άνετα και διαφορετικό να είσαι υπό πίεση, να έχεις deadlines, ανταγωνισμό κλπ. 

 

Επεξ/σία από vins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, vins είπε

Επειδή δε μου αρέσει ο τρόπος που το ξεκίνησες και επειδή προτού πω ή κάνω κάτι, προσωπικά το ψάχνω, ορίστε και μια εξαιρετικά αξιόπιστη πηγή και όχι γνώμη:

https://ask.usda.gov/s/article/Can-you-grill-frozen-meat-or-poultry#:~:text=Yes%2C but it will take,grills can vary in heat.

Μια χαρά safe είναι, αρκεί να έχεις θερμόμετρο ώστε να βεβαιωθείς ότι έχει φτάσει ασφαλή θερμοκρασία το κρέας εσωτερικά. 

Αν θέλεις μπορώ να σου παραθέσω κι άλλες πηγές, ή ακόμη καλύτερα να τις ψάξεις και να τις βρεις online.

Επίσης το ότι κάτι είναι πιο σφιχτό όταν αφορά commercial/professional γραμμές παραγωγής και παρασκευής, τις περισσότερες φορές γίνεται ως ασφαλιστική δικλείδα για το ανθρώπινο λάθος. Είναι διαφορετικό να κανεις  κάτι για σένα άνετα και διαφορετικό να είσαι υπό πίεση, να έχεις deadlines, ανταγωνισμό κλπ. 

 

Όταν είναι κατεψυγμένο για να φτάσει στο εσωτερικό η απαιτούμενη θερμοκρασία για την ασφαλή κατανάλωση εξωτερικά θα παραψηθει τις περισσότερες φορές εκτός αν πας σε χαμηλές θερμοκρασίες ψησίματος και έμμεσο ψήσιμο. Επίσης στους οδηγούς για το ψησιμο που έχουν οι περισσοτερες επώνυμες εταιρείες αναφέρουν να ψήνεις αφού το κρέας έχει έρθει σε θερμοκρασια περιβάλλοντος. Τα πάντα γίνονται αλλά κάποιοιτρόποι ειναι προτιμότεροι με καλύτερο αποτέλεσμα  και ασφαλέστεροι. 

 

 

Επεξ/σία από gktriant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gktriant είπε

Όταν είναι κατεψυγμένο για να φτάσει στο εσωτερικό η απαιτούμενη θερμοκρασία για την ασφαλή κατανάλωση εξωτερικά θα παραψηθει τις περισσότερες φορές εκτός αν πας σε χαμηλές θερμοκρασίες ψησίματος και έμμεσο ψήσιμο. Επίσης στους οδηγούς για το ψησιμο που έχουν οι περισσοτερες επώνυμες εταιρείες αναφέρουν να ψήνεις αφού το κρέας έχει έρθει σε θερμοκρασια περιβάλλοντος. Τα πάντα γίνονται αλλά κάποιοιτρόποι ειναι προτιμότεροι με καλύτερο αποτέλεσμα  και ασφαλέστεροι. 

 

 

Τα patties μου βγαίνουν πολύ πιο ζουμερά και όχι καμμένα και σε ασφαλή θερμοκρασία πάνω σε μαντεμενια πλάκα που δεν είναι έμμεσο ή low and slow.

Επισης υπάρχουν εταιρίες που σου λένε βάλτε το κατεψυγμένο, μάλιστα θα σου αναφέρω και το extreme παράδειγμα από κοκορέτσι (φάρμα Ελασσόνας). Οι εταιρίες γενικά όπως έγραψα και παραπάνω, είναι πιο σφιχτές (και καλά κάνουν) γιατι πρέπει να έχουν καλυμμένο τον πωπό τους απέναντι στη μάζα και την ανθρώπινη χαζομάρα/απειρία.

Ειναι άλλο όμως να λέμε αυτό που ανεφερες κι εσυ τώρα και άλλο αυτό που άφησες να εννοηθεί πρωτύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vins είπε

Τα patties μου βγαίνουν πολύ πιο ζουμερά και όχι καμμένα και σε ασφαλή θερμοκρασία πάνω σε μαντεμενια πλάκα που δεν είναι έμμεσο ή low and slow.

Επισης υπάρχουν εταιρίες που σου λένε βάλτε το κατεψυγμένο, μάλιστα θα σου αναφέρω και το extreme παράδειγμα από κοκορέτσι (φάρμα Ελασσόνας). Οι εταιρίες γενικά όπως έγραψα και παραπάνω, είναι πιο σφιχτές (και καλά κάνουν) γιατι πρέπει να έχουν καλυμμένο τον πωπό τους απέναντι στη μάζα και την ανθρώπινη χαζομάρα/απειρία.

Ειναι άλλο όμως να λέμε αυτό που ανεφερες κι εσυ τώρα και άλλο αυτό που άφησες να εννοηθεί πρωτύτερα.

Για να κλείσουμε το θέμα εγώ αρχικά έγραψα ότι «αποφεύγουμε», όχι ότι δεν γίνεται. Με το αποφεύγουμε προλαβαίνουμε καταστάσεις που κάποιοι μπορεί να μην γνωριζουν ή να μην χρησιμοποιούν για παράδειγμα θερμόμετρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...