Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, vins είπε

Με βάση τώρα αυτό, ήθελα να ρωτήσω το εξής: αν φέρω ψησταριά από Γερμανία, διάβασα ψαχνοντας στο θέμα ότι χρειάζεται ένας ανταπτορας. Την coral prime θα μπορέσω να την κουμπώσω σε γερμανική ψησταριά; Η λειτουργία της θα είναι οκ; Θενξ

Οι ρυθμιστες της prime ειναι 30/37 και ειναι με κουμπωμα. Ο ανταπτορας που εχουμε πει ειναι ενα ρακορ στην ουσια βιδωτο. Για κουμπωμα δε νομιζω να υπαρχει κατι.

Θα πρεπει να βρεις αντιστοιχο ρυθμιστη με κουμπωμα στα 50mbar ομως. ΙΣΩΣ να βρεις απο Γερμανια και να κανει για τις prime. H δικη μου που ηρθε απο Αγγλια ειχε τετοιο κουμπωτο ρυθμιστη πανω, αλλα δεν εχω δοκιμασει σε prime αν κανει, γιατι εχω την απλη μπουκαλα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

Οι ρυθμιστες της prime ειναι 30/37 και ειναι με κουμπωμα. Ο ανταπτορας που εχουμε πει ειναι ενα ρακορ στην ουσια βιδωτο. Για κουμπωμα δε νομιζω να υπαρχει κατι.

Θα πρεπει να βρεις αντιστοιχο ρυθμιστη με κουμπωμα στα 50mbar ομως. ΙΣΩΣ να βρεις απο Γερμανια και να κανει για τις prime. H δικη μου που ηρθε απο Αγγλια ειχε τετοιο κουμπωτο ρυθμιστη πανω, αλλα δεν εχω δοκιμασει σε prime αν κανει, γιατι εχω την απλη μπουκαλα.

Ευχαριστώ, το φαντάστηκα, αλλά είπα να επιβεβαιώσω 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, vins είπε

Με βάση τώρα αυτό, ήθελα να ρωτήσω το εξής: αν φέρω ψησταριά από Γερμανία, διάβασα ψαχνοντας στο θέμα ότι χρειάζεται ένας ανταπτορας. Την coral prime θα μπορέσω να την κουμπώσω σε γερμανική ψησταριά; Η λειτουργία της θα είναι οκ; Θενξ

Ουσιαστικά ο αντάπτορας αυτός «παρεμβάλλεται» ανάμεσα στον ρυθμιστή, τον γερμανικό στα 50mbar, και την, ελληνική, μπουκάλα για να μπορέσει να βιδωθεί. Για να χρησιμοποιήσεις τον ρυθμιστή της coral prime, θα πρέπει να αφαιρέσεις τον ρυθμιστή που έχει η ψησταριά. Με βάση αυτό που αναφέρει το εγχειρίδιο, τα μπεκ που προορίζονται για τον ρυθμιστή στα 50mbar, πχ Γερμανία, έχουν διαφορετική διατομή.

Η καλύτερη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις τον αντάπτορα και να βάλεις μια «πλαστική» μπουκάλα, όπως πχ της Petrogaz

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Ουσιαστικά ο αντάπτορας αυτός «παρεμβάλλεται» ανάμεσα στον ρυθμιστή, τον γερμανικό στα 50mbar, και την, ελληνική, μπουκάλα για να μπορέσει να βιδωθεί. Για να χρησιμοποιήσεις τον ρυθμιστή της coral prime, θα πρέπει να αφαιρέσεις τον ρυθμιστή που έχει η ψησταριά. Με βάση αυτό που αναφέρει το εγχειρίδιο, τα μπεκ που προορίζονται για τον ρυθμιστή στα 50mbar, πχ Γερμανία, έχουν διαφορετική διατομή.

Η καλύτερη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις τον αντάπτορα και να βάλεις μια «πλαστική» μπουκάλα, όπως πχ της Petrogaz

Ευχαριστώ! 

Μια ερώτηση τώρα μιας κι έχεις και prestige. Αν έβρισκες πάνω κάτω στα ίδια χρήματα την p500 και την 625 SE (rsib και οι 2), ποια θα προτιμούσες; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, vins είπε

Μια ερώτηση τώρα μιας κι έχεις και prestige.

Αν πας απο naterial σε prestige pro θα ειναι το μεγαλυτερο upgrade που εχω δει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αν πας απο naterial σε prestige pro θα ειναι το μεγαλυτερο upgrade που εχω δει...

😂😂😂 Κοιτα, έγραψα και τις προάλλες ότι είμαι άνθρωπος που κοιτάω να πάρω την καλύτερη δυνατή ποιότητα για τα χρήματα που δίνω.

Καθώς ήμουν του κάρβουνου και της ανοιχτής φωτιάς για αρκετά χρόνια (έχω χτίσει και μόνος μου ψησταριά ενώ ήμουν ακόμα ανήλικος και είχα κάνει και fire pit κλπ), ήμουν πολύ διστακτικός με το αέριο.

Έκανα την εισαγωγή μου, είδα ότι με βόλεψε και κυρίως μου άρεσε το αποτέλεσμα και τώρα ψάχνω να κάνω την ουσιαστική επένδυση. 

Το ότι ρωτάω για την prestige βέβαια δε σημαίνει απαραίτητα και ότι θα την πάρω, ζυγίζω διαφορα πράγματα. Να σου πω την αλήθεια την 625 SE γλυκοκοιτάζω πλέον (με μια ένσταση για το αν θα μου χωράει άνετα στο νέο χώρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vins είπε

Ευχαριστώ! 

Μια ερώτηση τώρα μιας κι έχεις και prestige. Αν έβρισκες πάνω κάτω στα ίδια χρήματα την p500 και την 625 SE (rsib και οι 2), ποια θα προτιμούσες; 

Το μόνο που θα με έκανε να σκεφτώ Rogue 625 SE έναντι της Prestige 500, θα ήταν ο παραπάνω χώρος που διαθέτει. Εάν αυτό ήταν το βασικό μου κριτήριο. Η Prestige έχει καλύτερο «σύστημα» στο καπάκι, μεγαλύτερη απόσταση από την σχάρα μέχρι την σούβλα, πιο «χοντρές» ανοξείδωτες σχάρες στον κυρίως χώρο ψησίματος, μεγαλύτερη εγγύηση. Εάν μπορούσες να τις δεις από κοντά και τις 2, θα καταλάβαινες την διαφορά που έχουν στην ποιότητα. 

Θα αγόραζα την Prestige 500.

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αν πας απο naterial σε prestige pro θα ειναι το μεγαλυτερο upgrade που εχω δει...

Κι εμείς έχουμε κάνει αναβάθμιση από grill chef

Άσε μας να πάρουμε και καμία προμήθεια από τα γερμανικά καταστήματα 😁

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Το μόνο που θα με έκανε να σκεφτώ Rogue 625 SE έναντι της Prestige 500, θα ήταν ο παραπάνω χώρος που διαθέτει. Εάν αυτό ήταν το βασικό μου κριτήριο. Η Prestige έχει καλύτερο «σύστημα» στο καπάκι, μεγαλύτερη απόσταση από την σχάρα μέχρι την σούβλα, πιο «χοντρές» ανοξείδωτες σχάρες στον κυρίως χώρο ψησίματος, μεγαλύτερη εγγύηση. Εάν μπορούσες να τις δεις από κοντά και τις 2, θα καταλάβαινες την διαφορά που έχουν στην ποιότητα. 

Θα αγόραζα την Prestige 500.

Κι εμείς έχουμε κάνει αναβάθμιση από grill chef

Άσε μας να πάρουμε και καμία προμήθεια από τα γερμανικά καταστήματα 😁

 

Ευχαριστω για το input. Είχα την αίσθηση ότι οι σχάρες είναι 7αρες και στις 2, θα τα ξαναψαξω!

Κωδικο referral δε μου δώσατε ρε σεις όμως 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vins είπε

Ευχαριστω για το input. Είχα την αίσθηση ότι οι σχάρες είναι 7αρες και στις 2, θα τα ξαναψαξω!

Κωδικο referral δε μου δώσατε ρε σεις όμως 😂😂😂

Αγόρασε εσύ με το καλό και θα τα βρούμε με τους Γερμανούς 😁

Η Rogue SE έχει 7mm

https://www.bbqworld.co.uk/napoleon/napoleon-rogue-rse425pss1.asp

ενώ η Prestige 7,5mm

https://napoleongrills.gr/prestige/psistaria-ygraeriou-napoleon-prestige-500-stainless-steel-p500rsibpss-3-gr.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Αγόρασε εσύ με το καλό και θα τα βρούμε με τους Γερμανούς 😁

Η Rogue SE έχει 7mm

https://www.bbqworld.co.uk/napoleon/napoleon-rogue-rse425pss1.asp

ενώ η Prestige 7,5mm

https://napoleongrills.gr/prestige/psistaria-ygraeriou-napoleon-prestige-500-stainless-steel-p500rsibpss-3-gr.html

 Μάλιστα, ευχαριστώ! 

Η εγγύηση ουσιαστικά στην prestige σου δίνει lifetime για κάδο, καπάκια και ινοξ σχάρες που στην se είναι 15 έτη, στα υπόλοιπα είναι το ίδιο από όσο θυμάμαι. Παρεμπιπτόντως αν φέρω από Γερμανία ή Αυστρία, φαντάζομαι δε θα έχω θέμα με εγγύηση, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vins είπε

 Μάλιστα, ευχαριστώ! 

Η εγγύηση ουσιαστικά στην prestige σου δίνει lifetime για κάδο, καπάκια και ινοξ σχάρες που στην se είναι 15 έτη, στα υπόλοιπα είναι το ίδιο από όσο θυμάμαι. Παρεμπιπτόντως αν φέρω από Γερμανία ή Αυστρία, φαντάζομαι δε θα έχω θέμα με εγγύηση, σωστά;

Έχουν διαφορές και στην βασική εγγύηση και στην διάρκεια της έκπτωσης στα ανταλλακτικά

 https://www.napoleon.com/en/de/barbecues/support/warranties

Η εγγύηση δεν θα καλύπτεται από την ελληνική αντιπροσωπεία. Θα πρέπει να απευθύνεσαι στην Γερμανία/Αυστρία.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Έχουν διαφορές και στην βασική εγγύηση και στην διάρκεια της έκπτωσης στα ανταλλακτικά

 https://www.napoleon.com/en/de/barbecues/support/warranties

Η εγγύηση δεν θα καλύπτεται από την ελληνική αντιπροσωπεία. Θα πρέπει να απευθύνεσαι στην Γερμανία/Αυστρία.

Θενξ και πάλι, θα μιλήσω με την αντιπροσωπεία της χώρας προτού/όταν προχωρήσω για να μάθω τι παιζει σε τέτοια περίπτωση (με μεταφορικα κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, vins said:

Κοιτα, έγραψα και τις προάλλες ότι είμαι άνθρωπος που κοιτάω να πάρω την καλύτερη δυνατή ποιότητα για τα χρήματα που δίνω.

Κοιτα με τις προσδοκίες που μας έχεις δημιουργήσει κ τοσο που το ψαχνεις μην τυχών πας σε καμια jamestown απο τα πρακτικερ, θα  μπεις blacklist :P

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

Κοιτα με τις προσδοκίες που μας έχεις δημημιουργησει κ τοσο που το ψαχνεις μην τυχών πας σε καμια jamestown απο τα πρακτικερ, θα  μπεις blacklist :P

Χαχαχαχαχαχ, την είδα κι αυτήν πιο παλιά. Για τα λεφτά της (σε προσφορά) και αυτά που παρέχει μια χαρά είναι, ακριβώς εκεί που πρέπει να είναι δλδ. 

Πανω που είχα ψιλό αποφασίσει να πάω στην E-410 (ωραίο και στιβαρό εργαλείο κι αυτή), άρχισα να ψήνομαι με τα κλαπατσιμπανα της Napoleon και είδα και την ταλαιπωρία με την αντιπροσωπεία της Weber εδώ και φτου και πάλι από την αρχή. 

Κατα Σεπτέμβρη έλεγα να κάνω αγορά λόγω μετακόμισης, αλλά θα δω αν βγει τίποτα είτε νωρίτερα είτε Black Friday και θα αναβαθμισω ουσιαστικά. Γεροί να ειμαστε και με γεμάτες ψησταριές!

Πάρτε μπεργκερακια μαύρου χοίρου Τσάμπιονς Λιγκ από την φτηνιάρα μου προς το παρόν 😂😂😂

IMG_2540.jpeg

IMG_2541.jpeg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...