Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, ATmega είπε

Έχω την μπλε φιάλη 10kg της πετρογκαζ με μίγμα. Σήμερα την ζυγισα και το βάρος της είναι 13,2kg. Αν διαβάζω καλά η φιάλη χωρίς το υγραεριο έχει βάρος 11,8kg. Ερώτηση κρίσεως: με ~1kg μίγμα πόση ώρα με βγάζει? Η ψησταριά μ είναι jamestown Knox 3.2. Είναι πρώτη μου φιάλη και δεν έχω εμπειρία. Αύριο έχω κόσμο και θα ψήσω για 6-7 άτομα. Θα μου φτάσει ή να την αλλάξω? Ευχαριστώ 

Οριακά είσαι .. δεν θα το ρισκάρα...

Αλλά να επιστρέψεις και 1,5 κιλό γκάζι κρίμα είναι... 

Δεν έχει delivery αύριο να σου φέρει φιάλη αν δεις ότι δεν βγαινεις ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

μετά τα εγκαίνια με χοιρινές μπριζόλες την προηγούμενη εβδομάδα, αύριο θα ψήσουμε αρνίσια παϊδάκια!

έχουμε καμιά συμβουλή;
να ασχοληθώ με μέτρηση θερμοκρασίας η δεν χρειάζεται για παϊδάκια;
μέχρι στιγμής έχω βρει αυτές τις οδηγίες:
 

Αναφορά σε κείμενο

Άμεσο ψήσιμο σε μέτρια φωτιά (180° με 230°C).
Αφήστε τα παϊδάκια να ξεκουραστούν σε θερμοκρασία δωματίου για 15 με 30 λεπτά πριν το ψήσιμο.
Ψήστε τα παϊδάκια σε άμεση μέτρια θερμοκρασία, με το καπάκι κλειστό, μέχρι να ψηθούν στον επιθυμητό σας βαθμό, περίπου 8 λεπτά για μερικώς ψημένο, γυρνώντας μία ή δύο φορές (αν πεταχτεί φλόγα, μεταφέρετε τα παϊδάκια προσωρινά σε έμμεση θερμοκρασία). Βγάλτε τα από την ψησταριά και αφήστε τα να ξεκουραστούν για 3 με 5 λεπτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιο ντοκυμαντέρ της ΕΡΤ, ένας Ισπανός έλεγε πως όσα εκατομμύρια είναι οι κάτοικοι της χώρας, τόσα διαφορετικά είδη παέγιας υπάρχουν 😀
Αυτή θα είναι σίγουρα από τις πιο φτωχικές εκδοχές αφού στην κατάψυξη υπήρχαν μόνο.λιγα μύδια και ένα λουκάνικο 😔

IMG_20230513_190809.jpg.952cc8eb0e3f950677808fd161db85b0.jpg

IMG_20230513_191541.jpg.1cd09859341487ff725f01a016a694f8.jpg

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, est είπε

Σε κάποιο ντοκυμαντέρ της ΕΡΤ, ένας Ισπανός έλεγε πως όσα εκατομμύρια είναι οι κάτοικοι της χώρας, τόσα διαφορετικά είδη παέγιας υπάρχουν 😀
Αυτή θα είναι σίγουρα από τις πιο φτωχικές εκδοχές αφού στην κατάψυξη υπήρχαν μόνο.λιγα μύδια και ένα λουκάνικο 😔

IMG_20230513_190809.jpg.952cc8eb0e3f950677808fd161db85b0.jpg

IMG_20230513_191541.jpg.1cd09859341487ff725f01a016a694f8.jpg

 

Κι όμως φίλε μου, ίσως αυτή είναι η πιο αυθεντική παεγια! Ουσιαστικά το πιάτο «δημιουργήθηκε» από αποφάγια που μάζευαν από διάφορους οι μη έχοντες. Επομένως είναι εξ ορισμού «φτωχικό». Πολύ ωραίο φαίνεται, ειδα τη φωτο και μου ήρθε μυρωδιά 😃

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ATmega είπε

Έχω την μπλε φιάλη 10kg της πετρογκαζ με μίγμα. Σήμερα την ζυγισα και το βάρος της είναι 13,2kg. Αν διαβάζω καλά η φιάλη χωρίς το υγραεριο έχει βάρος 11,8kg. Ερώτηση κρίσεως: με ~1kg μίγμα πόση ώρα με βγάζει? Η ψησταριά μ είναι jamestown Knox 3.2. Είναι πρώτη μου φιάλη και δεν έχω εμπειρία. Αύριο έχω κόσμο και θα ψήσω για 6-7 άτομα. Θα μου φτάσει ή να την αλλάξω? Ευχαριστώ 

Τελικά είπα να μην το ρισκάρω οπότε άλλαξα την φιάλη. Αλλά πριν την αλλάξω έκανα δοκιμή για να ξέρω τι γίνεται και να μην επιστρέψω την φιάλη με αέριο. Άνοιξα την ψησταριά και τους 3 καυστήρες. Έφτασε 250 βαθμούς και κράτησε περίπου 1 ώρα. Μετά άρχισε να πέφτει. Στους 180 βαθμούς τα έκλεισα. Είχε φλόγα αλλά προφανώς ήταν αδύναμη και για αυτό έπεφτε η θερμοκρασία. Οπότε ευτυχώς που άλλαξα την φιάλη γιατί δεν θα με έφτανε. Το μαγαζί με τις φιάλες είναι κοντά μου, δουλεύει και ΣΚ μέχρι αργά το απόγευμα αλλά νομίζω δεν είναι ευχάριστη εμπειρία να ξεμείνεις στην μέση του ψησίματος και να περιμένεις την φιάλη. Οπότε στα 13kg ξέρω ότι έχω περίπου 1 ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Snoob είπε

φίλο που έχει αρκετά έντονη δυσανεξία στη γλουτένη

Off-topic

Kάποια στιγμή είχε πάρει το μάτι μου ένα άρθρο που έλεγε ότι δεν υπάρχει δυσανεξία στη γλουτένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Off-topic

Kάποια στιγμή είχε πάρει το μάτι μου ένα άρθρο που έλεγε ότι δεν υπάρχει δυσανεξία στη γλουτένη.

Εννοείται! Συνωμοσία από τα καρτέλ αλεύρων. 😃😃😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Snoob είπε

Προτείνω αυτή τη συνταγή, την έχω δει από φίλο που έχει αρκετά έντονη δυσανεξία στη γλουτένη και έδωσε πολύ καλό, πειστικό αποτέλεσμα.

Με πλάκα στο φούρνο, αλλά δεν βλέπω το λόγο να μη βγει μια χαρά και στην ψησταριά.

Καλός ο συγκεκριμένος, έχω κάνει διάφορες συνταγές του και βγαίνουν.

Και μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν απάντησα στο μέλος που έφτιαξε την πίτσα :) @devils_reject

Ενδιαφέρουσσα προσέγγιση σε ευχαριστώ πολύ για το βίντεο. Έχω δοκιμάσει πολλές παραλλαγές αλλά με το τόσο στεγνή ζύμη νομίζω ποτέ. Γενικότερα τη ζύμη πλέον λόγω των αλεύρων την βγάζω αρκετά υδαρή, φουσκώνει αρκετά η αλήθεια είναι αλλά στο άνοιγμα υπάρχει λίγο πρόβλημα. Αυτό που μέχρι πρότινος έκανα ήταν να την ανοίγω με το χέρι πάνω στη λαδόκολα μέσα στο ταψί. Και αυτό γιατί λόγω του ότι ήταν υδαρές το μείγμα και προφανώς δεν άνοιγε εύκολα, έριχνα αρκετό καλαμποκάλευρο στη λαδόκολα για να την ανοίξω και να μην κολλήσει. Επιπλέον έτσι απεύφευγα να γεμίζω και αλεύρια παντού. Τώρα με την πέτρα και το grill άλλαζουν τα δεδομένα, χθες έκανα έναν χαμό με τα άλευρα αλλά οκ. Αυτό που ίσως δοκιμάσω να κάνω μιας και ήταν καλή ιδέα να βάλω μαγειρική σόδα. Είμαι περίεργος να δω τι αποτέλεσμα θα έχει μαζί με τη μαγιά.

 

22 ώρες πριν, sndev είπε

Χωρίς παρεξήγηση μου φέρνει σε τάρτα με τυρι κ ντοματα οπως την αδικει η φώτο.  

Δεν εχω ξαναδεί gluten free pizza αλλη φορά 

Ναι δυστυχώς λόγω των άλευρων το αποτέλεσμα οπτικά δεν θα είναι ποτέ όμορφο, όπως και ενδεχομένως γευστικά για κάποιους, αλλά για μένα μετά από 15 σχεδόν χρόνια με κοιλιοκάκη είναι τέλειο :-) και κλάσεις ανώτερο από ότι είχα φάει μέχρι τώρα στον φούρνο (χωρίς πέτρα). Νομίζω ότι σου φέρνει σαν τάρτα λόγω του ότι άφησα και αρκετό ψωμί στην άκρη. Άσχετο στη συγκεκριμένη το σκούρο (σοκολατί) χρώμα είναι επειδή βάζω και 2 κουταλιές χαρουπάλευρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2023 στις 10:32 ΠΜ, vins είπε

Οφ τοπικ αλλά έχει ενδιαφέρον η προσφορά της ψησταριάς πελλετ Jamestown landon στα praktiker στα 339€ 

https://www.praktiker.gr/m/p/psistaria-landon-pellet-jamestown-115x59x121cm-141183 

Καλημέρα σε όλους. Για αυτή μπήκα να ρωτήσω. Την έχει δοκιμάσει κανείς?? Αξίζει να την έχω παράλληλα με την spirit ii 310???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Καλημέρα σε όλους. Για αυτή μπήκα να ρωτήσω. Την έχει δοκιμάσει κανείς?? Αξίζει να την έχω παράλληλα με την spirit ii 310???

Πήγα χθες και την είδα από κοντά γιατί πήρα κάτι αλλα πράγματα από praktiker. Για 339€ τη βρήκα πολύ τίμια από πλευρά κατασκευής. Οκ δεν είναι Traeger/pit boss αλλά αυτές κοστίζουν και 1000€+

Εχει 2 σχάρες, μια πιο φαρδιά και μια πιο στενή που είναι λεπτές εμαγιε (αν κανεις κάπνισμα που κυριως για εκεί προορίζεται δε σε απασχολεί αυτό) και έχει και εξτρα εξάρτημα πάνω από τον καυστήρα για ανοιχτή φλόγα/θωράκισμα που το θεωρώ μεγάλο συν. Επίσης έχει αρκετά μεγάλο χώρο δίπλα για το πελλετ, δλδ δε θα χρειάζεται να συμπληρώνεις κάθε 3 και λίγο. 

Αν ξέρεις για ποιο λόγο την παίρνεις, είναι τίμια.

Σε αυτη την τιμή αν είχα το χώρο θα την έπαιρνα. Δε θα έδινα πάνω από 400-500€ όμως γενικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω τελειωσει ακομα την πρωτη μου μπουκαλα αλλα απο την συζητηση εδω θορυβηθηκα για το πως ξερεις ποσο αεριο σου μενει ....οποτε παμε για κατασκευη :) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, est είπε

Σε κάποιο ντοκυμαντέρ της ΕΡΤ, ένας Ισπανός έλεγε πως όσα εκατομμύρια είναι οι κάτοικοι της χώρας, τόσα διαφορετικά είδη παέγιας υπάρχουν 😀
Αυτή θα είναι σίγουρα από τις πιο φτωχικές εκδοχές αφού στην κατάψυξη υπήρχαν μόνο.λιγα μύδια και ένα λουκάνικο 😔

IMG_20230513_190809.jpg.952cc8eb0e3f950677808fd161db85b0.jpg

IMG_20230513_191541.jpg.1cd09859341487ff725f01a016a694f8.jpg

 

Φίλε λέω εγώ ότι ψάχνομαι και πέρα από κρέατα πετάω και κάθε τύπο λαχανικού στην σχάρα, ακόμα και φρούτα έχω δοκιμάσει. Αλλά εσύ βλέπω ότι βάζεις οικιακά σκεύη στην ψησταριά σου! Αντέχει το πυρέξ, δεν παθαίνει κάτι? επίσης τόση σάλτσα, δεν πετάγεται τίποτα στο καπάκι της ψησταριάς? Συνήθως μαντεμένια σκεύη, όπως γάστρες ή τηγάνια με καπάκι η χωρίς προτείνουν για αυτές τις χρήσεις. Φαντάζομαι κάνεις έμμεσο ψήσιμο σε μέτρια θερμοκρασία?

 

 

 

Επεξ/σία από protathlitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, protathlitis είπε

 

Φίλε λέω εγώ ότι ψάχνομαι και πέρα από κρέατα πετάω και κάθε τύπο λαχανικού στην σχάρα, ακόμα και φρούτα έχω δοκιμάσει. Αλλά εσύ βλέπω ότι βάζεις οικιακά σκεύη στην ψησταριά σου! Αντέχει το πυρέξ, δεν παθαίνει κάτι? επίσης τόση σάλτσα, δεν πετάγεται τίποτα στο καπάκι της ψησταριάς? Συνήθως μαντεμένια σκεύη, όπως γάστρες ή τηγάνια με καπάκι η χωρίς προτείνουν για αυτές τις χρήσεις. Φαντάζομαι κάνεις έμμεσο ψήσιμο σε μέτρια θερμοκρασία?

 

 

 

Πράγματι, το μαντεμένιο σκεύος υπερέχει έναντι όλων. Αλλά να σου πω την αλήθεια μου, ένα μαντεμένιο τηγάνι που χρησιμοποιούσα, το έχω παροπλίσει καθώς έχω ένα θέμα  με το πλύσιμό του, μόνο με νερό για να μη χαλάσει το seasoning. Το έχω υπόψη μου να πάρω στο μέλλον ένα επισμαλτωμένο ώστε να πέφτει σαπουνάδα μετά τη χρήση και πριν μπει στο ντουλάπι. Μέχρι τότε, ανοξείδωτα, πυρέξ ή ό'τι άλλο βολεύει για την περίσταση χωρίς κανένα πρόβλημα για άμεσο ψήσιμο.

Σήμερα, 1+ κιλό χοιρινό ψήθηκε αρχικά με έμμεσο ψήσιμο και στη συνέχεια, τεμαχίστηκε και μπήκε σε ταψί για γιουβέτσι, με άμεσο ψήσιμο αυτή τη φορά.

IMG_20230514_125902.jpg.11dee727a0c338c086984f0baebb7449.jpg

IMG_20230514_131112.jpg.dce379549136e626dca32a9447ce2723.jpg

PS: Το γιουβέτσι ψήθηκε σε χαμηλή φωτιά και αρχικά, σκεπάστηκε με ένα αλουμινόχαρτο για καλύτερο αποτέλεσμα και όχι επειδή υπήρχε κίνδυνος να πετάγονται σάλτσες. Ψησταριά- καπάκι δεν λερώθηκαν καθόλου.

 

Επεξ/σία από est
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

est 

πόση ώρα κάνει να ετοιμαστούν τα φαγητά ταψιού που ανέφερες προηγουμένως;

Μία ώρα περίπου;  έχεις ψησταριά με 2 καυστήρες?

Επεξ/σία από maqqis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, maqqis είπε

est 

πόση ώρα κάνει να ετοιμαστούν τα φαγητά ταψιού που ανέφερες προηγουμένως;

Μία ώρα περίπου;  έχεις ψησταριά με 2 καυστήρες?

Η ψησταριά είναι μια Weber Q2200 με έναν μόνο καυστήρα.

Το χοιρινό κομμάτι ψήθηκε πολύ χαμηλά , με έμμεσο ψήσιμο για 2 ώρες περίπου. 

Το γιουβέτσι χρειάστηκε λιγότερο από.μια ώρα ακόμα. Ψήθηκε λίγο η ντομάτα με το τεμαχισμένο κρέας και στη συνέχεια, προστέθηκε το κριθαράκι.

Απλά πράγματα αλλά με τη χαρακτηριστική γεύση BBQ που όπως είπε και ο @protathlitis θέλουμε ακόμα και στα φρούτα και λαχανικά μας 😀

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...