Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, est είπε

Η ψησταριά είναι μια Weber Q2200 με έναν μόνο καυστήρα.

Από περιέργεια και μόνο, πως γίνεται έμμεσο ψήσιμο όταν έχεις 1 καυστήρα?

2 ώρες πριν, est είπε

Πράγματι, το μαντεμένιο σκεύος υπερέχει έναντι όλων. Αλλά να σου πω την αλήθεια μου, ένα μαντεμένιο τηγάνι που χρησιμοποιούσα, το έχω παροπλίσει καθώς έχω ένα θέμα  με το πλύσιμό του, μόνο με νερό για να μη χαλάσει το seasoning

Για μαντεμένιο τηγάνι, αρκεί ένα γρήγορο τρίψιμο με ζεστό νερό και μια βούρτσα μέτριας σκληρότητας. Μετά το στεγνώνεις με μια πετσέτα και του απλώνεις λίγες σταγόνες λάδι. Αυτό είναι, μια διαδικασία 3-4 λεπτών.

Για δύσκολες περιπτώσεις υπάρχει και ξύστρα, αλλά από την στιγμή που φτιαχτεί το seasoning χρειάζεται σπάνια. 

Έχουμε στο σπίτι 2 μαντεμένια τηγάνια καλής ποιότητας και είναι από τις καλύτερες αγορές που έχουμε κάνει. 

Αλλά εντάξει, καταλαβαίνω ότι δεν αρέσουν σε όλους τα μαντεμένια σκεύη. Είναι ακριβά, είναι βαριά, δεν μπαίνουν σε πλυντήριο πιάτων, δεν πρέπει να βάλεις απορρυπαντικό, πρέπει να στεγνώσουν καλά γιατί θα σκουριάσουν. Από την άλλη μαγειρεύουν υγιεινά με ελάχιστο λάδι και χωρίς επιβλαβείς αντικολλητικές επιστρώσεις, και αντέχουν σε χρήση για μια ζωή. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

28 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Από περιέργεια και μόνο, πως γίνεται έμμεσο ψήσιμο όταν έχεις 1 καυστήρα?

Για μαντεμένιο τηγάνι, αρκεί ένα γρήγορο τρίψιμο με ζεστό νερό και μια βούρτσα μέτριας σκληρότητας. Μετά το στεγνώνεις με μια πετσέτα και του απλώνεις λίγες σταγόνες λάδι. Αυτό είναι, μια διαδικασία 3-4 λεπτών.

Για δύσκολες περιπτώσεις υπάρχει και ξύστρα, αλλά από την στιγμή που φτιαχτεί το seasoning χρειάζεται σπάνια. 

Έχουμε στο σπίτι 2 μαντεμένια τηγάνια καλής ποιότητας και είναι από τις καλύτερες αγορές που έχουμε κάνει. 

Αλλά εντάξει, καταλαβαίνω ότι δεν αρέσουν σε όλους τα μαντεμένια σκεύη. Είναι ακριβά, είναι βαριά, δεν μπαίνουν σε πλυντήριο πιάτων, δεν πρέπει να βάλεις απορρυπαντικό, πρέπει να στεγνώσουν καλά γιατί θα σκουριάσουν. Από την άλλη μαγειρεύουν υγιεινά με ελάχιστο λάδι και χωρίς επιβλαβείς αντικολλητικές επιστρώσεις, και αντέχουν σε χρήση για μια ζωή. 

 

Κανονικά, προτείνεται η κάλυψη μιας περιοχής της σχάρας με ειδικό σκεύος ή με διπλό αλουμινόχαρτο που θα λειτουργούν σαν ασπίδα θερμότητας και η χρήση δεύτερης σχάρας πάνω από αυτή την περιοχή όπου θα ψήνεται το φαγητό με έμμεση θερμότητα. Αυτός είναι και ο προτεινόμενος από την εταιρία τρόπος. Κάποιες φορές, μεταχειρίζομαι άλλη μέθοδο, με μόνωση μέρους του καυστήρα κάτω από την περιοχή ψησίματος αλλά αυτό ας μείνει μεταξύ μας. Προς το παρόν... 🤭


Ακριβώς το θέμα που ανέφερα πως έχω, είναι η μόνιμη ύπαρξη λαδίλας στο μαντεμένιο σκεύος. Είναι καθαρά προσωπική επιλογή μου να χρησιμοποιώ σκεύη που μπορώ να καθαρίσω με απορρυπαντικό και για αυτό προτιμώ το μαντεμένιο σκεύος να είναι επισμαλτωμένο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.5 χρόνο με την Weber μου και φαίνεται ότι έχω παραμελήσει λίγο το εσωτερικό καθάρισμα. Τα flavorized bars έχουν αλλάξει χρώμα προς το σκούρο, ο κάδος έχει πιάσει λίγη μάκα, όπως και το ταψί συλλογής λίπους. Ακόμα και τα φλόγιστρα θέλουν καθάρισμα. Τα καθάριζα κατά καιρούς όλα αυτά αλλά προφανώς δεν έκανα αρκετά εντατικό καθάρισμα. Πρόσφατα δοκίμασα και το TRAEGER ALL NATURAL GRILL CLEANER αλλά δεν είδα να βοηθάει για βαθύ καθάρισμα. Φαντάζομαι για τα σημεία που είπα, δεν είναι απαραίτητο να είναι natural το καθαριστικό? 

Κάποιο καθαριστικό που να προτείνετε?

Σαν ξύστρα καθαρισμού έχω αυτή:

https://www.kyso.gr/weber-kit-katharismou-psistarias-ugraeriou/p-el-160

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, protathlitis είπε

Φαντάζομαι για τα σημεία που είπα, δεν είναι απαραίτητο να είναι natural το καθαριστικό? 

O καδος στη weber ειναι χυτο αλουμινιο, οποτε εχει πορους. Ξισε με την σπατουλα να βγαλεις ολα τα χοντρα που μπορεις απο τον καδο και μην περιμενεις να γινει ποτε σαν καινουριος. Δεν εχει και νοημα αλλωστε. Προσπαθησε να καθαρισεις και σχαρες οσο μπορεις με ξισιμο πανω κατω και θα εισαι κομπλε. Τα flavorized bars αν εχει ανοξειδωτα τριψε τα διχως αυριο οσο θες. Αν εχεις εμαγιε μονο με την ξυστρα που λες και με σφουγγαρι αν θες να τα πλυνεις.

Εγω προχτες καθαρισα τη δικη μου και εδωσα εμφαση στις σχαρες γιατι παντα απλα τις ετριβα απο πανω μονο και ειχαν πιασει πολλα λιπη απο κατω, οποτε αρπαζε η σχαρα φωτια αν ανεβαζα θερμοκρασια. Οποτε επεσε φουλ τριψιμο σχαρας (σε συνδιασμο με ενα μουφο-ατμοκαθαριστη) και χαλαρα καδος. Οριστε και το αποτελεσμα.

Πλεον εχω την εντυπωση οτι ανεβαζει πιο ευκολα θερμοκρασια. Σαν να πηρε ανασα μολις καθαριστηκε.

346114390_861430008646556_8198718372138169019_n.jpg

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά το Σάββατο έκανα κάτι απίστευτα ζουμερα μπριζολακια λαιμού. Για πείτε μου τι αλλά κομμάτια αξίζουν από χοιρινό. Να κατέβω προς θα κάτω σε σπαλομπριζολα ή κόντρα; Ή προτείνετε κάτι άλλο;

 

επίσης μέχρι να πάρω πέτρα για πίτσα, μπορώ να ψήνω σε αλουμινόχαρτο ή ταψάκι μια χρήσης ;

Επεξ/σία από marksk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Τα flavorized bars αν εχει ανοξειδωτα τριψε τα διχως αυριο οσο θες.

Ναι ανοξείδωτα είναι, και τα έχω τρίψει πολύ. Και τα υπόλοιπα τα έχω τρίψει. Για αυτό ρώτησα για καθαριστικό μήπως γίνει κάτι καλύτερο. Προφανώς δεν περιμένω να γίνουν σαν καινούργια, αλλά θέλω να το προσπαθήσω λίγο ακόμα. 

Η αφορμή είναι ότι πριν λίγες μέρες έβαλα μπιφτέκια και είχα πολλές αναφλέξεις. 

Εσύ βλέπω έβγαλες πολύ πράγμα.

Η δικιά μου έχει αυτό το σύστημα GBS και η σχάρα για searing που την έχω μόνιμα πάνω, δεν μπορεί να κουμπώσει ανάποδα και δυσκολεύει λίγο ο καθαρισμός της. Οπότε η κάτω μεριά των σχαρών δεν είναι σε άριστη κατάσταση όπως η επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Ναι ανοξείδωτα είναι, και τα έχω τρίψει πολύ. Και τα υπόλοιπα τα έχω τρίψει. Για αυτό ρώτησα για καθαριστικό μήπως γίνει κάτι καλύτερο. Προφανώς δεν περιμένω να γίνουν σαν καινούργια, αλλά θέλω να το προσπαθήσω λίγο ακόμα. 

Η αφορμή είναι ότι πριν λίγες μέρες έβαλα μπιφτέκια και είχα πολλές αναφλέξεις. 

Εσύ βλέπω έβγαλες πολύ πράγμα.

Η δικιά μου έχει αυτό το σύστημα GBS και η σχάρα για searing που την έχω μόνιμα πάνω, δεν μπορεί να κουμπώσει ανάποδα και δυσκολεύει λίγο ο καθαρισμός της. Οπότε η κάτω μεριά των σχαρών δεν είναι σε άριστη κατάσταση όπως η επάνω.

Και γω τη βλακεία το gbs έχω. Εγώ από κάτω έτριψα με σπάτουλα μεταλλική για να κάνω δουλειά και έβαλα και λίγο ατμοκαθαριστη στο τέλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτόν τον ρυθμιστη μπορεις να τον ρυθμιζεις κ στα 30 για μειγμα κ στα 37 για προπανιο?

https://www.skroutz.gr/s/25769549/Thermogatz-Reca-Ρυθμιστής-Υγραερίου-Χαμηλής-Πίεσης-Εσωτερικής-Ρύθμισης-Μέγιστης-Παροχής-1-5-kg-h-01-110-251.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KAPAKOSTAS Αυτόν έχω σε μάτια υγραερίου , εδώ και χρόνια δουλεύει άψογα. Δέν υπάρχει όμως διαβάθμιση με νούμερα για να γυρίσεις σε 30 ή 37mbar.  Eσωτερικά κάτω απο το μαύρο καπάκι υπάρχει μία βίδα με ελατήριο που έχει χαραγμένο ένα - και ένα + .

Πώς θα ξέρεις πού είσαι στο 37 και πού στο 30;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

Οκ γιναυτο ρωτησα.γνωριζει καποιος αλλον ρυθμιστη που να μπορείς να παίζεις κ σε 30 κ σε 37 με καποιου είδους στρογγυλου διακόπτη?

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιον ρυθμιστή που να έχει ενδείξεις πάνω, ώστε να μπορέσεις να τον ρυθμίσεις ακριβώς εκεί που θέλεις; Άλλαξε και τις 2 μπουκάλες που έχεις είτε σε μείγμα είτε σε προπάνιο. Δε υπάρχει λόγος να έχεις την μία διαφορετική από την άλλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιον ρυθμιστή που να έχει ενδείξεις πάνω, ώστε να μπορέσεις να τον ρυθμίσεις ακριβώς εκεί που θέλεις; Άλλαξε και τις 2 μπουκάλες που έχεις είτε σε μείγμα είτε σε προπάνιο. Δε υπάρχει λόγος να έχεις την μία διαφορετική από την άλλη.

ΟΚ ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

Οκ γιναυτο ρωτησα.γνωριζει καποιος αλλον ρυθμιστη που να μπορείς να παίζεις κ σε 30 κ σε 37 με καποιου είδους στρογγυλου διακόπτη?

Στην πραγματικοτητα το 30 ή 37 ειναι διαφοροποιηση της νομοθεσιας σε διαφορες χωρες. Στη Γερμανια νομιζω ειναι 50.

Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι στο ΜΙγμα η φιαλη εχει πιεση εξοδου δηλαδη εισοδου στον ρυθμιστη max 7.5 bar ενω στο Προπανιο ισως ξεπερναει και τα 15 bar. 

Αρα πρωτα εξασφαλισε οτι εχει 15 bar ρυθμιστη και μετα δες αν ρυθμιζεται. 

Προσωπικη μου αποψη σαν μηχανικός, περαν των κινδυνων του να τροφοδοτεις ρυθμιστη των 7.5 Bar inlet με φιαλη που δινει 15bar οπου πλεον εισαι εκτος οριων πιστοποιησης και κατασκευης του ρυθμιστη υπαρχει και η μεγαλυτερη πιθανοτητα ο ρυθμιστης να πεσει σε low flow mode οταν ανοιγεις την φιαλη. Συμβαινει οταν ανοιγεις αποτομα την παροχη στην φιαλη και ο ρυθμιστης νομιζει οτι υπαρχει ανεξελεγκτη ροη οποτε κλειδώνει για λογους ασφαλειας. Οταν ειναι φτιαγμενος για 7.5 και του στελνεις 15 αυτο μαλλον θα συμβαινει ακομα πιο συχνα.

Μπορει ολα να φαινεται οτι δουλευουν τελεια αλλα αυτο γινεται σε ολα τα εξαρτηματα μεχρι την στιγμη που χαλανε με τις αντιστοιχες μηδενικες ή τεραστιες επιπτωσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnniek13 είπε

Στην πραγματικοτητα το 30 ή 37 ειναι διαφοροποιηση της νομοθεσιας σε διαφορες χωρες. Στη Γερμανια νομιζω ειναι 50.

Στη Γερμανια εχουν 50mbar αλλα οι εκει ψησταριες εχουν και διαφορετικες προδιαγραφες. Οι καυστηρες δλδ εχουν διαφοερτικη διαμετρο στις τρυπουλες τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

Στη Γερμανια εχουν 50mbar αλλα οι εκει ψησταριες εχουν και διαφορετικες προδιαγραφες. Οι καυστηρες δλδ εχουν διαφοερτικη διαμετρο στις τρυπουλες τους.

 

Με βάση τώρα αυτό, ήθελα να ρωτήσω το εξής: αν φέρω ψησταριά από Γερμανία, διάβασα ψαχνοντας στο θέμα ότι χρειάζεται ένας ανταπτορας. Την coral prime θα μπορέσω να την κουμπώσω σε γερμανική ψησταριά; Η λειτουργία της θα είναι οκ; Θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...